Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 13:48

От какво точно произхожда моят проблем с фокусирането все още не мога да си обясня!?

Снимам с Canon 7D и с 2 твърди обектива, съответно 35mm и 85mm.

И 2-та обектива са калибрирани спрямо тялото, според възможностите на AF-micro adjusment-a.

Когато снимам на близо, приблизително 0.5 - 4м всичко което искам е на фокус дотолкова, че съм забравил от кое меню на шопа се шарпи.

Проблемът идва, когато обектът е по-надалеч! Независимо ден ли е, нощ ли е почти на 90% обектът, който фокусирам е размазан, а фонът или други по-отдалечени обекти са на фокус. В случаи, когато обектът е достатъчно голям за да не се чудя, да не би пък в точката на фокусиране да е влязъл фона, пак се наблюдава този проблем.

Когато снимам пейзаж, фокусът е ок. На 99% снимам по централна точка.

[smilie11]

Поради тази причина при по-отдалечен обект, когато искам перфектен фокус снимам с лайв-вю, ама много често зайчето е избягало...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: erotila   
Дата:   07-06-11 14:01

от ЗАУ е
възможните причини

хиперфокално разтояние
фокусни зони/а - не знам при канон имат ли
скорост на снимане
бленда на обектива
следящ фокус - не знам при канон имат ли
лайв вюто - това е за зона "бисери"

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: kapitancho   
Дата:   07-06-11 14:06

Много лесно е да се обвини ЗАУ.
Батко, при безкрайност много лесно избива фронт/бек фокус, ако има такъв. Когато фокусираш на безкрайност през LiveView, получаваш ли достатъчно добри резултати? Ако да, тогава ти е фронт/бек фокус. Ако не, значи е нещо друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Тед   
Дата:   07-06-11 14:11

Ади качи пример пълен размер, хем да видя на 7Д ко стаа с праймове./ако 35 и 85мм или един от тях ти е прайм/.
Иначе недей.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: hotsnail   
Дата:   07-06-11 14:15

не е невъзможно да е проблем с обективите.

Имах една сигма 17-70 тя на 17мм беше така на моето тяло - на близо ок на разстояния от около метър и половина, два правеше тотлно мазало.

Странно ако обективите ти са Канон ама ....пробвай с друго тяло.

или махни калибрацията т.е. потърси компромисна настройка дето на близо да дава малко фронт на далеко бек.

По принцип на близо не трябва да ти е в средата на острата зона фокуса трябва да е малко напред за да е точен т.е. зад обекта трябва да имаш повечко фокусирано пространство. (Ако питаш защо ами математеика/физика не знам защо така са я измислили)



Публикацията е редактирана (07-06-11 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 14:20

erotila Надявам се да не си на 100% прав!

kapitancho И през liveview и без него на безкрайност получавам идеални резултати, дори на най-отворена бленда. Фронт/Бек фокуса смятам, че съм го изчистил, защото при най-отворена бленда цепи косми до няколко метра и после изведнъж фокусът прескача, когато предметното разстояние нарастне.

Тед ще потърся

hotsnail да, ама като снимам отблизо дофа е 1-2mm ако отворя блендата и фокусът е перфектен

На следящ фокус мисля, че се справя добре - има брак, но има и добри кадри.

Снимам статичен обект, аз не мърдам ( много ), заковавам централната точка, по която фокусирам в него и хоп! Имам си перфектно фокусиран по-заден обект или фон...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 14:31

Ето един типичен пример:

СНИМКА

Качих я в транзита, защото не можах да се справя със зоната...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: 3df   
Дата:   07-06-11 14:31

Може да е тъпо. Ама очила ползваш ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: vga   
Дата:   07-06-11 14:32

Аз имам същия опит с Д200 + 17-55, но само на бленда 2.8. Отдалечени обекти, на около 4-5 метра, фокусира трудно. Кофтито е, че в повечето случаи фокуса е точен, а само понякога избягал. Може би обектите идват малки и автофокусната система се бърка с шарения фон (в моя случай много дървета със ярка светлина и сниманите обекти в по-тъмна зона/сянка). Та така, едва ли е технически проблем, просто трябва да се съобразяваме с техниката и да се научиме да снимаме [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   07-06-11 14:38

фокуса по принцип е супер капризен на дигитално тяло
и аз снимам със 7d с доста осветление и все префокусирам за да е на перфектен фокус

проблеми почти нямам с лентово АФ тяло

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: kapitancho   
Дата:   07-06-11 14:41

Може да има проблеми с фокуса от двете посоки. Пробвай следното - избираш 3 разстояния - под метър, 3 метра и безкрайност. За всяко от тях правиш три кадъра - един с LiveView, 1 като префокусираш на мин. фокусно и 1 като префокусираш на (даже след) безкрайност. Има вероятност АФ да ти е добре ако е било префокусирано на безкрайност и да дава бекфокус ако е префокусирано на мин. фокусно. Пробвай и кажи какви резултати получаваш за 6-те случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 14:49

vga, съгласен за техниката. Просто търся причината, обяснението.

arakinixon-cie прав си! онези филмовите AF фотоапарати, които излязоха преди 15 години винаги имаха перфектен фокус - едни такива пластмасови, абе чисти сапунерки бяха, ама нали пък и в същото време бяха FF - та не знам :)

kapitancho ша пробвам някой път, ама май няма да е скоро!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   07-06-11 14:54

Батко, не каза 2 основни неща - какви са ти обективите (характеристики/марка) и какво те накара да се бъзикаш с микроаджъсмента?

Ако обективите са Канон ти предлагам да изключиш функцията за калибриране и да си снимаш на воля и на фокус.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 14:58

GOSPODIN В профила ми са описани. Без аджъсмънт за нищо не стават! Вече казах, че имам перфектен фокус. Просто в някои ситуации ( по-отдалечени обекти ) прескача ли какво прави и аз незнам [smilie11].

канон 35/1.4
сигма 85/1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: vga   
Дата:   07-06-11 15:08

А я кажи при всички бленди ли ти се получава така или само на най-отворено? И в какви светлинни условия, опиши дадена ситуация, в която го прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Тед   
Дата:   07-06-11 15:22

Понеже ти поисках снимка, един вид да си кажа личното мнение за конкретната снимка.

1/Фокусът е на лакъта на жената с тъмно сивото поло, която държи чинията с лакомства.
Най-вероятно там си се целил, но е отишло в ръката.

2/Не си снимал фронтално - вляво си бил с лице към тълпата.

3/ Фокусът е избягал отзад /бек фокус/, в зоната на мивката и пейката. Почти няма човек на фокус, освен една ръка дето ми се мярка.

4/ Много висока скорост 1/3200. Грешки на ръцете...почти изключвам.

5/ Щракай по принцип в такива случаи на Ф8. За какво ти е 1.8 като арт в конкретната снимка.

6/ Ако си на фокус до 5 м, а след това не си - е зле дереджето. Не знам дали и с калибрация ще стане.

7/Възможно е в това слънчево време и АФ да се е омотала. Като настройки на 7Д на АФ - там например Шотладеца има ревю.

8/ Изкл. неприятна хрома аберация...дразнеща.
Опитах се да я обера, но нещо не ми хареса.
Аз нямам обектив с такава хрома.

9/ Не е работата за форума. Потърси специалист.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: ZENON   
Дата:   07-06-11 15:30

Съвсем случайно да имаш опция за нулиране (RESET)на настройките (потребителски, хардуерни, микроадж. фокус) на тялото?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: vga   
Дата:   07-06-11 15:34

А, чак сега видях снимката. Много шарен фон, мисля, че просто се бърка автофокусната система. Едноцветни тъмни дрехи срещу такъв шарен фон на 1.8... просто фокусирай по-внимателно [smile] А иначе не съм вярвал, че качеството на снимка с такава техника може да е толкова лошо! Има нещо нередно с аберацията. Да си изпускал апарата с обектива или нещо такова? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 15:34

vga На 35-та, като сложа бленда 8 почва дофа много се разтегля, при което снимките стават задоволителни.

Тед вероятно съм снимал преди това нещо на 1.8 и съм си останал на 1.8. Прав си - f8 e по-добре за дадената ситуация, също и аберациите ще понамалеят значително. Според мен аберациите са си нормални предвид слънчевото време и отворената бленда за този обектив. 2) не го разбирам, за 7) имам подозрения 9) кой? :) Не мисля, че е за Зентекс - по принцип съм много доволен и от апарата и от обективите.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   07-06-11 15:40

Много странно, защо 35/1.4Л се нуждае от аджустиране.[smilie8]
Аз имам 4 обектива и не ми се е налагало да ги аджустирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 15:52

Ауу! Ужасни сте! Как изместихте темата!
Сега какво? Да почвам да се притеснявам за техниката дали е наред ли?

Аз мисля, че е наред - ето ОЩЕ 3 СНИМКИ правени с 35-та на бленди f1.4, f4, f8.
Да ги тегли само този, който смята да ми докаже, че ми е зле техниката.

Не съм изпускал нито тяло, нито обектив.

Усещам, че темата отива към задънена улица. Благодаря на всички изказали мнения! Вероятно истината е някъде там!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: demiman   
Дата:   07-06-11 15:54

GOSPODIN - голям късмет си имал :) Тествал ли си ги преди закупуването? Питам, понеже специално за фокусирането който познавам с канон все се е оплаквал ... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: nikrr   
Дата:   07-06-11 16:13

Значи, според мен (лично мнение) Първо при много отворени бленди трябва да ползуваш сенник. Второ при насрещни отблясъци (според мен бонбоните са виновни) и опити за фокус на тъмни и неконтрастни обекти, понякога фокуса се бърка. Не знам защо ти е дал потвърждение, би трябвало да ти откаже. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 16:20

demiman [smilie24] Защото съм имал 3 канонски тела досега и все съм имал проблеми със светлосилни варио/твърди обективи, докато не пуснах котвата на 7D-то с аджъсманта.

nikrr [beer]
На всички обективи ползвам сенници, дефакто не ги махам. Вероятно това е причината - мястото на фокусиране, защото много - много не гледам дали я слагам на контрастна или неконтрастна зона - просто я лепвам там където би ми се искало да е фокуса!


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: MarinY   
Дата:   07-06-11 16:22

За първата снимка: Не е ли много странна фокусната зона? В ляво е зад групата до безкрайност, в дясно, започва преди групата хора. Не може жената с лакътя да е на фокус. Пред и след нея да не са, а после всичко е на фокус отново!!!. Освен това ДОФ на бленда 1.8 би трябвало да е по-изразен?

Като цяло снимката (технически) ми е много нелогична. (пипана???)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: kapitancho   
Дата:   07-06-11 16:24

Батко,
ако пробваш по-скоро, ще може да стане ясно по-скоро какъв ти е проблема или какъв не ти е, защото този тест дава доста информация. Не искам да пиша ако/тогава комбинации, но при конкретен тест, ще мога да бъда от помощ.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-06-11 16:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   07-06-11 16:25

demiman, отидох преди 1 година в Павилиона при Нели и и казах да ми завие в хартия за вкъщи един Марк2 и това е. Изискването ми беше да е нов , а не тестер - взех го на 2 кадъра. Обективите ми са Канон.

Батко, разгледах снимките и след първата (хората пред къщата) направо се уплаших- тези ужасни аберации, другите снимки са си съвсем прилични и аберациите ги няма, но видях цветен шум на 100аса, което е странно.
Тези кадри директен Джипег ли са или си ги обработвал от Роу? Снимал ли си с 35мм. обектив с друг апарат? На микроаджъсмънта на какви цифрички ти е 35мм. обектив ? Имаш ли сенник и ползваш ли го?

П.С. Видях че си отговорил на въпроса за сенника.



Публикацията е редактирана (07-06-11 16:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: d_ave   
Дата:   07-06-11 16:30

мислех да не пиша, ама като гледам как си блъскте главите:)

накратко - фокусната система най-общо казано дейста като телеметрик - разделя изображението на две, там където двете се съберат отчита, че има фокус. следователно да има фокус зависи от няколко неща - как пада светлината - сенника помага в такива случаи; колко е остро изображението при най-отворена бленда - както знаете винаги се фокусира при най-отворена бленда, ако има меко изображение има вероятност да няма достатъчно контраст за постигане на точен фокус; наличието на flare, отблясъци, хроматични аберации и т.н. объркват много в такава ситуация - фокусната система не може да намери достатъчно контрастен обект заради въпросните описани пречки;
загледай се в центъра на снимката на 100% и виж, че достатъно контрастните обекти са обградени от purple fringe, което е нормално за тоя обектив, но размива до такава степен границите на контрастните обекти, че системата се бърка. забележи, че на 100% дори нещото най на фокус - котката и покривапод нея - също са обградени от лилаво и нямат ясни очертания.

ако си поиграеш и опиташ да фокусираш на някаква градиентна сянка или светлинна дифракция с неясни очертания, прожектирна на стена например, ще видиш фокусната система как има да си върти фокуса напред назад и няма да хване фокус. то за това не може и да фокусираш на небето - фокуса няма какво да "хване", за да определи къде точно е фокуса.

подозирам също и че в по-новите тела алгоритъма на фокусната система е направен така, че ако не може да определи къде е фокуса, значи по всяка вероятност снимащия се опитва да фокусира я небе, я нещо подобно, за това завърта фокуса на безкрайност. забелязал съм го на 50д - с много мек обектив при много трудна за фокусиране ситуация хънтва напред назад няколко пъти и спира около или на безкрайност.

просто несъвършенство на системата, това е. проявява се главно при светли обективи, защото те обикновено широко отворени и на светло страдат от доста flare, което възпрепядства правилното действие на фокусната система.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-06-11 16:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: perfect_dreamer   
Дата:   07-06-11 16:36

Бях чел че и други се оплакват от проблеми с фокуса на 7Д, ама сега не можах да намеря статията за да ти я пусна, но пробвах тук и излиза че може и да не е в ЗАУ-то проблема ...[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   07-06-11 16:37

И друго се сетих - УВ филтър?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 16:44

d_ave [smilie24] много подробно! Благодаря!

Снимките, които съм пуснал са от апарата, единствено съм променил името на автора на "Батко", че няма кирилица текущия фирмуеяр на 7D :)

Винаги снимам JPG+RAW. JPG за сравнение, че често става така, че оригиналния JPG е по-добър от помията, която забърквам с RAW-a...

Никакви филтри не ползвам! Само сенници, независимо нощ ли е или ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: d_ave   
Дата:   07-06-11 16:45

Батко, пробвай с някоя тъмница - 3.5-5.6 да видиш, че няма да има грам подобен проблем:)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   07-06-11 16:48

просто несъвършенство на системата, това е. проявява се главно при светли обективи, защото те обикновено широко отворени и на светло страдат от доста flare, което възпрепядства правилното действие на фокусната система.



аз ползвам 24-105 ф4
има пак проблеми
подозирам че е заради липса на контраст понякога
но винаги е backfocus

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   07-06-11 16:54

Мисля, че няма от какво да се притесняваш - на всеки бяга фокуса от време на време.
Снимай и си свиркай.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   07-06-11 17:46

Мисля, че няма от какво да се притесняваш - на всеки бяга фокуса от време на време.

еми не е така защото фокуса е потвърден от апарата и когато е така снимам ( снимам от статив предимно)...
така че не е като да ми бяга фокуса [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: asahi   
Дата:   07-06-11 19:24

Емо, провери си дали АФ точките от матовото стъкло съвпадат с истинските.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   07-06-11 19:41

arakinixon-cie, приемам, че си единствения, който няма кадър с избягал фокус.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   07-06-11 20:13

е не съм
особено на ръчен хахах

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: burningice   
Дата:   07-06-11 20:52

Всяка снимка има фокус, но не винаги е там, където е потвърдил апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   07-06-11 21:14

за тва говорим

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: erotila   
Дата:   07-06-11 22:02

[smilie18] не съм много извратен но полудявам по този форум... много го обичам

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: vikitovikito   
Дата:   07-06-11 22:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: erotila   
Дата:   07-06-11 22:19

едно питане ако може после ще обясня според мен какво и има на снимката

питам:
какъв плъгин си ползвал за да направиш 5-6рх бордо около всеки детайл на снимката

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: hotsnail   
Дата:   07-06-11 22:39

asahi написа:

> Емо, провери си дали АФ точките от матовото стъкло съвпадат с
> истинските.

Това често се случва да е проблем.

Друг вариант на този проблем е ако се ползва централна зона. Центрланите зони са доста големи т.е. по големи от маркираното на екрана заради 2.8 сензорите.

Пример за мен е Сони А700 - двойно кръстосан сензор + 2.8 (Канон ползват един кръст + 2.8) Та тоя 2.8 сензор е значително по-голям от другите и със светли обективи фокуса се случва потвърждава в-ху обект съседен на тоя дето искаме.

А700 от опита ми се опитва да фокусира на най-близкия възможен високо контрастен ръб. Ама ако има нисък контраст ....не е ясно какво става.

ПП Отделно че 2.8 сензора се позлва само за прецизен фокус със обективи на 2.8 или по-светли



Публикацията е редактирана (07-06-11 22:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   07-06-11 23:43

[smilie24] arakinixon-cie
аз ползвам 24-105 ф4
има пак проблеми
подозирам че е заради липса на контраст понякога
но винаги е backfocus


erotila Уж много знаеш, а пък да не знаеш името на плъгина за правене на "бордо около всеки детайл"!? ЗАУ се нарича и има доста кустомизации и възможности за ъпгрейд, безплатен е, но на всеки се предоставя индивидуално копие...

Още веднъж 10x за мненията на всички!


Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: erotila   
Дата:   08-06-11 00:15

Безумно е да се снима на 1,8 и милиони частици от секундата с обектив за "интериорно" снимане посред бял слънчев ден в 16 часа наше време... хора.
Безумно е да се слагат ремъци на вратът струващи много стотинки и да не се познава за какво служи това в ръцете ти.
Безумно е да не се познава геометрията и за това да се вини един от великите оптични производители.
но за всяко безумие има физическо обяснение... за пореден път казвам фотографията е закони и много геометрия, фотографията служи да се "управлява " светлината.

следва...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: erotila   
Дата:   08-06-11 00:34

Физическите закони са в ръцете ви. на всяко тяло има едни цифри едни букви и едни ти ми чертички. Безумно е производителите да са ги сложили щото имат бяла боя и да си правят по шарени обективите.

Снимаш с Canon 7D 35mm

според оптичните закони обектива ти фокусира до 3 м разстояние до обекта на фокусиране, там ще намериш и доф, от 0,3м до 3м ще имаш доф, над трите метра имаш една чертичка която ти показва хиперфокалното ти положение на обектива. там няма доф няма как да го има.

при три метра фокусно разстояние дълбочината ти на рязкост е от
Близо граница 277.3 cm
Далеч граница 326.8 cm
Общо 49.5 cm

според снимката фокусното разстояние 3м е точно пред котката, най близкотото ти разстояние което е в някаква рязкост е 277см, което е зад последния човек който е най далече от теб- жената с руса коса.
От нея до теб е дефокусирано, няма как да не е , фотографията е геометрия.
Твоята фокална равнина / има едно Ф на апарата ти/ е успоредна с фокусната ти равнина която е приблизително третия дирек в ляво и частта пред котката и малко по надясно където е сивата саксия.

Снимката та ти е перфектна, композицията ти куца, трябвало е да си преместиш моделите с една крачка назад спрямо жената с русата коса.

следва...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: erotila   
Дата:   08-06-11 00:43

другото което един профешънъл би направил е:

Слагаш на ръчен режим обектива и тялото, връткаш фокусния пръстен докато минеш 3 -те метра и стигнеш до една чертичка дето ти е с една легнала 8 т.е. безкрайност - хм.

Безкрайност е в математиката в оптиката е ХИПЕРФОКАЛНО/ хиперфокусно разстояние.

при този обектив то е от 181см до "безкрая"

което ще рече че при тези настройки от 181см нататък ехейййй, всичко ще ти е в рязкост демек на фокус. Това което трябва да правиш е да не допускаш обекти по наблизо от 181см. На каквато и бленда да снимаш когато обектива ти е нагласен така няма ДОФ има всичко на фокус от 181см. Профешънъл ставаш тогаз.

Ям кебаПчета!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: tantris   
Дата:   08-06-11 00:58

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Батко   
Дата:   08-06-11 01:00

erotila, много интересни неща написа, но ще мисля за тях утре, защото имам нужда от сън. 10x



Публикацията е редактирана (08-06-11 01:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: petkova70   
Дата:   08-06-11 01:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: shsphoto   
Дата:   08-06-11 02:26

При Canon 7D всички фокусни точки са и хоризонтални и вертикални. Освен това при него е постояно разрешен режима на фокусиране на точка(spot), който при 1D се отключва само при някои обективи с ф/1-2.8.
Пробвай на следяш фокус и на spot фокусиране(когато се виждат 2 квадратчета едно в друго) тогава фокусирането при светлосилните обективи е по-точно и зоната на фокусиране по-малка (няма да влизат вътре нежелани обекти).Първо виж на централната точка, после и на другите, при мен на обективи с ф2.8 на всички точкими дава добър фокус, но на по-светлосилни може да има разлика между централната и другите точки.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: erotila   
Дата:   08-06-11 11:16

[smilie18]

Във фотографията има фокусни зони, по точно в техниката която държите в ръцете си... вътре във визьора е. Точкова зона за фокусиране [smilie18]???
"Хоризонтални и вертикални"... а какви други има, близки и далечни или пък диагонални ЗОНИ.
Следящ фокус [smilie2] няма нищо общо с фокусните ЗОНИ.

а последното изречение направо смазва

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: Тед   
Дата:   08-06-11 11:34

А бе нещо откъм детайл това 7Д не ме кефи...слаба гарга....

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: petkova70   
Дата:   08-06-11 11:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   08-06-11 12:04

petkova
подозирах нещо подобно с тия спотове
мерси!
само на 7д ли е това?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: petkova70   
Дата:   08-06-11 15:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо фокусът ми бяга надалеч?
Автор: shsphoto   
Дата:   08-06-11 16:26

erotila, казал съм на човека какво да търси точно за 7D, теб ако те интересува, свали си едно ръководство от нет-а и прочети, тогава ще ти стане ясно за какво говоря, няма смисъл да говорим общи неща, касае се за определен модел.
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos7d/page5.asp




Публикацията е редактирана (08-06-11 16:52)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »