Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Цифрово видео със стари обективи?
Автор: bat_toncho   
Дата:   06-04-11 19:25

Здравейте!
Иска ми се при следващото ми пътуване извън България да си направя едно филмче, съставено от кратки филмчета по време на пътуването. Нещо подобно на това - http://vimeo.com/14826647 - но по-аматьорско ще излезе като се познавам, а и повече нощни/в сумрак клипчета ми се иска да включа. Аз имам Сони А350, той движещи се картинки не прави, но смятам да използвам новия ЕОS 550D на баща ми... Той е с китовия обектив 18-55 и съм се навил да му направя един подарък що се отнася до снимане на видео. Идеята я бистря след доста четене из нета, но нямам практически опит и ще съм ви много благодарен ако ми посочите къде греша и какво мога да объркам.
Та ето я и идеята ми:

Купувам си преходник от винт М42 към EOS и два стари обектива - един нормален (по моите сметки трябва да е 28 или 35мм, за да стане към 50мм като го сложа на APS-C тялото) и един теле - 135мм примерно. Естествено всички препоръчват Carl Zeiss и Leica R, но за моите представи обектив от 80-те за 1200$ звучи просто непонятно. (Знам, че за тези, които разбират това е нещо важно, но аз съм на доста по-ниско ниво). Харесал съм си из базара подобни обективи под и около 100лв и се оглеждам и по ebay.
Та както го разбирам аз от четенето, слагам обектива, завивам адаптора, монтирам на тялото, вадя си стативчето, правя си композицията, фокусирам ръчно, нагласям блендата от обектива директно и щракам клапата и си правя къси клипчета от разни ъгли. И качеството на картината с тези стари, но не-варио обективи би трябвало да е по-добро от това на новия китов канонски обектив.

Имам и два въпроса, на които не мога да си отговоря обаче:
-Като използвам стари обективи и нагласям ръчно блендата от обектива, няма ли да стане някакво объркване със системата в тялото?
-Бях чувал, че покритието на обективи за цифрови апарати и за аналогови се различава. Какви проблеми мога да очаквам от това?

Много ще се радвам ако споделите малко от вашия опит с мен.

Поздрави,
Тончо


Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: kapitancho   
Дата:   06-04-11 19:47

Какво го мислиш? И с Хелиос за 20 лева стават клипове. Качеството е добро с който и да е обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: dopereach   
Дата:   06-04-11 23:29

Забелязъл съм, че при видео изображението излиза много по-остро от колкото при снимки /снимам с 550д + няколко евтини обектива/
Гледал съм и съм чувал препоръки за FD обективите /предимно по-светлосилните/ при видео.
Мисля скоро да пробвам един хелиос стига да си намеря изгоден преходник на канона, това ми харесва че /поне за 550д знам/ има ръчни настройки на бленда, скорост, исо при видео ,
с което почти съм сигурен че няма да има проблем да използваш други обективи от сорта на fd, m42.



Публикацията е редактирана (06-04-11 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: ipolit   
Дата:   06-04-11 23:43

избираш колко кадъра в секунда и апаратът сам си сетва скоростта - при 24 fps - 1/50. После гласиш блендата и гледаш дали ще преекспонира - за дневно снимане трябат ND филтри, щото ще гледаш бял екран. Другото е фокусиране. Аз напоследък снимам със стари никонски обективи - значително по-добре от руските, ама има разлики в цените на обективите и преходниците. Слав прави много добри преходници за никон, канон, олимпус. Като имаш 550д е срамота да не пробваш. Става много по-брутално от всичко, снимано от нашенските телевизии.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: bat_toncho   
Дата:   07-04-11 13:52

Благодаря за акъла!
Да прибарам аз първо един преходник и после ще си взема един от по-евтините обективи като начало и ще експериментирам [shtrak]

@dopereach: Какви обективи ползваш? Просто за насока ме интересува, за да си имам тема за размисъл :) Бях разглеждал един сайт, в който са изброени адапторите от различни типове обективи към ЕОS и там има нещо интересно - че за FD обективите трябва преходник с оптика, защото при тях разстоянието обектив-филм е по-малко от това на EOS байонета. Ето го - тук . Та затова ми се струва най-удачно М42 да си търся - доста са разпространени явно.
При мен се появява някой път едно съобщение "Movie recording stopped automatically" дори когато са минали само 5-6 секунди от заснемането, на хладен апарат... Не трябва ли да спира само при прегряване на сензора?

@ipolit: Направих една проба днес с канона, на слънчево, нагласих ISO 100, 1/50, F14, 24 кадъра и 1920х1080 и направи много прилично филмче. При такива настройки, би трябвало да нямам нужда от ND филтър в слънчево време, просто ще трябва да използвам само по-притворена бленда?
Как мога да се свържа със Слав като му дойде времето?



Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: dopereach   
Дата:   07-04-11 15:27

Да така е, затова преходниците от fd са по-скъпи от тея за м42.
Единственото за което се сещам за прекратяването на видео записа е слабата скорост на запис на sd картата ти, излиза ли отдясно на екраня някакава иконка ?
Обективите които използвам са китовия 18-55mm IS / много ми харесва при снимки от ръка или от монопода / ef 35-80 mm , ef 75-300mm.
едно примерче от скоро , мисля че го бях снимал с 18-55 и 75-300 http://vimeo.com/21240574




Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: ipolit   
Дата:   07-04-11 17:45

0888814887 - Славей.
За М42 гледай в базара -.постоянно излизат. Ако ще ги ползваш за кино не ти тряба чип за потвърждение на фокуса, щото обекта мърда тъй или иначе. Слави последно ми прави по 15 лв за М42.
Ако обективът е със скачаща бленда, трябва да гледаш дали има борд, който да натиска чопчето за блендата, щото ако няма ще ти снима само на най-отворена, тъй че имай и това предвид.
За спирането на записа, може да тестваш дали е от картата като записваш директно на компютър.
От ЕОС Utility може да си нагласиш да снимаш през компютър и сториджа да е директно на него.
USB 2.0 може да записва теоретично с 480 Мб/с, което би следвало да е по-бързо от смотана карта, тъй че може да пробваш.



Публикацията е редактирана (07-04-11 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: dopereach   
Дата:   07-04-11 23:01

За 15-20 лв ще ми направи преходник за м42. Къде мога да го нямеря това момче - Слав ?

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: pefoto01   
Дата:   07-04-11 23:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: stef7   
Дата:   09-04-11 00:03

Преди всичко е добре да си изясниш за какво точно ще използваш старите обективи и какво действително ще получиш ако се обзаведеш с тях.

Пишеш
> И качеството на картината с тези стари, но не-варио обективи би трябвало да е по-добро от това на новия китов канонски обектив -
В повечето случаи да но не винаги. Руските може да се окажат и по-зле от китовия. А при видео където разрешаващата способност е 1920х1080 качеството на почти всички обективи е достатъчно добро, т.е. в повечето случаи разлика между канонския китов обектив и старите които са на резба няма да има.

Главната причина поради която ползвам стари, но относително качествени обективи е светлосилата, която ми позволява да снимам при много ниска осветеност и заради ефекти с дълбочината на изобразяваното пространаство (DOF (deapth of field). Ето едно сравнение между китов и стар (Canon FD) но значително по-светлосилен обектив
http://www.youtube.com/watch?v=Cy3wMTb_Vik&playnext=1&list=PL9E309E7D28EFCE1F


Този клип илюстрира и проблема с различните покрития за който си загатнал. Разликата в рисунъка, контраста и дори цветовото предаване на двата обектива е очевидно различна. За една професионална продукция това е проблем, но за твоите цели не мисля. Във всички случаи имаш възможността да направиш цветови и други корекции в пост процесинга и редактирането. Трудно е и отнема много време, но става. А и пак казвам за твоя случай няма значение освен ако просто не искаш да се учиш.


По-надолу е още един добър пример. Сниман е нощем в София с Canon 5D и един единствен обектив Zeiss 50mm но забележи f1.4 и то само от ръка.
В клипа има доста места които илюстрират едно умело използване на DOF (deapth of field или дълбочина на изобразяваното пространсто). Лицата на хората снимани на размазан заден план за фон. Класическа техника както във фотографията така и във филмите.
http://www.vimeo.com/4704533


Още един пример какво може светлосилния обектив нощем:
http://www.vimeo.com/18083149


При Canon 550D (кропка с APS-C сенсор) за да запазиш аналогичен ъгъл на виждане и приблизително същата светлосила ти трябва 35мм f2, Дори стари обективи на М42 с тези показатели няма да са много евтини.

От собствен опит мога да ти кажа, че и китовия обектив става за нощно снимане. Днешните камери с големи сенсори дават толкова малко шум на 1600 та и 3200 ИСО, че това вече не е проблем и за по-малко светлосилни обективи като китовия. Ето ти един пример. Камерата е m43 формат и е по-зле за ниска осветеност от тези на Canon но светлосилата на обектива е същата f3.5-5.6
http://vimeo.com/18186583


И същата камера но този път с 3 твърди обектива на Pentax
http://www.vimeo.com/20096006


Така че нещата отново опират до ефекта на DOF и дали искаш да може да снимаш при наистина много (екстремно ниска) осветеност

Използването на стари Canon FD обективи е практически невъзможно на EOS тела, защото се иска преходник с оптичен елемент, което разказва играта на картинката дори за резолюцията на видео от 1920 х 1080 . Така че ще трябва да ги изключиш. Но освен М42, може да използваш и никонски обективи, които обаче са доста по-скъпи дори и втора ръка и искат друг преходник

На твое място бих обърнал внимание и на нормалния обектив на Canon за Full Frame - EF 50 1.8. Струва 160-180лв втора ръка. За парите си е много много добър обектив, с голяма светлосила (f1.8) идеален за ниска осветеност и разни забавления с DOF. На това отгоре има и автофокус, който за твоя случай не върши работа, но ще свърши на баща ти когато го ползва за снимки. На кропка той е еквивалентен на 80мм и е идеален портретен и умерен телеобектив. И доколкото разбирам идеята ти обективите да бъдат и подарък за баща ти, това е един от най-добрите обективи които може да му подариш :)

Обърни внимание на това което ipolit ти казва. Много е важно. Правилото при видео е скороста на затвора да е 2х броя на кадрите. Т.е. при 24-25fps e 50, при 30fps e 60. Тя не варира. Ти хубаво си затворил до f14 обектива, но при тази бленда
1. Качеството на картинката не е оптимална, т.е. по-зле е отколкото при f8 например. Каква е ползата да купуваш нови обективи, когато ти не използваш най-доброто което ти предлагат като качество.
2. Има ситуации когато искаш да използваш отворена бленда заради ефектите на DOF (виж по-горе). Блендата трябва да е на 2 (при светлосилен обектив), затвора на 60 и тогава какво правим за да имаме оптимална експозиция при нормално осветление през деня ? Само ND филтър може да сложим :)



Публикацията е редактирана (09-04-11 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   09-04-11 08:00

МНОГО ИНТЕРЕСНА ТЕМА[smilie24]
видео не се ли снима с варио?
с твърд обектив много скучно ще се получи
също трябва да има и заигравка с дофа- апарата трябва да е в някакъв режим приоритет на исо
старите обективи имат 3Д рисунък, който в случая е много важен/някои руски и повечето немски/, японските са боклуци
Слав може да ти преправи обектива директно да ползваш без преходник

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: stef7   
Дата:   09-04-11 10:49

@bat_toncho
Изписах доста за да се опитам да ти кажа че според мен, нещата за които може да ползваш стари обективи са:

1. Да имаш телеобектив за общи цели в допълнение към китовия при това на много ниска цена. Има много предложения в базара на цени от 50 до към 120-130лева. Като аз бих избрал варио обектив да ми покрива по-широк спектър от фокусни разстояния щом ще е за всичко. Макар че ще изгубя един стоп светлосила - вместо f2.8, примерно f3.5-4 Като не бих се ограничил само до M42 а бих избирал измежду всички достъпни системи. Преходниците са относително евтини. Ето списък на съвместимите системи и инфо по въпроса
http://www.bobatkins.com/photography/eosfaq/manual_focus_EOS.html


2. Да имаш един два обектива за снимане при ниска осветеност. За мен критерия е f да не е повече от 2. Това обаче автоматично означава че разходите ти ще се дигнат значително. Като моя избор е EF 50mm обектив на Canon и един стар 35мм независимо от системата стига да става за EOS с преходник. Това ще е "нормаленния" за 550D (APS-C формата) но на f2. Това са 180+150 до 250 лв + 20-30 лева за преходник = 450-500лв. Това е минималната цена да снимаш при наистина ниска осветеност. Компромис 35мм f2.8 и 50mm f1.8 или f2 стари обективи на М42 или друга система. Заедно с адаптерите ще може да се вместиш до около 200лв. Плюс вариотo от точка едно за около 300-350 лева ще си решил главните си изисквания що годе прилично, на възможно най-ниска цена. А, ще ти потрябва и някой лев за ND филтър, но може да пробваш все пак дали ще се справиш и без него. [smilie3]

Оптималното качеството на картинката обаче е под въпрос. Какво да се прави няма безплатен обяд, както казват братятя американци. [smile] Ако съм на твое място и парите са силно ограничени, бих пренебрегнал техническите подробности и все пак бих си купил старите макар и компромисни обективи. Снимането в крайна сметка е най-важното а и кaчеството за твоите цели ще бъде достатъчно добро. Така ще научиш разбереш и усвоиш много неща а и надявам се ще ти достави много удоволствие. Което и искрено ти пожелавам. [smilie24]

@lizaastar
> видео не се ли снима с варио?
> с твърд обектив много скучно ще се получи
Откъде накъде ? И какво общо има зума със съдържанието ? [smilie2]





Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   09-04-11 18:33

"Откъде накъде ? И какво общо има зума със съдържанието ? "

загледай някой филм /не евтина сапунка/

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: darksorrow   
Дата:   09-04-11 22:55

видео не се ли снима с варио?
с твърд обектив много скучно ще се получи
също трябва да има и заигравка с дофа- апарата трябва да е в някакъв режим приоритет на исо
старите обективи имат 3Д рисунък, който в случая е много важен/някои руски и повечето немски/, японските са боклуци


не е истина, просто не е истина [smilie10] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   10-04-11 09:53

кое по-точно не е истина

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: D.S   
Дата:   10-04-11 19:04

Точно сериозните филми се снимат само с твърди обективи и много приспособления за движение на камерата



Публикацията е редактирана (10-04-11 19:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: seith   
Дата:   11-04-11 01:58

всичко


Автор: lizaastar
Дата: 10-04-11 09:53

кое по-точно не е истина



Публикацията е редактирана (11-04-11 01:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: pefoto01   
Дата:   11-04-11 02:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   11-04-11 10:35

абе вие добре ли сте, я погледнете накой канал като ТСМ филми снимани на кинолента

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: headcharge   
Дата:   11-04-11 11:13

lizaastar не се излагай повече човек. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: darksorrow   
Дата:   11-04-11 11:17


https://photo-forum.net/static/forum/2011-04/tuwv8397.JPG


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/190266_1689553753923_1090094073_31540137_5693865_n.jp

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: iPonche   
Дата:   11-04-11 11:19

3д рисунък! Титан! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: batonga   
Дата:   11-04-11 11:28

Много рядко има варио по филмите, само при разни динамични екшън сцени. Обърни внимание ти. Прочети за долита, флайкамове и т.н. сечива на киноиндустрията. В монтажа вариото се избягва, дори и в телевизиите, новинарските репортажи и т.н. камо ли за по артистични продукции. Прочети малко по темата и тогава пиши. Крупностите се редуват и т.н. и т.н. "Заигравката с ДОФ-а" идва от блендата а не от ИСО-то. "Режим приоритет на ИСО" е наистина озадачаващо изказване, както и 3Д рисунък, но лично мен, най ме впечатли това "/някои руски и повечето немски/, японските са боклуци". По принцип като цяло в живота трудно ще се срещнеш КАКВОТО И ДА Е японско нещо което да е боклук, да не говорим пък конкретно във фотографията, но тук вече нещата опират до житейски опит и обща култура.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   11-04-11 11:52

Динамична промяна на дофа може да стане само с промяна на блендата и като скороста е константна какво правим- тъмни и светли кадри, ако има приоритед на Исо ще се получи, има ДСЛри и с приоритед на Исо
http://pentaxcamera.bobbyfuego.com/oldnews.php

-------
Уникалните хипер програми на PENTAX, както и нови уникални АЕ програми - приоритет на ISO Sv и приоритет на скорост и бленда TAv, където си настройваш скоростта и блендата, апарата избира ISO-то
---------
за качеството на японската оптика не ми се коментира- всеки има право на мнение, за мен има само немска и СССР клонинги, 3Д рисунък има но не и при японските боклуци проектирани с компютри и произведени с машини

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: jivkojj   
Дата:   11-04-11 12:01

lizaastar, няма страшно.

Никонци също имаме един такъв bobbyfuego. Ken Rockwell се казва. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: darksorrow   
Дата:   11-04-11 12:10

Боби е всъщност един изключително мислещ човек, така че да кажем, че сравнението с бат' Кен е леко неуместно в случая, още повече, че най-малкото явно не си отворил и линка да видиш за какво става дума.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   11-04-11 12:29

Уникалните хипер програми на PENTAX, както и нови уникални АЕ програми - приоритет на ISO Sv и приоритет на скорост и бленда TAv, където си настройваш скоростта и блендата, апарата избира ISO-то


Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: jivkojj   
Дата:   11-04-11 12:59

Отворих го и какво трябваше да видя? Технически характеристики? Заключения от типа?:

Уникалните хипер програми на PENTAX, както и нови уникални АЕ програми - приоритет на ISO Sv и приоритет на скорост и бленда TAv, където си настройваш скоростта и блендата, апарата избира ISO-то

[smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: pefoto01   
Дата:   11-04-11 13:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   11-04-11 13:51

нищо уникално няма в програмата приоритет на ИСО, твърдя че при снимане на видео с ДСЛР и варио обектив е единствения начин да корегира динамичната промяна на блендата, другия начин който се сещам е дообработка с фотошоп кадър по кадър
за #Д рисунъка- цитат от Маркишки:
Има обаче още един, макар често пренебрегван фактор, определящ как точно ще изглежда вашата снимка. В предната статия разгледахме оптикогеометричните параметри на фотообективите, но съществуват още две характеристики, на които е време да се спрем: Това са пластичността и рисунъкът, давани от обектива. Доста разпространено е схващането, че "острите" обективи са по-качествени, но не е съвсем така! Изображенията предадени от тях са резки, изобилстващи от детайли, но често са някак груби - с лошо преливащи светлосенки и цветови нюанси, т.е. без пластика!
На пръв поглед изглежда, че рисунъкът и пластиката са противоположни характеристики, но при висококласните фотообективи те са умело съчетани: Рисунъкът е способността на обектива да предава отчетливо контурите на предметите и изобщо - резките линии в сюжета, но при качествената оптика това е съпроводено с "потапянето" им в лек ореол, който скрива ненужните детайли и подчертава непрекъснатостта на линиите - създава се усещане за гладкост и изящество на фигурите. Това се постига с умишлено допусната, но добре премерена сферична аберация в схемата на обектива.

та :
Откъде накъде ? И какво общо има зума със съдържанието ?
не е истина, просто не е истина
Заблуден си,човече.....
lizaastar не се излагай повече човек
3д рисунък! Титан!

кое е заблуден и кой се излага


Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: darksorrow   
Дата:   11-04-11 13:57

твърдя че при снимане на видео с ДСЛР и варио обектив е единствения начин да корегира динамичната промяна на блендата, другия начин който се сещам е дообработка с фотошоп кадър по кадър

би ли ми разяснил как кинаджиите са коригирали (и коригират) тези неща при боднат в Арифлекса (примерно) EXR 200T? наистина ще ми е изключително интересно и, вярвам, много забавно.

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: jivkojj   
Дата:   11-04-11 14:01

твърдя че при снимане на видео с ДСЛР и варио обектив е единствения начин да корегира динамичната промяна на блендата

ей това твърдение не мога да го схвана.

Иначе когато по време на видео ДСЛР-а сменя ИСО-то, става едно гадно и на стъпки. И да - ако се наложи може с видео-едитващи програми да сменяш плавно осветеността, не кадър по кадър.

Това дето го мислиш, освен с ИСО, става и с НД-филтри.



Публикацията е редактирана (11-04-11 14:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   11-04-11 16:36

"би ли ми разяснил как кинаджиите са коригирали (и коригират) тези неща при боднат в Арифлекса (примерно) EXR 200T? наистина ще ми е изключително интересно и, вярвам, много забавно."

ами не знам, вероятно с постобработка, чувствителността на лентата е еднаква, като затвориш блендата трябва да станат по-тъмни кадрите

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: darksorrow   
Дата:   11-04-11 16:48

hint - в сериозното кино, за което говориш ти отначало още, не се снима на приоритет на ИСО, нито на каквато и да била автоматика, освен това се снима практически почти винаги на осветление - помисли защо (:

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: lizaastar   
Дата:   11-04-11 18:26

тука говорим за ДСЛР , не съм ползвал такъв в видео възможности, но доколкото разбирам няма възможност да се променя блендата динамично поради гореизложените причини

КАК ГО ПОСТИГАТ В КИНОТО?

Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: nomadsl   
Дата:   11-04-11 20:49

lizaastar,

бъркаш по всичките си твърдения.

1. Във филмовия снимачен процес вариообективи се използуват изключително рядко. Още по-рядко е да срещнеш промяна на вариото в кадър. Ако се слага някое "Анженьо", то е за удобство и се снима на фиксирани милиметри. А "анженьото" е доста качествено варио.

2.Обикновено в киното /в един филм/ се използува един светлочувствителен матерял. Може да има и два - с различни чувствителности /или черно-бял единия/, но това е за различни епизоди и премислено позициониране при монтажа.

3.Има случаи на доста дълги кадри с много движение, дори влизане и излизане на камерата от интериор в екстериор и обратно. За да не се надува интериорното осветление, обикновено при влизането/излизане камерата минава през каше - епизодик или предмет, с когото се разминава максимално близко и обекта закрива кадъра и в този момент може да се направи корекция на блендата. Но като цяло е огромна радкост и изисква сериозна драматургична обосновка.

4. За автоисо забрави.


Отговори на това съобщение
 Re: Цифрово видео със стари обективи?
Автор: mimiron3   
Дата:   28-04-11 00:18

Вариото е Табу за кинаджийте!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »