Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос
Автор: Daniell   
Дата:   12-02-11 19:49

Имам два умрели пиксела на апарата, дразнят ме и искам да попитам дали такива неща се оправят и колко доло горе ще струва ремонта. Щях да мина днес през един сервиз но то стана късно а утре е неделя и затова питам тука

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: kudra   
Дата:   12-02-11 20:10

Не се оправят. Свиквай с тях.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: Daniell   
Дата:   12-02-11 20:18

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: navy   
Дата:   12-02-11 20:21

Оправят се, разбира се.
Мини през сервиз [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: Daniell   
Дата:   12-02-11 20:23

един казава едно, друг друго. ем ще се доверя на теб navy

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: harvester_vn   
Дата:   12-02-11 20:52

Не, не се оправят. Могат да се "мапнат". Тоест, при готовото изображения, на тяхното място ще се появи нещо от съседните пиксели, но те ще си останат все така изгорели. Освен ако не си смениш матрицата, което вероятно ще ти струва колкото нов апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: darksorrow   
Дата:   12-02-11 20:53

и за два пиксела (ако наистина са толкова) е изобщо безумие. просто забрави, че ги има и толкоз.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: danvan16   
Дата:   12-02-11 20:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: harvester_vn   
Дата:   12-02-11 21:00

danvan16, искаш да кажеш, че е възможна "поправката" на определени пиксели без подмяна на сензора?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: imitev   
Дата:   12-02-11 21:08


Абсилютно се поправят - има софтуер дето ги фиксва направо в изображенията директно в цели папки...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: kudra   
Дата:   12-02-11 21:09

Не се занимавай с глупости. Просто свиквай с тях и толкова.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: harvester_vn   
Дата:   12-02-11 21:11

Говорим за различни неща. Едното е поправяне на пикселите на матрицата, другото добавяне на информация в празните места на готовото изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: imitev   
Дата:   12-02-11 21:12


Пикселите на матрицата се поправят с нова матрица...

А тя колко нови пиксели ще има - божа работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: harvester_vn   
Дата:   12-02-11 21:46

Забравих да спомена, че заглавието на темата е много яко и изобилстващо от информация [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: Daniell   
Дата:   12-02-11 22:18

аха, а от къде мога да си изнабарам такъв софтуер да ги фиксне

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: Pavkata82   
Дата:   12-02-11 22:37

Даниел,ще прощаваш че се намесвам със съвет но това ще помогне както на теб така и на съветващите.
1.Какъв модел е фотоапарата?
Това ще помогне да се разбере дали въпросният има "Пиксел мапинг" или софтуера който ще ти замести мъртвите пиксели в изображението.
2.Ако е по-стар модел и няма такава функция съответно и няма как да ги поправиш.
При втория вариант трябва да смениш сензора което наистина ще е безумно предвид цената на сензора и ремонта.
3.Мъртвите пиксели могат да се оправят и със допълнителна обработка на изображението с програма на компютъра,Фотошоп например.
Та така това са вариантите.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: Daniell   
Дата:   13-02-11 08:42

никон д50 е фотоапарата

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: petkob   
Дата:   13-02-11 10:03

Този проблем се решава от програмата, която обработва Raw файла. На нея е необходимо да й се каже кои са изгорелите пиксели, за да ги апроксимира посредством техните съседи. Това може да стане по два начина - или като й подадеш изцяло черна снимка (без да махаш капачката), откъдето тя ще види изгорелите пиксели, или като й подадеш списък с координатите на изгорелите пиксели и датата, след която е сигурно, че вече са били изгорели, за да игнорира техните показания и да ги изчислява.

С две думи трябва или да научиш как става в програмата, която ползваш, или да намериш друга. Ето как става това в най-добрите безплатни програми: http://wiki.osphoto.org/index.php/Dcraw_bad_pixel_mapping



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: джъмбо   
Дата:   13-02-11 10:06

обади се в сервиза и питай дали имат опция за този модел и колко струва


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: didesignbg   
Дата:   13-02-11 10:39

И накрая отива в сервиза, махат му двата боклука от матрицата и всички са щастливи[smilie5]
Умрелите пиксели са доста рядко явление.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: petkob   
Дата:   13-02-11 11:09

Поправете ме, ако греша, но как така ще му ги махнат? Не виждам какво повече могат да направят в сервиза от това да мапнат изгорелите пиксели в конвертиращата програма на апарата. Това ще оправи само JPEG, но не и Raw файловете. Няма да оправи и вече направените снимки.

А това, че е рядко явление не е утеха, когато се случи точно на теб, даже обратно. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: didesignbg   
Дата:   13-02-11 14:20

petkob, ти умрял пиксел виждал ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: imitev   
Дата:   13-02-11 14:36


Photoshopata си оправя сам hot/dead пикселите.

Аз ползвам и една програмка от сапунерското ми време Cam2PC. Снимаш един черен кадър и и го подаваш - тя си мапва изгорелите пикселяци и после може да ти мачка цели папки.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: langel   
Дата:   13-02-11 14:43

По-сериозните модели си имат "сервизна" процедура, която маскира проблемните "пиксели" така, че да не са видими и при визуалната интерпретация на RAW файла. Заводски маскираните пиксели в чисто нова матрица са 1-2%, т.е. 100-400. Има и софт варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: gpi72   
Дата:   13-02-11 15:03

Вариянтите са ти както е писано по-горе, софтуер за мапване, сервиз или свикване. Моя фотоапарат приберно си има мапване на пикселите в менюто.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: imitev   
Дата:   13-02-11 15:11


и 40Д също има такава опция.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос
Автор: petkob   
Дата:   13-02-11 22:09

didesignbg написа:

> petkob, ти умрял пиксел виждал ли си?

Аз и черна дупка не съм виждал, но това не ми пречи да знам, че съществуват.

Иначе, дано си прав и на колегата само да му е замърсена матрицата. Тогава ще има смисъл да ходи на сервиз.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »