Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 ERR съобщение на Nikon D80
Автор: railhan   
Дата:   19-03-11 14:46

Здравейте,

Имам D80 купен от колега от форума. Докато бях в чужбина ми направи много странен проблем.

Снимам няколко снимки и след това автофокуса спира да работи, на малкия екран мига ERR, огледалото се чува да се вдига и сваля, снимките не се правят.

По метода на изключването се оказа че проблема е в тялото(тествах с различни обективи).

Почистих обектива и контактите му. Тялото и контаките му. Огледах го за чужди обекти попаднали около огледалото или за видими повреди, но няма. Върнах заводските настройки, префлашнах го до последна версия (1.11), форматирах флаш картата, смених батерията, но промяна няма.

След няколко часа занимаване открих, че ако махна обектива, в режим приоритет на блендата, щракам няколко пъти докато огледалото спре да се вдига и грешката изчезва. Слагам обратно обектива и мога да направя няколко снимки докато не се появи проблема отново. Броя на снимките който може да се направи след "временния fix" варира от 0 до 10-12.
Проблема лесно се пресъздава ако се зададе скорост на затвора Bulb и започна да щракам. Някои пъти се вдига огледалото докато не отпусна бутона(както трябва да е), а други пъти изписва грешката и огледалото се вдига и пада.

Тук намерих хора които са обсъждали подобен проблем:
http://www.flickr.com/groups/d80/discuss/72157614421490317/

Някой имал ли е подобен проблем? Има ли начин проблема да бъде оправен без разкарване но сервиз?

Още не съм се отбивал до Профайлд да го погледнат и те. За съжаление тялото не е гаранционно.

Поздрави,
Рейхан

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: sirteo   
Дата:   19-03-11 14:54

Прецакал се е затвора. На колко сработвание е впрочем? Ей тука може да погледнеш за какво иде реч.

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: prisonbreak   
Дата:   19-03-11 15:43

Рискът на Втора употреба...

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: d_ave   
Дата:   19-03-11 16:05

sirteo, клипчето е уникално, тоя направо го обезкости! Иска ми се да видя обаче и обратното, че сглобяването винаги е по-трудната част:)

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: prisonbreak   
Дата:   19-03-11 16:24

Ми нема сглобяване.Само разглобяваш и хвърляш..[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: borisu   
Дата:   19-03-11 16:49

Mоят Д70с имаше подобен проблем около полоvин година - 1 кадйр снима, един само щрака. После сйъсем се скапа. Ъероятно е затъора.

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: sirteo   
Дата:   20-03-11 14:09

d_ave, ето втората част.


Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: kapitancho   
Дата:   20-03-11 15:37

Верният отговор е Зентекс.

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: railhan   
Дата:   21-03-11 11:10

Здравейте,

@Sirteo
Мерси за филмчето.
Ей тук намерих същото филмче, но с коментар от автора.

При него затвора не е работил изобщо:
"the shutter have been replaced.
the problem was the mirror up and down but the shutter unit does not work at all."

При мен все още работи или поне работи от време на време. Иначе долу горe на 49хил. щракания е затвора. Може би му е било време :)

Утре ще видим какво ще кажат Профайлд.

Поздрави,
Рейхан

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: stanislav.sterev   
Дата:   21-03-11 11:39

Имам същата машина. Много съм доволен, купих я от приятел.
Камера от преди няколко години, но като гледам тази и други подобни камери разглобени - как ни клатят (направо си ни еб@т !!! ) производителите... :(
Хиляда чипа вътре на поне десетина платки и няколко пъти повече лентови кабели. Ако бяха използвали по-съвременнии чипсети всичко можеше да се събере само на една или най-много 2 платки и много по-малко лентови кабели. Предполагам, че щеше да е много по-бързо, с по-малко шум, по-евтино с по малко възможности за повреди и много по-ремонтопригодно (в смисъл - замяна на платка с 5 чипа или затвор и можеше да става само за няколко минути).

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: delivero   
Дата:   21-03-11 21:08

малееее аз Д80 я продадох на 80000 сега не знам коло е може би 90000 или може би 100000
и си бачка .....

ама как се падне ......

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: джъмбо   
Дата:   21-03-11 21:46

я имало и титани в темата...

то как бе израза... 5 години мъка и после цял живот срам [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: sirteo   
Дата:   22-03-11 14:09

Вие затова ли си изтрихте снимките [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: d_ave   
Дата:   22-03-11 14:44

стига бе stanislav.sterev, ти сериозно ли?!? ейййййй, все ни клати нас някой бееееееее, от толкова клатене не знам вече на какво сме заприличали:)
ти какво очакваш вътре да има, ядрен реактор или квантов компютър?

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: stanislav.sterev   
Дата:   22-03-11 15:47

Съвсем ясно съм описал какво очаквам, "Титане" ! ;) (за справка - погледни пак по-горният ми пост)
Нима не ти е ясно, че чипсетите и технологите в подобни камери не са например от преди 7 години (а от преди 12 до 20). Аман от капацитети !

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: джъмбо   
Дата:   22-03-11 16:34

направо хващай самолета и бягай в развойният отдел на никон... там са закъсали с кадрите и мисля че директно ще те назначат за шеф на развойният отдел а след няма и 3 месеца предполагам ще се появи на пазара камера която ще е само с 2 чипа и батерията ще държи по 4 години а затвора ще си го сменя всеки сам по-лесно от колкото да си измие зъбите [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: stanislav.sterev   
Дата:   22-03-11 16:54

Сладур ! :P

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: chicken   
Дата:   16-07-11 14:15

railhan, какво стана с твоя проблем, че и аз я окъсах? [smilie2] Някой друг ако има нещо да каже, но не като последните постове [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: джъмбо   
Дата:   16-07-11 14:20

ами сервиз и 200 лв нейде... може повече може и по-малко...

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: chicken   
Дата:   16-07-11 14:43

Какво? Да е затвора ли? Ми той няма кой знае колко кадри, горкия. И гаранция вече няма. Зентекс или марковия? Пуф, да му се невиди!
Няма ли шанс да е само за почистване след последните плажни ексцесии?

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: джъмбо   
Дата:   16-07-11 15:26

ти си решаваш сам

принципно тук доста върлува термина смяна на затвор а всъщност се сменя съвсем друг чарк

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: chicken   
Дата:   16-07-11 15:28

Това ми е ясно, Общо взето имам идея какво може да му се износуи на един затвор и какво предизвиква това. Пък и не мога да го навържа с абсолюъното блокиране и непрекъснатото мигане на тъпата грешка.

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: Alex-dan   
Дата:   18-07-11 01:43

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: chicken   
Дата:   18-07-11 20:26

Та кажете бре! Марковия сервиз или да ходя до Младост? Някой има ли впечатления от Никонския?
Че нещо ме фаща нервата без апарат. Пък утре ше водя бебока на концерт в Маймунарника и няма да си имам снимки :(

Отговори на това съобщение
 Re: ERR съобщение на Nikon D80
Автор: NeDDRaG   
Дата:   18-07-11 21:28

stanislav.sterev написа:

> Имам същата машина. Много съм доволен, купих я от приятел.
> Камера от преди няколко години, но като гледам тази и други
> подобни камери разглобени - как ни клатят (направо си ни еб@т
> !!! ) производителите... :(
> Хиляда чипа вътре на поне десетина платки и няколко пъти повече
> лентови кабели. Ако бяха използвали по-съвременнии чипсети
> всичко можеше да се събере само на една или най-много 2 платки
> и много по-малко лентови кабели. Предполагам, че щеше да е
> много по-бързо, с по-малко шум, по-евтино с по малко
> възможности за повреди и много по-ремонтопригодно (в смисъл -
> замяна на платка с 5 чипа или затвор и можеше да става само за
> няколко минути).

Да бе, то ако имаше възможност те не биха го направили с 5 чипа и една платка, щото им е кеф да блащат на монтажници в заводите, дето вместо да сглобяват по 30 на ден, сега сглобяват по 20... [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »