Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: CyberGene   
Дата:   29-09-11 10:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: CyberGene   
Дата:   29-09-11 10:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: e-mil   
Дата:   29-09-11 10:55

"след последното изплакване напълних дозата с препарата..."
"...последното изплакване колко е дълго. Оставих дозата под чешмата около 5 минути..."

Кое е вярно? Последното изплакване с препарата ли е било или под чешмата?

Преди 20 години изплаквах с "Веро" - няколко капки на литър вода. Сега предполагам, че може да стане с кой да е препарат за миене на съдове в същата пропорция, стига да не е силно концентриран.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: e-mil   
Дата:   29-09-11 10:57

"Веро"-то беше голяма работа. [smile]


http://detstvoto.net/uploads/posts/2009-11/1259578245_vero-all.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: CyberGene   
Дата:   29-09-11 11:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: e-mil   
Дата:   29-09-11 11:23

"Ама то как се плакне обилно филм с дестилирана вода..."

Ми сега идва сезонът на дъждовете, а дъждът е дестилирана вода. Като завали, чакаш 10-15 минути да свали праха от въздуха и протягаш ръка с филма от балкона. [smile]

"На места препоръчват след изваждането, филмът да бъде директно подсушен с някаква кърпа или едни пинцети с гумени ръбове..."

От всяка кърпа ще останат власинки. Пинсети не съм ползвал, ама колкото и да са гладки, една прашинка да падне върху тях, и ще си надереш емулсията.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-09-11 12:41

1 капка какъвто и да е измиващ препарат за съдове в около литър вода. При мен действа безотказно.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: doofy   
Дата:   29-09-11 12:53

Не се притеснявай,става и с чиста вода.Ама чиста де,не ръждива.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   29-09-11 13:11

какъв филм
рол или 35?

дъждовна е добре също
иначе 5 мин е недостатъчно
поне 15-20

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: CyberGene   
Дата:   29-09-11 13:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: s_dyakov   
Дата:   29-09-11 14:47

Това може да е от твърда вода.
Wetting Agent 1+300 или някакво миещо .. съвсем малко се слага и да поседи 2 минути. после изтръскваш и увисваш да съхне.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: GOSPODIN   
Дата:   29-09-11 15:40

CyberGene, ако си от София, където водата е "мека" няма проблем с окончателното миене. Слагаш само една капка от препарат за съдове във водата, разбъркваш 2-3 пъти и вадиш филма. Без да изтръскваш спиралата я отваряш и закачаш мокрия филм на щипката и слагаш още една щипка отдолу да се опъне. После с хващаш филма между показалеца и средния пръст (предварително хубаво си си измил ръката и си я потопил в дозата с останалата вода и препарата за съдове) и стискайки леко пръстите минаваш надолу по цялата дължина на филма. Ако се наложи минаваш още един път. Може да се ползват и щипки Йобо за изцеждане, но от опит съм разбрал, че с ръка е по -безопасно за емулсията.

Ако си от град, където водата е "твърда" ще трябва последната баня на фима да е с дестилирана вода(може лесно да се набави безплатно от който и да е работещ на охлаждане климатик) и после пак същата процедура.

И да не забравя, че окончателното миене трябва да е поне 10мин. под течаща вода.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: CyberGene   
Дата:   29-09-11 16:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   29-09-11 16:32

питай в и к

иначе се накрая в последното миене с филпон/веро/wetting agent се слага филма след като си налял водата и капка от горните за 1 мин , вади се, аз лично го тръскам и нямам следи, без да се пипа с щипка или пръсти и се слага да се суши на естествен въздух

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: kiromn   
Дата:   29-09-11 17:46

Миенето и сушенето са най-тегавите процеси. Аз вече какво ли не пробвах и все остава по някое петно. И с 20мин миене и с веро, и с филпон. Единствения път когато остана видима мазня е когато го топнах в изопропилов алкохол след миенето. После се наложи пак да го мия. Нещо алкохола с остатъците от фиксажа прави мазна гняс.
Иначе и аз съм от София и би трябвало да е ок водата.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: CyberGene   
Дата:   29-09-11 17:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: abc.xyz   
Дата:   29-09-11 17:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   29-09-11 17:58

При копиране тези петна рядко излизат
винаги са на 35 мм
на 120 никога нямам петна

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: s_dyakov   
Дата:   29-09-11 18:31

Не съм го пробвал това, ама там си пише че става директно и без wetting agent.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: CyberGene   
Дата:   29-09-11 18:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: kiromn   
Дата:   29-09-11 19:48

А защо не я измиеш отново лентата ?
Само трябва да я натопиш цялата, че иначе се набръчквала емулсията ако само частично мокриш.

Аз не съм се отказал от изопропиловия. Мисля следващия път да измия първо с филпон или течен сапун и след това в спирта.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: icikonti   
Дата:   29-09-11 20:27

Дестилирана...омекотител....и поне 20-25 минути миене в много слабо течаща вода.
Ако го избършеш с гумени перца като на Йобо чистачката или с гюдерия, рискуваш...надраскване!Но ако си внимателен....?
Според мен си за машина за йонизиране на водата /или там не знам точно се казва машината за обработка на замърсена вода- стотина лева втора ръка или всеки път купуване на дестилирана/.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: pefoto01   
Дата:   29-09-11 21:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: samadhi   
Дата:   30-11-11 22:32

После с хващаш филма между показалеца и средния пръст (предварително хубаво си си измил ръката и си я потопил в дозата с останалата вода и препарата за съдове) и стискайки леко пръстите минаваш надолу по цялата дължина на филма


това е още по полезно ако искаш да постигнеш ретро ефект тип драскотини, за по голям ефект ползваш пръстите на зидаро-мазач, тракторист .....

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: Canon   
Дата:   01-12-11 00:16

Всъщност изцеждането между пръсти НЕ надира при нормална обработка филма - колкото и да е абсурдно. Това е от 30 и повече годишен опит по този начин.
1. Кожата на ръцете при обичайния мокър процес е чиста и омекнала - от дългото мокрене.
2.Баш фотографите не са дървари, каменари, зидаромазачи, трактористи и имат по-фини ръце.
3. Движението е сравнително бързо и пред пръстите се създава водна вълна, която увлича частиците (ако има такива).

Филмите обикновено са добре задъбени. Не става дума за обработки при екстремни повишени температури или прекалено алакални разтвори.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: samadhi   
Дата:   01-12-11 21:03

да да, добре .... има и други техники за изцеждане [smilie3] доста по елегантен , без средни пръсти, ама явно и 30 годишен опит не е достатъчен понякога...
каква точно бързина е нужна за създаване на водна вълна, и ако някоя частица все пак успее да се промъкне ко стааа,ретушираме...


пс. тоя метод през пръсти е доста паразитен , не го правете ако си цените филмите и труда

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: Canon   
Дата:   01-12-11 23:33

Дали?
След като имам и Йобо щипки и други подобни, що не ги ползвам?
Това с ако-то няма да коментирам - знае се, ако беше баба мъжка ....
А ретуша така или иначе е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН при всеки самоуважаващ себе си фотограф, работещ до хартиени копия.
Особено когато използва гладно проявяване и точков източник.



Публикацията е редактирана (01-12-11 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: kefalcho   
Дата:   02-12-11 05:54

аз с моя малък опит стигнах до извода , че няма да ползвам повече гумените пинсети за изцеждане , минавам на пръсти...

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: alsash   
Дата:   02-12-11 08:15

....прецизните фотографи, ползват филтър на водопровода и тогава имаме гарантирана чистота на водата по отношение механични примеси...[cool] [cool] [cool] (купувахме си от Германия - керамични...не е като сега да ги има!)

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: samadhi   
Дата:   02-12-11 13:53

Явно никой не иска да научи нещо ново,всеки си държи на своето както обикновено изтъквайки дългогодишен опит като фактор,е и аз има дългогдишен опит ама не се фукам като некои корифеи и приемам съвети от по млади колеги. Човек е жив докат се учи. Цъкайте си филмите с пръсти, през пръсти, гуми и кой квото там си знае .... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: Canon   
Дата:   02-12-11 17:54

samadhi
Ти нищо ново не си казал :
"... има и други техники за изцеждане доста по елегантен ..."

Твоята работа е като на американците, които вложили 1 милион долара за разработки на химикалка, която не се разтича в условията на безтегловност в космоса.
Руснаците, доста по-практично, използвали молив за 1 рубла.

Отговори на това съобщение
 Re: Засъхнали петна по филма след проявяване
Автор: alsash   
Дата:   02-12-11 18:43

SAMA....не подценявай старите кучета....[cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »