Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: steeens   
Дата:   31-03-11 23:04

200

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: tonyboy79   
Дата:   31-03-11 23:10

201
Освен да ти говорА с музика. ПОздрав:
маде, маде, маде ин Булгария
Аре сещай се. [beer] Опсаааа.


Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: damiaven   
Дата:   31-03-11 23:13

КИЧ.
КИЧ.
КИЧ.

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: jino   
Дата:   31-03-11 23:37

Автор: deadlirics
Дата: 31-03-11 22:29

Моли се да не тръгне некои на твоя гръб да се покачва, че тогаз бая за резил ше станеш.



[smilie3] какво имаш пред вид [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: vaskoni   
Дата:   31-03-11 23:42

Добре казано Кали! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: bobihot   
Дата:   31-03-11 23:56

Той и Жоро обсъждаше като са ходили по пленери как имало по 5-6 еднакви снимки от различните футуграфи. И по аналогия с боите, цифровите снимки са набор цветни точки разположени в матрица. това че некоя била по-шарена от другата има ли значение?[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: mitkomk   
Дата:   01-04-11 00:07

"Автор: elrisha
Дата: 04-05-06 00:34

Аз пък имам друго питане - как стои въпроса с правата,когато някой ХУДОЖНИК си хареса снимка и земе та я прерисува,след което я пусне като авторска на пазара?"
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=3&t=351064&i=352790&offset=25

Не е за първи път.
Според мене ситуацията е спорна.За някои картини може да се отсъди,че са авторски,за други,че е нарушен закона за авторското право.
Но ако картините са рисувани върху разпечатана снимка,художника си е в нарушение.А това лесно може да се установи[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: iamnew   
Дата:   01-04-11 00:34

написа:

> Ок, нека погледнем нещата от този ъгъл - би ли създал
> въпросният живописец тези картини , ако аз(ние) не бяхме
> направили съответните снимки? Мисля, че отговорът е НЕ! И то е
> видно, че човекът просто е прерисувал снимките. Създал е
> реплики. Това не го прави нито велик, нито автор, а просто
> добър техничар.

По тази логика авторите на снимката с къщите биха ли успяли да я снимат, ако някой преди тях не беше построил къщите или може би човека снимал моста е плагиатствал от майстора който е построил моста ...... след като един модел бъде заснет от един фотограф, означава ли че вече никой няма право да рисува на същия модел портрет, и след като всички ние имаме снимки в личните си карти, значили, че ако някой след това ни снима е окрал не друг, а МВР където е направен първия портрет ?

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: itilien   
Дата:   01-04-11 00:58

kali222 нещата съвсем не опират до авторски права. Творчеството и във фотографията и в рисуването до голяма степен се състои в това да "видиш" даденото нещо. Нещо, което на 5-ма други може да не им направи впечатление, а още 5-ма да го видят, но да не съумеят да го представят добре. И от тук стигаме до втората компонента - представянето. Според някои художници арт-а не идва от това какво е изобразено на платното/кадъра, а това как е представено. Защото един добър художник или фотограф може да направи арт от 5 зеленчука на една маса, а някой друг и пред най-красивия пейзаж да го изправиш, пак да не може да направи нещо читаво.
Друга съществена част от творческата дейност е интерпретацията. И точно тази част би направила различни картините на двама художника, стоящи един до друг на едно и също място, пред един и същ пейзаж. На единия ще му направи впечатление сухото дърво пред него и ще го направи център на внимание, другият ще наблегне на хълмовете в далечината. От там ще излязат и различни композиционни или цветови решения, базирани на това, което авторът иска да покаже. Да не забравяме, че природата пред двамата хипотетични твореца не е опасана с рамки и граници. И накрая идва техниката на рисуване, която в някои случаи може да задълбочи разликите.
И в края на краищата, могат да излязат две коренно различни картини. Могат да излязат и две подобни, доколкото се рисува един и същ обект, но само до там.

В разглежданият случай пред рисувача е поставен готов, вече пречупен през погледа на друг човек сюжет. С акцентите му, композиция и всичко. На този етап все още може да има творческо - примерно реаранжиране на картината, вмъкване на нови елементи, премахване на съществуващи, ползване на част от нея, промяна на налична светлина и какво ли още не.
Но не, тук става дума за буквално копиране на чуждата снимка. С всичките моменти, присъщи за творчеството. Единственото, което остава е това "как да нанеса боята, за да възпроизведа дърво, храст, хълм, трева в същите като на снимката цветове и пропорции". А единственото авторско нещо е техниката на нанасянето на тая боя.

Та за това иде реч, за моралната страна на това, да кажеш "това е мое творчество", когато единственото твое е прекопирането.

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: kali222   
Дата:   01-04-11 01:58

itilien, моралната страна на въпроса всеки решава сам за себе си по съвест според своето възпитание, ценностна система и норми.

Аз проследих темата и останах с недвусмисленото впечатление, че става дума за проценти от печалбата и т.н. неща с доста далечен от морала характер, според мен.

Както и по-горе споменах не е престъпление дори и картини на велики художници да се прерисуват, стига да не се представят за оригинали. Съвсем отделен е въпроса каква е творческата стойност на тази продукция.


Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: kali222   
Дата:   01-04-11 02:10

Става дума за това, че авторите на снимките, които този човек е рисувал се чувстват ощетени и ограбени - в първия пост на тази тема се изказва възмущение, че не им е поискано разрешение за рисуване на кадрите им.
Няма закон, който да задължава да се иска разрешение да рисуваш нещо или някого. Всеки може да рисува каквото и когото иска, включително и от снимка. За разлика от снимането.
А до колко това е морално е въпрос на лично мнение.



Публикацията е редактирана (01-04-11 02:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: Lefthand   
Дата:   01-04-11 02:49

Прочетох почти цялата тема и не мога да се сдържа да не споделя няколко размисли.
Тъй като имам скромни претенции да съм и художник и фотограф темата ме заинтригува и в двете посоки и казуса ме вълнува принципно и в частност отдавна.
Бил съм в положението и на взаимствуванан и на взаимствуващ, но в доста по-скромни мащаби, доста по-уважително и не винаги с толкова явно комерсиална цел.
На първо място бих искал да отбележа, че за да се наречеш Художник и Творец трябва да притежаваш освен изявен талант, високи нива на етичност, но и много сериозен критерий към собственото си авторство и към авторството на останалите! Иначе казано онова "чувъркане", за което някой по-горе много хубаво спомена:"Абе аз, аджеба, искам ли да бъда автор открай-докрай или..?!?!" Ако този въпрос, скъпи ми колега-рисувачо не те стряска насън и не те тласка ежеминутно към това да затвориш цикъла си от идеята и порива та до последната мазка и подписа на платното означава, че си оставаш занаятчия! При това гонещ средно ниво!
Ако портфолиото ти беше съставено от 80-90% чудесно изпълнени изцяло авторски картини и 10-20% на базата на любезно поискани и съответно любезно предоставени фотографии и това беше упоменато, то тогава вероятно и Tais нямаше да ти откаже, но ти, както изглежда имаш поне 100 картини изцяло базирани и композиционно и цветово на чужди авторски фотографии! Да не говорим за някой евтини и изтъркани помпозни клишенца покрай цялосното ти представяне, които пищят: "Купи ме, купи ме! На всяка цена, ама ако може да е по-височка...."
Всики автори-фотографи заслужават преди да си цръкнеш боичките да се поинтересуваш за имената им и най-вече за мнението им и после да седнеш на статива, защото по всичко личи че те са 99% от твоето вдъхновение!
Въпреки това ми направи много добро впечатление, че не се покри, за което бих ти стиснал ръката! Демонстрирай повече уважение навреме както към вдъхновителите си така и към клиентите си респективно и към себе си!
Има доста хляб в теб просто ще е добре да го месиш с повечко собствено брашно! Успех![beer]



Публикацията е редактирана (01-04-11 03:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: тьма   
Дата:   01-04-11 06:57

Много е прав itilien.
Но си мисля - за да се наречеш творец, не е ли нужно да покажеш в картините си своите собствени идеи и въображение, копирайки чуждите, ти си просто един обикновен занаятчия, който работи по калъп. Мисля, че това трябва най-много да смущава въпросния рисувач. Краденето на чужди идеи, композиции и сюжети излиза извън предствата ми за Изкуство.


Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: gbrain   
Дата:   01-04-11 07:24

Така е бейби [smilie7] Но истинският въпрос е дали има ощетени страни, ако няма не е необходимо да се мрънка

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: promis   
Дата:   01-04-11 09:34

itilien [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: steeens   
Дата:   01-04-11 09:38

Темата ще се превърне на преброяване затъналите в социалистическия реализъм:
Давайте смело![cool] [cool] [cool] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: atin   
Дата:   01-04-11 10:21

От Пристанището ми беше поръчано маслено платно по снимка от началото на миналия век, представяща момент от строежа на вълнолома през 1907. Условие по заданието беше да се спази историческата достоверност, т.е да се копира 1:1. Съотнесено към темата-нямам разрешение от фотографа, копирал съм директно (на ръка) и на всичко отгоре съм сложил своя подпис, без да спомена автора на снимката (за който няма данни). И сега какво - аз трябва да се скъсам от угризения за това че месец и кусур съм си бол очите. И да дам 30% на някой, който в паузата между две цигари казал "щрак", ли...


http://photo-zona.net/images/user63380/album20445/large/1301640943_uaep2316_339.jpg




http://photo-zona.net/images/user63380/album20445/large/1301640666_ydwu6498_1.jpg




Публикацията е редактирана (01-04-11 11:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: chill   
Дата:   01-04-11 11:37

За мен случаят представлява нагло плагиатство в големи размери.

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: steeens   
Дата:   01-04-11 11:58

За тебе знаем.[smilie5]

[smilie25] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: rhyan   
Дата:   01-04-11 12:34

Според мен Лейди Гага може спокойно да друсне списание Ева и Супер Бянка...

Супер Гага, или Лейди Биянка

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: radev_rado   
Дата:   01-04-11 14:46

Искате ли да приемем, че художникът продава собствен продукт? Дори използвайки чужди идеи/кадри. Не мисля, че това е осъдително. Нито, че е непознато като похват по света. Доказателства се приведоха и тук. Да, би могъл поне да се свърже с всеки автор на интересуваща го снимка от форума, в който е регистриран и той, да сподели какви намерения има и да поиска разрешение за нейното претворяване чрез друг вид изкуство. Но не е задължително. И не го е направил. За едни това е драма, за други е без значение.

Ако става въпрос за пари, всеки фотограф би могъл да се опита да продаде собственото си творение - в цифров или хартиен вариант. А не да чака пари от продажбата на нечия картина. [smile]

Предлагам да си върнем добрия тон (който мнозина загубиха по пътя на жлъчта, подигравките и иронията) и да си пожелаем повече кадри, които да събуждат интерес като обекти за плагиатство.

Аз лично съм благодарен на Таис за нейната наблюдателност, която беше причина да прочета повечето коментари в темата с голям интерес. Знаем, че такива неща ще продължат да се случват и пак ще има подобни теми и коментари. Хубаво е, че тук се усеща и някаква задружност. [smile]

Бъдете здрави и се опитвайте да давате повече, отколкото взимате от живота. Уверявам ви, че ще се почувствате по-щастливи. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: serjy   
Дата:   01-04-11 14:48

колко гледах.... нищо от мен не са гепили [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: Lefthand   
Дата:   01-04-11 15:14

Напълно подкрепям radev_rado! [smilie24] [beer]



Публикацията е редактирана (01-04-11 15:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: ivan_varna   
Дата:   01-04-11 15:18

Атин някви глупости приказваш, Пристанището като са го поръчали това най вероятно картината краси някой кабинет, или за подарък на някой, не са те накарали да нарисуваш 100 броя картини да ги продават по 500 лв. Вземете четете малко за какво става въпрос.
То и аз мога взема 10 снмики на Кубето да изрежа мадамите, да им сложа един плаж отзад като фон , бутна един ефект сепия , да напиша своето име и да обяснявам калко съм велик и как съм уловил момента. Как съм си играл със светлината. Да опъна една изложба и продавам снмиките по 300 лв. И аз съм си вадил очите да се зверя в монитора, да правя леъри, да мажа с четките, тва 2-3 дена рязане чистене на картини. Ама май от тва автор , творец и човек с идеи няма да ме направи нали?
Художника дето се вика може да дарсне 2 реда да пита имаш ли нещо против, картината ти ме вдъхнови, да напиша твоето име, да я прерисувам. Да или Не. Не е сложно нали. Когато ползваш моменти уловени от друг, копирани 1 към 1 и ходиш по изложби в чужбина и продаваш, ти не си творец и не можеш така гръмко да се хвалиш колко си добър. Да добър техничар да красиви картини. Но творец. Аз ако препиша 2 романа на Иван Вазов дали ме прави писател как мислите?. Ама ще го пусна с цветни картинки, и слуксозна корица. Край най добрият ще съм. Това било практика да се взаимства, да е краде от фотографии, ако фотограф открадне от фотограф са наказвало, ама художник от фотограф билон ормално. Абе те и циганите крадът жици ама не работят към енергото и не са инжинери. Като искаш да си творец и да твърдиш це се вдъхновяваш от нещо, едно телефонче бате/како ти къде си снимал това, после изхарчваш едни 100 лв за пътни , 50 лв за хотелче, опъваш статива гледаш, усещаш атмосферата рисуваш, твориш. Тея дето защитават художника ще ги питам утре някой ако попадне на снмика на детето им, и нарисува портрет, и го турне да се продава в някоя галерия . няма ли да запеят друга песен.



Публикацията е редактирана (01-04-11 15:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Я да видим, кой ще си познае снимките...
Автор: ivan_varna   
Дата:   01-04-11 15:18

а Забравих 223 - вече 224 [cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »