Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: dau   
Дата:   09-02-11 14:47

Производителите сами няма да се сетят, трябват вносителите да ги натискат, ама трябва и резултати от продажбите за това!

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: borovinka   
Дата:   09-02-11 14:52

Производителите на цифровите камери зачитат Българският език, точно толкова, колкото ползващите български език зачитат регионалното представителств0 на въпросните производители. Причините за това са много и не ми се иска да ги коментирам, но факт е, че много голяма част от DSLR фотокамерите и обективите, които се ползват у нас, за купени от САЩ и други места извън България. За да има меню на определен език, в съответната държава трябва да има официално внесено и продадено някакво количество изделия. Обратният вариант е невъзможен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: CyberGene   
Дата:   09-02-11 14:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Gruyu   
Дата:   09-02-11 15:00

....и Бг дистрибутора е длъжен да поеме всякакви галактически гаранции!!

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: stanislav.sterev   
Дата:   09-02-11 15:05

Ето мейлът на Найкон:
support@nikontech.com

Ако искате, пишете им, преди няколко дни им писах по друг повод, вероятно ще отговорят до 3 часа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-02-11 15:17

По въпроса:

- Не е лошо да има меню и на български.
- Не бих го ползвал.
- Доволен съм, че фотоапарата ми закупен от "Павилиона" имаше доста добре преведено на Бг. Ръководство за потребителя.
- Няма менюта на Бг. , защото за разлика от Финландия тук се купуват сигурно в десетки пъти по-малко фотоапарати.
- Има менюта на Румънски, защото са точно 3 пъти по- големи по население - 22+ милиона срещу около 7.5 милиона и оттам 3 пъти повече потенциални купувачи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: kamera_vision   
Дата:   09-02-11 15:27

То, хубаво да е на български ,но да е преведено като хората... ! А едва ли точно това ще се случи ,защото някои функции трудно ще ги напишат с една дума на български ... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: da.fo   
Дата:   09-02-11 15:29

Автор: CyberGene
Дата: 09-02-11 12:30

" А в днешно време да не знаеш английски е почти равносилно на това да си бавноразвиващ се."

A знаеш ли , че 50% (а може и повече)от населението не знае английски. В тази категория влизат децата до към 5 клас, 99% от пенсионерите, и 99% живеещите по малки села и градове и занимаващи се със земеделие и животновъдство хора. Те също са потребители - ако днес не си купят нов фотоапарат то утре децата или внуците ще им подарят остарелия(както става с телефоните).

По тази ваша логика би трябвало и автомобилните навигационни системи да не говорят на български(нали всички знаят английски. А и по радиото и телевизията защо ли говорят още на български като само бавноразвиващите се не знаят английски [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: CyberGene   
Дата:   09-02-11 15:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: da.fo   
Дата:   09-02-11 16:08

CyberGene,
ти пак гледаш от твоята камбанарийка ;

"И земеделците и животновъдите. Та колкото от тези си купуват ДСЛР според теб?"

Кой споменава само DSLR - темата е :

" Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език"

Става въпрос за ВСИЧКИ цифрови апарати [smilie11] или по право ще е даже само ВСИЧКИ , защото лентаци вече не се произвеждат [smilie3]



Публикацията е редактирана (09-02-11 16:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Стефан   
Дата:   09-02-11 16:12

Оф, аман от сноби, а знаеш ли, че доскоро или поне по времето когато си ходел на училище беше проблем да се осигурят учители по английски и че в една голяма част от училищата въобще липсваше като възможност за западен език... Знаеш ли също колко голяма част от хората които твърдят че знаят английски не могат или поне не искат да гледат англоезичен филм без субтитри [smilie8]

А въпроса е наистина най-вече принципен - хич да не ми се оправдават вносителите с пазара, ами как да имат продажби, като не са си направили труда да си локализират подуктите! Те и за ръководствата така се оправдаваха, ама като ги погнаха със закон как хубаво веднага си направиха ръководства на български [smilie18]

И много хубав пример даде El_Fuego с термина "клин" - понеже преди това попитаха каква е ползата ако вместо bracketing пише бракетинг. Ето как се губи професионалния език - и аз, макар да знам хубавия български термин клин, в първия момент се зачудих как трябва да се преведе bracketing... Сигурно щях да се сетя, но е факт че и специализирания български в много области започва да страда от вносните термини които понякога не идват да запълнят някаква новопоявила се празнина в българската терминология, а най-безцеремонно се опитват да изместят утвърдени в българския език термини...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: CyberGene   
Дата:   09-02-11 16:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: CyberGene   
Дата:   09-02-11 16:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: geokar   
Дата:   09-02-11 16:29

Какво сте се закахърили, даже Уиндоусите имат подчертана неприязън към кирилицата и, като че нарочно я правят по-трудна за използване, отколкото трябва. Да не говорим, че на нашите програмисти от първото поколение им е липсвала елементарна езикова грамотност, та в клавиатурата не са предвидили място за удареното и (дателен падеж, женски род), а по-късните опити за "корекции" на това тедомислие само усложняват нещата. Но дерзайте, всичко е пазар, откакто "Кауфланд" проби у нас, в немските магазини от веригата абсолютно всички стоки имат надписи и на български език... Пък това, че си бил длъжен да знаеш чужди езици, за да ползваш каквато и да е техника, си е чиста проба балканска комплексарщина. Другите народи са освободени от нея и настояват с пълно право, онова, което купуват, да е снабдено с инструкции на собствения им език. Иначе... сменят фирмата, знаеш. Та и фирмите са длъжни да се съобразяват, защото от това условие често зависи даже вноса. Който иска да продава, се съобразява. Освен с търговци като нашите, които са съгласни на всичко, само черната комисионна да им влезе в джоба!
CyberGene, аз, който съм завършил англиъска гимназия по онова време, когато беше рядкост, познавам достатъчно високоинтелигентни хора и у нас, и в чужбина, които не смятат, че трябва да владеят английски, за да се ползват от постиженията на цивилизацията. Останалото са си робски комплекси. Просто си представям какво ще се случи, ако някой сериозен дистрибутор възрази по повод някоя сделка, че няма упътване на български език - ще се случи това, че такова упътване ще се появи в срок от 24 часа, хващам се на бас!



Публикацията е редактирана (09-02-11 16:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: da.fo   
Дата:   09-02-11 16:36

Във фотото ми идват различни клиенти и знаеш ли колко им е трудно да боравят с апарата , точно защото няма на български меню. Гледам голям % от по възрастните са си лсожили на руски , че поне малко да разберат. А имах и няколко случая на турско меню да е .....[smilie11] Идва човека и ме моли да му изтрия снимките(които съм му изкарал на хартия), че да може да снима на утрешния банкет [smilie10]. Циганите да не би да знаят английски като дойдат с GSM-те да си вадят снимки. Търси снимката, търси устройство за връзка ...после "изпрати" и хоп кацнала в компа ми.

Явно късогледство Ви тресе. България не е само в големите градове ....


Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-02-11 16:41

Трябва да има меню на БГ и е странно оправданието, че трябва да го знаем така или иначе. Майка ми е в Италия и казва, ако мислиш да идваш тук, учи италиански. Казвам, то за начало и с английски ще се оправя, нали? А тя ми отговаря - тука на английски с теб рядко ще говорят [smilie18] Ако трябва да ти продадат нещо, вероятно да, но по принцип така стоят нещата... Не знам, може да не е така навсякъде, но така или иначе трябва да си уважаваме езика. А причините са ясни и се споменаха, който каквото да говори винаги става въпрос за пари :) Аз със сигурност няма да го ползвам, просто защото така съм свикнал. Ужасявам се от Уиндоус на български примерно, но тепърва ако е добре преведено и някой започне да се занимава ще му е по-удобно. Най-малкото като натисне копчето Помощ за дадена опция, няма да го бърка, че не знае една-две съществени думи от описанието на командата. Виждал съм доста хора с менюта на руски, поради липса на друг близък език, не че аз мога да разбера нещо де, но от старото поколение има такива доста....



Публикацията е редактирана (09-02-11 16:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: CyberGene   
Дата:   09-02-11 16:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-02-11 16:42

А, французи и шовинизъм просто са си синоними, това е ясно. По стечение на обстоятелствата аз сега уча френски, а до скоро като видех десктопа на Мес и се ужасявах, как някой може да се мъчи така, хахах

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: geokar   
Дата:   09-02-11 16:45

И още нещо, валидно за пазарния механизъм, на който не свикнахве вече повече от 20 години: Хората не ни правят услуга, че ни продават стоката си, ние им правим услуга, че я купуваме! В това отношение условие като - упътване на езика на страната, за която е износът - е просто смешна подробност. Само нашите "търговци" могат да га пренебрегнат! Имайте самочувствие - Българският език е един от равноправните официално признати езици в обединена Европа и това е юридически и политически факт!



Публикацията е редактирана (09-02-11 16:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: geokar   
Дата:   09-02-11 16:54

CyberGene, не си по-интелигентен от сънародниците си, само поради това, чевладееш английски (или немски, или руски и т. н.) и нямаш повече права в родината си от другите, които не владеят тези езици. Това е факт. И се отнася, разбира се, и за мен - макар че по закон съм длъжен да владея немски. А да си длъжен да знаеш някакъв чужд език, за да си равноправен купувач в родината си, е просто смешно! И унизително! Поне като се водим в Европа, да се научим да разсъждаваме като свободни хора, не пречи. А французите изобщо не могат да се нарекат шовиниски, защото смятат, че им стига и родния им език, както и немците, или гърците, или словенците. Изглежда само ние сме склонни да търсим под вола теле и да откриваме все повече причини да се самообвиняваме (като нация), а това води до нови комплекси. Или пък до другатау още по-отвратителна крайност - великобългарския шовинизъм! Ако искаме някога да излезем от киреча, ще трябва да се научим да мислим по друг начин!

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: CyberGene   
Дата:   09-02-11 17:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: langel   
Дата:   09-02-11 17:37

El_Fuego, [smile]
Наистина ли ако вместо "bracketing" пише "клин", на 7 годишното момиченце ще му стане по-ясно [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Стефан   
Дата:   09-02-11 17:52

Ами никой не е казал, че фотографията е проста работа, като не му е ясно ще се научи и е хубаво да се научи с утвърдените термини [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: ejel   
Дата:   09-02-11 19:12

Ако по закон няма изискване менютата на апаратите да са на български, не вярвам да може да се убедят производители/представителства да вкарват превод с доводи от рода „че и ний сме дали нещо на светът”...[shtrak]

Особено когато същите тези доводи са на дразнещо неграмотен български.[smilie23]

Доколкото се ориентирам в Закона за защита на потребителите, контрата май е именно у търговеца:

Чл. 5. (1) Търговецът е длъжен да предоставя информацията за стоката или услугата в писмена форма или по друг подходящ начин, който позволява възприемането й от потребителя. Когато се предоставя в писмена форма, информацията задължително трябва да е на български език...

Чл. 9. (1) Търговецът е длъжен да предлага на потребителите стоки с етикети на български език или и на български език...

За някои тук обаче нещата май още стоят като през 1883 г.:

.....
и чуждите, и нашите, във хор,
отрекоха те, о, език страдални!

Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!
......
ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.


(Българският език, Иван Вазов)

[smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как производителите на цифровите камери зачитат Българският език
Автор: Suggs   
Дата:   09-02-11 19:28

Не смятам, че въпросът е от такова значение, особено за хора, които не намират за нередно да пишат по форумите "плс хелп ме", и други подобни бисери.
Но се загледах в менюто на Canon-а ми. Има:

• English
• German
• French
• Dutch
• Danish
• Portuguese
• Finnish
• Italian
• Ukrainian
• Norwegian
• Swedish
• Spanish
• Greek
• Russian
• Polish
• Czech
• Hungarian
• Romanian
• Turkish
• Arabic
• Thai
• Simplified Chinese
• Traditional Chinese
• Korean
• Japanese

Не виждам да е проблем да се добави и български. Явно е въпрос на маркетинг на съответния производител.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »