Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   12-05-11 21:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: джъмбо   
Дата:   12-05-11 21:46

добре че съм с мак та не трябва да му цепя гъ... опа диска [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   12-05-11 21:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: asahi   
Дата:   12-05-11 21:55

Добри препоръки. Хората, обаче, не четат.

Джъмбо, макът страда от точно същите проблеми. Прочети постинга на момчето мълчаливо и ако намериш нещо полезно за себе си го ползвай. Ако не намериш - next и напред.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: джъмбо   
Дата:   12-05-11 21:56

ами за талантливи узери може и да не е хубаво... за нормални ползватели няма проблеми...

той диска като умре умира целия... а мак ос няма свойството да се омазва по винбозашки...


а да... вчера инсталирах снежен леопрат на нормален леопрад... знаеп ли как... пъхнах диска и след 40 мин имам същия комп но с нова ОС и хм... даже и браузера ми си е запазил настройките...



а да... като всеки нормален потребител работещ с програми с библиотеки... си имам външен сторидж за основните файлове...


иначе бира пия.... много даже

а за тайм машина да не споменавам [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: sd   
Дата:   12-05-11 22:03

Що бе жъмбо - мака е голямо забавление - аз например покрай мацинкоша сдобих ново хоби - започнах да колекционирам краш рипорти - от средата на февруари насам съм събрал цели 15 броя само от един компютър. [smilie5]



Публикацията е редактирана (12-05-11 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: Батко   
Дата:   12-05-11 22:08

guesswho, поздравления за написаното - вероятно много хора има какво да научат от него, но едно нещо ме подразни:
"Widows Vista - също!"
Както ти съветваш хората да си оптимизират системата, така има и хора, които още 2008-а бяха написали как да си оптимизираш Vista-та... 3 години съм с Vista64 и в къщи и на работата, пъргава е, не лагва, без сини екрани. А прехвалената 7-ца е пълна с недомислици, захвърляща и изключваща от себе си неща с които хората са свикнали да работят още от Win98.
За backup-a е добре да се запазват стари неща, които не ги обновяваш на оптични носители. За съжаление те доста изостанаха като капацитет, а блу-рея е непосилно скъп.


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   12-05-11 22:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: GOSPODIN   
Дата:   12-05-11 22:13

guesswho, много полезно четиво.[smilie24]

И малко забавление в предпетъчната вечер :

http://www.youtube.com/watch?v=ct1_r_61sk8



Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   12-05-11 22:20

guesswho,

Благодаря!

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   12-05-11 22:25

Аз да попитам програмиста,защо местенето на pagefile.sys на друг партишън ще подобри общото състояние на системата?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   12-05-11 22:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: tyunkata   
Дата:   12-05-11 22:39

10х момче! Полезно инфо. Таман се чудех какви оптимизации да правя на това нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: sd   
Дата:   12-05-11 22:44

Наистина полезно инфо. Благодаря и аз!

Сори за спама по-горе, ама постинги от типа на този над моя ме изнервят.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   12-05-11 22:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: photostoykov   
Дата:   12-05-11 22:54

guesswho, thanks!
Копнах си го за четиво през уикенда, щото много информация, много нещо...
Стой в готовност за нЕкои въпросвания.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: realnoncho   
Дата:   12-05-11 23:18

За системата и бекъпа горе-долу съм съгласен, СветлатаСтая не ме радва и всеки си има различен подход за процеса на работа [smilie24]
А колкото и оптимизации да направиш все пак си трябва приличен хардуер(особено за RAW, панорами, филтри и т.н... някой да е навит да ме спонсорира за нов компютър [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: psychoiho   
Дата:   12-05-11 23:19

най-важния съвет си пропуснал - да се преинсталира всичко поне веднъж на тримесечие...

иначе да добавя - РАМ ако си купят хората, лайтум почти няма да кара бозата да swap-ва и тогава няма нужда да се потите да цепите диска (как ги мразя такива упражнения) .Паметта е много евтина вече.

просто за протокола - пише че от кернел 2.6 нататък swap файл е бърз колкото партишън (за линукс си говорим, че го даде за пример).

Отделно, ако помня правилно от едно време на бозата можеш да и кажеш да си създаде целия pagefile на веднъж още при стартиране, тогава фрагментацията не е такова ужасно зло. И разбира се, трябва да се ползва по-истинската файлова система, а именно NTFS.

пък относно маковете и айЮзърите - времето ни е ценно, та не ни се занимава с глупости...


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   12-05-11 23:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: asahi   
Дата:   12-05-11 23:30

Не помня колко отдавна съм писал, че съм забравил кога съм преинсталирал. Сещам се, че веднъж сменях дъно и се наложи преинсталация.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   12-05-11 23:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: psychoiho   
Дата:   12-05-11 23:44

guesswho, нали за лайтрум си говорим? Тя си лапа колкото памет набара и до там. Снимките една по една се работят, освен ако не си правиш contact sheet. Лайтрум-а не е Фотошоп да отвориш 100 файла с нея...

съвета относно 'смесването' кърти мифки, да знаеш...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   12-05-11 23:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: didesignbg   
Дата:   13-05-11 08:15

Хайде и аз да вметна няколко неща:
- ssd - вече не е лукс, а необходимост;
- когато импортвате снимки в лайтрум имате един много важен избор initial previews. 1:1 отнема първоначално повече време за импорт, но при последващо отваряне става мигновено;
- съхранявайте настройките в .xmp файлове, които се архивират заедно с оригиналните роу файлове. Дали този роу файл да е родния на фотоапарата, или днг е по-дълга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-05-11 08:54

guesswho,[smilie24]
Много полезни съвети!
Освен на отделен логически дял, за по-голяма сигурност аз съм оставил операционната система ( Win 7 64) и на отделен хард. В съседен дял на този хард са и основните програми. А важните файлове, документи, проекти, чертежи, снимки и т.н. и т.н. са на друг хард (по-точно два в RAID масив). Плюс резервно копие на най-важните от тях на външен хард. При сегашните цени на дисковете това не е чак толкова голямо разхищение на средства.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: джъмбо   
Дата:   13-05-11 09:17

като ползвател на аперчър и лайтрум... оставам с усещането, че аперчъра е по-добрата програма...

проблема е, че е само за определени потребители....

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 09:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: джъмбо   
Дата:   13-05-11 10:01

хм... ясно програмист с капаци... какво ли се учудвам

аз поне ежедневно ползвам програми за обработка и съм далеч ламерското ти мислене за да се огранича с пробването само на една програма само защото нямам възможност да пробвам друга и да направя разлика коя е по-добра....


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: dau   
Дата:   13-05-11 10:22

Хубаво е да са ти на отделен диск файловете от програмите, и то на отделен физически най-добре.
За различни от лаптоп системи първи малък ССД диск за ОС и програми, втори голям за работни файлове.

А ако не се ползва Уиндоус ще е още по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 10:34

Интересно ми е защо MS вече тоооолкова години не се сещат да сложат SWAP като Linux а някакво "програмистче" разбираш ли е тръгнало да оптимизира Windows. За мен местенето на пейджа от системния ще доведе само до повече местене на главата на харда и т.н. Нефрагментацията ще се нулира с по-бързия head-seeking activity... Да не говорим ако хард-а е терабайт и се случи уина да е в началото а пейджа да е в края на диска. Слагането на пейджа на друг хард и то в началото му може да подобри работата но в сравнение с хилядите МБ transfer rate на РАМА, това дали ще прехвърляш с 60 или със 70 от харда в рама е все тая.



Публикацията е редактирана (13-05-11 10:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   13-05-11 10:53

Батко написа:


> За backup-a е добре да се запазват стари неща, които не ги
> обновяваш на оптични носители. За съжаление те доста изостанаха
> като капацитет, а блу-рея е непосилно скъп.
>

При тия цени на хардовете, няма много смисъл от оптични носители.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 11:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: jivkojj   
Дата:   13-05-11 11:12

За още по-добро бързодействие, може swap дяла/файла, както и/или кешовете на разните програми да са на RAM-устройство. Стига естествено да имате достатъчно РАМ и 64бит. система [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 11:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: tonyboy79   
Дата:   13-05-11 11:27

guesswho браво за инфото и старанието. [beer]

В къщи имам 2 компа като единия го използвам за работа и игра, а другия като мултимедийна станция. На големият (така му казвам защото е с фул тауар кутия на термалтейк) съм си организирал нещата по следният начин.
Един 64ГБ раптор за ОС-а, още един такъв за игрите и един 750ГБ бърз за всичко останало. Като от време на време правя бекъп на външен диск. Единственото, което ми е създавало проблеми е ОС-а. [smilie5] С Вин 7 съм 32битов. Като се скапе ще инстална 64 битов.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: tonyboy79   
Дата:   13-05-11 11:29

Ето и една полезна програмка за триене на простотии: ЛИНК


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 11:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: 1vo   
Дата:   13-05-11 12:05

Каква е идеята да правиш СУАП върху РАМта?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 12:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: 1vo   
Дата:   13-05-11 12:31

Набива по диска, доколкото знам, при свободен РАМ само Уина, останалите нямат нужда от подобни гимнастики [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 12:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: IDA   
Дата:   13-05-11 12:42

Guesswho,

Първо, поздравления за ника! "American Woman" и "No Sugar Tonight" са сред любимите ми парчета за всички времена!

Второ: Сърдечна благодарност за написаното от теб и за времето и усилията, които си положил!

Ползвам LR още от първата и версия и смея да твърдя, че това е една много сериозна и ефективнa програма за автоматична обработка на голям брой файлове, която пести адски много време и има практически неограничени възможности. Ползвам версия 2.7 на 9-годишен лаптоп SONY VAIO с 1 Гб RAM и WinXP и се справя великолепно, без никакви проблеми, дори не е досадно бавна. А на стационарния с 8 Гб RAM и на новия лаптоп с 4 Гб RAM и Vista-64 LR3.3 е направо фурия! Лично аз имам само две забележки към нея:

1) Липса на "Soft Proof", което е важно, дори критично при печат в AdobeRGB пространство и

2) Значително по-неудобен ретуш от PhotoShop.

Имам само една забележка към казаното от теб. Настройките от един кадър могат да се приложат автоматично към цяла поредица от маркирани кадри с функцията "Sync Settings", което значително улеснява процеса и пести адски много време.

Копирам си темата. Още веднъж ти благодаря и бъди здрав!


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 13:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: surg   
Дата:   13-05-11 13:51

много хубава тема....
за жалост една голяма част от ПС потребителите си мислят че знаят нещо, а всъщност нищо не знаят....
лично аз съм се нагледал на всякакви чудеса в света на майкрософт и БГ потребителите, но...
1. суап файла наистина е добре да бъде на отделен, по възможност най бърз диск, и е добре да бъде фиксиран
2. 64 битова система има смисъл само ако предварително са постигнати оптимално и максимално съчетаване на процесор памет и диск, става дума за трансфера им на данни един към друг, т.е. ако имате бавна памет, по добре си купете най бързата възможна и после я увеличавайте над 4 Гб и слагате 64 б В7, и то след внимателно анализиране на налични и бъдещи устройства за налични драйвери в 64 б режим...
а и далече не всички програми днес са оптимизирани за 64 бита и многоядрени процесори
3. честата преинсталация на система или софтуер говори само за едно- безхаберен потребител, наличие на какво ли не - вируси и малуер и др., токови удари и т.н., аз силово не съм преинсталирал от 1998 г, на не малкото ПС та за които се грижа в дома и на работата, темата е голяма тук...В7 е най доброто към момента, вервайте ми
3. бакъпа....ДВД и СД днес са вече остаряли, бавни, и не толкоз сигурни,а и малки
решението е 1 или 2 външни диска, днес са под 90 лв, с подходящ лек и ясен софутер, с който се копират само новите и променени файлове..

всички останали съвети са си Ок и ценни, не просветеният потребител дори днес ще има ядове....ако не чете постоянно как да получи най доброто от това което има



Публикацията е редактирана (13-05-11 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 13:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: serjy   
Дата:   13-05-11 14:13

не съм чел съветите, но желанието да се сподели опит е похвално [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: realnoncho   
Дата:   13-05-11 14:50

Конфигурация съм си харесал, ама няма толкоз пари...

Дъно ASROCK P67 EXTREME4, P67, DDR III 2133(O.C)/1600/1333, SATA III, eSATA, USB 3.0, 1394, GLAN, LGA1155
Процесор INTEL CORE i7-2600K, 3.40GHz, 8M, BOX, LGA1155
RAM CORSAIR 4x4GB Vengeance DDR3 1600Mhz
HDD SAMSUNG 1000GB SpinPoint F3 7200rpm 32MB SATA II
SSD ADATA S599 2.5" SATA II 64GB
Видео картa SAPPHIRE 1024M HD6850 DDR 5 PCI-E
Монитор DELL 23" U2311H, 8ms, 10 000:1, 300cd/m2, DVI, DP
Кутия COOLER MASTER CM-690 II LITE BLACK, w/o PSU
Захранване COOLER MASTER SILENT PRO M700, 700W
DVD RW LG DVD-RW GH22NS50 DVD RW SATA

--
Някой да има 2500 излишни пари [smilie25] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 15:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: realnoncho   
Дата:   13-05-11 15:25

Абе аз за 1500 съм предвидил, ама нали питахте за хубава работна конфигурация ;)

Иначе да, картата може спокойно да се свали на 450GTS/5750/5770(по-надолу за мен няма смисъл)
Рамта може 4 гб за 70-80лв и после да се добавя.
Процесора 2500к е достатъчен.
Кутията може Cooler Master 430, захранването същото 600W.
ССД-то си е оферта обаче...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-05-11 16:05

realnoncho, хубава конфигурация. Аз бих се въздържал да сложа диск на гнусмас.[smilie8]
За останалото [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: imitev   
Дата:   13-05-11 16:18

SSDто не разбрах за какво е?

Да не е за скорост, защото се очаква да е по-бърз от конвенционалните?

По-добре 2-3 нормални диска в хардуерен райд 1 или 2, + 1 външен за бекап...

В офиса си поръчах такава машина точно, само че я оборудвах с доста по-евтина Нвидия, а диска е 1 Тб сийгейт 7200 с много кеш и т.н



Публикацията е редактирана (13-05-11 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: didesignbg   
Дата:   13-05-11 16:35

Автор: imitev
Дата: 13-05-11 16:18

SSDто не разбрах за какво е?

Да не е за скорост, защото се очаква да е по-бърз от конвенционалните?

По-добре 2-3 нормални диска в хардуерен райд 1 или 2, + 1 външен за бекап...



По-добре, защото? Новите сандфорс ссд-та дават резултати, които трудно ще стигнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: 1vo   
Дата:   13-05-11 16:36

Аз не разбрах Asrock-a за какво е? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-05-11 16:57

От година и нещо съм с подобна машинка, като мечтата на realnoncho, ама малко по-различна - процесорът е Интел i7 920, дъното е LGA 1156 - ASUS P6T deluxe V2, паметта е Corsair XMC 1600 MHz DDR3 3 x 2 GB, дисковете са - системен - WD 640 GB -"Църен", а за база данни 2 х 1 TB WD "суросинкяви"[smilie5] в RAID масивче. Видеото е HD5850 1 GB, кашонът е Кулър мастер HAF 932 с три големи и бавни перки, на процесора е лепнат един Prolimatech охладител с бавна голяма перка Нойзблокер, и т.н. и т.н.
Захранващият блок беше нещо си на Корсар с 800 W.
За година и нещо такава машинка засега хич не е остаряла като възможности и производителност. А, да, мониторът е HP LP2475W, комплектован с калибратор - Spider 3 Pro.
Та такова нещо си е баш за Win 7 64 bit.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: realnoncho   
Дата:   13-05-11 16:59

Асрока и Самсунга са защото в момента са най-добре откъм цена/качество.

Само не разбрах РАИД 1 какво общо има със скорост...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 17:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-05-11 17:01

Ако въпросът за RAID масива е към мене, трябва да уточня, че става дума за RAID 0.
А за стабилност - откакто съм събрал и сглобил щайгата и инсталирах Win 7 64, не е имало никакви крашове, преинсталации или възстановяване от бекъп.
Редовно инсталирам всякакви критични ъпдейти на Win-а.



Публикацията е редактирана (13-05-11 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: imitev   
Дата:   13-05-11 18:47


Тази технология на SSD още е сравнително нова и скъпа. Аз не бих давал толкова много пари за нея.

Всеки сам си решава.

РАИД 1 е за скорост, Райд2 - за сигурност :)

Но Хардуерни !

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 20:05

Понеже колегата обича да обижда а се крие в миша дупка.Да оставим на страна обидите(с които ти започна). Хайде докажи ми с какво показах,че не разбирам думите,които ползвам? Преди да наречеш някого глупав трябва да се аргументираш,защо мислиш така.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 20:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 20:11

Ето линка: http://freepctech.com/index.php/guidesandfaqs/51-windows-tips-a-tricks/277-windows-xp-myths

Който не му се търси из него да прочете това:

Myth - "Moving the Paging File to a different partition on the same drive improves performance."

Reality - "Moving the Paging File (pagefile.sys) to a different partition on the same physical hard disk drive does not improve performance. Simply using a different partition on the same drive will result in lots more head-seeking activity, as the drive jumps between the Windows and paging file partitions. Even though moving the paging file in this case can have the positive effect of defragmenting it, the loss in I/O performance out weighs any gains. It is better to simply defragment the paging file using PageDefrag and keep maximum I/O performance by leaving the paging file where it is with a single drive setup. - Source

Notes - However you can enhance performance by putting the paging file on a different partition and on a different physical hard disk drive. That way, Windows can handle multiple I/O requests more quickly. When the paging file is on the boot partition, Windows must perform disk reading and writing requests on both the system folder and the paging file. When the paging file is moved to a different partition and a different physical hard disk drive, there is less competition between reading and writing requests."
Какво различно казах аз от това? Или и тези,които са го написали за глупаци?


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 20:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 20:59

Да се заяждаш за това, как се превежда head-seeking activity си е повече от неуместно, след като трябва да си адски тъп за да си го преведеш като търсене на главата?
Не може да наречеш някого глупав без да познаваш човека, без да можеш да докажеш тезата си и после да чакаш той да не се нервира. А за това,колко бързо ти зарежда каталога това не означава,че overall performance-a ти е покачен. Колкото до memory management-a на системата не виждам накъде биеш. Може би ще почнеш да избиваш комплекси с това, колко знаеш. В крайна сметка няма лошо да се дават съвети но да са обосновани.



Публикацията е редактирана (13-05-11 21:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 21:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 21:11

ПОСЛЕДНО:
Можеш ли да ми обясниш следното:
Ти залагаш статичен пейдж - 10 Гиги. Демек той си е толкова и няма съприкосновение с другата инфромация.ОК това до тук добре. Аз не спорех за това! Айде обясни ми аджеба, как ще се фрагментира той освен вътрешно? И от това следва въпроса ми.
КАК ПОДЯВОЛИТЕ МЕСТЕНЕТО МУ НА ДРУГ ПАРТИШЪН ЩЕ СПОСОБСТВА НА НЕ ФРАГМЕНТИРАНЕТО? За мен плюса от местене на друг дял възниква когато пейджа е динамичен и така се получава фрагментация с другите файлове по харда.
Под overall performance имах предвид цялостното държание на системата, защото преди време се триеше и прифеча, ама май знаеш ,че той води до подобряване в определени ситуации, каквато е например твоята с каталога.



Публикацията е редактирана (13-05-11 21:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: realnoncho   
Дата:   13-05-11 21:15

Ей разваляте хубавата тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 21:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 21:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 21:17

Всяка такава тема е хубава и е похвално,че колегата е решил отдели време да напише нещо но да ме нарича глупав си е повече от дуел на знания по конкретния въпрос. Ако админите искат да ме баннат, аз само се опитвам да помогна, защото както казах доста "оптимизации" се появяват в интернет...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 21:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 21:24

Ако-то ти е валидно след следните условия:
- Файла ти е създаден веднъж и не мърда
- Файла е създаден в нефрагментирано пространство, или е дефрагментиран след това.
- Да си махнал изтриването на файла при спиране на компа.

Ама чакай сега. Ти сам говориш за оптимизации а възразяваш на ако. Не ми отговори на въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 21:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 21:37

Виж, почваш да ми отговаряш като дървен философ. Кажи ми, как да ти докажа,че местенето на друг дял не ускорява работата. Остави всичко друго(тези ако,за които говориш). Ето прочети тук http://hardwaremania.org/2009/08/07/%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82-%D0%B8-%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D0%B4%D0%B6-%D1%84%D0%B0%D0%B9%D0%BB-page-file . И писмо от Декана на ФКСУ на ТУ-София да ти пратя с това, което той мисли ти пак ще продъжиш да опорстваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 21:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 21:49

Въй не разбрах с разрив в какво от моите твърдения е този сайт?
Аз и линк от сайта на НАСА да ти пратя пак така ще отговориш. Колкото до декана, аз мисля ,че той има доста повече акъл от теб и мен. Иначе ако искаш и на БАН може да пиша... Аз мисля доказах, че теоритично това няма как да доведе до по-бърза работа.



Публикацията е редактирана (13-05-11 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-05-11 21:51

Колеги, спорните тънкости на материята, която обсъждате са табу за 99,9 % от форумците. Мнозина намерихме триковете за полезни и едва ли е редно да се стига до тези обиди.
Не забравяйте, че тук е фотофорум, а не форум за програмиране било то и системно. Иначе , ако някой от вас му е интересно, мога да обяснявам за VMS и VAX , но едва ли това ще заинтересува фотографите.
[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: katmai   
Дата:   13-05-11 21:58

До колкото знам MS препоръчват пейджа да си стой на C. Той може да е и на другу дялове, и на няколко дяла но да ми говорат и спорят за дедикейтед дял специално за пейдж е смешно и е прилив на новаторско незнание.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 22:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: petkova70   
Дата:   13-05-11 23:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   13-05-11 23:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: mr.jb   
Дата:   14-05-11 00:04

guesswho, браво за времето което си намерил за да напишеш всичко това. Определено ще е полезно за част от хората които не се занимават толкова много с компютрите.

Сега малко забележки:)

1. Относно операционните системи мисля, че не може с лека ръка да твърдиш коя става и коя не :) мога да ти покажа прехваления Windows 7 сравнен с една по-стара ОС как работи :) Lightroom-a върви на всичките операционни системи и е въпрос на личен избор кой какво харесва и му допада.

2. Това за разделянето на твърдия диск и слагането на различни дялове е добре, до толкова до колкото да не е всичко на едно място и да се зуди зовек кое къде е :) наистина дава по-добра производителност, но не чак толкова. По-добрия вариант е както каза mihajlov2 - 2 диска в RAID. Цените са им вече достатъчно ниски за да може да се позволи. Да не говорим, че е за предпочитане ако искаш по-бързо да се обработват големи файлове. А и така може SWAP-овете да са на физически различни дискове.

3. Критиката към MAC-овете е доста неуместна. Мога да те уверя, че за съжаление Windows-a трябва още доста да се усъвършенства преди да стигне до това ниво. Ако имаш възможност поработи на тази ОС известно време и после ще говорим ;)

Спирам до тук за да не помислиш, че искам да се заяждам :) продължавай в същия дух и ще чакаме още такива теми.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   14-05-11 00:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: chukov   
Дата:   14-05-11 09:34

Вероятно твърдоглавеца от другата тема съм аз [smilie18]

За лайтрума не знам, но във фотографията си аджамия още.

Почна я добре темата, ама много менторски я завършваш. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: soxo   
Дата:   14-05-11 11:17

Не съм съгласен с цепенето на дисковете за мен е безмислено при фиксиран рамер на пейдж файла.Цепеше се навремето за да преинсталираш ОС-а без да губиш данни. Трябва да внимавате да има поне 15% свободно място на системния диск в (Vista и Win7 ленсо се вижда като стане червено в стауса на диска в Comuter на Windwos Explorer)
По-принцп Win7 дефрагментира афтоматично, а ако имате SSD тогава дефрагментацията на диска е без значение и дори е нежелателна. Поради тази причина Win 7 автоматично я изкючва. SSD-то е най-добрата инвестиция, която съм правил. Не се заблуждаваите, че с евтин RAID 1 или 5 ще го биете, а ако говорим за Лаптоп пък съвсем. Както някои каза за фото/видео си езадължителен, независимо от ОС-а. За перформанса- в Win7 има вградена технология trim, която запазва производителноста при запис, четенето не се влияе от времто на експолатация така или иначе. Цената не е космическа, но само да си трупате архива не е оправдано.
Това като съвет.
Иначе питането ми е как влияе видео каратата на производителноста на PS и LR и кои нейни параметъри са най-важени, (РАМ, 3Д и тнт.). Имам същия въпрос за Adobe Premiere?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: photostoykov   
Дата:   14-05-11 12:31

soxo, четнИ това:

http://www.adobe.com/products/premiere/tech-specs.html


и това:

http://kb2.adobe.com/cps/831/cpsid_83117.html


аре и т'ва:

http://www.studio1productions.com/Articles/PremiereCS5.htm


[smilie6]



Публикацията е редактирана (14-05-11 12:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   14-05-11 13:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   14-05-11 13:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: imitev   
Дата:   14-05-11 14:41


Аджамия може да се преведе и като бомбар [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   14-05-11 14:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: imitev   
Дата:   14-05-11 14:59


Не е нужно да си далеч от границата за да поназнайваш турски лафове - пробвай в Добруджа и Делиорман-а (Лудогорието)[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: GOSPODIN   
Дата:   14-05-11 15:35

guesswho, писах за VAX, защото още в началото на 80-те години на миналия век са разработили операционната система VMS - Virtual Memory System и са използвали SWAPING технологията. Имах късмета още през 1984г. да работя на първия оригинален VAX. По това време MS се мъчеха с DOS и понеже го бяха наакали, се обърнаха за помощ към Borland да им го оправи, но времената се промениха.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: imitev   
Дата:   14-05-11 15:38


Борланд + Dos - малко научна фантастика ми се струва...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: Psychoiho   
Дата:   14-05-11 19:59

Недей да спориш с Програмист ;)

Сега и ако ме осветли някой какъв им е проблема на SSD-тата...

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   14-05-11 20:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: Psychoiho   
Дата:   14-05-11 20:54

Недей да тичаш по тъча, ами обясни какъв им е проблема, в случай че ти е ясно

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   14-05-11 21:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: Psychoiho   
Дата:   14-05-11 21:55

Ми чета,чета и не намирам някой да обяснява че нормалните дискове са по-добри от един intel x25

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   14-05-11 21:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   14-05-11 22:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: ceko-sifonq   
Дата:   15-05-11 00:27

Браво, много полезна тема според мен и това за Българите не го приемай много навътре, защото така сме си още от турско време. [smile] Ако търсиш да помогнеш на някой, винаги ще се намерят повече хора, които да те осерат вместо да те похвалят, но винаги има и много, на които не се съмнявай, че помагаш. [smilie24]
Едно въпросче, като лаик към теб: Имам два харда с еднакви стойности, един по-малък 250ГБ и един 500ГБ. Доколкото разбирам е добре ако в малкия сложа само Уйн7-32 и другия софтуеър, а големия да използвам просто за файлов диск(снимки,филми и т.н.) и бекъп-файла от Акронис. Според теб в големия ли да преместя page-файловете, защото е физически различен диск или е по-добре да разделя малкия на две и да останат в него. Извинявам се предварително ако въпросът е бил обяснен някъде преди това.


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-05-11 01:28

По темата:
1) Aко се прави дял за pagefile и темп файлове, FAT32 дава по-добра скорост от NTFS.
2) При наличие на два диска за RAID, изключително ценно е да се направят ЕДНОВРЕМЕННО Raid0 и Raid1. Най-просто е за дъна с интелски чипсет- Intel Matrix Storage Raid (и наследниците). На RAID0 могат да са дяловете с временните файлове, както и дял за разни файлове, които вече са архивирани, но е приятно да ги имаме под ръка или за филми и музика. На Raid1 - системата + важните данни.
3) Дребна забележка относно тестовете на производителността. Безумно е да прекарваш времето си в радост или тъга над точки от някой benchmark. Но все пак, при проблем с производителността или желание за увеличаването и, разумно е да се потърсят слабите места чрез подобен софтуер.

П.П. 100[beer]



Публикацията е редактирана (15-05-11 01:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   15-05-11 01:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: andreicho   
Дата:   15-05-11 11:00

Ами не могат да са над 4ГБ файловете на ФАТ32...


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: Psychoiho   
Дата:   15-05-11 11:36

Другари, едно е да искаш да помогнеш, друго е да можеш да помогнеш.

Когато някой твърди че се опитва да помогне, а започва съвета си с абсурдни, трудоемки и необосновани с факти съвети, аз намирам за нормално да поискам този човек да се обоснове. Отделно и аз добавих моето мнение какво би помогнало, така че недейте да плюете че само 1 човек имал желание.

Относно последния съвет да се ползва fat32 - може да се получи ако имаш малко рам само, защото повече от 4gb не може да е голям файла.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   15-05-11 12:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: psychoiho   
Дата:   15-05-11 12:48

Я по-леко с квалификациите. Преди да правиш забележки на другите, погледни твоето поведение, има много неща за оправяне. Много си далече от позицята в която можеш да ми правиш коментари за първите 10 години.

Ако видиш някъде да съм отправял обидни квалификации към теб-моля paste-ни ги. Ако не успееш да намериш такива - заслужавам едно "извинявай", но знам че няма да го дочакам.

Много внимателно си прочетох първия коментар и като се изключи съвета за пренисталирането който е ироничен, всичко друго е конструктивно. Ако ирония и подканване да се аргументираш е заяждане за теб...евалата.

За завършек - пожелавам ти някой ден да разбереш къде са ти грешките, тогава ще видиш колко по-малко хора ти 'скачат'.


Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   15-05-11 12:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: CTEHATA   
Дата:   15-05-11 21:07

Да, ограниченито за единичен файл е такова - 4G. Което до 4Г Рам е ок. На машини с повече по принцип предпочитам да им спра swap-a.



Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: seal   
Дата:   16-05-11 14:47

Това не е мнение, колега, това е заяждане :) За съжаление каквото и да те посъветвам относно това как да представяш информация на хората, действията по възпитание, култура и нрави обикновено са безсмислени след 10-годишна възраст

Като прегледах темата единственият, който очевидно се държи невъзпитано е авторът на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   16-05-11 14:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: seal   
Дата:   16-05-11 14:59

Не, Сашко, възпитанието е към всички, защото априори не можеш да кажеш кой го заслужава, без да го познаваш, нито пък можеш да наричаш хората глупаци просто ей така.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   16-05-11 15:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: seal   
Дата:   16-05-11 15:49

Съдбинка не знам какво е, виж липса на възпитание забелязвам лесно.

п.с. суап файл на друг диск - да, но на друг партишън - естествено, че не. Но не очаквам някой, дето не знае защо да избере нтфс пред фат32 да знае и това (хинт - макс размера на файловете е най-малкият бонус). В Сирма не ви ли искат да знаете тия неща?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   16-05-11 16:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   16-05-11 16:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: seal   
Дата:   16-05-11 16:27

Усещам травма в детството, която е оставила сериозен психологически отпечатък и желание за себеизява. Познах ли? Не ми отговаряй, оставям твоята девствена тема на "съдбинката" и и няма да я цапам повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   16-05-11 16:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: guesswho   
Дата:   16-05-11 16:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: lrn   
Дата:   21-05-11 17:50

Ейййй майката си трака. Полезна тема и като замисъл и като начало, а после... айде няма да коментирам.
Имам едни "болежки" с Лайтрума и си викам, чакай да прегледам темата, може пък някой преди мен да е питал преди аз да пиша. Е да де, ама писна да чета коментари ала "избиване на комплекси" още на третия пост. Сори, обаче дойдох на края на темата задавам си въпроса, пък ако някой отговори ще съм му благодарен. Та:

Имам следната архивна конфигурация:
Процесор: Pentium 4 - 3GHz
Оперативна памет: 2GB
Видеокарта:NVIDIA 7600 GT/AGP/512MB
Твърд диск: 500GB
ОС - Windows XP SP3

Снимките които се мъча да обработвам са от raw-файлове на 12Mp NIKON D5000, т.е около 15MB на файл. Голямо чакане пада докато отвори снимката в пълен размер и изобщо всичко е доста бавно. Въпроса е струват ли всякакви еквилибристики за да се ускори процеса или трябва нова машина в крайна сметка ?



Публикацията е редактирана (21-05-11 17:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: imitev   
Дата:   21-05-11 18:13


Да - струват си.

Работата ти ще се ускори значително.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко трикчета за Lightroom от един програмист :)
Автор: surg   
Дата:   23-05-11 07:53

lrn
в тук http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php
процесор, синтетична производителност, ранк, са както следва например
Intel Pentium 4 3.00GHz 491 819
Pentium Dual-Core E6800 @ 3.33GHz 2258 283

т.е около 5.5 пъти по добра производителност при добра цена за процесор, това само за пример
има и процесори ,по нови дето са 2 пъти по добри но и 3-4 пъти по скъпи, а и искат по скъпо дъно, модерните процесори за просто смъртни са I3 и I5 модели в няколко варианта
увеличаването на РАм на твоята машина, изобщо няма да ускори работа с лайтроом, вервай ми, вече съм го пробвал...
в този ред...

1. модерен двуядрен процесор
2. 2-4 Гб РАм на максимална за дъното и процесора скорост,това значи не 600 мхц а над 1ХХХ. - това е достатъчно за простосмъртни...

3 ако ще имаш пари още, тогава 6 или 8 Гб рам при същите условия и преминаване на 64 бита ОС, ако имаш драйвери за всички устройства....



Публикацията е редактирана (23-05-11 11:39)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »