Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Почистване на матрица, къде?
Автор: jivko7777   
Дата:   18-02-11 01:54

Здравейте колеги!
Видимо с просто око се вижда че стъкалцето е замърсено, преполагам и самата матрица, после направих и снимка на бял фон на f22 и ясно се виждат черните петна!
Та въпросът ми е къде в Стара Загора и региона могат да ми я почистят?
Става въпрос за Никон д50!

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: harvester_vn   
Дата:   18-02-11 07:42

На първо време вкъщи. Купуваш си една помпичка за клизма от аптеката (2лв.) и духаш. Ако не стане, тогава ще търсиш къде да го носиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: дидибаев   
Дата:   18-02-11 08:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: yavorberov   
Дата:   18-02-11 10:50

Я по-добре го занеси на специалист, "Направи си сам матрицата на нищо" е кофти филм. В Пловдив си нося Апарата при познат, който за около 20-30лв го прави гарантирано добре. Д80 преди да го продам го занесох там и стана като нов. Човека почти не взема пари за труд, а повечето са за химията и приспособленията, които ползва.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: bozo   
Дата:   18-02-11 11:23

С помпичката за клизма може да направиш "чудеса" с матрицата, понеже помпичката е обработена с талк да не залепва гумения балон...ако ще продухваш сам опитай с флакон чист въздух, като задължително държиш флакона вертикално прав!

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: klez   
Дата:   18-02-11 11:31

По принцип аз си купих от китай за 2-3лв помпичка за тая цел :)
Откачаш обектива и обръщаш фотоапарата с байонета надолу, след което с помпичката внимателно духаш към матрицата... не винаги е много ефикасно но върши работа понякога:).

Иначе първия път като беше много мизерна матрицата го носих в софия в Зентекс и за 10лв го напрай кат нов :)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: jivko7777   
Дата:   18-02-11 11:43

Аз ако бях София вече разбрах къде се носи [smile] Но тук ме интересува в Стара Загора и окололията [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: gyaurov   
Дата:   18-02-11 11:52

Можеш да си я изчистиш не лошо дори само с клечки за уши и спирт. Яворе, тия познати дето чистят за по 20-30 лева и това им е цената на спирта и кърпичките ги мани.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: rusinov   
Дата:   18-02-11 11:58

Това със клечките за уши и спирт е нещо, което може да го каже човек, който си няма грам идея за какво говори. Колега jivko7777 - моля те, не си и помисляй да търкаш матрицата с клечки за уши и спирт. [smilie18] Ако ще го правиш, по-добре направо изплакни апарата на чешмата и го остави да се изцеди [smilie18] Има специална химия, която при испаряването не оставят следи, не съдържат агресивни съставки, които могат на навредят на някое от покритията на матрицата, отделно има специални препарати за сензор със и без ултразвуково почистване и т.н. и т.н. Отделно се ползват специални кърпички, за да не оставят власинки по матрицата. Какви памуци, какви спиртове.... това са не простотии, а не знам какво [smilie19]



Публикацията е редактирана (18-02-11 12:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: compur   
Дата:   18-02-11 12:02

ма то и с пирон можеш да изтъркаш по естестевн път петънцата и после... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: rusinov   
Дата:   18-02-11 12:03

....да, или направо с пръст бръкни и махни боклуците [smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: gyaurov   
Дата:   18-02-11 12:13

Специалната химия за почистване е с метилов или изопропилов алкохол. Това, което казвам е: купете си някакви материали и си чистете матриците. 20-30 лева за прашинка - две на мен ми е скъпо. Но явно в тоя форум са само баровци.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: yavorberov   
Дата:   18-02-11 12:25

Колко често си чистиш апарата та те плащат 30лв? Аз моя веднъж за 3 години. Колко често сменяш течности и консумативи по автомобила? Аз за моя на годината веднъж по минимум 200 лв с всички филтри без горивния който е 180лв, да не говорим колко струва годишно автомивката. Е в такъв случай по-голям баровец е този, който е склонен да си съсипе техниката за 2000лв вместо да даде 20 за профилактика. Човека има Д50 който е на минимум 5 години и едва ли е виждал почистване... Като не става с духалката вместо да се мъчиш с телената четка - плати си и си свиркай.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: gyaurov   
Дата:   18-02-11 12:43

Личен избор е колко често си чистиш фотоапарата или колата. Новите фотоапарати имат самопочистване и гледам, че го включват често често.

В случая техниката струва по-скоро 200 лева отколкото 2000. Като е по-стар фотоапарата вътре в него ще има повече прах и респективно този прах ще се разхожда повече и ще полепва по матрицата.

Винаги ще се намери някой да свърши работата за пари или да ти продаде специална шпакличка на която да си закачиш кърпичката.

А онзи твоя познат ако скапе нещо сигурно веднага ще извади 2 бона за техниката и ще ти се извини за неудобството [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: pifakiz   
Дата:   18-02-11 13:38

jivko7777 - защо не изпратиш тялото с куриер до сервиза на Зентекс в София.

След като ти изчисти матрицата ще ти го пусне с наложен платеж обратно и си готов.

Няма нужда да се пробваш да чистиш матрицата сам.

Успех.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: rusinov   
Дата:   18-02-11 13:43

gyaurov

Какъв фотоапарат имаш, ако не е тайна разбира се?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: totomoto77   
Дата:   18-02-11 14:17

За тези, които си чистят сами матриците искам да ги предупредя за следната опасност. Кумът ми седнал да си чисти Д200-то. Заключил затвора на " Б " и почнал. Нещеш ли естествено точно когато пръста му бил там батерията свършила и щрак. Д200-то работи, но си е вечно негово. Имайте предвид!

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: burningice   
Дата:   18-02-11 14:23

На някои апарати, ако не ти е заредена на 100% батерията, не вдигането на огледалото за чистене.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-02-11 14:26

rusinov написа:

Автор: rusinov
Дата: 18-02-11 13:43

gyaurov

Какъв фотоапарат имаш, ако не е тайна разбира се?

jivko7777 написа:

Автор: jivko7777
Дата: 18-02-11 01:54

...

Става въпрос за Никон д50!


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: rusinov   
Дата:   18-02-11 14:29

Уточнил съм, че въпросът ми е насочен към колегата gyaurov. По-скоро ми стана интересно колко пъти си е почиствал матрицата на апарата със спирт и клечки за уши, за това попитах [smilie18]



Публикацията е редактирана (18-02-11 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-02-11 14:30

Извинявай, ако съм ти попречил [smile]
Помислих, че искаш да разбереш дали е със самопочистване или нещо подобно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: gyaurov   
Дата:   18-02-11 15:26

rusinov
D1x достатъчно фотоапарат ли е за теб? Изобщо не твърдя, че с клечки за уши и водка е най-доброто почистване, но си е доста по-добро от липса на почистване.

По принцип не се чисти на Б, а на менюто за чистене, за да не работи сензора. Рискът от свършване на батерията или сприране на тока си го има. Щрак :)

Като гугълнеш проблема мненията варират от "никога не се опитвай да си чистиш матрицата, дори не се опитвай да я поглеждаш, защото ще си скапеш фотоапарата тотално" до "лоу пас филтъра е стъкло и е толкова твърдо, че дори с пирон не се драска".

Всеки си избира, но ако внимаваш най-големият риск е да я оцапаш повече и после да чистиш един ден :)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: rusinov   
Дата:   18-02-11 15:39

D1x става, само не разбрах ти колко пъти си чистил по твоя начин матрицата? Ако ме пигаш мен, пред клечката за уши по-добре да не пипам, ама хич [smilie18] Ама виж сега, всеки си знае, всеки има някакъв опит и дава акъл според него - аз съветвам колегата, пуснал темата да даде да му почистят апарата в сервиз или в най-лошия случай да си купи "купешки" комплект за почистване и да подходи много внимателно. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: gyaurov   
Дата:   18-02-11 15:43

А какво му е лошото на случая с купешкия комплект?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: rusinov   
Дата:   18-02-11 15:46

Не, че има лошо. Просто ако ще давам да речем 10 лв. за еднократен комплект за почистване, предпочитам да отида до Зентекс и така. Иначе комплектите стават.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: yavorberov   
Дата:   18-02-11 19:26

Ми риск си е, както ако зъболекаря ти извади здрав зъб, и 5 коронки да ти направи без пари все тая.
Лично аз предпочитам да е опитен човек, който си разбира от работата. Моята компетентност стига до духалката и електростатичната четка (която ползвам само за оптиката). Пробвах се с комплектче за повинко пари даже и нищо не направих.За това имам ли нещо полепнало по сензора не пипам. А на човека, който ми чисти техниката съм склонен повече да се доверя отколкото на себе си, при положение, че само двете му тела са на обща стойност над 20000лв и сам си ги чисти да не говорим за останалите стъкълца.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: jivko7777   
Дата:   18-02-11 21:29

Искам да благодаря на колегата Стефан от Стара Загора! Почисти ми матрицата и ефекта е поразителен!

Още веднъж благодаря колега, жив и здрав да си!

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: mitkomk   
Дата:   18-02-11 22:30

Леле...това да не погледнеш сам колко/как е зацапана матрицата и да не се опиташ са си я духнеш сам си е направо... че то в ръководствата на ДСЛР даже има уътване/съвети/примери/картинки поне за "духането" на матрицата и не се води кой знае каква сложнотия и изискващо какви ли не умения...

20-30 лв на "познат" за почистване, "толкова стрували материалите само, за труд не взимал"
тоо та прави на будала
[smilie9] [smilie18]

А сега си признайте кои от вас си водят и жените да ги "обдухат" "оправят" и тях "професионално", че то там е повече труда от духването на една матрица[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: ZENON   
Дата:   18-02-11 22:52

Баси, яко идеи...
Аз моята от прах я чистя с прахосмукачка, нали е за това да смуче прах.
Мързи ме да обяснявам, но ефекта е повече от добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: bozo   
Дата:   19-02-11 00:50

ZENON [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: jivko7777   
Дата:   19-02-11 04:35

Да, но при мен са полепнали частици, за които беше нужно и забърсване с специален препарат и други такива, за 15лв си реших проблема, това е [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: rosenganev   
Дата:   26-10-12 16:44

Прочетох всичко, но за съжаление не намерих конкретен отговор на въпроса?! Моля Ви, дайте адреси, телефони и други данни за контакт на специализирани сервизи, в който могат да ни почистят матриците на камерите?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: seuret   
Дата:   26-10-12 16:59

София, сервиз Зентекс
https://photo-forum.net/photographer/zentex

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: chefo1979   
Дата:   26-10-12 17:01

В кой град си или да мятаме боба?

П.П. Аз съм от Варна и знам там къде се носи! [beer]



Публикацията е редактирана (26-10-12 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: Pavlov   
Дата:   26-10-12 17:02

Къде се носи във Варна, и колко струва? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: chefo1979   
Дата:   26-10-12 17:12

Имаш л.с.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: rosenganev   
Дата:   26-10-12 17:23

Благодаря за сервиза в София!

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: long68   
Дата:   30-04-13 12:32

Току що изчистих моята.Няма нищо страшно,купих си комплект за почистване заредих батерията почистих както е описано и ми светна пред очите.Сега огледалцето е чисто и вече не ме дразни.Действайте бавно и внимателно и нищо няма да се обърка.Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: sasas   
Дата:   01-05-13 09:24

На мен пък в призмата ми се е набутало някакво косъмче... Някакви идеи, сервизи, телефонни номера? За Пловдив става въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: juslen   
Дата:   01-05-13 10:59

Аз съм си чистил матрицата на Некса 3 пъти с клечка за уши и течност за почистване на обективи-няма грижи. Сензора става като нов [smilie18] Сензора не е толкова крехък колкото си мислят някои хора-може да изтърпи известен тормоз-там клечки, духалки, прахосмукачки и т.н. да не разправям, че не е приятно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на матрица, къде?
Автор: аляска   
Дата:   01-05-13 11:36

Почистването е трудно в домашна обстановка.



Публикацията е редактирана (01-05-13 11:38)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »