Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимане на пейзажи ?
Автор: Marko4123   
Дата:   23-04-11 11:24

Здравейте ,
преди няколко дена си взех Canon EOS 500D и реших да го пробвам в парка , но ми се стори , че цветовете на снимките са ми бледи и по някой път не фокусира всички детайли. Снимах предимно природа за да го тествам. Ето какво снимах: http://tranz.it/load.php?id=d3xQbdwbzXnozGGJ822891

Въпроса ми към вас е: как да правя снимките по-ясни и възможно ли е с този модел апарат? И ако може да ми дадете някакви съвети за начало , главно за снимане на пейзажни снимки.
Искам да подчертая изрично, че съм много начинаещ в тези неща и за това питам вас. :) Прочетох някои неща в упътването на апарата , както и в интернет , но не видях нещо конкретно. Обективите , които ползвам са:
- EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II
- EF 75-300mm f/4-5.6 III
Снимките са правени с функциите от "Основната зона" , от "Творческата зона" не е използвана никоя.

Благодаря предварително за помощта и се надявам да няма коментари от рода на "колко не разбирам" , защото това си го знам и за това питам. :)

Поздрави !



Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: 3DF   
Дата:   23-04-11 11:34

Избираш си някоя от първите книжки, аможе и от по долните:
тези

И това:
http://www.nsirakov.com/temp/kak_se_snima_peizaj.pdf


и тук:
текст

има и още



Публикацията е редактирана (23-04-11 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: Svetlio70   
Дата:   23-04-11 12:23

https://photo-forum.net/ebook/start.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: pachok   
Дата:   23-04-11 13:15

За да ти фокусира върху повече детайли мини на режим Аv и задай бленда от F8 нагоре, но не прекалявай, че над F16 качеството пада (то това зависи и конкретно от обектива, с проби става).
Използвай ISO 100 за по-малко шум в снимките. През средата на деня няма да имаш проблеми, но привечер при по-слаба осветеност с горепосочените настройки, ще падне скоростта на затвора, затова е хубаво и статив да имаш.
Колкото по-надалеч снимаш нормалко е по-бледи да са снимките, тъй като има разни частици в атмосферата, които променят х-ките на светлината.
Задължително един поляризационен филтър си купи (CPL). Завива се отпред на обектива и прави цветовете по-наситени, синьото на небето по-синьо, премахва отраженията от водата, от различни гладки повърхности, както и от някои от частиците в атмосферата.
Също така добре е да имаш и Градиентни неутрални филтри, с които да затъмниш част от картината, обикновено горе - небето, тъй като контрастра между небето и земята е много голям, особено при ясно слънчево време и без филтър земята ще ти излезе добре експонирана, но небето ще е почти бяло или обратното небето ще е добре, а земята тъмна.
За предпочитане е да има облаци и да снимаш сутрин или малко преди залез (може и по време на залез).



Публикацията е редактирана (23-04-11 13:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: Marko4123   
Дата:   23-04-11 13:52

Благодаря за подробната информация :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: bordon   
Дата:   23-04-11 14:25

Освен техническите подробности, наблегни и на времето.
Излез рано сутрин или в края на деня. Тогава светлинните условия са най-благоприятни и се получават добри снимки.
За мен подходящо време е и след дъжд. Тогава самия въздух е много по-чист от праха най-вече и се изкарват доста ясни картинки.

Успехи :-)



Публикацията е редактирана (23-04-11 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: stefanos   
Дата:   23-04-11 14:30

И от Karl Taylor има какво да се научи..:)


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: Marko4123   
Дата:   23-04-11 16:16

Благодаря на всички до момента :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: hemilio   
Дата:   23-04-11 17:04

прочети си цялото упътване на апарата много неща ще ти обясни![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: asahi   
Дата:   23-04-11 19:34

Гледай детайлите на хоризанта всеки ден. Ще забележиш, че има дни с много по-добра видимост. Запомни метеорологическата обстановка и като усетиш по прогнозата, че ще идва такова време, се стягай за снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: alex1954   
Дата:   24-04-11 17:37

И аз, като си купих 500Д , докато го разуча, бях като тебе.След това, и с филтрите, нещата се променят доста.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: surg   
Дата:   25-04-11 09:53

не може да се снима пейзаж, щото просто ти е хрумнало...

трябва да има добри светлинни условия за това, а те са сутрин или вечер, и рядко в останалот време, така че пейзаж може да се снима случайно като минаваш през някъде, или целенСОЧЕНО когато отиваш някъде специално за това
трябва да се развие усет че има момент, точно сега, а не след час когато имаш време, когато минаваш през някъде и виждаш хубави условия за снимка...
един пример за това кога и как да се избере добрият момент е т.н. тайминг посочен тук
http://www.kenrockwell.com/tech/timing.htm

автора на сайта е силно мразен и силно обичан в този сайт, но голата иситина е че има доста добри помащни материали ако четеш английски

иска малко четене , изобщо ако говорим за добра фотография, без значение какъв апарат си си купил...

ПС
важна е и обработката с софтуер, което на практика се налага след всяка снимка, в зависимост от софтуера може да е лесно или трудно, с голям или малък ефекет, но е важно да е правенос вкус...
лайтроом е добър избор за това, заедно с някоя добавка плуг ин , към него....



Публикацията е редактирана (25-04-11 09:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: nf1   
Дата:   26-04-11 23:45

и аз да се включа с един линк http://www.naturephotographers.net/landscapephotography.html




Публикацията е редактирана (26-04-11 23:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзажи ?
Автор: asahi   
Дата:   27-04-11 00:02

С този обектив EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 II забиваш на бленда 7.1-8 и не мърдаш оттам.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »