Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: delivero   
Дата:   23-03-11 16:40

@d_ave

много ми помогна много добри съвети.
аз имам 16-85 от скоро и му бях включил ВР навън без да искам човек още няма навици и гледам през обектива като се заъртя нещо кадъра се лашка.... а то било защото ВР е включен но не съм натиснал спусъка за да сработи и да се стабилизира....

и се шашнах в първия момент.

после след малко снимане разбрах че му трябва време да сработи и да се закове и тогава наистина помага :)


[shtrak] [smilie25]



Публикацията е редактирана (23-03-11 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: d_ave   
Дата:   23-03-11 16:46

като цяло стабилизацията е хубаво нещо - ще ми се някога да видя стабилизиран твърд обектив:) 50 1.4 със стабилизация, позволяваща да се снима на скорост от сорта на 1/5-1/8 би било нещо много хубаво, но с философията на производителите едва ли някога ще го видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: delivero   
Дата:   23-03-11 16:49

да даааа
а във черквата го пробвах на спокойствие наистина удържа се с успех на 1/6 1/4 1/8
помага затова и зададох толкова много въпроси в началото на темата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: tantris   
Дата:   23-03-11 16:52

d_ave, има Sony за тая работа. И Pentaks и Olympus...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: d_ave   
Дата:   23-03-11 16:54

е, да, има и стабилизация в тялото, в случая визирах оптична.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: XL_   
Дата:   23-03-11 21:04

Аз лично не съм фен на стабилизацията. Съгласен съм ,че е полезна единствено на фокусни разтояния над 100-150мм. И пак ако има възможност за високи скорости бих избрал високите скорости-първо зареди движещите се обекти и второ зареди огелпването на композицията. Целис се в някой на пистата и в последния момент стъклата се размърдат и обекта вече не е там където искаш. Особено осезаемо е движението на лещите при OS на SIGMA. Такива танци са вътре , че що се отнася до SIGMA определено предпочитам без стабилизация. Инструкциите на различните производители са единодушни че стабилизацията е ефективна от скорости на затвора под 1-30та и не по-малко от 1-8ма. това разбирасе е относително казано зависи на какви милиметри снимаш, но все пак 1-30та-1-8ма много малко като постижение. Прикачам ти едно филмче дано да ти е полезно VR


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: comorex   
Дата:   23-03-11 21:41

Брех, за кво се ползвало това ВР, па аз съм го сипал в мотора на колата...

[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: delivero   
Дата:   23-03-11 21:47

@XL_

Благодарности за точното изказване Все пак не откачам и там в обектива нещо се манда хахахахахахахах

важно е човек да разбере нещата да ги осъзнае и да ги ползва.....

после всичко е лесно
[smilie25] [shtrak]



Публикацията е редактирана (23-03-11 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: xl_   
Дата:   23-03-11 22:25

Дано не съм останал неразбран. Просто според мен стабилизацията не е решаваща за избор на стъкло, защото подобрява изображението в много тесен диапазон от скорости. За мен са важни оптичните свойства на обектива на първо място и, ако има стабилизация ОК. давам и пример-колко добър е 18-55VR. Ето ти още едно филмче VR


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: npelov   
Дата:   23-03-11 22:32

Ами те хората си казаха всичко ама аз .. на всяко гърне ...

Първо да вметна - VR II в някои от обективите поддържат и режим "статив" (поне според никон). Този режим се разпознава автоматично (апарата не мърда :) и цели да намали трептенето от огледалото и затвора. Моят статив не е от най-стабилните и понякога има подобрение ако VR е включено на 70-300.

Мисля че вече обясниха разликата между Normal и Active, но - виж първото изречение. В режим Normal се разпознава "следене" (panning). Когато се следи даден обект с равномерна скорост, системата разпознава това следене и не се стреми да компенсира движението в тази посока. Например ако се следи кола (хоризонтално), компенсацията на трептенето става само вертикално.
Ако се снимат статични обекти, не е необходимо да си в кола или кораб за да включиш "Active". Ако се снимат движещи се обекти - по-добре да е на "Normal".

Забелязал съм, че в режим "panning" трябва да поработи малко повечко време отколкото ако се снимат неподвижни обекти.

"Кога не трябва да се ползва VR?" май не е точния въпрос. Може би по-подходящ е въпроса "какво не може да направи VR?". Не може да спре движещите се обекти да извършват каквито си искат хаотични движения.

Лично аз най-много се радвам на "следенето", въпреки че доста статични снимки нямаше да ги има ако я нямаше стабилизацията.

https://photo-forum.net/static/site_pics/163/9_1300729813.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: delivero   
Дата:   23-03-11 22:44

бреееееййй ВР доста помага ако знаеш кога и как да го използваш...

[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: etto   
Дата:   23-03-11 22:49

16-85 (inlove) :D:D:D Искам го и аз..за сега съм с китака 18-105..има време зааа всииичко :) на мен ВР ми е нон стоп включено..много ми треперят ръцете понякога..иначе попринцип до колкото знам по правило за да не се размазват снимките ако обектива е с фокусно разстояние 50мм да кажем ,тогава скоростта на затвора трябва да е по висока..примерно 1/60..ако е на 105мм..значи скоростта трябва да е 1/125 примерно.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: Gruyu   
Дата:   23-03-11 22:50

с великия канонски навремето 28-135 ис го използвах....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: xl_   
Дата:   23-03-11 23:50

Интересна ми е темата и продължавам. И аз на всяка манджа... npelov описа много добре VR II, но на кучето краката все още са си размазани и VR III няма да им прати импулс да замръзнат в момента в който снимаш. Освен това от 1-30та до 1-8ма... Стига бе-много малко. Придаваме на стабилизацията повече значение отколкото всъщност има. За да е рязка снимката с кучето трябва скорост на затвора. Самата снимка е антиреклама на VR-а и показва къде не може да помогне.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: tantris   
Дата:   24-03-11 00:06

С великия канонски 28-135 навремето изпортих кадри с кралят на Мароко точно заради стабилизацията. Използвах я с панинг, а тя не го подържа[smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: npelov   
Дата:   24-03-11 02:13

"VR III няма да им прати импулс да замръзнат в момента в който снимаш"
Напълно съм съгласен. Хубаво е като снимаш с VR да знаеш защо го включваш и да прецениш каква скорост да избереш за ефекта който желаеш.
...
Но ... имаше един филм (или сериал?) "Светкавицата". Спомняте ли си как показаха на зрителя че се движи ужасно бързо? Разкарваха го бързо на стоп-моушън? Не (или поне не само). Използваха размазване.
Още един пример - васички сме гледали анимационни филми. Как изглеждат краката на най-бързите анимационни герои ... размазани и не само това - размазани точно с моушън блур (извинете ме, не знам термина на Български).

Не е нужно всички да харесват снимката ти. Достатъчно е да знаеш как да използваш апарата за да получиш ефекта, който търсищ. Точно заради VR имам този кадър с размазани крака, че и трева (ужас!), а не някой с размазани трева, крака и ... куче. (ущите също му са размазани - използва ги като перки за да се придвижва напред [smilie18] )

Ето тук съм ползвал ВР с 18-200. Снимката е остра и при 100% кроп (доколкото може да е остра с този обектив при бленда 6.3, със или без VR). Може би си мислите, че при тази скорост няма значение. Може и да сте прави, но определено не е навредила. Все пак трябваше бързо да се местя от едно куче на друго и нямах много време да стабилизирам апарата. Не бих изключил VR за да пробвам дали ще загубя някой кадър. Също така не бих се вслушал в реклами на Никон, Канон и който и да е друг за VR ...

https://photo-forum.net/static/site_pics/163/9_1293086423.jpg




Публикацията е редактирана (24-03-11 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: xl_   
Дата:   24-03-11 07:52

Моля ви колега npelov не се обиждайте. Целта ми не е да ви обидя. Апсолютно съм съгласен с вас, че когато искаш да покажеш динамика трябва да блърнеш някой движещ се елемент,но това не го прави VR-а. Също съм съгласен , с втория ви пример,че снимката не се е получила благодарение на стабилизацията, но не е и навредила. Целта ми не е да ви засегна,а да изкоментираме темата и ,ако съм ви обидил се извинявам. Снимката с бягащото куче много ме кефи. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: dpurple   
Дата:   24-03-11 08:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: delivero   
Дата:   24-03-11 09:48

защо написах тази тема.
преди 2 дни снимах тържеството на дъщеря ми.
снимам в помещение със светкавица с 16-85 на 1/40 бленда 5.6 1250Аса

децата мърдат и става мазня изключих ВР и нещата се пооправиха пак го включих пак по лоши резултати и така си извадих извод че понякога пречи затова повдигнах и толкова много въпороси.
като си изясня принципа на работа ще мога да си направя точни изводи ще греша по малко и ще ги споделя с всички.

и ми е много интересно на изкаваня СНИМАМ С ВР ВИНАГИ???????

защо нужен ли е ??? помага ли, а пречи ли ???????


нещата за мен почват да се избистрят.

например в ерата на лентовите апарати колегите не знаеха да си настроят точната програма на светкавицата и правеха много грешки преекспонирани кадри недоекспонирани кадри.
на мен ми беше лесно работата ми е свързана с електрониката и знаех принципа на работа на тиристорната фотосветкавица знаех от какво се бърка и как работи много лесно си правех правилни изводи и на дълго и на широко съм разяснявал как работи от какво се бърка и с какво да внимаваме за да не грешим.

някои ме разбраха други не ама света е шарен.......

[shtrak] [beer]
уважавам всяко мнение по темата.....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: xl_   
Дата:   24-03-11 11:01

Ето още едно филмче колеги ЦЪК [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: delivero   
Дата:   24-03-11 11:49

@xl_

благодаря ти мноооого интересно филмче показващо в детаили как работи ВР
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: npelov   
Дата:   24-03-11 19:46

@xl_ Не съм се засегнал кой знае колко. Просто не искам да оставяме грешно впечатление че размазване не трябва да има никога и при никакви обстоятелства. Често размазани детайли на подходящото място придават чувство за движение.
Иначе често не достига светлина и различните ситуации изискват различни мерки. Аз преценявам така - ако е събитие, което трябва да запечатам - избягвам ниските скорости защото едва ли ще го повторят заради мен. Ако снимам просто за кеф и мога да си позволя снимките да са пълен провал - експериментирам с всичко. Само така мога да разбера възможностите на техниката и моите...

@delivero
Както споменах когато снимките просто трябва да станат, избягваш ниските скорости. Малкия опит, който си провел - вкл./изкл. на VR не доказва че VR пречи в точно този случай. Според мен точно в този случай стабилизацията не е попречила. Със и без стабилизация снимките все така нямаше да станат, така че не виждам смисъл да я изключваш. Аз по-скоро бих я оставил включена да компенсира някое случайно трепване, бутване от някой, бих взел всичката светлина, която мога да изкарам - светкавица, светъл обектив, лампи (дори няма да закачам темата за баланса на бялото) и след това бих довършил останалото с по-високо исо.

Разберете, има много малко случаи в които стабилизацията пречи. Например чувал съм че прави ужасни неща с боке-то. Това обаче са много частни случаи при конкретни условия.

Ако ще се изключва стабилизацията - трябва да има причина. Например оправдана причина да изключим VR е да пестим батерия, а не че няма да помогне или ще попречи. Снимките от тържеството няма да станат по-зле ако се снима с VR. Напротив, ако си имал късмета хората да спрат да се движат в секундата в която си натиснал копчето, ще ти се иска да не беше изключвал VR.

И да се съглася с някои други неща казани в тая тема - ако си имал 2 обектива - бърз (F/2.8) и бавен (F/5.6), но с VR - тогава избора на стабилизирания е бил грешен. Но до колкото разбирам въпроса ти беше "с включен или изключен VR", а не "светъл или стабилизиран обектив".

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: delivero   
Дата:   24-03-11 20:04

да точно сте ми разбрали въпросите питах дали ВР при едни и същи обстоятелства с един и същи обектив ще ми пречи в определени моменти.

скоро ще имам повечко снимане и ще ги експериментирам и аз нещата до край така че и аз ще мога да изкажа твърдо мнение по въпроса

Що е ВР и има ли полза у нас.....


[shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: npelov   
Дата:   24-03-11 20:19

ако искаш наистина да пробваш пречи ли - иди в облачен ден или вечер на детска площадка. Затвори малко и снимай минимум 100 със VR и 100 без вр. (може да ги сложиш в различни директории още със снимането). Гледай да са на еднакви скорости.
Прегледай ги внимателно. Отдели снимките които са достатъчно остри за да "стават" и после ги преброй. Направи този опит още 3 пъти и тогава може да си сигурен в резултата. При ниска скорост и (хаотично) движещи се обекти това до колко ще е размазана снимката си е по-скоро въпрос на късмет, а не на стабилизация..

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос Що е ВР и как го ползвате
Автор: delivero   
Дата:   24-03-11 20:21

евала идеята е добра :)


браво @Нпенов

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »