Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За улицата и хората
Автор: dragon18   
Дата:   25-02-11 19:37

Здравейте, съфорумци... От няколко дни, се разхождам по софийските улици и се опитвам да уловя някой друг портрет. И все повече ме гложди въпроса - как контактувате с хората, които снимате; какво им казвате/как ги заговаряте и предразполагате, да ви позират.

Признавам моите техники не са особено ефективни и смятам, че не става, ходейки, просто да снимам - вярвам че, за да се получи един хубав уличен портрет трябва да се осъществи контакт с обекта.

Бихте ли споделили вашите техники и "отработени фрази". Знам че е петък, но се надявам да подходите сериозно с темата. Може и да подкрепите мненията си със снимки.

Наздраве! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: eewf   
Дата:   26-02-11 22:09

Кой ги пита [smilie5] ?!
Сядаш на удобно място и снимаш на посоки...[smile]


Сега сериозно - и на мен ми е интересно, но никой нищо не казва вече втори ден..[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: ilcoin   
Дата:   26-02-11 22:38

Не питам. Ходя леко облечен и със удобни обувки [smilie7].

Няма да забравя как един път една продавачка на пуканки в центъра на Бургас крещя като невидяла че съм секс-маниак. А аз даже не я бях снимал! Бях на отсрещния тротуар и блеех нещо, а тя рещи че съм я заснел. Голям смях.

Всъщност, моето увлечение по стриит-фотографията приключи доста бързо, с няколко изщракани ленти. Не ме кефи нещо напоследък, ама малкия телеметър си го пазя де, ако се пробуди старата страст [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: harvester_vn   
Дата:   26-02-11 22:42

Като eewf.
Плюс 70-300

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: bordon   
Дата:   27-02-11 17:38

Към всеки даден момент / обект трябва да се подходи индивидуално и да се прецени до колкото е възможно ситуацията преди самата снимка.
Трябва да знаем че, не всички хора са благосклонно и приятелски настроени към фотограф, който навира апарата пред тях и ги снима без тяхното разрешение. Смятат го като навлизане в личноти им пространство.
А такива моменти са неприятни и за двете страни.
Добре е преди самата снимка, по възможност да се осъществи някакъв контакт, за да няма неприятни изненади за никой.

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: nsirakov   
Дата:   27-02-11 20:56

снимам стройт с не по-дълъг обектив от 85мм

задължително без да се крия
първо фиксирам човека, демек осъществявам визуален контакт, лека усмивка, дигам апарата и щрак... без бързане, без признаци на нервност...

резултатът е доста позитивен за мен...

http://dl.dropbox.com/u/5831979/2010-08-01-Razhodka-Stasi-batakIMG_5747.jpg





http://dl.dropbox.com/u/5831979/street12_800.jpg




http://dl.dropbox.com/u/5831979/street15_1200.jpg





http://dl.dropbox.com/u/5831979/StrqmaIMG_8101.jpg



последната е правена от Албирео с моя апарат :)

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: Marillion   
Дата:   27-02-11 21:04

Ех, тая 85-ца.... сън я сънувам :)

[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Мъча се тука с една 85/1.5 [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: мара   
Дата:   27-02-11 23:21

е, сираков е казал.

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: Lalinda   
Дата:   28-02-11 00:03

Ето ти нещо, превеждано от моя милост преди време.

"КАК ДА СЕ НАУЧИМ ДА СНИМАМЕ НА УЛИЦАТА


Колко често се случва следното: купува си човек фотоапарат, прочита, че му е необходимо много практика, тоест да снима всичко и навсякъде, излиза на улицата, и там... разбира, че не може просто така да извади фотоапарата, да го насочи и да запечати харесалата му се “картинка”, особено ако това е просто преминаващ покрай него човек.

В такъв момент проблем като този на мнозина им се струва абсолютно неразрешим. В най-добрия случай човекът отива в абсолютно безлюдна местност и започва да снима растящите там цветенца В най-лошия обаче се обръща и абсолютно разочарован се прибира у дома. И ако първият вариант все още не е катастрофален (може пък от човека да излезе велик пейзажист), то с втория трябва да се бори, за да не погуби у себе си възможния неразкрит талант. Да се преборите с това е много просто.

И така, няколко особено ефикасни метода за борба със страха от снимането на улицата:

1. Най-простият метод, който най-често е и единственият, който изобщо ви е необходим, е да поканите на този лов за фотосензации ваш приятел, познат или любим човек. Изобщо не е важно кого именно. Главното, което е доказано отдавна, е че човек става много по-смел и разкован, когато разчита и на минималната подкрепа от близък човек, който в този момент е наоколо.

2. Вторият метод произлиза от първия. Ако простото присъствие на познат човек ви е недостатъчно, правете се, че снимате именно него, а в действителност снимайте това, което ви е необходимо, като леко отмествате обектива на фотоапарата. Това не винаги е удобно, ще ви е необходима ви е и ловкост, но си има своите плюсове: ще се научите на повратливост и по-бърза реакция.

3. Купете си статив. Този прийом е абсолютно психологически. Няма да предизвиквате никакви подозрения у минувачите. Защо ли? Защото по съвършено непонятни причини (но това е доказан факт) човек със статив се възприема като професионален фотограф, а и към него възникват десет пъти по-малко претенции. Оттук се разбира и как това може да облекчи работата ви. Освен това, и сами ще сте почувствате много по-уверени в ролята на такъв професионалист, важно вадещ от чантата статив, нагласяващ върху него фотоапарата и подбиращ, с решителен вид, нужния кадър. Не ще и дума, че това ще ви се хареса! Ох, как ще ви хареса!

4. Ако още не сте си купили фотоапарат и финансовите ви възможности ви го позволяват, вземете, без да се колебаете, огледално-рефлексен фотоапарат. Освен факта, че предоставя много повече възможности за снимане отколкото обикновената “сапунерка”, солидният професионален вид на “огледалцето” сработва и за вас, и за минувачите точно така, както и стативът.

5. Фотографирайте отдалече. Ако фотоапаратът ви позволява това, не се приближавайте непременно много близко, за да направите харесалия ви се кадър, достатъчно е да използвате зума (но не се увличайте по цифровото зумиране, тъй като то понижава качеството на снимката, а използвайте само оптическо приближение). Ако фотоапаратът не позволява голямо приближение, можете да опитате да направите “обща снимка”, а след това да изрежете необходимата ви част от кадъра.

6. Ходете по изложби, концерти и други масови мероприятия, особено пък на тези, на които обикновено присъства много преса. Ако изведнъж усетите, че се страхувате да извадите фотоапарата, огледайте се наоколо и… повярвайте, страхът ви ще изчезне, тъй като минимум поне всеки четвърти посетител на такива мероприятия се занимава само с това да снима. Убедете се в това, и единственото, което може да развали настроението ви, ще е моментът, в който паметта във фотоапарата ви се свърши или батериите се изтощят!

7. Фотографирайте по вечерно време или нощем. Тук изобщо има доста предимства. Първо, хората са по-малко. Второ, този метод се съчетава с третия предложен вариант, тъй като без статив от нощните ви снимки едва ли ще излезе нещо. А трето, нощните пейзажи просто са невероятно красиви.

8. Измислете си някаква история. Повярвайте, най-вероятно няма и да ви потрябва, но за да сте сигурни, че всичко ще е наред, тя ще ви е много даже нужна. Ами, например, че... работите в местен вестник като извънщатен кореспондент и подготвяте материали за живота на местните аборигени, или че снимките ви са необходими за изпита във фотокурса, който посещавате… Накратко, просторът за творчество е просто неограничен. Така хем ще потренирате, хем може би някога ще започнете да пишете и разкази.

И един последен съвет – просто бъдете по-смели! Не сте нито първият, нито пък ще бъдете последният, пък ако усещате в себе си стремеж към прекрасното, по-добре ще е да го осъществите. Та нали красотата ще спаси света!"


Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: eewf   
Дата:   28-02-11 07:51

Lalinda , този отговор чакахме[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: jino   
Дата:   28-02-11 08:58

Първо, мисля че е добре да си измислиш някаква тема!
Това ще ти даде насоки какви хора и къде да ги търсиш.

Второ трябва да си позитивно настроен ,т.е. да не подхождаш със страх недоверие...
Хората принципно обичат да бъдат в центъра на вниманието!Много от нас са уплашени ,лъгани недооценени...Но дълбоко во себе си имаме искрица ,от теб зависи да я разпалиш [smile].

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: mikino   
Дата:   28-02-11 10:51

Ми аз обичам думата пАпАрАциииии [shtrak] До сега не съм имала проблеми в това отношение. Когато става дума за обикновени хора, повечето са настроени положително, даже позират [smilie18] Номеръте е да не се натрапваш. Просто да не те забелязват или ако те забележат, една широка усмивка ще ти свърши работа. За някои дами даже е приятно да им кажеш "Изглеждате много добре[smilie5]" Мисля, че когато си деликатен и усмихнат, никой няма да ти окаже една снимка. Даже в някои случаи, ще си я поискат, ще ти поискат координати, а това е приятен повод за комуникация. Можеш да срещнеш много интересни хора. Има ги! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: dragon18   
Дата:   08-03-11 17:02

nsirakov, Lalinda, mikino, jino [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Мерси и на другите за сериозните отговори.

Нещото, което ме вдъхнови за случайните портрети - Street Portraits - London UK.

Като за начало наблягам на мои връстници (около +/- 16-20) и почти всички са отворени за някоя друга снимка, метода на nsirakov е доста удобен - след първата снимка дори, някои идват при мен и ме питат дали може да ги снимам пак/да си видят снимката или дали мога да им я пратя. И задължително имайте приятел под ръка за подкрепа при по-агресивните "модели". [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-03-11 18:46)

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: Daniell   
Дата:   08-03-11 17:48

не съм професионалист обаче ще ти кажа, да наблюдаваш хората. Ако са радостни и си личи, че просто се разхождат ги попитай дали имат нещо против да ги снимаш (вкарай обаче и една усмивка [smilie5]) едвали ще откажат. На мен ми се е случвало както си вървя (естественно с фотоапарата на показ) хора да ме помолят да ги снимам и да има пратя снимките им. Напълно мога да потвърдя горенаписаното, че един dslr хваща окото на хората (даже ми се е случвало коли да ми дават път като ме видят с фотоапарат хихи). Просто питай хората имат ли нещо против да ги снимаш, ако те питат защо- измисли наистина една история.

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: dragon18   
Дата:   08-03-11 18:19

Блогодаря за съветите, по-късно ще пусна и малко резултати :-) Чакам и от вас някой друг фотос и/или мнение. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: dragon18   
Дата:   08-03-11 20:34


http://img580.imageshack.us/img580/5782/mg0001a.jpg




http://img714.imageshack.us/img714/9909/mg0002a.jpg




http://img508.imageshack.us/img508/4976/mg41853.jpg



Не критикувайте много сенките по лицата на #1 и #3, отвратителни са, но вечер на улицата и в подземен паркинг нямах много варианти за различни източници на светлина :-)

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: мара   
Дата:   08-03-11 22:03

на 3 седят съвсем добре даже ;)

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: sirteo   
Дата:   09-03-11 12:28

Батко ви Данчо го е казал, трябва си акцент. Ето малко стрийт от Велика Британия [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: d_ave   
Дата:   09-03-11 14:47

не знам за вас, ама аз избягвам да снимам хора по какъвто и да е начин, особено непознати - винаги ме взимат я за перверзник, я за воайор, я за нещо още по-лошо... не знам защо, ама хората като ме видят с апарат и бягат от мен, дали е заради начина по който изглеждам, дали за друго, ама имам чувството, че на никой не съм симпатичен, особено като снимам и всички гледат да са надалеч от мен... то това главно в България се случва де, където и да съм снимал навън не съм имал подобни проблеми, ама там явно минавам за поредния турист.
кажете как се справяте с подобни проблеми и имали ли сте такива случки - мен до такава степен ме гледат странно хората и бягат от мен, че запонах напоследък да снимам само на места, на които няма изобщо хора...

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: nemchev   
Дата:   09-03-11 17:50

абе да ти кажа, първата и третата са по-добри от втората снимка, особено първата...тва, че имало сенки идруги видове гадости да не те притеснява...по принцип си ги има в природата

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: coloritko   
Дата:   09-03-11 18:24

http://www.youtube.com/watch?v=IRBARi09je8&feature=related

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: Daniell   
Дата:   09-03-11 21:26

тоз обаче много смел :D:D

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: pefoto01   
Дата:   09-03-11 21:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   09-03-11 21:55

На мен не ми харесва.КОнтакта с хората буквално го няма,снима доста от засада,като мисля така ги плаши,а и с тази светкавица...

Аз няма много смелост да снимам непознати,но се опитвам...

Иначе с апарат на врата в малкия град винаги си те сочат с пръст непознатите,а познатите,те разпитват"квай тая базука ве"
,и "ти кво журналист ли си кво ?"


Ето и малко такива кадри...



https://photo-forum.net/static/site_pics/163/9_1299700100.jpg





https://photo-forum.net/static/site_pics/163/9_1299700260.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: Найден-Стоянов   
Дата:   09-03-11 22:20

При качването във форума,нещо им се променя качеството на снимките...



Публикацията е редактирана (09-03-11 22:26)

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: dragon18   
Дата:   10-03-11 15:55

Колоритко, ето този подход по ми харесва... мисля, че той е по-подходящ

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-03-11 17:25

Първи метод:
Апарат, окачен на врата. Широкоъгълен обектив, ръчен режим на фокусиране, диафрагма на 6.3 - 7.1 или 8, фокус - на хиперфокалното разстояние - 2.5 - 3 метра. Хубаво е апаратът да е с по-малко шумен затвор и огледало(ако има такова). Дистанционно. Разстояние до обекта - 2-4 метра. Обръщате се с тяло към обекта, като гледате разсеяно встрани. И си щракате с дистанционното.
Втори метод - сравнително малка безогледална камера с чупещ се (завъртащ се дисплей) и обектив, който не се набива на очи. Разсеяно зяпане в дисплея и щракане в необходимия момент.

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: bordon   
Дата:   10-03-11 17:30

написа:

> Колоритко, ето
> този
> подход по ми харесва... мисля, че той е по-подходящ

Това клипче ми хареса [smilie24]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: iordanov   
Дата:   10-03-11 22:45

Малко по темата


Отговори на това съобщение
 Re: За улицата и хората
Автор: dragon18   
Дата:   13-03-11 10:57

"Уличният фотограф, както и шпионина трябва да е незабележим: с това популярно мнение не би спорил никой от начинаещите фотографи."

Аз, като един начинаещ, бих спорил с това твърдение. [smilie23] Не ме изкефи тази статия, продължавам да си държа на контакта с човека - пък и се оказва печеливша стратегия при мен :-)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »