Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: didarai   
Дата:   30-05-11 20:01

Здравейте момчета.[cool]
Първо се извинявам ,ако въпроса не е за този раздел,но отдавна не съм редовен във форума,а и след като разбрах,че от мен фотограф не става,спрях и да се интересувам много от фотография. друг форум в който съм редовен обае започна спор по въпроса,дигиталните апарати равностойни ли са вече,по-добри или по лоши от лентовите.Аз цитирах едно предаване по дискавъри ,в което сравниха двата апарата.Направиха снимки големи колкото 10 етажна сграда,разпънаха една до друга и извикаха някакъв уж световно известен фотограф да познае цифровата.Позная ,но трудно и каза,че за лаик е невъзможно.Това беше преди около 2 години.Отделно на няколко места прочетох,че вече има цифрови апарати с по-добри качества от лентовите.И въпросът ми е така ли е?Едва ли има по-подходящо място да питам за това.


Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: darksorrow   
Дата:   30-05-11 20:04

без допълнителни уточенения на въпроса ти няма как да се отговори (:

"цифровите" срещу "филмовите" само по себе си значи нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: Lalinda   
Дата:   30-05-11 20:07

Мен ако питаш, най-добри са плаковите.
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Пък и по музеите няма и няма да се задържат много цифрови...


Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или
Автор: didarai   
Дата:   30-05-11 20:11

Става въпрос за качествата на снимката.Другите предимства на цифровите ги игнорираме.Основно се твърди,че няма как цифровия да постигне резолюцията на лентовия.Нещо което точно с тези големи снимки се опитаха да опровергаят по дискавъри.Коментарите във форума бяха че било манипулирано крайното решение в предването и нямало как да се постигне резолюцията на лентата,щото при нея пиксела бил молекула [smilie11]



Публикацията е редактирана (30-05-11 20:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: serjy   
Дата:   30-05-11 20:13

всякак ми по-харесва цифровото, въобще на лентата никакво предимство не намирам [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: J0R0   
Дата:   30-05-11 20:23

"Лента" има различни стандарти.
8 мм, 15 мм, 35 мм, 60 мм (по ширина) и т.н.
Отделно различните филми имат различна структура на зърното и съответно различна резолюция.

Цифрови тела има също различни, с различен размер на матрицата: 1/1.6", 3/4, АPS, Full Frame, Medium format и т.н.

Отделно пък при матриците, може при един и същ размер на матрицата (примерно АПС, броят на пикселите да варира от 3 милиона, както е на по-старите апарати, до 18 милиона, както е на някои от новите)

Та какво с какво сравняваме?
[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: Fellfrosch   
Дата:   30-05-11 20:24

чара .... химията :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: sharky   
Дата:   30-05-11 20:25

Качествената снимка , е качествена ако ще и с гсм да е снимана , ако разбираш какво искам да кажа.

"нямало как да се постигне резолюцията на лентата,щото при нея пиксела бил молекула" [smilie18] [smilie18] [smilie18]

има 35мм филм има и 8х10" филм , има и 35мм сензор има и цифрови гърбове ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: ivansky   
Дата:   30-05-11 20:27

няма смисъл
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или
Автор: didarai   
Дата:   30-05-11 20:39

Е разбирате ,че за да се сравняват две снимки(цифрова и дигитална) условията(апарат,матрица ,оптика,фотограф и т.н) трябва да възможно най-близки по характеристики.Масовите лентови до колкото знам са 35 мм приемам че сравняваме и такава по размер матрица.И ще съм благодарен ако вместо високотехнологичния хумор се цирира някой факт.[smilie24]



Публикацията е редактирана (30-05-11 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: luboar   
Дата:   30-05-11 20:40

има ленти, например "текникъл пан" на Кодак, с резолюция 300 линии на милиметър.
едно просто наср..о ОРВО НП15 има над 100лин. на мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: xizor   
Дата:   30-05-11 20:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: nvassilev   
Дата:   30-05-11 20:42

Тук сто поста за нула време ще станат[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: ivansky   
Дата:   30-05-11 20:45

didarai, виж, няма смисъл да се сравняват. това прилича на високотехнологично пишкомерене.
и двата метода си имат своч чар.
всеки сам решава с какво да снима. аз снимам само на филм и не заради по-добро качество, а заради "свещенодействието" в тъмната стая.
и филма и цифрата си имат предимства.
мисля, че на повечето тук им е омръзнало от сравнения филм - матрица.
та, с две думи, кое е по-добро.....зависи от гледната точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или
Автор: didarai   
Дата:   30-05-11 20:47

Автор: xizor
Дата: 30-05-11 20:40

Оранджата-джата-джата, Лимоната


След подобни постове като горния ,аз кво трябва да се сетя?
Че въпроса е много тъп и отговора му е супер елементарен?(само че аз не го знам та ще съм много щастлив ако го науча).Че въпроса няма еднозначен отговор или кво?Айде тези шегаджии отгорните постове да ми обяснят хумора поне.Може пък и да има свястна информация в това което ще споделят.Инъче във всеки форум има няколко такива кога много знаещи кога нищо незнаещи които без да казват нищо умно,трябва човек сам да се сети че са мнооооого вътре в нещата[smilie7] .Евентуално по уникално тънкия(според тях самите) хумор.


-------------------
ivansky
предположих че това тук сигурно е обяснявано 100 пъти.Потърсих с търсачката,но излезе само тема със съвет за апарат,в който не се споменаваха предимства и недостатъци на двата метода при еднакви условия.За това и пуснах темата.Спама ще го игнорирам,но е добре да има и някой факт.Предпочитанията са си индивидуални,но фактите неоспорими.



Публикацията е редактирана (30-05-11 20:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: J0R0   
Дата:   30-05-11 20:49

Тука има една снимка...
нека специалистите да познаят с какво е правена.
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: s_l   
Дата:   30-05-11 20:51

Здрасти, didarai! Въпросът ти не е поставен коректно, но мисля че разбирам, какво имаш предвид под-качество. Предполагам това е способността на дадена система/носител, да улавя детайл от сцената и да го запазва, в някаква степен при увеличение. Ако е така то знай, че съвременните дигитални камери улавят повече детайл и го запазват по-добре при увеличение, при еднаква големина на сензор и филмов кадър. Проблема е, че сензорите стигат до относително малки размери, а филм може да има и 50x60см.. За момента дигиталните гърбове са достигнали 80 мегапиксела, ако говорим за "сингъл шот". Твърди се, че детайла при принт, който може да се извади от тях е сравним с планфилм 8x10inch. Аз мисля, че планфилма ще може да даде повече, но само ако е специфичен филм, сниман при специфични условия и процесван нататък до принт, от добри специалисти.

Като цяло, дигиталните камери имат повече "качество" при еднакви други параметри.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или
Автор: didarai   
Дата:   30-05-11 20:58

s_l
Алилуя братко [beer]
Сигурно въпроса ми не е коректен,но някак си ти ми отговори.Благодаря.На останалите също.



Публикацията е редактирана (30-05-11 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: petkova70   
Дата:   30-05-11 21:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   30-05-11 21:55

didarai

Зависи как възприемаш магията на нещата. За мен лично, дори на ниво детайл няма смисъл от съпоставяне, защото цифровото и химията предават различна душа на кадъра, като всеки си има своите предимства и недостатъци. Малко като аудиофилите защитници на ламповия усилвател и мекотата на виниловия звук срещу съвременните технократи.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: xizor   
Дата:   30-05-11 21:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: s_l   
Дата:   30-05-11 22:15

didarai - Аз ти благодаря за възможността да бъда полезен!

petkova70 - да така е. С нарастването на площта на филма нараства и допустимото кръгче на разсейване на обективите, от където пада разделителната способност.. но пък и увеличението е по-малко..

Uve_Smotanson -
Доколкото силата на медията - фотография е/беше в документалноста или истинността, то наличието на детайл е една от ключовите и характеристики.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: canonio   
Дата:   30-05-11 22:19

Didarai, коментарът ми е продиктуван от следното. Има минимум 50 теми по въпроса в този форум.

тоа па... Има поне 863 теми филм срещу диджитал... Той форума от тях живееше ве[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: shsphoto   
Дата:   30-05-11 22:20

Ако се гледа разделителната способност ДСЛР-ите до сега не са стигнали 300л/мм(АПС-Ц сензор с 18МП има малко повече от 200л/мм), но лентата пък не е стигнала ИСО 12800-102400, та всеки сам си решава кога и с кое да снима.


Отговори на това съобщение
 Re: Цифров или "лента" кой е по-добър?
Автор: canonio   
Дата:   30-05-11 22:21

хинт:

type "volokin" в търсачката[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »