Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   21-09-11 10:14

Ревю от LensTip <тук>

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Alex-dan   
Дата:   21-09-11 10:20

Не е кой знае какво май [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   21-09-11 10:22

Якото е, че не аберира, което за макро е супер яко... но е предимство само на отворена бленда, което пък не е много типично за макро.

Кофтито е, че цената е брутална. За Никонската 105-ица не знам, ама Канонският 100L е убиец.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Alex-dan   
Дата:   21-09-11 10:27

Новият на Канон е малко по-добър от никонския, но ме изненада това, че не аберира по-малко, което за 105 може би е единствения кусур, който съм му намерил... При положение, че вече си на Никон, няма какво да я гледаш тая Сигма, тествай 105-цата или направо 150 Сигма [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   21-09-11 10:56

А, аз отдавна съм признал двете 150-ици за класи, но в момента макрото ми е по-заден план и скоро няма да ме огрее [smilie2]

Аз лично не съм разочарован от 105 OS, следва пътя на Sigma да правят по-прецизна оптика, краищата да са с достатъчно детайли за FF. В центъра е остър колкото най-най-най-добрата оптика в момента (на 5.6), с изключение на винетирането, всичко е много добре коригирано. Бокето ми се струва по-хубаво от 150 OS. Само с тая цена развалят всичко [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Alex-dan   
Дата:   21-09-11 11:31

Сигма взеха да го раздават по-грандомански с цените и не съм учуден, но интересно кой ще я купи ако наистина не е нищо повече, даже напротив може би, от Канон и Никон еквивалентите [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: kvakioh   
Дата:   22-09-11 15:41

Цената е проблема основно, в Англия снимат доста със старата 105, като дори я предпочитат пред Никонската. За Канон 100 мога да кажа само много добри думи, както чета и по ревюта.
Не съм имал достъп обаче до такъв обектив със 1 и 2 за стабилизацията, какво значи?



Публикацията е редактирана (22-09-11 15:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   22-09-11 15:43

Аз съм снимал и с двата Канонски 100-така и са прекрасни. Новият ми харесва повече, стабилизацията му е страхотна, хибридна и работи в макро режим. Само аберира гадно в бокето, ама... то не може всичко. За сметка на това е с много мазен дефокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-06-12 11:40

Just posted! Photozone.de review

Verdict
The Sigma AF 105mm f/2.8 EX DG HSM OS macro is an impressive lens. The resolution is generally very high although the border quality could be a little better at large aperture settings. Typical for macro lenses distortions are a non-issue. Vignetting is only a real problem at f/2.8. The quality of the bokeh (out-of-focus blur) is excellent except for the rather pronounced "cat's eyes" at the border of the image field. On the up side, bokeh fringing is comparatively well controlled. Lateral CAs are a very low and nothing to worry about.

The build quality of the Sigma lens is on a very high level. Similar to its Canon counterparts it keeps a constant physical length during focusing. This design is possible by incorporating an inner focusing system which is, in combination with an ultrasonic (HSM) motor, also responsible for the very high AF speed of the lens. Sigma's image stabilizer (OS = optical stabilizer) is, of course, a very welcome addition. It is pretty efficient at standard focus distances although you shouldn't expect wonders from it in macro scenes due to the much more pronounced angular shake here.

The Sigma lens has only few issues and it is slightly superior to the Canon EF 100mm f/2.8 USM L IS - at lower costs. It is certainly a lens that should be seriously considered if you are shopping in this lens class.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   09-06-12 12:57

И в SLRGear има ревю

http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1424/cat/30


Conclusion
Sigma has produced an excellent macro lens in the 105mm ƒ/2.8 EX DG OS HSM - it does away with an antiquated and confusing focusing system by using the HSM system, and offers optical stabilization. You'll want to be careful to avoid the 1/60 shutter speed when the OS system is in use, as it tends to do more harm than good.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: deathzone   
Дата:   09-06-12 16:23

И какво сигмата е по-добра от Канона, тъй ли излезна?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   09-06-12 16:39

Гадно, а [smilie5] Неква гнусна Сигма счупи от бой поредната канонска L-ка [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: chefo1979   
Дата:   10-06-12 10:43

На отворени бленди Канона е по-остър. ХА на Канона са по-високи, но все пак не особено. Бокето на Сигмата е cat-eyes - има ли какво да се коментира? Плюс това оптически L-ката и другата 100-ца на Канон са почти еднакви - кво стана то?
Обикновената 100-ца е по-рязка по целия кадър до 5.6, има сходно боке и ХА са и по-зле от Сигмата, която пък винетира най-много на отворено.
Канона за 60% от цената е по-добър от Сигмата на отворено. По-малкия Канон няма ИС, ама Сигмата няма уплътнения.
"Счупи от бой?" - айде не, бива ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: mitku   
Дата:   10-06-12 10:52

Сигма нещо са се взели твърде на сериозно да искат пари колкото Никон и Канон. [smilie23]
"Счупила - трънки. Знаеш ли кога ще се изръся толкоз за таз Сигма при условие, че почти толкоз струва и Никор АФ-С 105/2.8 ВР, а мога спокойно да си намеря и предишния Никор АФ 105/2.8 Д на половината пари. Но - лошо няма, не е луд този, който взема парите, а онзи, който му ги дава. [smilie7]



Публикацията е редактирана (10-06-12 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: chefo1979   
Дата:   10-06-12 10:54

Ако трябва да ползвам тона на sirkhann и да му отговоря в същия дух, то вече на тая Сигма ще и казвам "мекицата" - ооо, тя била незначително по-мека от Каноните отворена - мани я, мазня е, не става... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   10-06-12 11:11

mitku - 105VR е друга бира. Освен това никой не каза нищо за 100L, че има HIS, което е невероятно нещо при снимане от ръка или монопод. Единствената система за стабилизация, която наистина работи и в макро режим.

Оригинални канонски макро обективи (100, 100L и т.н.), закачено на Canon-и с AI-Servo 2 (7D, 5D3, 1D4, 1Dx) при преминаване в макро режим от 1:3 и нататък, автоматично променя чувствителността на сервото така, че обновяването да става много по-бързо, а обективът да не "хънтва".

Това са все подробности които повечето технически неграмотни хора в този форум не знаят, но правят разликата. А аз имах навремето 100/2.8 USM и съм го пробвал как работи в серво режим и е БРУТАЛНО.

Та си лайте там за някакви незначителни отклонения кой по-остър, кой какъв, при положение, че не можете един тест на photozone да прочетете правилно, за по-сложна материя какво да приказваме. [smilie23]


Между другото - lenstip твърдят, че Sigma 105 OS има леки проблеми със снимки срещу слънцето. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Alex-dan   
Дата:   10-06-12 11:12

От Greenpeace трябва да обърнат внимание за риска от премазани буболечки при разтягането [smilie18]

Не бе, супер изглежда сигмата, даже в първия момент помислих, че 105ВР е закачен на апарата [smilie5] Само не ме кефи промяната на дължината...



Публикацията е редактирана (10-06-12 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   10-06-12 11:19

Няма промяна на дължината. С вътрешно фокусиране е.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: Alex-dan   
Дата:   10-06-12 11:26

Уфффффффффффф това е бил сенника цялото [smilie18] И си викам, странна работа, хем е с тоя дизайн, хем издължена яко [smilie18]


Верно не съм се събудил още
https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonSurrendering.gif




Публикацията е редактирана (10-06-12 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: chefo1979   
Дата:   10-06-12 11:44

Аз и в момента имам обикновеното 100-макро на Канон на 1D mark 2, тъй че имам някаква представа за него; колкото до хибридният ИС на Л-ката е писано многократно.
Аз възроптах срещу пресиленото ти изказване че Сигмата чупела Л-ки (ПОРЕДНАТА Сигма - коя Сигма коя Л-ка е счупила, че не се сещам) - ти в едното си писане се смееш на Каноните, в следващото като Матросов ги защитаваш - последно?

Тая Канонска 100-ца на какъв апарат си я ползвал, че си толкова впечатлен от AI-Servo представянето и? Не че е зле, но лично за мен е бавна, скоростта на 70-200/4L IS USM е далеч по-добра, та дори и 300/4L IS USM се справя доста по-пъргаво.

И ти като толкова внимателно четеш тестовете на PZ - какво прочете, та стигна до извода: "... Неква гнусна Сигма счупи от бой поредната канонска L-ка "?
Именно че разликите оптически не са кой знае колко значителни, а ти като един технически грамотен човек изтряска тука гръмкото си заключение, и аз в простотата си искам да знам на какво се гради?



Публикацията е редактирана (10-06-12 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   10-06-12 11:50

@chefo1979 - човек трябва да има малко чувство за хумор. През повечето време помага [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: chefo1979   
Дата:   10-06-12 11:53

Това е лошото на форумите, че не винаги можеш да усетиш тънките подмятания и нюансите в едно изказване - сега разбирам коментара ти!
Извинявам се за острия тон и за разводняването на темата!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   10-06-12 12:21

А, нищо не е станало, аз не се засягам от такива неща [beer]

Има една поговорка, че лошо макро няма.

В момента гледам има промоции в BH,

100L IS = $979 ($70 кешбек)
105 OS = $769 ($200 кешбек)

Гледам и цените на Фотопавилион

100 L IS = 1799 лв (200 лв кешбек)
105 OS = 1389 лв (няма кешбек)
105 VR = 1449 лв (няма кешбек)

Разликите оптически между 100L и 100OS са малки, според Photozone.

Бокето е добро и при двете. И двете правят котешки очи в краищата, 105 OS малко повече.

Поведението е добре комбинирано - подходящи са да дублират и като портретен обектив.

Разликата е единствено в HIS, на когото му трябва и ще го ползва. Навремето ползвах 100/2.8 USM без стабилизация, от монопод. И разбира се - зависи от фотоапарата и как се снима. Ако е серво с висок клас апарат, отговорът е ясен.

Оттам насетне Сигмата не оцветява бокето и това е много важно! Вижда ми се оптически по-добра, но откъм микро контраст не съм напълно сигурен.

105VR е друга бира, но никога не ми е попадал в ръцете.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   11-06-12 10:33

Пак погледнах теста на Photozone.de за
- 100L 2.8
- 100 USM 2.8
- 105 2.8 OS

Ми сори, сигмата наистина е оптически по-добра дори и от 100/2.8, според теста. Освен това 100/2.8 USM има леко пръчковидно боке на моменти и ако снимаш насекоми с тревички на заден план, може да стане ръбато понякога...

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: aldygreen   
Дата:   12-06-12 00:57

Ето това тук, дето са го написали, ни връща в реалния земен свят:

We must emphasize, though, that it was only true after the calibration of the autofocus. Before the calibration, both on the 1Ds MkIII and on the 50D, the lens showed a significant back focus. Only after setting the microcalibration parameter at –15 units you could enjoy the right focusing.

Което за мене (Canon) е елегантно напомняне, че с Третите производители (Sigma си е баш от тях) без ядове няма да мине.[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-06-12 01:10

Новите сигми са много добри оптически в ценъра на кадъра.
По правило аберират по-малко и винетират повече от конкуренцията.
По правило са по-добри в центура и по-зле в краищата от конкуренцията.
По правило имат добро характерно сигменско боке и топли цветове.

По правило имат бърз,тих но не толкова акуратен автофокус.

И накрая по правило имат доста по-скапана механика и изработка на корпуса.

Извод:

Обективите Сигма са изключително подходящи за любители и напреднали любители и дори професионалисти с нисък оборот.

Ако искаш евтина и относително добра оптически система сигма я предлага.

Ако искаш качество,изработка,поторяемост на резултата и дълголетие си купуваш Канон/Никон от висок клас.

Лесно е.

Иначе по темата Макротата на Сигма особено 150мм-вите са класици.

Моя избор от 100мм щеше да Канонския ИС.Няма спор.

(Аз нали ще минавам на Никон и не снимам макро...па може и да проснимам.)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   12-06-12 09:15

pd - не си прав за някои неща:


>Новите сигми са много добри оптически в ценъра на кадъра.


С това съм съгласен

>По правило аберират по-малко и винетират повече от конкуренцията.

Не винетират повече. Дори напротив - всички последни обективи винетират по-малко: 50/1.4 е най-малко винетиращ в своя клас, 85/1.4 е най-малко винетиращ в своя клас, 150 OS - също. Списъкът е дълъг ;)

>По правило са по-добри в центура и по-зле в краищата от конкуренцията.

Като правило не коригират добре комата и оттам идва всичко.

>По правило имат добро характерно сигменско боке и топли цветове.

Според вкуса и обектива. Няма правило. Новите обективи с FLD следват съдбата на Канонските си събратя - супер коригирани, но с по-лошо боке. Причината е ясна.

>По правило имат бърз,тих но не толкова акуратен автофокус.

Отново не е 100% вярно. Новата електроника е наистина невероятна, обективите заспиват. Нуждата от калибрация е вече по-скоро изключение.

>И накрая по правило имат доста по-скапана механика и изработка на корпуса.

Важи за по-старите и бюждетни обективи. EX обективите са направени много добре, но никога не достигат качеството на скъпите L- обективи. Не това е целта. ;)

...

>Ако искаш евтина и относително добра оптически система сигма я предлага.


Също Tamron, Tokina, Samyang, понякога Nikon/Canon/Penax

>Ако искаш качество,изработка,поторяемост на резултата и дълголетие си купуваш Канон/Никон от висок клас.

Съвсем не :D


>Иначе по темата Макротата на Сигма особено 150мм-вите са класици.


Чакаме 180/2.8 OS :D

>Моя избор от 100мм щеше да Канонския ИС.Няма спор.

Няма да сбъркаш ;)

>(Аз нали ще минавам на Никон и не снимам макро...па може и да проснимам.)

Абе може тъкмо да минеш на Никон, и да стане интересно при Каноните [smilie18] Иначе макрото е много приятно занимание, доста разтоварващо, ако му хванеш цаката. Има доста сходни моменти с wild-а.


[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: chefo1979   
Дата:   12-06-12 09:17

Добре, колега - всяко от последните ти мнения включва обещание, че минаваш на Никон - да ръкопляскаме ли, какво?
Минавай и се кефи, какви са тия предизборни обещания непрекъснато - Канонците да се затръшкат и да се хвърлят да те спират ли, що ли...

Колкото до мнението ти, че Сигма са само за бедняци-ентусиасти и безпарични профита... Какво да ти кажа, не си прав - най-вече не си прав да генерализираш така.

Айде със здраве и час по-скоро да си вземеш Никон, та да се успокоиш.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   12-06-12 09:32

Той и преди имаше никон. Не го мисли [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: kvakioh   
Дата:   12-06-12 10:55

Сигма макротата са доста добри, единствено кофти е, че 70-ката и 50-ката излизат напред, за да снимат 1:1.
150 макро са чудни, и двете само съм ги ползвал за кратко на Канон. 180/3.5 съм ползвал на Никон, доста по-добре от 180 Тамрон например.
За Канон, 100L/2.8 е най-доброто решение, после е 70 Сигма, като бюджетно решение, после е 105 Сигма.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   12-06-12 10:57

Ти ме уби, бе, пич. Кога успя да ползваш 150/2.8 OS, при положение, че е супер нова и сигурно има 1-2 бройки в България?

А си първият, който чувам да казва, че 180 Sigma е по-добра от 180 Tamron [smilie10]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »