Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   29-03-11 20:30

От известно време насам Фотошоп CS5 ми показва снимките по-бледи. Когато отворя снимката в Camera Raw изглежда нормално (както в ViewNX), особено ако е JPEG. Проблема е след като я отворя изглежда доста по-бледа (с намален контраст. След като я запиша снимката в други програми и в Camera Raw изглежда добре.
Снимките са снимани с sRGB Profile. Като избера Edit->Color settings виждам че Color Space за RGB е sRGB IEC61966-2.1
Color Management Polices:
за RGB -> Preserve Embedded Profiles

В Camera Raw color space също е IEC61966-2.1.

Какво съм му объркал. Възможно е да съм натиснал някой бърз клавиш без да искам.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: iasen2   
Дата:   29-03-11 21:20

Снимай винаги в широко цветно пространство -adobe RGB. И после експортирай за WEB , като натиснеш отматката за sRGB .
Възможно е някъде да има прехвърляне на цветните пространства, без да си забелязал .

И винаги снимай в RAW с 16 битов цвят или колкото ти позволява апарата с изключено шерпване .

Забрави за jpeg като изходен формат за фотоапарат

Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   29-03-11 21:34

И като ги направи горните неща какво ще спечели?

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   29-03-11 21:51

Първо по това, което съм чел за предпочитане е sRGB:
http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm

sRGB is the world standard for digital images, printing and the Internet. So long as you haven't screwed with anything, you and the world are shooting in sRGB.
Adobe RGB squeezes colors into a smaller range (makes them duller) before recording them to your file. Special smart software is then needed to expand the colors back to where they should be when opening the file.

Въпроса не е в това. При конвертиране от единия профил в другия разликата не е толкова осезателна. Само, че в моя случай няма конвертиране защото workspace ми е sRGB, снимките са ми sRGB и разлика не трябва да има.

Въпроса ми не е "Кое цветово пространство да използвам?", а "Защо снимките ми изглеждат по-бледи във фотошоп и как да го оправя?"

Да допълня - преди този проблем го нямаше. От отваряне с CameraRaw до зареждане във фотошоп разлика нямаше. Значи аз съм пипнал нещо без да искам.

... ще рестартирам и ако се оправи въобще няма да се учудя. не съм рестартирал от няколко седмици.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: didesignbg   
Дата:   29-03-11 21:59

От обясненията ти не се разбира много. Особено от първото мнение.
Виж дали няма да се познаеш в тази тема - https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1268112&i=1284210&offset=all



Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: iasen2   
Дата:   29-03-11 22:15

качи настройките на конвертора да ги видим
не разбрахме в jpeg с снимаш или в RAW

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   29-03-11 23:11

Вариант 1. отварям JPEG снимка с Nikon View NX, после с AcdSee - изглежда съвсем еднаква. Отварям я с фотошоп - изглежда бледа.

Вариант 2. Отварям RAW снимка с ViewNX и Camera Raw. В превю екрана на Camera Raw изглежда точно като ViewNX. Като кликна да се отвори снимката става бледа.

Вариант 3. Отварям снимка, записана от интернет - същия случай

Опит. Отварям снимка с фотошоп. Натискам PrintScr. Пействам. Така няколко пъти и всеки път снимката става все по-бледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   29-03-11 23:51

Изключваме Camera Raw от картинката. Фотошоп->File->open->JPEG и пак е бледа. Във всички други програми излизат добре снимките - AcdSee, ViewNX, Google chrome ... Windows picture viewer (right click->preview)

Proof colors няма отметка.
Опитах с отметка и опитах няколко - монитор, sRGB, Adobe RGB ... не съвпада с другите програми...

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   30-03-11 00:28

Рестартирах фотошоп няколко пъти - няма подобрение.
Рестартирах компютъра и въобще не очаквах да се оправи, но се оправи...

Мерси все пак за помощтта. Proof colors не бях поглеждал, а следващия път може това да е проблема...

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   30-03-11 00:51

Ръчкай яко! Два дена ръчкане успешно заменят 15 минути четене.

Натисни Shift+Ctrl+K и осмисли какво е цъкнато и какво не.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   30-03-11 02:20

А, ок. Я кажи сега къде да прочета защо беше този проблем и как така не се оправи като рестартирах фотошопа, но се оправи като рестартирах компютъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: milen   
Дата:   30-03-11 08:01


http://forums.adobe.com/servlet/JiveServlet/showImage/2-2914580-31710/settings.jpg


виж чавката на Compensate for scene-referred Profiles.
На мен това ми е създавало проблеми веднъж когато калибрирах един монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   30-03-11 09:31

Така, както е сетнато, няма да разбереш кога отваряш файл с профил, различен от сРГБ. Така проблемът ти се натриса изневиделица.
Включи Profile Mismatches, Missing profile - Ask when opening.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: milen   
Дата:   30-03-11 09:41

asahi така е, това е скриншот от нета и съм го сложил само да покажа онази чавка, за която съм писал. Щото аз не ползвам цс5 а и в предните версии на фотошоп го няма това Compensate for scene-referred Profiles. Между другото не е зле да се погледне също дали не е чекнато десатурация на монитора..

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   30-03-11 09:46

Не е зле да се види и какъв е профилът на монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: malakar   
Дата:   30-03-11 09:46

Без да има общо конкретно с твоя проблем, но пък от опит с компютърна техника и разни други програми - винаги когато имаш проблем с някоя програма, преди да започнеш да си блъскаш главата кое не е наред, как да го оправя и защо до преди малко работеше, а сега не работи, си рестартирай компютъра. Не напразно девиза на ИТ специалиста е: Ристартирай, ши съ упрай. Просто е и в много случаи помага. А ако не помогне, ти е отнело само 2-3 минути.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: prisonbreak   
Дата:   30-03-11 13:10

Сам прецени кое е по-добре.


http://www.kajophotography.com/blog/wp-content/uploads/2010/04/adb98_srgb_gamut.jpg





Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: didesignbg   
Дата:   30-03-11 14:37

prisonbreak, колко % от sRGB мислиш, че показва монитора ти?
Не че не е хубаво да работиш в широко цветно пространство, но първо трябва да имаш нужда от него и второ трябва да имаш устройства, които да могат да го възпроизведат.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   30-03-11 16:01

... и не на послкедно място в заснетото изображение трябва да има важни неща, които да не се покриват от по-тясното цветно пространство.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: prisonbreak   
Дата:   30-03-11 18:21

В книгите които съм прочел , титориалите които съм изгледал, списанията които съм прелистил. 90% е написано Adobe RGB. Как да го разбирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: colorit   
Дата:   30-03-11 18:43

Асахи, имаш предвид тучни зелени ливади, нали [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: colorit   
Дата:   30-03-11 18:56

prisonbreak ,
не те знам какви книги четеш, но по подразбиране всички програмки подъжащи "Управление на цветовете" са настроени на sRGB. Затова идеята да работиш в sRGB не е за пенебрегване - така в 90% от случаите хората с които споделяш своето Изкуство ще виждат същото, което виждаш и ти. Вече като решиш да материализираш Произведението си в отпечатък, тогава пред теб ще застане проблема с цветовото пространство и цветовите профили. Там вече следваш инструкциите на Човека, който ще "материализира" Творбата ти

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: prisonbreak   
Дата:   30-03-11 22:27

didesignbg
Ами при положение че монитора има заложени профили на RGB и sRGB , и ми предоставя възможността да избирам кой профил искам.Мисля че мога да изполвам по-голямат % .

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: prisonbreak   
Дата:   30-03-11 22:30

colorit
Ми може и ти да ги прочетеш....Ма вие сериозно ли не четете на Картинката.Кой триъгълник е с по-добри параметри...?

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: nikidi   
Дата:   30-03-11 22:30

sRGB за уеб и за минилаб, Adobe RGB 1998 за печат на послените поколения мастилено струйни с 11-12 цвята мастила

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: prisonbreak   
Дата:   30-03-11 22:39

nikidi [b/]
[smilie24]

Ползвайте sRGB, ако:

* публикувате снимките си в Интернет;
* домашният Ви принтер поддържа само sRGB;
* разпечатвате снимките си във фотоателиета, които не поддържат Adobe RGB;
* снимате в JPEG формат;
* мониторът и принтерът Ви не са цветно профилирани;
* не използвате програми, които могат да управляват цветовете;
* не сте разбрали тази статия;

Ползвайте Adobe RGB, ако:

* сте професионален фотограф;
* целият Ви работен процес е правилно цветно профилиран;

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: didesignbg   
Дата:   30-03-11 22:52

prisonbreak, кой ти е монитора?
Не съм ти казал че сРГБ е решението на всички въпроси, просто е добро начало докато се научиш да питаш.


Ползвайте Adobe RGB, ако:

* сте професионален фотограф;
* целият Ви работен процес е правилно цветно профилиран;

Това е клише от папагалски книжки, не е правило. Има по- цветни пространства от Адоуб, зависи за какво ти трябват, има подходящи и неподходящи, общовалидни няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: nikidi   
Дата:   30-03-11 22:54

Understanding ProPhoto RGB


Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: nikidi   
Дата:   30-03-11 22:58

искат се обаче и от новите висок клас хартии


Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   31-03-11 02:07

Мога да извадя линкове в интернет, защитаващи успешно всякакви тези. Живата реалност, обаче, е друга - искаш ли някъде някой нещо да оплеска работи в адобеРГБ.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: colorit   
Дата:   31-03-11 09:20

Асахи закова темата [smilie24]
Никиди, не случайно съм писал, че когато стигнеш до отпечатък трябва да се консултираш с ЧОВЕКА, който ще ти го прави ;). Ти самия се сблъскваш ежедневно с проблема "чел някой нещо някъде". Чел, ама не вдянал..... За това моето мнение е, че всичко ралично от sRGB се ползва само когато е необходимо /говоря за за любителите и отворковците, които ме пращат да чета книжки/

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-03-11 09:50

Ми марката няма значение.Има си заложени профили в него, идва със софт за калибриране и струва около 600лв.

А "Цветния" , ми хоата четат , принтират си ирезултата е повечко от добър.Ако искаш мога ти покажа в домашни условия кви картички вадим , щото отворковците четат и такива като теб разбирачи ги пращат на женкия за доматИ и ЗелИ.

Ако в една домашна система всичко е настроено както трябва, немаш никви проблеми.
Фотошооп на РГБ > Светла Стая РГБ > Монитор РГБ > Принтер РГБ > резултата е [thankyou]

Па вие си останете с разбирането..

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: pluton911   
Дата:   31-03-11 10:13

Добре де, зачекнахте темата за отпечатването, а никой нищо не каза за CMYK, който е в основата модерния цветен печат, включително ситопечат, офсет, печатане с принтер на персонален компютър???
Лапнали сте тия RGB, sRGB, Adobe RGB и товае! Или и аз съм збъркал книжките???

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: colorit   
Дата:   31-03-11 10:55

Плутон, къв CMYK бре, на хората вече и принтерите им са РГБ /визирам изказването над твоето/ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   31-03-11 11:23

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: compur   
Дата:   31-03-11 11:48

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: prisonbreak   
Дата:   31-03-11 14:16

Говоря за цветни профили бе ЦВЕТЕН.
Аре със здраве...

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: didesignbg   
Дата:   31-03-11 14:49

А какво те кара да мислиш че покрива повече от сРГБ не разбрах?

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   31-03-11 18:15

@malakar
" Не напразно девиза на ИТ специалиста е: Ристартирай, ши съ упрай"

:) Аз точно затова отказвах да рестартирам - когато ме мързи да направя нещо това са ми думите: "Ристартирай, ши съ упрай". Не вярвайте като ги чуете :)

Колкото до цветно пространство... Определено ако се снимат пейзажи с много зелено може и да е добра идея да се снимат в RAW и с AdobeRGB, но трябва да се винимава с тях. Първо като се отварят за обработка е добре да се отварят с "Proof Colors" подходяща настройка. После като се печатат (защото ако не се печатат -> sRGB) трябва да се види дали се поддържа AdobeRGB ... и т.н. Изобщо една стъпка като пропуснеш и се връщаш отначало.

Това е извод от прочетеното в тема до тук - поправете ме ако греша. Полезно ми беше да науча повечко. Иначе има логика да разтеглят зеления цвят - очите са най-чувствителни към зеления цвят (тези, които сочат звездите със зелени лазери ще потвърдят).

А сега малко теория. От тук нататък разсъжденията ми са от образованието ми...
Обаче как да го разбираме това, че за зеления цвят е отделено "повече пространство". Аз понеже обичам да си броя от 0 до 1 (0, 1, 10, 11 и т.н.) обичам да обръщам нещата в битове. Значи преди true color GSM-те, имаше такива с 65 536 цвята (2^16 - 16 бита или 2 байта). Те бяха с неравномерно цветово пространство - т.е. за червения цвят се отделяха 5 бита, за зеления 6 и за синия - 5. Пак от там, че очите разграничават по-добре нюансите на зеления цвят. Обаче един апарат с 14 битов АЦП ще изкара 14 бита червен, пак толкова зелен и пак толкова син. Това ме навежда на мисълта че всъщност трика се прави като се отваря (примерно с камера RAW) от 14 бита RAW в 16 бита (или пък се конвертира към TIFF). Затова Camera RAW може да го отвори в което си избереш цветово пространство. Следва -> ако снимаш в RAW няма значение в какво цветово пространство снимаш, а в какво го отваряш/конвертираш.

Ако снимаш в JPEG обаче имаш 3х14 бита цвят които апаратя трябва да сбие в 3х8 бита. Как точно ще ги конвертира вече зависи от какво цветово пространство си избрал във апарата.
В този случай ако снимате JPEG и ще показвате снимките на монитор - червения цвят ще има по-малка резолюция. Няма да е проблем ако снимката е предимно зелен пейзаж... но също така няма да има подобрение на зеленото след като монитора не може да го възпроизведе.
Ако пък снимате JPEG в sRGB и го принтирате на професионален принтер, който може да изкара максимума от Adobe RGB (приемаме, че го поддържа), значи не извлекли максимална полза от този принтер.



Публикацията е редактирана (31-03-11 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: colorit   
Дата:   31-03-11 19:50

npelov , първо извинявай, че ти оакахме темата [beer]
Извода, който си си направил е много точен, мо после следващите ти мисли не отчитат факта, че за устройствата, които броят само до 2 не съществуват цветове - те рабобатят в L.a.b. пространството. Всичко останало е превод от компютърния език към човешкия. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   31-03-11 21:48

Хвана ме! Какво точно е L.a.b и за какви устройства говориш (печатащи?)

Иначе аз проблема си го реших, така че останалото пак е по заглавието - значи си е на място.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: DREAM_THEATERa   
Дата:   31-03-11 23:53

"Ползвайте Adobe RGB, ако:

* сте професионален фотограф;
* целият Ви работен процес е правилно цветно профилиран;"

Мъли ма майко ... [smilie5]

Аз мисля, че е въпрос на лична преценка.

Както автора на темата сам беше казал "Не е въпроса кой профил да ползвам, а защо ми избледняват изображенията в Шоп-а".

Освен това самите ADOBE (вижте в сайта им) са признали Adobe RGB като несъвършен и препоръчват използването на sRGB...

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   01-04-11 00:08

Човешкото око е най-чувствително към промените в синия цвят. Там различава и най-много нюанси.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   01-04-11 00:34

Току що го изпробвах. Насочих 200 mW син лазер и 50 mW зелен лазер в далечината - синия изглеждаше по-слаб. Това за силата на светлината. За нюансите - нямам пример под ръка, но си мисля, че също различава повече нюанси в областта на зеления цвят (не намерих в нета нещо в подкрепа на последното).

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   01-04-11 00:37

За 26 минути няма как да получиш такова знание.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   01-04-11 01:04

Не говоря за знание, а за доказателство...

Пробвай това:
http://gallery.croler.net/d/84572-1/test.jpg

кой цвят различаваш повече. Е наистина зависи от качествата на монитора, но ако щеш го изпринти някъде. като го отвориш във фотошоп и погледнеш синия и зеления канал - разликата се вижда ясно. Като е цветно само зеления се различава.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   01-04-11 09:39

Кой цвят различаваш повече? Не мога да кажа - и двата ги различавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: compur   
Дата:   01-04-11 10:32

кво' стана, копеле
кво' стана!
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   01-04-11 19:34

ок. предавам се. Явно темата е скучна и никой не пожела да се присъедини към спора. Така не е интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: asahi   
Дата:   01-04-11 20:31

Ми нема цици.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop и Color management
Автор: npelov   
Дата:   06-04-11 00:01

@asahi
"Ми нема цици."

Ама така кажи! Ето ти го същия опит в по-обли форми. На коя се различават зърната повече?
Двете снимки са с еднакви нива - сравни хистограмите.
[cool]
Поне що се отнася до хората - различават нивата на зеления цвят много повече отколкото синия.

http://download.nicksoft.info/pics/temp/blue.jpg



http://download.nicksoft.info/pics/temp/green.jpg



Едит:
Не е до циците май.



Публикацията е редактирана (06-04-11 23:26)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »