Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-08-11 18:50

slizia написа:

> Asahi уважавам те за работата ти и цена мненията ти! Но от
> казаното от теб излиза, че J-peg не е просто един компресиран
> цифров файл …
> Ще дам пример – музика записана на mp3 файл. Да всеки плеър
> ще има различно звучене до колкото настройките са различни и
> класа техника.
> Ама мислиш ли че едно хай енд устройство ще извади по лош звук
> от някой преносим CD плеър ?
> А в моя случай излиза точно така! Един уиндолски вюър чете
> картинката и я показва два пъти по добре от ФШ…


slizia,
Мисля, че не разбираш нещо фундаментално - всичко, което виждаш на монитор е вече конвертирано. Може по принцип и да не е JPG, може да е TIFF, но е вече конвертирано изображение. Няма как да визуализираш суров, необработен RAW файл - без избран конкретен бял баланс дори ... Това, което виждаш на монитора на фотокамерата е е JPG, който се съдържа в RAW файла или JPG, конвертиран в момента на възпроизвеждане. Към него вече са приложени определени конкретни настройки, включително шарпене - на практика това е JPG-а, който камерата би записала ако ти снимаш в момента в JPG или в RAW+JPG. Ако отвориш същия RAW файл с DPP за камера Canon или с ViewNX или с CaptureNX за Nikon пак ще видиш нещо, вече обработено - те ще прочетат поставените от теб настройки (да речем шарпене, шумоподтискане, контраст, сатуриране и т.н., както и други зависещи от съответния избран стил), тоест те ще обработят кадъра по сходен с камерата начин.
Adobe Camera RAW от друга страна ще игнорира една голяма част от настройките, направени в камерата. Но разбира се, това което виждаш като изображение пак ще бъде конвертирано изображение - по определен начин. Adobe Camera RAW ще прочете автоматично описания от камерата бял баланс в момента на снимане или пък избрания от теб пресет или пък настроена цветна температура. Но няма да се съобрази с поставените от теб настройки за шарпене или останалите в съответния Picture Style за Canon или Picture Control за Nikon. Adobe Camera RAW шарпи винаги на 25 при 1,0 радиус, доколкото си спомням. (РЕДАКЦИЯ: Имах предвид, че по дефолт така е настроено, не че не може да се променя и винаги така само ще шарпи - глупаво съм го написал [smile] )
Освен това - до съвсем скоро PS наистина показваше точно изображението при определен зум. Сега вече можеш да го променяш плавно в PS5, но ако имаш подходяща карта.

И освен това - това което се опитва да обясни Людмил от самото начало - PS е скъп инструмент за работа. Има си начини да работиш с него. Като шарпиш или шумоподтискаш си гледаш кадъра на 100% и имаш достатъчно обратна информация.
Вюерите, от друга страна, не са професионални инструменти за обработка - тяхната цел е самостоятелно да ти покажат изображението по възможно по-добър начин - отчасти шарпят, отчасти замазват. Защо изобщо го правят, а непоказват изображението едно към едно - ясно е, нали, изображението е например 4000 пиксела по дългата страна, а те го показват на да речем 1000 или 1200 или 800 пиксела от монитора явно ги кара да преизчисляват. Тоест няма едно истинско изображение, което ти се показва и при PS и при вюерите, за които говориш. То е обикновено преизчислено. Това, което в Windows camera and fax viewer може би се вижда почти замазано в Irfan viewer например може да изглежда ужасно прешарпено, а отпечатано на определена машина да изглежда точно толкова остро, колкото трябва [smile]

Като цяло - вярно те съветват хората да снимаш в RAW за максимални разултати. Идеята е, че ако сам си конвертираш кадрите можеш да използваш оригиналното изображение преди шарпене/мазане, оригиналните 12 или 14 бита при описанието (защото при JPG вече са 8 само) и други подобни, ако се наложи. При конвертиране част от информацията се губи и няма как да я върнеш назад. Но пък от друга страна - ако камерата се справя с конвертирането по-добре от теб, може би няма смисъл да снимаш в RAW [smile]
Един по-разхитителен вариант е да снимаш в RAW+JPG, още повече че паметта вече не е толкова скъпа и можеш да си го позволиш. Така ще използваш RAW файловете само когато се наложи [smile]
Извинявай за дългото и може би объркано обяснение, но просто от тази тема останах с впечатление, че с asahi говорите за различни неща [smile] Извинявай предварително, ако бъркам и успех [smile]



Публикацията е редактирана (02-08-11 18:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: compur   
Дата:   02-08-11 19:43

само да добавя, че от версия CS5 в CameraRAW може да се обработват JPEG файлове, НО със съответните, за този формат, ограничения.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: erotila   
Дата:   02-08-11 20:00

от 7 -та насам може

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: Argazki   
Дата:   02-08-11 20:22

slizia - преди да ми говориш за очни лекари, вземи прочети някоя книжка за фотография, ей тъй, за обща култура, после ако изобщо си наясно кво е Raw и Jpg питай разни работи по въпроса...понеже ти бе толкова елементарен въпроса и при толкова изчерпателни отговори се съмнявам да си разбрала нещо ! Сигурно ти е още по-голяма каша в главата.
Ако искаш да си гледкаш снимките изострени колкото искаш във ФШ, пусни нова тема,озагглавена- Как и кога е необходимо да изостряме снимките си, начини и последствия.
Ай, на слука !

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: asahi   
Дата:   02-08-11 21:48

"Добре де какво ме съветваш тогава? Аз съм много доволна от качеството на J-pegs-а
И не искам да снимам в роу и да конвертирам с кепчъра, въпреки че всички така ме съветват.
Допълнителна играчка - защо? Какъв е смисълът?
И още един въпрос. Според теб шарпенето в камерата същият процес ли е както във ФШ ?"

Щом си доволна от джипега - снимай в джипег. Аз също 95% от нещата снимам в джипег. Апаратът ми прави прекразни джипези, а и аз мога правилно да го ползвам. От РОУ може да се изкара повече, но далеч не винаги. Когато подозирам, че нещо ще ми изчезне в дджипега, снимам в РОУ и после си го "изваждам" при конвертирането.

Не препоръчвам да се шарпи в камерата. Това изяжда детайли. Шарпи се според размера и приложението на файла, а не всичко еднакво. Един е шарпът за монитор, друг за мастиленоструен принтер, трети за офсет.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: slizia   
Дата:   02-08-11 22:19

Благодаря на всички за изчерпателните отговори [beer]
Един последен въпрос. Ако започна да снимам само в роу и след това конвертирам с кепчъра до колко той ще разчита настройките, които съм избрала в апарата? Имам в предвид сатурация, бял баланс /ръчен/, рязкост и най вече ще прилага ли шумоподтискане
И ако да в какъв формат най добре да запазвам файловете за последваща детайлна обработка в PS5
10x


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: erotila   
Дата:   02-08-11 22:57

явно не си чела постовете [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: MarinY   
Дата:   02-08-11 23:01

Хайде, още едно "неясно" положение.
При редакция в RAW, картинката, като начална "база данни" не се променя. Каквото и да правиш, настройките се записват във файла като "допълнителни условия" и винаги, с всеки РОУ редактор, можеш да ги променяш.
Веднъж записани като някакъв друг тип файл, в една или друга степен, губиш пълната информация, която е дошла от камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: nsirakov   
Дата:   02-08-11 23:02

There is nothing worse than a sharp image of a fuzzy concept. - Ansel Adams

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: compur   
Дата:   02-08-11 23:16

За Capture NX 2 ще бъде 100% от настройките ти. Програмата сама неможе да слага нищо, ако ти не и кажеш!

В Capture NX 2 може да запазиш няколко РАЗЛИЧНИ обработки в един и същ файл, като това няма да увеличи драстично обема на файла.

За последваща обработка с Photoshop - TIFF.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: asahi   
Дата:   03-08-11 00:05

Дали не е време все пак за един курс?

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: imitev   
Дата:   03-08-11 00:12


Рано е да се каже...

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за фотошоп CS 5
Автор: compur   
Дата:   03-08-11 08:17

asahi [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »