Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 02:27

и Сафари.

Следва ...

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 02:41

Имам, значи, някакъв JPG, в sRGB и със вграден профил за sRGB.

Този JPEG, отворен във фотошоп, изглежда точно както оригиналния 16-битов TIFF,

НО

във Firefox и Safari, на изображението има УЖАСНА постеризация. Разликата трябва да се вижда на следните снимки (да се гледа с FF 3.6+ или Safari).


http://prikachi.com/images/736/3421736X.jpg



Това се случва само, когато Firefox реши да конвертира от цветовото пространство на картинката към цветовото пространство на монитора, т.е. или когато картинката има вграден профилил, или когато Firefox е конфигуриран с gfx.color_management.mode = 1. Ако не се прави конверсия, а пикселите се изсипват директно на екрана, постеризация не се получава, но цветовете, естествено, се променят.

tl;dr
Photoshop - верни цветове, няма постеризация
Firefox с color management - верни цветове, ужасна постеризация в черното
Firefоx без color management - грешни цветове, няма постеризация

На някого известен ли му такъв проблем и може ли да се накара Firefox да показва хубаво както Photoshop?


Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: didesignbg   
Дата:   06-06-11 08:14

На скриншота, който си дал няма никакъв проблем. gfx.color_management.mode е по-добре да е на 2.
Най-вероятно проблема идва от цветовия профил, който ползваш, или е лошо направен, или е версия 4. Направи го наново и съхрани като версия 2.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: jorro_z   
Дата:   06-06-11 09:28

Аз ползвам ФайърФокс 3.6.13.

На скрийншота, който си дал, двете снимки изглеждат по абсолютно еднакъв начин. Еднакви цветове, еднаква постеризация (ако въобще има някаква, защото според мен няма).

Както се казва, може би повредата е във Вашия телевизор [smile]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 09:38

Не е добре, когато gfx.color_management.mode е на 2, защото тогава изображения без профили, Firefox директно ги засилва към дисплея, т.е. третира ги сякаш са в цветовото пространство на моя дисплей, което е просто глупаво.

Ако, gfx.color_management.mode е на 1, такива изображения без профил, Firefox приема, че са вече в sRGB и ги конвертира към цветовото пространство на дисплея - по този начин се показват коректно изображения получени чрез Save for web, когато НЕ Е цъкнато на "Embed ICC profile".

Съмнявам се проблемът да е в цветовия профил, защото Photoshop показва без проблеми абсолютно същия JPG файл. Имам няколко профила и версия 2 и версия 4 - няма разлика в картинката.

Възможно е да не виждат проблеми в горния скриийшот, ако се ползва Opera, IE или Chrome.

PP. ... или ако се ползва sRGB дисплей, което вероятно е случая с повечето хора. Може би се вижда само/по-добре на дисплаи с по-голям гамут. [smilie11]

Сигурно е, че проблемът се появавя само когато Firefox или Safari извършат преобразуване от едно в друго цветово пространство и не се появява, когато Photoshop прави съшото нещо. Ако браузърът нямa или му е изключен color_management - няма и проблем.



Публикацията е редактирана (06-06-11 09:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: didesignbg   
Дата:   06-06-11 09:56

Поставянето на 2 е поради причината, че уеб разработчиците махат профили нацяло и се омазва дизайна на някои сайтове.
Какъв толкова е тоя "гамут"-ен монитор?
Проблема е при теб и е локален на твоя компютър. Твърде вероятно е, да е свързан с некачествен профил, или проблем с монитора. На скриншота който даваш и в който твърдиш че има разлика между фотошоп и файърфокс нищо подобно не се вижда.
Не знам кой ти калибрира монитора, сам ли го правиш и каква процедура следваш, може и там да е проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 10:11

Аз си го калибрирам монитора, по процедурата на прозводителя на калибратора.

Ако беше проблемът в профила или монитора, то Photoshop също щеше да показва постеризация.

На какъв монитор гледаш и не се вижда разлика? Има ли разлика в цветовете със и без color management?

ПП. Ей това е профилът на дисплея:
http://tranz.it/load.php?id=mvqApvPZYoiOc5tU870324


Това също, малко по-различно направе, със съшите ефекти:
http://tranz.it/load.php?id=AcDOsVKrcIAf2g9n870328




Публикацията е редактирана (06-06-11 10:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: stormfx   
Дата:   06-06-11 10:52

На SpectraView reference разлика между фотошоп и Firefox не се забелязва. Аз самия ползвам Firefox и не съм се сблъсквал с подобен проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: didesignbg   
Дата:   06-06-11 10:54

Гледам на даймънтрон, но това няма никакво значение. Ако имаше такъв сериозен проблем щях да го видя на скриншота.
Калибрирането на лаптоп не е толкова просто колкото може да ти изглежда, куца история е.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: stormfx   
Дата:   06-06-11 11:02

Пиша на какво го гледам, защото OP твърди, че на монитори с по-голям гамут се вижда по-добре, а Spectraview-то покрива 106,6 % Adobe RGB, поне по спецификация :)

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: CyberGene   
Дата:   06-06-11 11:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: jorro_z   
Дата:   06-06-11 11:19

Chill, въпреки, че не виждам НИКАКВА разлика (също както останалите ДОСЕГА), искам да попитам:

Има ли значение, след като сам твърдиш:

... или ако се ползва sRGB дисплей, което вероятно е случая с повечето хора. Може би се вижда само/по-добре на дисплеи с по-голям гамут. [smilie11]

Та, по мое скромно мнение, "повечето хора" са около 99 %. В тази връзка, от 100 човека, я един види някаква разлика, я не.

Това, че ти виждаш някакви разлики, на ТВОЯ конкретен супер-гамут монитор, правилно хардуерно калибриран, със направени настройки за профили, за които хората дори и не подозират, че съществуват... и те дразни, го разбирам. Ама колкото и перфектно да го направиш, за всичко останали е все едно и също.

[beer]

N.B. А защо просто не конвертираш снимката в sRGB, когато я записваш във формат за Уеб? И ти отпадат всичките главоболия и терзания... повярвай ми, никой няма да оцени дълбоките фини нюанси на AdobeRGB снимката ти, когато я гледа в браузъра...



Публикацията е редактирана (06-06-11 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 11:24

Сега погледнах картинката в темата на друг монитор, sRGB, който също аз съм го калибрирал (само че с друг калибратор), постеризацията е видна, но по-трудно, значи, трябва да гледате дясната картинка, веднага над сградите, в черното преди крепостната стена. Над надписа "Hotel Limnos" постеризираното петно стига горе до стената, освен това се виждат хоризонтални райета, постеризацията е смес от много тъмно червено и много тъмно зелено.

На некалибрирани монитори, областта между сгтрадите и крепостната стена е просто черна, всъщност пикселите там са RGB(1,0,0), RGB(1,0,1), RGB(1,1,1), RGB(2,0,0), от този сорт.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: jorro_z   
Дата:   06-06-11 11:27

На некалибрирани монитори, областта между сгтрадите и крепостната стена е просто черна, всъщност пикселите там са RGB(1,0,0), RGB(1,0,1), RGB(1,1,1), RGB(2,0,0), от този сорт.

---

именно, именно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 11:32

jorro_z,

Аз точно това правя, конвертирам я в sRGB.

Проблемът е, когато това sRGB почне да се изобразява на моя монитор - Firefox го омазва, Photoshop се държи перфектно.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: didesignbg   
Дата:   06-06-11 11:37

Ти сега се опитваш да ми кажеш, че с невъоръжено око различаваш 1 0 0 от 1 0 1 ли?
Хайде няма нужда. Иначе наистина е така, още първия път докато си играх в сопата със скриншота я има тази разлика в една единица в най-тъмните нива. Предполагам енджина на файърфокс за да си спести някоя друга сметка ползва не точно гамата на сРГБ, а 2,2 примерно, или друга подобна врътка при закръглянето.
Тази разлика е абсурд да я видиш на монитор различен от Сони Артизан и то в тъмна стая.
Ако действително го виждаш, проблема е в калибрацията ти и много вдигнати сенки при това софтуерно, то на лаптоп няма и как иначе да е...

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: ecobo   
Дата:   06-06-11 11:42

Гледам под Сафари на iMac и на закачен на него NEC 2990WUxi2 (wide gammut) - никаква разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: petkova70   
Дата:   06-06-11 11:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 11:48

didesignbg,

Пикселите ги гледам с пипетката във Photoshop.

Да, сенките са вдигнати, LUT-a изглежда като

0: 0, 0, 0
1: 256, 0, 0
2: 256, 256, 0
3: 512, 512, 256

и т.н. до
255: 65280, 65280, 65280


но както казах няколко пъти, Photoshop няма проблеми с картинката, въпреки, че ползва същата калибрация.

Благодаря за усилията. Ако обичаш, недей да пишеш повече в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: petkova70   
Дата:   06-06-11 11:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: ecobo   
Дата:   06-06-11 11:53

Чил, защо да не ти пишат хората бе? Или е лошо да ти казват, че проблем е при теб? Човека се опитва да ти помогне, а ти: "Ако обичаш, недей да пишеш повече в темата."

[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Ако не си разбрал досега, да ти повторя: Проблемът е в ТВОЯ телевизор.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: alsash   
Дата:   06-06-11 11:53

маниаци .....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: didesignbg   
Дата:   06-06-11 11:54

Ходи почерпи някой дето си има представа какво се прави с калибратора, току виж се оправят нещата.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 11:54

Мда, нещо такова май има, прекалибриране ...

Имам един чужд профил, който също показва правилни цветове (доколкото мога да ги различа), но при него LUT-a започва

0: 0, 0, 0
1: 0, 0, 0
2: 0, 0, 0
3: 0, 0, 0
4: 0, 0, 0
5: 0, 0, 0

....

и постеризацията е дълбоко забита в черното.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 11:59

ecobo, съжалявам, виждам стремеж от всички други да помогнат (благодаря, за което), докато от didesignbg виждам стремеж да ми обясни колко съм прост.

Ако обичате, не подхождайте с предварителната нагласа, че човекът, с който комуникирате, е идиот.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: petkova70   
Дата:   06-06-11 11:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: ecobo   
Дата:   06-06-11 12:14

Давах си веднъж калибратора на един авер, и след като се мъчил 3 дни и не можал да докара нещата така, че да показват правилно тестовия файл, който му дадох, се наложи да отида аз да калибрирам. И нещата станаха.
Таа, калибратора си е калибратор, ама той сам не прави калибрация, точно както фотоапарата сам не снима. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: didesignbg   
Дата:   06-06-11 12:18

Знам, че chill няма нужда от моето мнение, но понеже сме във форум, и го четат и други хора освен него.
Когато калибрирате монитори е абсолютно излишно да геренерирате LUT профил, особено 16-битов, един матричен профил ще свърши работата също толкова добре, а не бих се учудил, ако и благодарение на него се избегне "постеризацията".

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 12:30

Единият от двата профила, които постнах по-горе е с LUT, а другият - матричен (има и други разлики между профилите).

Постеризация се наблюдава и при двата.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 12:34

ecobo, кой e тестовия файл и как се преценява дали се показва правилно?

Аз теглих един твой файл със зелена полянка с дърво, роза и т.н. изглеждаше ми добре, но не мога да преценя дали е изглеждал "правилно".

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 12:41

Може и нещо да не правя както трябва при калибрацията, макар че то няма много мегдан за мърдане.

На лаптопа единственото, което може да се коригира е интензитета на backlight-а.

Затова, предпочитаният от мен профил го правя така - нагласям си backlight-а на комфортно за мен ниво (120-130 cd/m^2), давам целеви: гама 2.2, native color temperature, без промяна на яркостта. Оттам насетне няма вариaнти за намеса, софтуерът си работи и прави профил. Имам и профили с 6500К и с 5000К, същата работа. Предпочитам профила с native color temperature (получава сe 6100-6200К), защото при него е най-малка намесата в кривите.

ПП. И пак да повторя, Photoshop няма проблеми с хипотетичнато ми накадърно калибриране. Може да е по-дуракоустойчив ...[smilie11]

ППП. Също така, ecobo, какви бяха грешките при калибрацията на твоя човек?



Публикацията е редактирана (06-06-11 12:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: petkova70   
Дата:   06-06-11 13:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: krist   
Дата:   06-06-11 14:06

аз не отбирам много от такива неща, но понеже имах сходен проблем, мнението ми е, че или мониторите ти толкова си могат - особено лаптопският може да е и 6-битов - т'ва с didesignbg баш го дискутирахме на лични неотдавна, а другият вариант е така да си ги калибрирал, че сенките да са супер отпушени и да виждаш неща, дето нема за к'во да им се косиш.. може и да е комбинация от двата проблема.. а, мое и да греша[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   06-06-11 14:18

Я пробвай да затвориш жипега и да го отвориш отново в шопа.

Имам усещането че въпросната постеризация е в резултат от конвертирането в JPG с компресия - при запис фотошопът не я прилага в отворения файл, а само в записания. Когато го затвориш и отвориш отново вече се отваря записаният.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: victory13   
Дата:   06-06-11 15:04

това последното и на мен ми се е случвало многократно [smilie24]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 15:42

krist, да, матрицата е TN, най-вероятно 6
битова и сенките наистина са по-светли от нужното. На следния тест, виждам ясна разлика още от RGB (1, 1, 1)
http://www.drycreekphoto.com/Learn/Calibration/monitor_black.htm

докато на други монитори разликата е едва забележима.

imitev, така правя, отварям записания файл с Фотошопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: krist   
Дата:   06-06-11 15:43

еми свиркай си тогава.. и при мен беше същото и спрях да се притеснявам.. на новия лаптоп май не го забелязвам вече тоя проблем

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   06-06-11 16:43

чилл - аз виждам подобен ефект само когато избича средната точка на левелите силно наляво.

Мониторът на който гледам в момента е еизо CG19 калибриран с iOne Display2.

Ти имаш нужда от по-прецизна калибрация според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: ecobo   
Дата:   06-06-11 16:52

Ама то за лаптоп ли идело реч? [smilie10]
Аз лаптоп с хубав дисплей не съм виждал досега... Има с прилични, като МакБукПро 17", ама чак хубав...

chill, ако си изтеглил тестовия файл от сайъта ми, виж в долния край има 5 черни и 5 бели "кутийки". Трябва да се различават от фона, но най-светлите и най-тъмните трябва почти да се сливат с фона, но все пак да личи, че ги има. Амо се открояват прекалено, пак не е добре.
Ама най-добре е да ги погледнеш на читав монитор, за да знаеш какво да очакваш, когато ползваш картинката за някаква преценка.

Различните видове дисплеи се калибрират с различни настройки, ама иска опит, за да прецени човек. Плюс това, калибрацията на непознат дисплей рядко се получава от раз. Обикновено калибрирам, гледам тестовите картинки, ако трябва променям настройките, пак калибрирам и така, докато ми хареса [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 22:11

ecobo, на твоя файл не виждам най-дясното бяло квадратче, независимо от backlight-а на монитора. Ако бъзикам Brightenss и Contrast през nVidia Control Panel го докарвам, но тогава нямам въобще color management в системата.

Междувременно, борбата продължава ...


Следната картинка (сРГБ):


http://tranz.it/load.php?id=WnazuDLmSrGydkoK871551


отворена във PS и Firefox, изглежда така (AdobeRGB1998):

http://tranz.it/load.php?id=m7AS7IG3YZrIeLsx871552


(слагам ги в tranz.it, защото prikachi.com нещо бъзика JPG-зите)

Какво виждам аз в картинката от Лисицата:

- по цялата ширина, тънки цианови вертикални линии, подобни има и в PS, но много по-малко и по-незабележими.
- от двете страни на централната черна част, две дебели лилави ивици, до половината от ширината им на хоризонтални цианови райета, които ги няма във PS
- от двете страни на централната черна част, две тъмно червени ивици, на хоризонтални черни райета, също няма такова нещо във PS.

Някой вижда ли същите неща?


Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 22:32

А, и ако файлът ми е в AdobeRGB, проблеми с Лисицата няма (поне на този компютър).

Баси драмата ... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   06-06-11 22:35

С какъв калибратор я вършиш работата?

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   06-06-11 22:52

i1display 2

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   06-06-11 23:50


Какви параметри на калибрацията си задал в началото?

Успя ли да постигнеш цветната температура при настройката?

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   07-06-11 00:00

гама 2.2
температури 6500K, 5000K, native (излиза 6100-6200К)
яркости: 90, 200, колкото дойде


http://prikachi.com/images/921/3424921M.jpg




http://prikachi.com/images/922/3424922E.jpg



Да, постига цветовата температура. Гамата излиза с 0.1 отгоре.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   07-06-11 07:11


Опитай да докараш яркост поне 100.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   07-06-11 09:24

Докарвам, на около 130 съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   07-06-11 09:41

130 според мен е много. Затова ти светват тъмните области.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   07-06-11 09:46

Не, не е заради това.

Някакъв проблем е с преобразуването от sRGB към профила на монитора е, и в Сафари го има, в PS и Corel Photо Paint го няма.



Публикацията е редактирана (07-06-11 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   07-06-11 11:37

Ако проблемът е само при теб - нещо не е както трябва настроено.

Аз не мога да помогна дистанционно.



Публикацията е редактирана (07-06-11 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   07-06-11 11:53

Абсолютно сигурен съм, че всичко ми е настроено както трябва - в смисъл целият път на пиксела от диска до като се превърне във фотони от екрана - тествал съм го с тази картинка във Photoshop,
http://www.babelcolor.com/download/ColorChecker_AdobeRGB_from_Lab_16bit.tif
, стойностите, които четa от екрана с колориметъра са с разлика от 0.001 до 0.02 от референтните в CIE xyY (което го смятам за ОК за 6-битов дисплей).

Също така, ако предварително конвертирам картинката в цветовото пространсто на дисплея с Photoshop и след това я изсипя директно в картата (с браузър, който не поддържа color management) получавам правилни цветове се без артефакти и бандинг.

За момента клоня към убеждението, че става дума за някаква числова нестабилност при конверсията, която извършват Firefox/Safari.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   07-06-11 12:10


С кой софтуер четеш данните на iOne?

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   07-06-11 12:21

С HCFR.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   07-06-11 12:51


А с със софтуера на Гретаг ли калибрираш монитора?

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: chill   
Дата:   07-06-11 13:07

Да.

Отговори на това съобщение
 Re: Постеризация от Firefox
Автор: imitev   
Дата:   07-06-11 13:17


Да не ти се омотват двата софтуера ?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »