Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Експониране надясно - ETTR
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-11 09:10

Има ли смисъл според вас?
Ползвате ли?
Защо да / защо не?

Едно кратко въведение, които има желание може да потърси и повече информация с примери.
Какъв е смисъла на експонирането надясно?
Експонирайки плътно вдясно без да прогаряме канали увеличаваме максимално отношението сигнал/шум. При матрицата шума е най-видим в тъмните участъци.
Цифрово аналоговия преобразувател превръща електрическия сигнал от матрицата в битове, матрицата е линейно устройство и всяко намаляване на светлината наполовина води намаляване на сигнала наполовина. Ако имаме 12 битов цифрово аналогов преобразувател, то максималния динамичен обхват който можем да запишем без прилагане на гама крива е 12 стопа. Един 12 битов файл съдържа 2^12=4096 нива. Поради линейния характер на сензора първият стоп заема половината от тези 4096 нива, или 2048.

-1 стоп = 2048 нива
-2 стоп = 1024 нива
-3 стоп = 512 нива
-4 стоп = 256 нива
-5 стоп = 128 нива
-6 стоп = 64 нива
....
-11 стоп = 2 нива
-12 стоп = 1 ниво


Очевидно е по-добре да се преекспонира в момента на снимането и впоследствие в роуконвертора да се въведе негатива корекция равна на преекспонирането. "Горещото" експониране ни се отплаща с повече нива полезна информация. Важно е преекспонирането да не води до прогаряне на канал в роу данните, това е необратимо в цифровата фотография.




Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: tonyboy79   
Дата:   01-04-11 09:16

didesignbg [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-11 09:34

Теорията звучи достатъчно лесна и проста, но при практическото приложение обикновено човек се сблъсква с някои проблеми:
ETTR е приложима само при снимане в роу, за всички снимащи в джпег, това е неприложимо.
ETTR иска малко повече време, при постобработката и снимането.
Най-непритятния фактор против ETTR, хистограмата, която е нашия основен инструмент се базира на джпег изображението получено заедно с роу файла. Хистограмата не отразява реалните нива в роу файла, а показва нивата във вече сготвения джпег.
Какво прави джпега по-лош от роу данните?
- приложен е бял баланс;
- приложена е контрастна крива;
- конвертиран е файла към стандартно цветно пространство;
- приложено е изостряне.
Всяко от тези действия води до изкривяване на хистограмата. Ако искаме максимално вярна хистограма, отразяваща роу нивата, трябва да се противодейства на всяко от тях.
Изострянето в апарата трябва да е поставено на най-ниска настройка.
Да се ползва възможно най-широкото цветно пространство в апарата.
Да се постави възможно най-плоска (неутрална) крива - най-нисък контраст. Също така, съвременните апарати твърде често недоекспонират хардуерно и го връщат, чрез джпег енджина. Трябва да знаем кога наистина роу данните се прогарят, колко след като са прогорели в джпега.
Да се използва UniWB настройка на белия баланс. Белия баланс сериозно изкривява показанията на хистограмата.



Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: 1vo   
Дата:   01-04-11 09:43

Ще се промени/подобри ли показваната хистограма ако намалим до край цветовото насищане, или направо сложим на ч/б?



Публикацията е редактирана (01-04-11 09:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-11 09:48

Да, това е нещо което пропуснах, насищането/saturation също трябва да е на някаква нормална настройка, всякакви опции от типа повишено, пейзаж, филмови настройки внасят допълнителна грешка. Черно бяло е погрешен подход по този начин тотално убиваш информацията, нас ни интересуват трите отделни канала, общата хистограма е безполезна, никой от производителите не дава информация на какъв принцип я формира и какво показва.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: 1vo   
Дата:   01-04-11 09:51

То общата хубаво безполезна, но при мен е само такава [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: compur   
Дата:   01-04-11 10:33

това е поредната "жистока" тема!

все пак е петък!

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: iasen2   
Дата:   01-04-11 10:45

[smilie24]
Браво за темата.


Сериозните теми ги правите на бъзик, но вече не ви се връзваме.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: Батко   
Дата:   01-04-11 10:56

[smilie24] didesignbg - ти си енциклопедия!

Ама така или иначе, каквото е - такова. Когато се сетя да погледна хистограмата, нито ще съм съобразил тези неща, нито пък ще тръгна да ги променям! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: JeT   
Дата:   01-04-11 11:03

didesignbg, извинявай но това ми звучи странно: "...Най-непритятния фактор против ETTR, хистограмата..." - все едно хистограмата е нещо "лошо", което "гадните производители" нарочно са сложили във фотоапаратите ...

Не ползвам нито т.нар.ETTR, нито uniWB (ама какви абревиатури само ...като през Соц.-а: БКП, СТУК, УчТехПром и т.н.) - за мен това са "техничарски психарии". Между другото не съм попадал на информация да ги ползва някой от известните фотографи на нашето време, а чета доста.

- Преекспонирането (в разумни граници) е стандарна техника за редуциране на шума, особено при снимане на високо ИСО и няма нужда да го превръщаме в специална техника и философия на снимане ... Преди 8-9 години доста го препоръчваха в разни наръчници за дигитално снимане, но с новите матрици и процесори "еуфорията" около тази техника позатихна. В края на краищата шума не е нещо чак толкова "ужасно" пък и тази техника е с ограничено приложение.

- uniWB, хм ... освен, че също е с ограничено приложение, това вече си е направо "техничарска перверзия" [smilie5]
При снимане на налично осветление винаги е възможно да ти изгори някой канал, тъй като разполагаш с ограничена възможност да контролираш източниците на светлина.
Една напълно реална ситуация: снимане на сватба, в ресторант със силни, смесени източници на осветление - луменисцентни лампи на тавана и лампи с нажежаема жичка по стените и на бара, където през прозорците влиза все още доста силна дневна светлина, а в допълнение стените са боядисани в популярния сега цвят "праскова". Както и да си правиш WB, в такава ситуация все в някоя част от кадъра ще "изгори" някой канал.
От друга страна надали някой (освен самия производител) е наясно на какви алгоритми се базира файл-процесинга в камерата - те дори след ъпдейти се различават, та камо ли при нов модел апарат с нов процесор... В общи линии - безмислена работа ...
По-добре човек да натрупа повече опит с конкретната техника, която си е купил и да се концентрира върху работата със светлина - това доказано ще доведе до по-добри резултати при снимане.

П.П. Всед пак - желая ти успехи в "борбата" със съвременната несъвършена фото-техника :)



Публикацията е редактирана (01-04-11 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: rhyan   
Дата:   01-04-11 11:09

Didesign - тази тема я предъвкаха тук преди половин година може би и тогава се зарибих и попрочетох доста.

Теорията, според мен е много точна и правилна, обаче усилията да работиш по този начин за да изкараш един кадър за мен не си струват, освен в 2 случая - ако правиш пари от снимане, ама нямаш достатъчно за да си купиш голямоформатна камера с необходимото оборудване за да изкараш максимално точно цветопредаване, ИЛИ си яко втръбен компютърен специалист, който предпочита да губи време в анализ на алгоритмите, вместо да си прави кефа да снима :)

Известно време се опитах да снимам с УниВБ и да глася после баланс на бялото с РГБ канали, и т.н. и т.н. и т.н., и оцених, че ми идва прекалено много, а резултата от часовете обработка мога да го оценя само аз или друг човек, който малко или много разбира от фотография.

Обикновените наблюдатели като жена ми, бабите и повечето ми приятели само казват - ихааа ква снимка, и толкова...

Така че, да - теорията е хубава, ама не - не ми се занимава, защото за моите нужди дава прекалено много, което ми е излишно...



Публикацията е редактирана (01-04-11 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: tziko   
Дата:   01-04-11 11:22

Не е лил по-лесно да врътнеш на зеленото символче на врътката?








А забравих, че някои нямат такова[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: serjy   
Дата:   01-04-11 11:27

Нямам проблеми нито с бял баланс, нито с динамиката, а още по-малко имам нужда да си причинявам това умишлено.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: chill   
Дата:   01-04-11 11:27

Винаги снимам със - ETTR, RAW, Daylight WB, Adobe RGB. Според мен така се записва най-много визуалнa информация.

След това е въпрос на интерпретиране на събраната информация в конвертите и Шопа, според творческите (хаха) идеи на Автора (хаха).

Разбира се, всичко това идва след идея/сцена, осветление, композиция, филтри ... ама там правила (за "хубави снимка") няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: krist   
Дата:   01-04-11 11:40

Бих искал да припомня, че темата се пуска като следствие на темата за Зоновата система, която се вихреше доскоро в съседство, а също така, че именно didesignbg преди време беше тоя, който подробно ни запозна с ETTR и UniWB.

Аз също се стремя да ползвам ETTR, когато може. Според мен има смисъл да се прави обаче, когато динамиката на сцената е по-малка от възможностите на матрицата. Когато е по-голяма, няма как да не прегориш някой канал и/или да блокираш някой в сенките, и тогава е по-добре да си гледаш сюжетно важните обекти къде да ги разположиш, и може би има смисъл от Зоновата система, като в случая и хистограмата може да бъде много ценен инструмент, стига обаче да беше логаритмична.

Ето хистограмата на една и съща снимка в линеен (горе) и после в логаритмичен вид (долу), който отговаря на зоните в Зоновата система. На линейната ясно се вижда как в сенките прогресивно намалява броят битове на зона, което е и основният мотив за ЕТТР. Картинките са от тук (благодаря на човека, който пусна тоя линк в съседната тема):

http://www.guillermoluijk.com/tutorial/histogrammar/index_en.htm



https://photo-forum.net/static/forum/2011-04/jpwk5472.JPG


http://www.guillermoluijk.com/tutorial/histogrammar/linlog.jpg







Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-11 11:52

1vо, безполезна е малко силно казано от моя страна, по-правилно е непозволяваща да използваш пълния потенциал на ETTR.

Батко[beer]

JeT, всеки се сблъсква с различни ситуации при снимане, твърде далеч съм от идеята, че фотографа който снима сватбарски ще го трогне ETTR. В това няма нищо лошо разбира се, за доста ситуации и снимащи матричното мерене е достатъчно добро. Просто иде реч за моментите в които се налага да излеже от руслото на автоматичното мерене и да вземеш решение.
За перверзията uniWB и контрастните криви, никон в по-старите си апарати имаха възможност да качиш перфектна права, а не крива [smile] Заигравката с белия баланс не е за всеки, но при снимане в кофти светлинни условия се изплаща. Това вече си зависи от избора на фотографа.
Известни фотографи ползващи ETTR са много, човекът който надигна глас и изплю камъчето беше Майкъл Райхман. Хората надградили и популяризирали UniWB- Иля Борг, Том Хоган и доста други. Не бих казал че няма фотографи ползващи ETTR, даже напротив.

rhyan, повтарям се, но разни хора, разни идеали. Голямоформатната камера няма да ми помогне нито грам с цветопредаването.
Снимането с uniWB не мога да преценя по какъв начин те затруднява в пост обработката? Имаше някои бъгове в кепчър НХ, и коефицентите от единица, но те са изчистени в по-новите версии.
Ако държиш на точен бял баланс, със сигурност снимаш сива карта и задаваш по нея, ако не така или иначе белия баланс го задаваш на око или разчиташ на ауто, това всеки роу конвертор го може.
В същото време далеч съм от мисълта да снимам цял ден с uniWB. Това е просто ненужно за всекидневни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: serjy   
Дата:   01-04-11 12:15

добре де, дайте две снимки, снимани по едно и също време по двата различни метода, че само с тия хистограми...

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: rhyan   
Дата:   01-04-11 12:24

@didesign
Ако държиш на точен бял баланс, със сигурност снимаш сива карта и задаваш по нея, ако не така или иначе белия баланс го задаваш на око или разчиташ на ауто, това всеки роу конвертор го може.
В същото време далеч съм от мисълта да снимам цял ден с uniWB. Това е просто ненужно за всекидневни неща.


Точно така, напълно съм съгласен с теб. Имам сива карта със себе си винаги, но рядко ми се налага да я ползвам, тъй като снимам изцяло за удоволствие.
Ако си изкарвах хляба, или печелех от сток или предметна фотография, естествено, че бих впрегнал всички средства и усилия за да изкарам перфектния резултат.

Ако не се лъжа в темата питаше от начало - защо да и защо не ако ползвате. Аз не ползвам, защото пост обработката ми идва в повече. А и не виждам смисъл при положение, че снимам предимно за лична консумация и по-рядко за да споделя с по-широка аудитория от моето семейство и / или приятели.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-11 16:18

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: dpurple   
Дата:   01-04-11 17:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: CyberGene   
Дата:   01-04-11 17:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-11 17:41

Пешо, тръгнах да отговарям, ама се сетих, че ти твърде скоро приключи с този форум разсмърдя се и се кле, че повече няма да пишеш, то не бяха ритуални триенета на снимки, харакирита и сепукота, та малко ме достраша и викам да не повтаряме.
Иначе благодаря за оценката.

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: krist   
Дата:   01-04-11 17:58

в живота има и теоретици и практици. вторите много често се ползват от откритото от първите. аз лично, без да се смятам за практик, мога да кажа, че много съм научил от didesignbg, за което му благодаря![smilie24] [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: elrisha   
Дата:   01-04-11 18:03

В такива моменти се радвам,че съм жена и подобни въпроси изобщо не ме вълнуват! [smilie5]
Може и да е важно..вероятно.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Експониране надясно - ETTR
Автор: dpurple   
Дата:   01-04-11 18:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »