Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   21-03-11 12:34

От няколко седмици вече търся подходящо помещение за студио. Искам да снимам главно портретни снимки, но да имам възможност да снимам и група от хора в цял ръст.

Като светлина съм се спрял на един комплект с 3х300W и два софтбокса - няма да използвам релси.

Въпроса ми е колко голяма трябва да бъде самата стая в която ще се правят снимките? Знам, че въпроса е реторичен, но помогнете с някакви стандартни размери - също така и височината на тавана.

Или простичко казано - какъв тип апартамент да търсим за студио?

PS: НЕ смятам да го давам под наем, месечния бюджет ми е 250-300 евро за студиото.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: hristov2256   
Дата:   21-03-11 12:43

Старите сгради около НАТФИЗ в София, ги използват предимно за такива цели. Таванът им е 3,50м. Все си мисля, че не е хубаво да падаш под 3 метра. Широчината зависи от целите ти като цяло и какво си представяш да събереш в студиото и как да го подредиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   21-03-11 12:54

Главно портрет в цял ръст или класически. Но искам да имам и опция да снимам 2-3 души един до друг с обемен декор (диван, легло и т.н.).

Гледам някакви апартаменти с хол 50кв, но все си мисля, че примерно 7х6 или 5х9 е доста ограничаващо.

Следователно почнах да гледам складове, в Транскапитал примерно дават 250кв за 250евро със "таван" 14метра - проблема тук е, че зимата ще ми замръзнат моделите защото е метална конструкция.

Дилемата е голяма :/


Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: dpurple   
Дата:   21-03-11 12:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: GenaDP   
Дата:   21-03-11 13:03

Зависи какви ще са тея "портрети", т.е. как искаш да осветяваш людете. Ако осветлението ще е стандартно - два софтбокса отстрани и една светкавица за контра отзад - особено голямо и високо помещение не ти е твърде нужно. Ако ще ползваш горно осветление, големи модификатори, ще местиш постоянно осветлението или ще редиш хората "обемно" - тогава търси нещо по-широко.

Най-добре виж какви помещения ползват хората, които снимат неща подобни на тези, които ти ще снимаш - и оттам си направи сметка какво ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: shama   
Дата:   21-03-11 13:07

В центъра за тия пари се ориентирай към апартамент в някоя от старите коопераци понеже таваните са по-високи. Иначе в крайните квартали може да се намери склад/магазин с размерите препоръчани от dpurple за около 300-500евро.



Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: n1x0n   
Дата:   21-03-11 13:18

Абсолютен минимум - 5х6х2.80 метра. Много неудобно, но възможно.
За нормална работа - 6х7х3.20 метра.
Идеален вариант - 7х9х4 метра. Непостижим в "апартаментски условия".

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   21-03-11 13:33

n1x0n, ето такъв отговор исках, мерси ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: Lighter   
Дата:   21-03-11 13:40

Според мен "идеалният" вариант за снимане на хора в цял ръст е 10х7х4,50м. Използването на по-малки помещения (височина) не е невъзможно, но води до определени неудобства и компромиси. Ако ще се снимат само класически портрети - 6х5х3,50м.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   21-03-11 15:18

Сериозно се чудя за един склад, 250кв, за 250евро - въпроса е как ще накарам моделите да идват чак до Ботевградско :/ Няма угодия.

Прерових всички обяви, апартамент със стая по-голяма от 50 квадрата с високи тавани И в центъра - causa perduta.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: darksorrow   
Дата:   21-03-11 15:23

честно казано - за да направиш такова студио би било единствено оправдано ако си много работещ и много скъп фотограф. за всичко под това - цените им под наем са съвсем достъпни и пестиш всички МНОГО нерви, които ще имаш съвсем отделно от снимането вътре - по поддържането и организирането на едно такова помещение, отоплението му и абсолютно всичко друго, което ти дойде наум.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   21-03-11 15:26

Отоплението ми е най-големия проблем, на второ място локацията. Иначе от разговори с фотографи извън БГ има доста, които ми препоръчаха "хале" тип склад.

Аз кой знае какви пари няма да правя от всичко това, просто си търся "playground" - По-голямата част от работата ми ще е про-боно, демек безплатна.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: TheNbeast   
Дата:   21-03-11 15:38

gruncharov Щом няма да работиш с клиенти, от които очакваш заплащане и добавянето на разходка до 'Ботевградско' може да е решаващ фактор в решението им дали да те наемат или не, винаги можеш просто да преглагаш на моделите да пътуват заедно с теб. На място, правиш им едно кафенце и си бърборите за 'разчупване на леда' докато си нагласиш осветление,едно друго, и после ги връщаш. Изисква малко повече логистични усилия, но не е невъзможно. Каквото ще спестиш от по-ниския наем ще сложиш обратно към отопление и така...Особено ако успеев да си нагласиш графика да снимаш 2-3 в един ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: karan4o   
Дата:   21-03-11 16:56

Изчакай още малко, преброй до 1 милион и ще ти мине меракът за студио[smilie5]
Щом няма да си вадиш прехраната с това, пък и казваш, че не мислиш да вадиш пари въобще... ами абсолютно безсмислено е, не се занимавай[smilie24]
Днес си запален, мислиш за студио, утре ще ти писне... снимай си с кеф и не се занимавй с глупости. Можеш да направиш страхотни портрети и в къщи [smilie24]



Публикацията е редактирана (21-03-11 16:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   21-03-11 17:30

karan4o, знам за какво говориш :) Но ще ми е малко странно да казвам на моделите (повечето жени към 16-22г.) "ела да те снимам в нас" :D :D



Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: valen_tin   
Дата:   21-03-11 18:24

е то от тая гледна точка в студиото каква е разликата [smilie3]
[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: hristov2256   
Дата:   21-03-11 18:34

По-широчко е и за 2те цели.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: n1x0n   
Дата:   21-03-11 18:57

Сериозно се чудя за един склад, 250кв, за 250евро

Правиш си следната сметка:
+наем
+режийни /ток, топло, СОТ, вода.../
+амортизация на оборудване
и разделяш на броя часове, колкото предполагаш че ще снимаш зая месец.
Ако ти излиза под 20 лева на час сметката - значи си прави свое студио, ако излиза над това - не си струва, за 25-30 лева можеш да си наемеш голямо оборудвано студио поне на 2-3 места в София.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: GenaDP   
Дата:   21-03-11 21:15

за 25-30 лева можеш да си наемеш голямо оборудвано студио поне на 2-3 места в София

Има една тънка разлика: като вземаш под наем - съобразяваш се с други хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: GenaDP   
Дата:   21-03-11 21:18

Сериозно се чудя за един склад, 250кв, за 250евро

Безсмислено голямо за твоя случай. Тук във Варна има бол полу-празни мол-ове и бизнес сгради, там можеш да си намериш нещо доста по-човешко за подобни пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   23-03-11 13:04

Какво ще кажете за:

Set 1: 9,70 x 3,20
Set 2: 4,00 x 4,20

Тавани 3м

Не казвайте само "не става", а какви ще са реалните недостатъци. Питам защото апартамента е на хубаво централно място, а и има още две помещения за приемна/грим и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: GenaDP   
Дата:   23-03-11 13:35

3.2м е твърде тясно, а 4м. - твърде късо.
Става, но с много уговорки и ограничения, по-добре недей. Ако ще е апартамент - търси си такъв, който има 2 големи стаи с портална врата м/у тях. Махаш вратата и получаваш едно с прилични размери.

А зимници търсил ли си? Има доста ставащи помещения - сутерени, складове, мази и др. подобни. Е, най-вероятно ще се наложи да направиш съществен ремонт, но пък наемът ще е доста по-нисък.



Публикацията е редактирана (23-03-11 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: volenE   
Дата:   23-03-11 19:25

Имаше едно огромно подземие, което се даваше под наем за малко пари на една от преките на левски под дондуков от страната на виенската сладкарница. Не знам как се казваше улицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   23-03-11 19:36

Ако някой има подходящо място, особено по уличките в центъра - да каже, пък ще почерпим :)

Днес бях на оглед при един човек от форума, размерите, които съм дал са от мястото там - но за съжаление размерите са критични, но ще го взема ако не намеря нещо по-добро ;)

PS: Благодаря на това място на пича, който търпеливо чакаше докато правихме тестовите снимки с един колега :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: gruncharov   
Дата:   24-03-11 23:26

оказа се, че брокерите или са малоумни или са станали прекалено нагли.

Първо, че като им се обадиш не знаят размерите. И поради тази причина те наговарят за директен оглед - отиваш. Виждаш нещо което не ти харесва, а на всичкото от горе като кажеш на брокера, че не е достатъчно просторно почва да те убеждава как на 3х4м се правили чудесни портрети [smilie10].

Фацит: След около 8 огледа, 30 разговора по телефона и 5 дни все още не съм си намерил подходящо "местенце" :( :(


Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: GenaDP   
Дата:   24-03-11 23:48

за съжаление размерите са критични, но ще го взема ако не намеря нещо по-добро ;)
По-добре недей. Не вярвам да ти е чак толкова спешно - търси, докато откриеш нещо подходящо.

оказа се, че брокерите или са малоумни или са станали прекалено нагли. като им се обадиш не знаят размерите. И поради тази причина те наговарят за директен оглед - отиваш.
Нали си чувал за лудия и зелника? Като им се връзваш да ходиш, кво се оплакваш? Казваш им, че размерът е от най-голямо значение - да ходят да мерят, и да ти докладват после.



Отговори на това съобщение
 Re: Какво помещение за студио?
Автор: kreten   
Дата:   25-03-11 08:24

И моите наблюдения са, че болшинството от брокерите си карат по мързеливия начин от преди 2-3 години, когато естеството на пазара им го позволяваше. Смятат, че работата им се изчерпва с това да щтракнат някоя снимка със сапунерката и да пуснат тук таме обява а после да си кютат на гюме. Не трябва обаче да се оплюват всички - има и доста дейни и такива с нови и нестандартни идеи.
Успех с търсенето!


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »