Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: simbon4o   
Дата:   15-06-11 00:10

ако се чудиш дали е шум, отвори го във фотошоп и прегледай червения канал - небето ще е ужасно шумно. Това е напълно нормално всички подобни камери шумят в червения канал. Има си трикове да го изчистиш безболезнено без шумоподтискащ софтуер и загуба на детайл, чети в гугле.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   15-06-11 10:29

Асахи ти каза, без обработка. Като му завиша малко в конвертора стойностите и става още по-зле. Не знам дали виждате в зелената част в дефокуса същите артефакти.

Иначе аз проблем нямам - не страдам от перфекционизъм, но ми ги връщат с тези забележки от сток банките. Като пусна така файла - имал артефакти, като пусна шумоподтискаща програма им бил over-processed. Няма угодия ... [smilie8]

Мерси, симбончо, ще потърся.



Публикацията е редактирана (15-06-11 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: мара   
Дата:   15-06-11 10:53

забелязва се. аз съм наблюдавала същото и с канона, и с олито. винаги съм се чудила как ги докарват тия равномерно преливащи мастилени небеса. е, не равномерно, ама барем не е на точки. а на печат вече личи съвсем.
ако се заглеждаш, де. за предпечат ползвам инструкциите на кристал и донякъде туширам

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: tantris   
Дата:   15-06-11 12:30

Експонирай по небето и виж дали шумът ще е същия. Пробвай с различни Picture Styles. Такива петънца се появяват и след селективна промяна на осветеността и сатурацията на даден цвят. Примерно ако на едно перфектно откъм шум небе селективно намалиш luminosity на синьото, появата на петънца е много вероятна, което се дължи на това, както каза Асахи, че в небето нама само синьо и преходите отиват на кино след подобна интервенция.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   15-06-11 12:43

този пример е даден само конвертиран, без никакви корекции. наистина се усилва при обработка, но ги има и в първоначалния файл.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: pefoto01   
Дата:   15-06-11 12:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: jorro_z   
Дата:   15-06-11 12:57

Не знам дали виждате в зелената част в дефокуса същите артефакти.


----

Аз виждам. И в синьото, и в зеленото.

Лично според мен - това е постеризация, която се проявява предимно в области, с много близък до един от основните цветове (СИН, ЗЕЛЕН, ЧЕРВЕН), и когато НЕ Е напълно еднородна областта, а има малки тонални преходи.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   15-06-11 13:16

ОК, а какво да правим, за да я избегнем или премахнем? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: pefoto01   
Дата:   15-06-11 13:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-06-11 15:25

В РОУ конвертора си поиграй с Noise Reduction и по-специално с luminace (дай му стойност 10-12) и Color (стойност 80-100).
Не изнасилвай много Clarity най- много до 30-40. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: jorro_z   
Дата:   15-06-11 16:50

ОК, а какво да правим, за да я избегнем или премахнем?

---

според моето скромно мнение - най-добрия начин за справяне с постеризацията е ... добавяне на шум :)

Възможно най-ситен и възможно най-еднороден (т.е. гаусов, монохромен). Това - на отделен слой. На въпросния слой му прилагаш подходящ Blending Mode, подходяща прозрачност и след това сливаш слоевете.

След което, редуцираш размерите на кадъра. Ако все пак желаеш да останеш с първоначалния размер, ще трябва като първа стъпка да направиш увеличение на размера на кадъра (ъпсайз), след това прилагаш шума, и накрая редукция до първоначалния размер.

Необходимо е известно експериментиране :)

Идеята на упражнението е, в областите, където има много близки цветове, но недостатъчно различни за да се получи плавен тонален преход, да се вкара шума като елемент за постигане на по-голямо тонално разнообразие. Ако шума е достатъчно дребен и равномерен, той не влияе върху цялостната "безшумност" на кадъра, особено след резайзване към по-малък размер.

Понякога дори придава по-добра обща "визия" на кадъра (а някои хора биха казали дори - винаги).

Н.Б. Винаги е добра идея, при конвертиране на кадъра от РОУ да се преминава първо към 16 битов ТИФФ файл, и едва след обработката във Фотошоп, като последна стъпка да се записва кадъра в 8 битов ЖПГ. В 16 битовата дълбочина на цвета има много, много повече тонални преходи, и постеризация е изключително трудно да се постигне.



Публикацията е редактирана (15-06-11 16:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: asahi   
Дата:   15-06-11 18:12

jorro_z [smilie24]

Конвертирането вече е обработка. Цифров необработен файл няма н апрактика.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ: шум ли е това?
Автор: Frida   
Дата:   16-06-11 10:46

Жоро, не мога да се съглася с теб за добавянето на шум, тъй като едно зърно да има в повече от стокбанката ти връщат кадъра веднага.

Иначе много благодаря за съвета за тифа, тъй като аз наистина ги конвертирам в джипези, което явно е грешка. Ще пробвам да работя в тиф ....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »