Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   04-06-11 10:51

последно време ми се налага да снимам по обед да кажем от 11 до 5 следобед,нямам избор да го избегна,ползвам стандартен ув филтър,и ф9,и просто ги правя по тъмни снимките(по висока скорост) ,някакви трикове за така нежеланото снимане по обед,някакв друг филтър ,по затворена или отворена бленда,всякакви съвете ще са от полза

 Re: снимане по обед
Автор: asahi   
Дата:   04-06-11 10:54

Какво снимаш - буболечки, автомобили, модни ревюта?
 Re: снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   04-06-11 10:58

ако с нещо ще помогне,снимам със сони А55,без статив,нямам време за статив за жалост,и така съм на опашката на групата,все потичквам и това са резултати от предишни снимки,както съм снимал досега http://photo.net/photodb/folder?folder_id=1006864
,ако се сещате някакви техники за обработка ще споделяйте
 Re: снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   04-06-11 11:13

тип туристически,ливади,пейзажи, имам юли месец ходене до Амстердам за една седмица,така че ще има и сгради,няма да са за изложба,но поне някакво нормално ниво,тип картичка примерно
 Re: снимане по обед
Автор: nickey71   
Дата:   04-06-11 11:17

Снимките ти са ужасно тъмни.Защо не ги светваш преди да ги качиш в портфолиото, или умишлено са такива?
 Re: снимане по обед
Автор: asahi   
Дата:   04-06-11 11:30

Наистина всички снимки са тъмни. Дали ти е настроен (калибриран) монитора?

Можеш с кривите във фотошоп да повдигаш малко средните стойности - снимките ще просветнат.
 Re: снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   04-06-11 11:30

[smile] е може би от монитора,но и са снимани при облачно време,и проблема е че като ги светна се губят и цветове и контраст,може би трябва да обясня как ги обработвам,отварям ги като рау файл,обикновено изсветлявам,тъмните части,затъмнявам небето и след това малко шарп,контраст,и вариешън или сатурация според зависи,после си ги отварям е евентално някой филтър или почиствам разни нежелани точки ако има
 Re: снимане по обед
Автор: mugen   
Дата:   04-06-11 11:38

много много тъмни са
 Re: снимане по обед
Автор: nickey71   
Дата:   04-06-11 11:39

позволих си да обработя 3 твои снимки и ще ги кача, само за демо.
 Re: снимане по обед
Автор: nickey71   
Дата:   04-06-11 11:58


http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=516732



http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=516733



http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE_BIG&IMAGE_ID=516734

 Re: снимане по обед
Автор: nickey71   
Дата:   04-06-11 12:02

Само няколко цъкания в шопа, без заигравки и престараване.
Както го обясняваш процеса на обработка, най-вероятно проблемът е в твоя телевизор.[smile]
Иначе имаш доста добри попадения[shtrak]
 Re: снимане по обед
Автор: simbon4o   
Дата:   04-06-11 12:47

като гледам - пооправи си лаптопа, така казаха руните :) монитора ти е безкрайно ненастроен. Пусни една на печат и ще разбереш за какво говоря.

ПС дано си пазиш RAW файловете.
 Re: снимане по обед
Автор: pefoto01   
Дата:   04-06-11 13:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   05-06-11 11:58

дааа,до тук добре,разбрах за минитора,поправено,а някакви съвети при снимането,бленда филтър,чадър да правя сянка ,предложения
 Re: снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   05-06-11 11:59

ми с хистограмата не ми е много ясно,така че и да я поглеждам,няма да има много сми,а някакв линк където да има повече инфо
 Re: снимане по обед
Автор: hotsnail   
Дата:   05-06-11 12:26

Супер апарат имаш малко ти завиждам....

Ок два съвета

1. Гледай слънцето да ти е в гръб

2. Поляризатор си вземи - прави небето по наситено синьо

Ето тука имам без поляризатор в ярко слънце


https://lh6.googleusercontent.com/-f6HzmDEemDA/RokQ2DNUQ2I/AAAAAAAABOs/3g6HrxbLOkM/s800/PICT0039.jpg



https://picasaweb.google.com/karaatanasov/Yerevan
 Re: снимане по обед
Автор: pefoto01   
Дата:   05-06-11 12:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: снимане по обед
Автор: mugen   
Дата:   05-06-11 12:32

http://www.macropic.net/Histogram.html
 Re: снимане по обед
Автор: i.k   
Дата:   05-06-11 12:42

да не си си бутнал EV на –1 :Р
 Re: снимане по обед
Автор: jorro_z   
Дата:   05-06-11 13:04

Desper,

твоя начин на обработка (който си описал по-горе), освен че прави снимките тъмни (което може да е от ненастроен монитор), но също много снижава контраста, а добрия контраст в една снимка е много важен.

Моя съвет, на първо време, като най-просто и най-малко време-отнемащо:
Ккакто са ти кадрите СЕГА, просто им пусни един Ауто-Левълс във фотошоп, или някоя друга програма, която поддържа Левълс.
Междувременно ще прочетеш какво трябва да се прави, но на този етап, това ще подобри снимките ти значително.

Успех!
[beer]
 Re: снимане по обед
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   05-06-11 14:31

като начало цъкай на ауто режим и НЕ ПРАВИ НИКАКВА обработка.
Така докато прочетеш това-онова и разбереш какво правиш.
 Re: снимане по обед
Автор: hotsnail   
Дата:   05-06-11 14:51

@4i4o-Joro [smilie24]

Минавай на автоматик и гледай да няма компенсация, че май можеш да компенсираш дори на авто.

http://a.img-dpreview.com/reviews/sonyslta55/images/screens/lv1jpg.jpg



Е това дето от горе го пише +1.0 трябва при тебе да е на 0.0, а вероятно е на много минус.

Докато снимаш е на тоя екран пак долу в дясно скаличката - срелката както е показано трябва да сочи нула/ (краката на червения робот)


http://a.img-dpreview.com/reviews/sonyslta55/images/screens/lv6jpg.jpg

 Re: снимане по обед
Автор: seith   
Дата:   05-06-11 15:06

все едно отворих прифила на дарт вейдър! тъмен!щ
 Re: снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   05-06-11 22:22

благодаря за съвета за поляризатора,имам го и ще го пробвам другият път,за хистограма го намерих в книжката ще пробвам и това,а иначе аз си подържам белят баланс на авоматично,но ще го закотвя на нулата или ше пробвам бракета,а чичо жоро аз си мислех че форума е затова да прочета това онова за да разбера какво правя,а seith ми сигурно ти си люк скайуокър [smilie24] ,,имам книжката на колби за фотошопа трябва да седна по сериозно да прочета и да пробвам техники,благодаря на всички и на сеирджиите и на хората които всъщност ми дадоха полезни съвети най вече[beer]
 Re: снимане по обед
Автор: ittv   
Дата:   06-06-11 00:18

тва сте чудни хора братче, много тънкообидни всички, пък грам да не се потруди човек да се пообразова маааалко от малко пък после да задава въпроси. С фуния ако може да се налеят знания добре са дошли нали?

Намери си това книжле, прочети го 1-2 пъти, направи след това няколко снимки и пусни пак да видим резултати:


http://ecx.images-amazon.com/images/I/51lSKXKxUHL._SS500_.jpg

 Re: снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   06-06-11 08:43

Иво ,това с фунията е готина идея ако ставаше щеше да е супер,но в интернет е пъло с информация,и по лесно да питаш и да получиш два три линка на които да обърнеш внимание а не да прочетеш маса литература,докато стигнеш да това което ти трябва,а и въпроса ми беше за снимане по обед и следообед което е не препоръчително но гаранция поне 80% от фотографите са го правили и ми беше интерсно да разбера кой как се справя,и скот келби благодари в книгите си доста фотографи помогнали му със съвети ,така че не виждам нищо лошо да попитам,а някой ако не му се занимава да отговаря няма проблеми но пък и глупости не ми се четат,мерси видях в ибей има 3 издание на автора тази на линка е първо,днес ще си поръчам
 Re: снимане по обед
Автор: uri64   
Дата:   06-06-11 14:48

тази от линка е ВТОРОТО издание..
Между другото книжката е много добра, сто пъти по ми харесва от ненужно прехвалваната "Как стават хубавите снимки"...
 Re: снимане по обед
Автор: headcharge   
Дата:   06-06-11 15:18

От това което е пуснал hotsnail като настройки за пълна автоматика, може би ISO-то по-добре на 200 (зависи с колко светли обективи си де) за по-точен фокус евентуално на сянка, както и режима на мерене да ти е CenterWeightedAveragе в случай че е сложен на друго (това е символчето на третия ред долу вляво под слънцето). Ако е на Spot примерно може да ти прегарят детайли от кадъра ако това е била причината да затъмниш с EV толкова. [smilie24]
 Re: снимане по обед
Автор: petkova70   
Дата:   06-06-11 16:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: снимане по обед
Автор: shsphoto   
Дата:   06-06-11 17:36

http://digital-photography-school.com/forum/tutorials/134022-exposure-1-balancing-act.html

Това е on-line версия на книжки по фотография, в този сайт има много неща, които ако се изчетат и изпробват ще му станат ясни нещата и на начинаещ.

 Re: снимане по обед
Автор: bygcho   
Дата:   07-06-11 18:42

Ако снимаш нещо относително малко и близко - примерно хора, а не ливади - може да впрегнеш светкавицата да изгодни острите сенки от обедното слънце.
Потърси за fill flash.
 Re: снимане по обед
Автор: surg   
Дата:   07-06-11 23:38

ама хич не е толкоз просто...
1. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО: си изучи в най тънки детайли всички функции на апарата ти , и как се управляват, научи къде и как се представят бленда скорост, кореция на експозицията ( 2рата причина за грешна експозиция при повчето хора , които даже не са разбрали че са я променили, камо ли защо), баланс на бялото, ИЗО
2. ИЗОБЩО научи какво е бленда скорост, ИЗО, цветност, КОРЕКЦИЯ НА ЕКСПОЗИЦИЯТА, връзката между тях и т.н.
3. научи защо би избрал режим АУТО, Програм моде с или без корекции, РЕЖИМ А, С М, за дадена снимка - т.е. кога би искал и имал полза от това да управляваш блендата, или скоростта, или и двете
4. Научи всичко за фокуса и дълбочина на полето...
5. забрави , ПОНЕ на този етап за фотошоп, намри си ЛАЙТРОУУМ
, текуша версия 3.4.1( златният стандарт днес), или по лекия и също много добър Zoner Photo Studio 13
6. за ЖПГ, карай по реда :

- кадриране
- евентулани корекции на цветност
- левелс най вече за двата края на кривата
- евентуално леки корекции в средат ана кривата
- леки корекции за ярките и сенчистите тонове
- много леки корекции на контраст
- 20-30- шарпен или по вкус, или диоптри [smile]
- при ИЗО над 800 евентуално малко премахване на нойс
и ще имаш чудесни снимки [smilie25] ако не си богоизбран де....от тия с жълти книжки тук..[cool] .
7 за РАУ....стува си за твоят апарат при различни от стандартни условия и цели на снимане най общо казано, далече не за всяка снимка а може би за 1-2-5 % от снимките ти зависи от тебе
тук е малко по сложно при обработката РАУ -> ЖПГ, има доста настройки в частност и лайтроом, и повечето зависят от целите и личният вкус...
това следва да ти е т.н уорк флоу, или начин на стандартна работа и нямаш грижи, с напредването можеш да опитваш с всичко за което ту хрумне
8. избягвай да си на СПОТ мерене, или много малка точка, то е за специални цели, и е най честата причина за грешки за хора които са си купили апарат с ръчни насторйки и са неуки кое за какво е, според мен и други...избери се режима усреднен за целият кадър - днес апаратите се справят чудесно в огромният % от случаите...виж т.1. и т. 2

ПС....
има няколко филтъра за всяка фотошоп съвместима програма вкл. лайтруум, които правят чудеса с 1-2-3 натискания на мишката, например пол. филтър - Nik softwer.... ама това ти за следвщата година[smile]
земи си и един външен хард диск за архивиране на снимките за да не те е яд някои ден, които все пак си идва да знаеш...
ОСВЕН това е много важно монитора ти да е поне горе долу калибриран за гама 2.2, чал с технически средства едва ли, и не е лесно за организиране, но си има и други начини, чети е интернет за това

сайт за проверка за ЛСД - http://www.lagom.nl/lcd-test/gamma_calibration.php




Публикацията е редактирана (07-06-11 23:52)
 Re: снимане по обед
Автор: desper   
Дата:   10-06-11 21:56

uri64 ,petkova70 ,shsphoto ,bygcho ,surg .благодаря за отделеното време и съветите,surg а лайтрума съм го пробвал не ми хареса,а аз иначе си снимам жпг както си го писал но на фотошопа 4 има функция да си отварящ кадерите жпг като рау,не важи за мак и ейпълите,има я и в петицата,така че може да се обработват жпг-та като рау,ако на някой му е интересно как отивате на опен ас и там излизат файлове селектирате ас рау файл и воала излиза,танк на келби за това,има ограничения на функциите но 50% можете да пипате,а за спот- ме хвана на това е настроено ,ще го сменям,а снимам предимно на ръчни,на А само на масови събития,тогава и С ,никога автоматична,освен вечер на парти но аз не си нося апарата там само кесийка за повръщане и презервативи,а всички се учиме от грешките си,и пробема не монитора,оказа си се че съм мрачен балкански субект,но си взех забележка,по светли ги правя последните си кадр,пак благодаря на всички отзовали се и ще затворя темата:)[cool]
 

 Тази тема е затворена