Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 14:26

Абе, а я тогава да ви подпитам от останалите кадри виждате ли на "първо четене" нещо, дето по си струва да го пообработя...


http://photo-zona.net/images/user59316/album12259/large/1317727426_gnhx8333_000.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: MauMyHa   
Дата:   04-10-11 14:28

Хубава ти е Поли, а сега я съблечи[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 14:29

Тоа па! Аре марш да снимаш калинки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Frida   
Дата:   04-10-11 14:35

Само един коментар от мен по допирателната: не мисля че връзката дълъг обектив - портрет е задължителна. За мен дори е противопоказана. Смятам, че за да направиш добър портрет трябва да има контакт човек с човек, а не оптика с човек. Дългия обектив пречи на контакта. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 14:41

То дългия обектив надали значи 500 мм. Просто 35мм обектив никога не може да даде тази дълбочина и обем на снимания обект, както 85 или 135 мм. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tonyboy79   
Дата:   04-10-11 14:58

Frida виж ся. Мноо зависи кое е по дълго... обектива или... (сещай се) [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: stefann   
Дата:   04-10-11 15:04

9779 9679 9785 според мен могат да станат :) В черно-бяло ще са супер обаче с повечко контраст :)[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Frida   
Дата:   04-10-11 15:13

"Просто 35мм обектив никога не може да даде тази дълбочина и обем на снимания обект" [smilie2] ай стига бе, а какво ще кажеш за двайска [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 15:52

Много хубави съвети са ти дали до тук [smilie24] Освен всички тях бих добавил, че самоцелното ЧБ единствено чрез десатурация рядко има успех. Аз обичам доста да снимам шаренко явно, понеже нямам много ЧБ кадри, но те са такива, понеже съм ги видял едва ли не така още при снимането...
Снимката от 1х не е лоша, но не е нищо особено. Направило ти е впечатление може би опита за композиция с фона, но модела ми идва много в дясно, както и по-динамичната светлина със слънцето по косата... А и модела има по-различно излъчване като цяло, не чак драматично, но по различно :)
Иначе от останалите снимки, може би последните две от третата колона [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: slav4cho   
Дата:   04-10-11 16:02

dsc 9699 не изглежда лошо може да пробваш малко кроп и да я пообработиш [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tzl   
Дата:   04-10-11 16:11

По принцип: Има снимки, които имат излъчване на "snapshot". Има други снимки, които имат излъчване на снимка, която "става". Има и други снимки, които имат излъчване на шедьовър.

За съжаление и 3-те "вида" са строго субективни, въпреки, че има и известна степен "по-голямо едногласие" измежду субективните мнения.

Аз мога да кажа за тези, които имат вид на "snapshot" и те са предимно защото или кадрирането е по определен начин или изражението/позата.

Като начало, опитай снимките, където моделът е срещу слънцето да я накараш или да гледа надолу или я снимай, когато слънцето е слабо, иначе изглежда като snapshot (9758).

Гледай повече фона. Хоризонтална линия, която минава през врата на модела не винаги изглежда добре.

Избягвай т.нар. "sniper shots", т.е. очите да са в центъра. Има място и за такива снимки, но в случая субективното ми мнение е, че в тези не е добре.

Внимавай повече за това което изключваш от кадъра, отколкото за това, което включваш. Винаги мисли дали има нужда да включиш в кадъра и елементите, които виждаш през визьора.

И не на последно място — снимай така, че да не се чудиш после "коя снимка да обработя", а да се чудиш коя снимка да запазя. Обработката е нужна само ако трябва нещо да се пипне допълнително в снимката, а не да се направи от нищо-нещо.

Но общо погледнато снимките са добре.



Публикацията е редактирана (04-10-11 16:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 16:46

"Просто 35мм обектив никога не може да даде тази дълбочина и обем на снимания обект" ай стига бе, а какво ще кажеш за двайска

Нищо не мога да кажа. Всеки има вкус. С 8мм Samyang също съм снимал портрет. Въпрос на личен вкус и избор. Аз за мен съм избрал портретния обектив, който ме радва при всеки кадър със страхотно плитък DOF, чудесно цветопредаване, страхотна острота и ми допада много като дължина. Frida, като цяло това е тема без край.

Иначе успех на автора и дано скоро видим нови кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Frida   
Дата:   04-10-11 17:08

Абсолютно съм съгласна, че това е въпрос на вкус ... [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:17

Автор: MauMyHa
Дата: 04-10-11 14:28

Хубава ти е Поли, а сега я съблечи


Не знам дали ще ми повярваш ако ти кажа, че ми хрумна подобно нещо [smilie8] [smilie18] [beer]

Пак мерси ви! Аз чета и си помислям за нещицата, които казвате, дори и да не отговарям на всяко поотделно [thankyou] [beer]

Бай дъ уей, не го приемам за ала спамене като говорите за обективи, така че съвсем спокойно - нали си има някаква връзка (явно)... и то всъщност при мен е новост да снимам с дълъг обектив - досега всичко е било или само със зумма на сапунерката от едно време, или с китака (18-55) на никоня [smilie8]

И то всъщност може би ми е време да се замисля за обектив, който да ми върши работа и за стрийта, и за репортажи, и за портрети, така че... обсъждайте и стъкълцата спокойно [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 17:20

85 мм [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:22

Автор: sirkhann
Дата: 04-10-11 17:20

85 мм


Ама за твърдо ли... щото аз съм мърда и ме мързи да сменям обективи... все ме влече към някакъв мултифункционален зуум... примерно нещо читаво от сорта на 24 - 150 мм има ли?

Едит: Да де, читаво - ем да е И светло, ем да е и качествено, ем да е и евтинко [smilie18] [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (04-10-11 17:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-10-11 17:23

Твърдо, пич, твърдо. [smilie5]

Твърд обектив, твърд ... характер. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:25

Емиииии, да де, ама нали... някак в една ситуация, която може да "избяга" всеки момент, да тръгна да сменям обективи... наистина ми се ще нещо светло и зуумно за стрийт + репортаж + портрети... май много искам (засега) [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: tzl   
Дата:   04-10-11 17:28

knartist,

Не се хващай на тези митове, че като имаш prime oбектив и всичко е въпрос на това "колко близо" си до това, което снимаш.

Има си оптика и тя е различна при всеки милиметър независимо на какво разстояние си. Когато снимаш нещо с 24мм от 1 метър и нещо с 200мм от 15м ще получиш тотално различни кадри. Дългите обективи компресират, а широките — "разпъват".

Просто оптиката е различна, а не става въпрос за това дали те мързи да ходиш или не.

Ако става въпрос за обективи (например) като 50/1.8 и 85/1.8, донякъде "ходенето" ще ти направи почти еднакви портрети без да има нужда да имаш и двата. Но ако разположиш кадрите един до друг, ще видиш разликата. Разликата става все по-очевидна, когато става въпрос за 24мм и 135мм и там няма нищо общо с "ходенето", тъй като никога не можеш да направиш еднакви кадри колкото и да "ходиш". Оптиката е различна.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:32

tzl, то при мен моментът е донякъде и финансов, освен другите неудобства - носене на различни обективи (тегло, сменяне)... и най-вече това, че, ако и когато имам възможност да се сдобивам с друг обектив, ми се ще да ми върши работа в многообразни ситуации - не е само до портретите, ами и стрийт, репортажи... че дори и разни природности когато ходим за гъби [smilie5] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 17:35

Примерно 70-200 2,8 винаги е финансово, а не вкусово зависим [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: rusinov   
Дата:   04-10-11 17:39

Или 85 1.4...... [shtrak] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: knartist   
Дата:   04-10-11 17:41

70-200 май беше това, с което го снимах Прекрасното Поли... ама като искам и широкоъгълно в едно... пак да питам - има ли нещо СВЕТЛО от рода на около 24-150? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: siyann   
Дата:   04-10-11 17:52

Не ползвам никон, но в този обхват каквото има, е на бленда 3.5-.5.6 - 24-105, 18-105, има 24-120 на 4 също.

За Сигмите нямам представа, сигурно си струва там да се погледне.



Публикацията е редактирана (04-10-11 17:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретни тънкости... мнения!?
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-10-11 17:55


http://www.kenrockwell.com/nikon/images1/70-200-vr/D3S_8696-768.jpg



То не е като да не усетиш [smilie5] [cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »