Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: mamata   
Дата:   21-04-11 12:17

Здравейте. От скоро имам 30D и като начинаещ в света на цифровата фотография смятам да поснимам известно време с китовия обектив. Искам обаче и един "твърд" обектив за портретни снимки, предимно на открито. Според мненията тук, а и по други форуми, CANON EF 85mm f/1.8 USM е оптималното решение за това тяло моите умения. Но за нов такъв все още не съм "подплатен". :)
Затова въпросът ми е:
Sigma 70mm F2.8 Macro, почти нов(според продавача) за около 600лв. приемливо решение ли е в случая и добро ли е съотношението цена/качество?
Благодаря.


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: d_ave   
Дата:   21-04-11 12:22

Абе за тия пари вземи на старо един 85 1.8, щом като искаш да снимаш портрети. Сигмата все пак е по-затворена, а е и макро - няма да я използваш съвсем по предназначение. да, става и за портрети, ама все пак по-добре е 85 1.8
Сигмата е препоръчителна ако искаш да имаш и макро обектив, с намерението да го ползваш главно за тази цел.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: mamata   
Дата:   21-04-11 12:25

Да взема, ама са кът в момента. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: d_ave   
Дата:   21-04-11 12:31

пусни обява, че търсиш, ще се намери:) сравнително бързо ги взимат, но на цена от 550 ще получиш много по-добър портретен обектив от сигмата.
имай предвид, че 85-цата на кроп тяло може да дойде малко дългичък, та да те объркам съвсем, включи в сметката и разсъжденията и 50 1.4:)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: ilcoin   
Дата:   21-04-11 12:49

Абе те нещата са доста относителни, но е възможно 85 да ти дойде дълъг, особенно за затворени помещения.

А сигмата си е макро обектив, в твоя случай жертваш светлосила за възможността да щракаш отблизо разни неща. Което е възможно да ти хареса повече даже [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: serjy   
Дата:   21-04-11 12:53

сигмата е страхотен обектив дори има и приятно боке, но наистина няма да можеш да мажеш толкова колкото с 85цата. като универсално и приемлово решение 2в1-макро и портрет, определено си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: mamata   
Дата:   21-04-11 13:09

@ d_ave
@ ilcoin
@ serjy
Благодаря. Почти не снимам в затворени помещения, освен може би кучето ни. Но за тези случай ползваме "сапунерката", защото е от значение времето за реакция - моментът не се повтаря. :)
С 30D-то ще снимам предимно навън, главно пейзажи извън града и тук-там хора в града - история, която може да се пресъздаде с един кадър. Няма да се явявам по конкурси - снимките са ми изцяло за лично ползване.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: d_ave   
Дата:   21-04-11 13:31

mamata, смени си мирогледа:) шегувам се, искам да кажа, че когато трябва да уловиш момент, определено е по-добре да е с 30д-то отколкото със сапунерката - с него определено всичко става в пъти по-бързо, просто трябва да свикнеш и бързо да нагласяш настройките. със сапунерката докато фокусираш, докато снимаш, момента е отминал. опиай се максимално да изстискаш каквото може от 30д-то и ще забравиш за понятието "сапунерка":)



Публикацията е редактирана (21-04-11 13:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: mamata   
Дата:   21-04-11 13:40

Шегата, изказана с полу-сериозен тон е най-добрият начин за даване на съвет.
Благодаря. Като цяло това е целта. Но още не мога да се абстрахирам от цените, свързани с DSLR и да го оставя в постоянна готовност. Докато "сапунерката", макар и нова, се размотава винаги наоколо.
Но...това ще се промени. Надявам се. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: tocheto   
Дата:   21-04-11 14:45

Лично аз съм много доволна от тази Сигма.
Ползвам я със Сони алфа 700 (кроп фактор 1,5), но като я взимахме, съм имала предвид най-вече макро способностите й [smile]
Прави и добри поргрети, но по принцип макро обективите имат свойството да изкарват много рязко разните малки недостатъци по по кожата например, по-остри са. Маже добре, не съм пробвала 85-ца 1.8 (нашияj отбор е лишен от тази екстра [smilie5] ).
Повечето макро снимки в профила ми са с нея, а в профила ми във Фликър по екзифите можеш да разгледаш кои са с нея, последните портрети на детето са със сигурност.
http://www.flickr.com/photos/31483421@N06/




Публикацията е редактирана (21-04-11 14:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: mamata   
Дата:   21-04-11 15:22

Благодаря. Макрото е много готино - точка в полза на Сигмата. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: sirkhann   
Дата:   21-04-11 15:51

Какво толкова го хвалите това 85/1,4, никога не съм разбирал [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: mamata   
Дата:   21-04-11 16:07

Похвали нещо и ти, де. :)
Аз тука мнения събирам всякакви.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-04-11 16:07

sirkhann, за какъв 85/1.4 говориш?
Ако имаш предвид 85/1.8, някакво друго предложение ли имаш? Защото този обектив няма алтернатива в ценовия си клас. За толкова пари е най-доброто което може да се купи. Цената му в магазина е 830лв. Сигма 85/1.4 е два бона, а за Канон 85/1.2 изобщо няма какво да говорим.
Не съм снимал с тази Сигма 70/2.8, но съм убеден че канона ще я отнесе като куцо пиле домат. По всички показатели, освен минималното предметно разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: pluha   
Дата:   21-04-11 16:11

Доста пресилено и явно некомпетентно изказване[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-04-11 16:20

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: ilcoin   
Дата:   21-04-11 16:22

Доста пресилено и явно некомпетентно изказване [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-04-11 16:36

Само с цигари и палци не става. Чакаме аргументи.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: realnoncho   
Дата:   21-04-11 16:39

85 1.8 е хубава портретна мазачка и... дотам.

На картина сигмата може и да е по-добра като цяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: pluha   
Дата:   21-04-11 16:59

Ако под добър портрет се разбира половин око на фокус (т.е снимане на 1.8), тогава 85мм ф1.8 е по-подходящ. Остротата му на 1.8 в центъра не е лоша, без да е нещо особено. Сигма 70мм ф 2.8 е остра по целия кадър още на 2.8. Проблем като аберации просто не съществува. Като бонус има и макро. За кропка е даже по-подходящ от 85мм и е един чудесен портретен обектив. На който остротата от Сигмата му идва в повече, може спокойно да омекотява в шопа. А за мазането на фона просто отдалечете човека достатъчно от задния план и можете да имате колкото си пожелаете омазване.[smilie5] [smilie5] [shtrak]

Едно допълнение

Ако при Сигмата има проблем с фронт или бек фокус тук в БГ лесно се калибрира към тялото в официалния сервиз и май не беше много скъпо. За Канона, ако се случи такъв проблем май е по-добре да се търси друга бройка докато се уцелят нещата. Не е добре да се има вземане даване със сервиза на Канон [smilie5]



Публикацията е редактирана (21-04-11 17:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-04-11 17:02

А с бързината и точноста на фокуса к'во прайм? А когато светлината не стига?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: ilcoin   
Дата:   21-04-11 17:05

Бих добавил, че единственото предимство на канона е светлосилата. Всичко останало (оптично и механично качество) е на страната на сигмата. Включително и сервизното обслужване.

Има сайтове с тестове, може да се прочете вътре достатъчно по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: pluha   
Дата:   21-04-11 17:06

За бързината може и да е така, но за точността не бих се обзаложил[smilie3]

Ако не стига светлината, проблема с половината око пак си стои[smilie24]

Друг недостатък на Сигмата е, че е малко по-скъпа[smilie5]



Публикацията е редактирана (21-04-11 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: darksorrow   
Дата:   21-04-11 19:21

за портрет - 85/1.8, без да се замисляш изобщо.

ако ти трябва И макро вече, тогава дилемата става вече налице.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за Sigma 70mm F2.8 Macro
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-04-11 22:54

Проблема с половината око не съществува. За нещо със същата дължина на 1.4 може и да го има, но при 1.8 цялото око е на фокус (едното [smilie5]). Проблеми с бек/фронт фокус при 85/1.8 не съм виждал, дори не съм и чувал или чел за такива. Затворен на 2.8, канона прави чудеса (не гледам тестове и чартове, а говоря за собствен опит), а при нужда може да се отвори още бленда и половина.
Mакрото си е макро, в случая говорим за портретен обектив.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »