Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 ДИВОТО - пореден казус с авторски права (ВЕЧЕ РЕШЕН)
Автор: ecobo   
Дата:   11-08-11 14:16

Подготвям си аз кадри за конкурса "Дивото 2011" и почвам да попълвам формуляра. И какво да видя:

"Декларация
Заявявам, че съм автор на представените от мен фотографии за участие във фотоконкурса “ДИВОТО”
и че приемам регламента му. Във връзка с авторските ми права съм съгласен фотографиите:
- да се използват за рекламиране на фотоконкурса (включително и за печатна реклама) без да ми се заплаща възнаграждение;
- да бъдат показвани на публични места във фотоизложби в България и в чужбина;
- да бъдат съхранявани в специален фонд на организаторите като предоставям безвъзмездно неизключителното право на ползване."

Според мен, последната алинея на декларацията автоматично прави организаторите безвъзмездни ползватели на кадрите ми, за каквото и когато решат, за 10 години напред. Спокойно са можели да не пишат първите две алинеи, защото последната напълно ги покрива...

Аз така го разбирам със скромните си познания по ЗАПСП, интересно ми е какво ще кажат специалистите по авторско право [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: venom   
Дата:   11-08-11 14:24

Какво има да разбираш - те хората в прав текст са го бнаписали. По ясно здраве му кажи:

"безвъзмездно неизключителното право на ползване", без упоменат срок.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-08-11 14:30

Ми аз първо да кажа, че не съм специалист по авторско право, да се има това предвид!

Така като го цитираш обаче май точно това, което си мислиш означава. Само дето няма да е за 10 години напред, а за три години напред (чл. 36 ал. 5 ЗАПСП) и на територията на България само (чл. 36 ал. 6), но иначе ... Би трябвало да си ги използват както си искат май, защото в чл. 36 ал.1 пише "при определени условия и срещу възнаграждение" - тук изрично е уговорено за възнаграждението - безвъзмездно, но не и за условията ... Поне са писали, че правото е "неизключително" та да можеш самия ти да си използваш фотографиите, и да можеш да го отстъпваш и на други. Ама няма как да отстъпиш на друг вече изключителни права.

Кобо [smilie24] за дето ги четеш тези декларации. Повечето от нас не го правят [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: ecobo   
Дата:   11-08-11 14:30

Аз го разбирам прекрасно, ще ми се останалите учасници да не го пропуснат това, поне тези, които още не са пратили снимки.
Аз при подобно условие не участвам, ако междувременно не го променят. Писах мейл на организаторите, надявам се да е просто грешка, зле формулирано, и да го оправят.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-08-11 14:32

venom написа:

> Какво има да разбираш - те хората в прав текст са го бнаписали.
> По ясно здраве му кажи:
>
> "безвъзмездно неизключителното право на ползване", без упоменат
> срок.

Тц,

Чл. 36. (1) С договора за използване на произведението авторът отстъпва на ползвател изключителното или неизключителното право да използва създаденото от него произведение при определени условия и срещу възнаграждение.

(2) Когато отстъпи на ползвател изключително право за използване на произведение, авторът не може сам да го използва по начина, за срока и на територията, уговорени в договора, нито да отстъпва това право на трети лица.

(3) Когато отстъпи на ползвател неизключително право за използване на произведение, авторът може сам да го използва, както и да отстъпва неизключително право върху същото произведение на трети лица.

(4) Отстъпването на изключително право по ал. 2 се извършва изрично и писмено. Ако липсва подобна уговорка, смята се, че е отстъпено неизключително право за използване на произведението.

(5) Ако в договора не е уговорен срок, смята се, че правото да се използва произведението е отстъпено за три години, а за произведения на архитектурата - за пет години.

(6) Ако в договора не е уговорена територията, на която ползвателят има право да използва произведението, смята се, че това е територията на страната, чийто гражданин е ползвателят или където се намира седалището му, ако той е юридическо лице.

Отговори на това съобщение
 Re: Пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: riddick   
Дата:   11-08-11 14:47

Добре, това е абсурдно и който се върже си е негов проблем. Обаче няма ли буква в закона, която да се занимава точно с този вид "условия" в договорите?

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: ecobo   
Дата:   11-08-11 14:57

Да, абсурдно е - да си плащаш, за да си подариш снимките!
Досега четох условията на други ФИАП-ски конкурси и подобно условие не открих никъде. На местна почва си е това.
Надявам се организаторите да си четат мейла или да четат форума, и да оправят тая работа, макар и в края на срока за изпращане на снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-08-11 15:05

Кобо, тъй като "неизключително" право се договаря - няма някакъв всеобщ обхват, да се надяваме, че организаторите са имали предвид само и единствено това - да покрива правото на организаторите да съхраняват работата в специален фонд.
Но разбира се, казано е така, че може да се тълкува по другия начин.
Да се надяваме, че е недоглеждане и организаторите ще внесат уточнение - например като напишат изрично нещо от рода на "неизключително право на използване, включващо само и единствено съхраняването на конкурсните творби в специален фонд" или нещо подобно там ... Нека имат възможност хората да си поправят грешката, ако е наистина само грешка и да покажат, че не са хитреци... Обаче ми е интересно какво ще правят с вече подадени декларации, ако има такива ...

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: riddick   
Дата:   11-08-11 15:17

Мисълта ми е няма ли нещо в закона, което да казва че изложени по този начин условията са незаконни (ако наистина са незаконни, за абсурдни е ясно)?
Че организаторите нямат право да слагат такива условия и ако все пак го направят да носят отговорност за това пред съответната инстанция?

И само още малко да се възмутя - как може да спекулирате с това, че може да е "случайно" сложен текста? Естествено, че е там с цел[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: dpurple   
Дата:   11-08-11 15:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: ecobo   
Дата:   11-08-11 15:28

Както е написано, ползвлява ВСЯКАКВО ползване....

Ето какво пише по отношение на авторските права в един идентичен конкурс с логото на ФИАП:

"13. Photographer retains all rights and Copyright to submitted photographs.

14. By submitting photographs each contestant agrees that in case the work is selected for the display, it can also be printed in exhibition catalogue, presented to the media, exhibited or used for the Photo Contest "16 LAKES - FOTOSAFARI.HR 2011" or it's successors promotion, without any compensation."

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус (или просто хитруване) с авторски права
Автор: ecobo   
Дата:   11-08-11 15:40

Ако това:
---------------
- да се използват за рекламиране на фотоконкурса (включително и за печатна реклама) без да ми се заплаща възнаграждение;
- да бъдат показвани на публични места във фотоизложби в България и в чужбина;
- да бъдат съхранявани в специален фонд на организаторите като предоставям безвъзмездно неизключителното право на ползване.
---------------

Стане това:
---------------
- да се използват за рекламиране на фотоконкурса (включително и за печатна реклама) без да ми се заплаща възнаграждение;
- да бъдат показвани на публични места във фотоизложби в България и в чужбина;
- да бъдат съхранявани в специален фонд на организаторите като предоставям безвъзмездно неизключителното право на ползване
---------------

без удебеления текст, си става нещо съвсем нормално, обичайно за всеки конкурс, и напълно приемливо за авторите. Както е сега обаче, определено поставя сериозни въпроси.

Миналата година нямаше проблем, пращаха се принтове. Ама сега, да дам 12-24Мп файлове, пък да се надявам някой да не тълкува условието като мен - сори, ама не става.


Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: IvoZafirov   
Дата:   11-08-11 20:31

Кой го организира този конкурс? [smilie8]

Я дай някакъв линк!

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: ecobo   
Дата:   11-08-11 21:10

Иво, ето "линк":

http://photoacademy.org/конкурси/фотографска-академия/дивото/

По някакви причини, не мога да го направя на истински линк [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-08-11 21:15

ДИВОТО 2011! - истински линк :)

Обаче при тези условия, които ни показа Екобо, аз лично не бих участвал дори ако имах подходящи кадри :)


Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-08-11 21:20

Кобо прав си аз мислех да пускам ама...ще пропусна.
Още по вече ,че ти взимат кадрите и ти дават грамота и медал [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: MauMyHa   
Дата:   11-08-11 21:28

Вие добре ли сте, при тези условия никога няма да участва в който и да е конкурс, дори да не струват кадрите[smilie21] Ето още един подобен конкурс наградата е Среща с МОБИ на спирит оф Бургас[smilie21]

Ето някой от точките в конкурса[smilie18]

12. Организаторът има право, без да иска съгласието на участниците и без да им
заплаща каквото и да е допълнително възнаграждение, да упражнява всички
права съгласно ЗАПСП върху целия снимков материал, включително:
ñ да предоставя на медии, да публикува на интернет страницата си, в социалните
мрежи, на всякакви други места, каквито прецени, да показва, предоставя и
разпространява снимковия материал, като определя времето, мястото и начина,
по който да стане това;
ñ при необходимост да извършва промени в снимките и да ги преработва;
ñ да използва снимковия материал и да разрешава използването му от страна на
трети лица.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Какво им става това няква тенденциозност ли е[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-08-11 21:40

Не е тенденциозност повечето качествени конкурси имат много щадящи авторите условия.

Максимум искат да ползват кадрите за еднократно отпечатване с списание или друга рекламна брошура.
Някой големи агенции като НГ също си прибират авторски права на тепсия по конкурсите.
[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: hristov2256   
Дата:   11-08-11 21:43

Не, просто му кажи Фотографска Академия и заключвайте темата. Аз от 6 години насам съм се нагледал на всякакви безумия, да не говорим в детските категории, където нещата се разбираха 3 месеца по-рано, кой е спечелил.

Да не говорим, че на една от изложбата, бяха ми закачили една от снимките (мишката) вертикално, щото нямали място. Когато попитах организаторите, защо е така и че не бива да е така, той ми каза "Ми хубаво де, оправи си я или ние утре ще я оправим", а откриването беше след 10тина минутки. Сумати хора ми се подиграваха на снимката как е закачена вертикално и че тва съм търсил...

Ми сори пичове, ама от вас нищо не става, няма и да става.

Жалко, но факт.

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: shtukov   
Дата:   11-08-11 21:46

MauMyHa
Дата: 11-08-11 21:28

Вие добре ли сте, при тези условия никога няма да участва в който и да е конкурс, дори да не струват кадрите Ето още един подобен конкурс наградата е Среща с МОБИ на спирит оф Бургас

Ето някой от точките в конкурса

12. Организаторът има право, без да иска съгласието на участниците и без да им
заплаща каквото и да е допълнително възнаграждение, да упражнява всички
права съгласно ЗАПСП върху целия снимков материал, включително:
ñ да предоставя на медии, да публикува на интернет страницата си, в социалните
мрежи, на всякакви други места, каквито прецени, да показва, предоставя и
разпространява снимковия материал, като определя времето, мястото и начина,
по който да стане това;
ñ при необходимост да извършва промени в снимките и да ги преработва;
ñ да използва снимковия материал и да разрешава използването му от страна на
трети лица.

Какво им става това няква тенденциозност ли е

Тия са още по-напред..



Публикацията е редактирана (11-08-11 21:48)

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: ecobo   
Дата:   11-08-11 21:50

Обикновено авторите дават права на организаторите да ползват снимките за реклама на конкурса. Нормално е. Ама да дават едва ли не неограничени права на организаторите, това вече е кофти (за авторите).

Между другото, днес получих на мейла "обяснение" от организаторите, което помествам тук, защото смятам, че засяга всички автори. Самото обяснение е твърде наивно, но ето, преценете сами:
-------------------------
"Уважаеми Г-н Димитров,
В самия край на регламента е описано как могат да бъдат ползвани приетите творби:

" Изложбата ще бъде експонирана и на други форуми.
Ораганизаторите запазват правото си да ползват приетите творби
с нетърговска цел за популяризиране на Фотосалона и каталога на конкурса."

Също така в формуляра за участие отново е описано при какви условия приемаме творби:

"Декларация
Заявявам, че съм автор на представените от мен фотографии за участие във фотоконкурса “МУЗИКА В ОБЕКТИВА”
и че приемам регламента му. Във връзка с авторските ми права съм съгласен фотографиите:
- да се използват за рекламиране на фотоконкурса (включително и за печатна реклама) без да ми се заплаща възнаграждение;
- да бъдат показвани на публични места във фотоизложби в България и в чужбина;
- да бъдат съхранявани в специален фонд на организаторите като предоставям безвъзмездно неизключителното право на ползване."

Допитайте се професионално до юрист по авторско право, за да Ви изясни, че при ясно обявените условия в нашия регламент, става въпрос за неизключително авторско право.

А по Закона за авторско право
Гл. VII

31. Договори с произведения. (Използване на произведенията). Общи правила.

(2) Неизключителни - чл. 36, ал. 3: Когато отстъпи на ползвател неизключително право за използване на произведение, авторът може сам сам да го използва, както и да отстъпва неизключително право върху същото произведение на трети лица - авторът си запазва правото да използва произведението и да отстъпва право (също неизключително) на други лица през времетраенето на договора. Обикновено такова право се отстъпва при договорите за публично представяне, публично изпълнение.)

Към настоящия момент във фонда на Национално Сдружение Фотографска Академия Янка Кюркчиева има над 5000 фотографии събирани от приети членове в сдружението, участия в многобройни конкурси и изложби и дарявани от дарители през вече над 12 годишната история на сдружението.

Това е което можем да обясним по повод Вашите притеснения за творбите Ви при евентуално участие в наш конкурс. Така че, в крайна сметка Вие решавате дали и къде ще съревновавате художествените стойности на Вашите фотографии с творбите на други творци в различни формати и по различни теми...

Надяваме се да сме били максимално точни в отговора си и ще се радваме Все пак да видим Вашата селекция от 8 кадъра...

С уважение,
Управителния Съвет на НСФА Янка Кюркчиева"

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: ecobo   
Дата:   11-08-11 21:52

Демек, казват ми, че щом правото, което им прехвърлям безвъзмездно е неизключително, няма проблем. Или тези хора изобщо не са в час с авторските права и имат адвокат-идиот, или се правят на две и половина. И в давата случая - лошо.

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: shtukov   
Дата:   11-08-11 22:00

А още по-демек, мислят си, че щом е неизключително, е съвсем нормално да е безвъздмездно ..[smilie18]



Публикацията е редактирана (11-08-11 22:02)

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: MauMyHa   
Дата:   11-08-11 22:02

ecobo
за мен(простата Маймуна) правилата са категорично в ущърб на авторите.
Винаги съм си задавал въпроса що някой който организира фотоконкурс не се погрижи за първите три изображения да получат достатачно гласнот в медии, реклама, печатни издания и да се заплати подобаващо на авторите.
Никой, ама никой не го интересува съдбата на произведенията и техните автори след конкурса. Един вид не уважват труда на фотографа[smilie5] (аз така го разбирам)
Но за всичко си има причини[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ДИВОТО - пореден казус с авторски права
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-08-11 22:06

В някой от първите пет поста писах, че това може и да е грешка от страна на организаторите - ако въпросните неизключителни права са описани изрично като право произведението единствено и само да бъде съхранявано във фонда на организаторите.
След писмото от самите организатори, публикувани от Екобо, смятам редно да вметна, че последните ми надежди в това направление изчезнаха ...
Да, има разлика между изключително и неизключително право. Разликата е в това, че авторът може сам да го използва (кадъра), както и да отстъпва неизключително право върху същото произведение на трети лица. Единствено това - остава ви правото да използвате кадъра самите вие и да отстъпите неизключителни права за използване на някой друг, както и да ги договорите с него.

Излиза, че в този случай ВИНАГИ когато участвате в конкурса вие предоставяте на организаторите правото да използват вашия кадър по всеки начин, който те намерят за удачен за следващите три години (тъй като срокът не е уговорен изрично, то той е определения от чл. 36, ал. 5 ЗАПСП). Организаторите ще имат възможност да използват вашите работи на цялата територия на Република България (чл. 36, ал. 6 ЗАПСП).
Не виждам пречки от страна на ЗАПСП организаторите да използват кадрите комерсиално, за рекламни цели на произволни продукти, или по какъвто и да е друг начин...
Наистина изглежда - но това е само мое лично мнение - непорядъчно и непочтено искане ... [smilie10]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »