Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нещо за перспективата
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 10:43

Питам за модел сравнително евтина 35мм формат фотокамера с филмова лента, с 50мм обектив (може и вграден).

Защо искам да опитам с такава - сега съм с Nikon D90, имам 50мм обектив за него. Проблема е , че в повечето ситуации не ми достига зрителен ъгъл при този кроп (1.5х) на камерата и 50мм му обектив. Ще кажете сложи примерно 35мм обектив като искаш по- широко, но аз казвам че не искам да се променя перспективата. Затова, ако някой е наясно с 35мм формат камери, които са с ленти и има желание, да ме посъветва за нескъп модел камера, да пише.


https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/eimt1869.JPG


http://digital-photography-school.com/wp-content/uploads/2008/08/full-frame-crop-factor.jpg



п.с. Съобщението трябваше да е във втория пост, ми се струва [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет 35мм
Автор: Mec   
Дата:   29-01-11 10:47

...но аз казвам че не искам да се променя перспективата

ко кайш баби ?

купи си един зенит барабар с 58мм ф2 обекнива и сравнявай

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 10:57

Добре, Mec, ама кой Зенит от всички -> http://en.wikipedia.org/wiki/Zenit_(camera)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: haemoglobin   
Дата:   29-01-11 11:01

все тая
аз харесвам Зенит Е, щото по визьора няма нищо дразнещо окото. Зенит ТТЛ пък си има мерене през обектива, заради което ти го препоръчвам.
А ако имаш повече пари, по-добре Пентакс или Никон

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: mugen   
Дата:   29-01-11 11:04

ами купи си един филмов Nikon и готово

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: autosvet   
Дата:   29-01-11 11:07

Не го слушай Мес какви ти ги ръси той си взе апарат преди два месеца и от тогава виси тук да дава акъли.

Първи си помисли имаш ли представа от филмова фотография. Ако отговора е не прочети някоя книжка за това. После се огледай за цените. Снимането на един филм ти е 12-15лв. в най-евтиният случай - филм, проявяване, копиране, сканиране. Така, че като си вземеш някоя Практика с 50/2,8 обектив и ти излезе 50лв на 4-тият филм нещата ще са ти двойно като цена. А за 4 филма няма да влезеш прекалено навътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: imitev   
Дата:   29-01-11 11:12

gbrain дай да видим твои снимки, при които не ти достига зрителен ъгъл.

Винаги можеш да компенсираш по някакъв начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: steeens   
Дата:   29-01-11 12:17

Това не те ли устройва? Ще снимаш с същия обектив с който снимаш и сега.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: gg26   
Дата:   29-01-11 12:33

Перспективата не се променя от фокусното разстояние на обектива само зрителния ъгъл така че 35 мм обектив ще постигнеш целта си

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: antonio.caro   
Дата:   29-01-11 12:40

Обектив 35 мм е обектив 35 мм.
Обектив 50 мм е обектив 50 мм.

Ако искаш да усетиш колко е приятно да се снима с ръчнофокусен фотоапарат, можеш да си вземеш кой да е механичен Никон, Канон, Олимпус, Пентакс, дали огледално-рефлексен, дали телеметричен, може и Яшика, Контакс, Бесса, Цайс Икон, Лайка.

Финансов ресурс?

Общо взето 100 лв трябва да ти стигнат за една качествена система тяло + обектив, които да дават прекрасни резултати.

До 50 лв - практика + тессар.

До 30 лв - Зенит. Но това са изгубени пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: neuromancer   
Дата:   29-01-11 12:47

перспективата не зависи от фокусното разстояние, а от разстоянието до обекта. Ако снимаш достатъчно отдалече и с 20мм обектив няма да имаш изкривявания

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 12:55

Пичове , извинявам се че не участвам в момента, малко работа излезе, после ще погледна постовете

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 13:04

По въпроса за перспективата - повечето кадри , които лично аз виждам, са с близък план и далечен, затова ми трябва 50мм обектив, за да се запази съотношението на плановете, както го вижда човек реално.

Май се зарибявам по Никонската система f601, линка от steens [smilie24] , но ще помисля още



Публикацията е редактирана (29-01-11 13:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: Altrntv   
Дата:   29-01-11 13:33

"На перспективата не влияе фокусното разстояние на обектива" - Из "Практическо ръководство по фотография", 1969г.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: nevmi   
Дата:   29-01-11 13:33

само да ти кажа че снимането на филм няма нищо общо със снимането с цифров апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: darksorrow   
Дата:   29-01-11 13:35

хм, и каква толкова е фундаменталната разлика с произволна цифрова камера с такъв размер на сензора? щото аз особена не виждам в процеса [smile]



Публикацията е редактирана (29-01-11 13:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: nevmi   
Дата:   29-01-11 15:25

първо не виждаш снимката веднага и незнаеш кадъра дали е на фокус или. Неможе да смениш ИСО-то. За да видиш какво си снимал трябва да изснимаш целият филм и от тук трябва да мислиш и какъв филм ще заредеш преди да излезеш да снимаш. Отделно след това проявяване копиране и скан. Общо взето ако просто икаш да пробваш да снимаш на филм и после да не снимаш на филм не си заслужава. Разхода за хубави филми и хартия както и химия не е малък а и след това има доста работа на тъмно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 15:42

nevmi, има нещо такова. Може би ще се опитам да намеря назаем отнякъде само да пробвам как е [smilie6] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: Mec   
Дата:   29-01-11 17:03

autosvet
ако ти кажа колко Зенити са ми минали през ръцете преди 1990г., ще си помислиш че те лъжа че, руснаците ги продаваха по 25 долара а гърците ги купуваха по 40 долара.
Само забравих по колко точно вървеше долара тогава, май беше около 7 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: BirdOfPray   
Дата:   29-01-11 17:58

МЕКИЯ... то много неща може да са ти минали през ръцете - ама в главата ЯВНО нищо не ти е влязло! [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 20:07

Всъщност това си беше тъпичък въпрос от моя страна и цялата тема изобщо

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 20:14

Признавам АЗ СЪМ ТЪПАНАР [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПЪНАР)
Автор: asahi   
Дата:   29-01-11 20:17

Признат тъпанар - половин тъпанар.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 20:17

ахахах мерси мерси [smilie24] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: hotsnail   
Дата:   29-01-11 21:51

Може ли по темата за перспективата?

Значи перспективата зависи от разстоянието на снимащия и фотоапарата му до обектите дето снима. Нали?

От обектива и размера на сензора зависи колко от това ще влезе в кадър. Нали?

с 50мм обектив и 35мм сензор/филм влиза Х пространство.

пита се с какъв обектив и АПС-Ц (15х кроп сензор) ще влезе същия Х от същата позиция нали?

значи АПС-Ц размера е 35мм делено на 1.5.

Прехвърляме туй 1.5 от другата страна при обектива 50мм и получаваме 50 / 1.5 = 33.3 (~35мм).

Значи перспективата и зритиелния ъгъл са идентични.

Защо обаче доста стари фотографи твърдят че 50мм са си 50мм и се пънат като магарета. Просто е щото има едно нещо ДОФ. Значи в нашето уравнение запазихме обектното разстояние и подменихме обектива и матрицата от 35мм сензор и 50мм обектив на АПС-Ц сензор и 35мм обектив. Обаче картинката не изглежда същата - зарад проклетия ДОФ.

Ами и туй не е трудно да са сметне. Отваряме сайт с формули википедиа


https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/sozg1197.JPG


http://upload.wikimedia.org/math/7/7/d/77d46a8b41790040f6615b2a62a887ee.png



Та така искаме ДОФ1 да е равен на ДОФ2, търсим при какви бленди ще стане туй, а знаем че f1 = 1.5 * f2, s1 = s2 заместваме само със s (обектно разстояние), c1 = c2 заместваме с "c" (минимална окръжност, която сензора различава това е константа според камерата).

и се получава формула съвсем реална как да си сметнем бленди при различните формати дето да ни дадат еквивалентни снимки. Пробвах да я сметна, мислих, че ще се съкрати почти всичко. Ама или нещо обърках или наистина е малко по-сложно и различно от константа.

Та така де математически е съвсем възможно да си сметнеш еквивалентна снимка при кроп.

Просто блендата ще трябва да е по-голяма т.е. 35мм 1.8 обектив изкарва същото като по-тъмен 50-так (сигурно около бленда 4) на фул фрейм.

Е примерно хората с НЕКС сме късметлии, можем някой ноктилукс или ноктон 35/1.1 да вземем за 10 бона и те ти визия на 50-так качен на фул фрейм.



Публикацията е редактирана (29-01-11 22:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 22:06

Пич, говоря за размерно предметно съотношение на човешкото зрение (равно на 50мм обектив при всички видове сензори) и зрителен ъгъл на кадъра при 50мм full frame и crop factor 1.5x, не за ДОФ

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: victory13   
Дата:   29-01-11 22:10

http://picbg.net/u/7174/36179/455715.jpg

само информативно [shtrak]



Публикацията е редактирана (29-01-11 22:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: hotsnail   
Дата:   29-01-11 22:19

гбреин пръво съм ти сметнал зрителния ъгъл. ако си със Сони/Никон или пентакс 35мм-вия ти дава много близък зрителен ъгъл на 50мм на фул фрейм.


Така ако искаш нормален обектив(!!!) това е 28мм обектив на кроп и 42мм на фул фрейм. Имаше преди сайтове защо трябва да се снима на 42мм респ. 28мм.

Това с ДОФ-а е щото визията е различна 35/1.8 и 50/1.8 ще извадят доста различна снимка.



Публикацията е редактирана (29-01-11 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: gbrain   
Дата:   29-01-11 22:26

Ако сложиш 50мм DX обектив на full frame тяло, то тогава се получава crop factor x 50mm или примерно при 1,5 кроп 50mm за full frame се ограничават на 75мм на кроп тялото

50мм обектив на фул фрейм е по-широко от
50мм обектив на кроп , при еднаква перспектива

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: BirdOfPray   
Дата:   29-01-11 22:51

gbrain написа:

> Всъщност това си беше тъпичък въпрос от моя страна и цялата тема изобщо

Е те всичките ти теми са такива - така че никой не си изненадал :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: pefoto01   
Дата:   30-01-11 02:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: gbrain   
Дата:   30-01-11 06:39

Естествено

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (АЗ СЪМ ТЪПАНАР)
Автор: gbrain   
Дата:   30-01-11 06:46

И съм много зарибен[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: Mec   
Дата:   30-01-11 10:21

толкова по-кофти за тебе



п.п.
съжалявам за откровението, ама колко пари ще потрошиш по тоя път....

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-01-11 10:31

даже 30мм не 35 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: gbrain   
Дата:   30-01-11 11:33

Дае, Mec, няма да купувам, че парите сега са кът

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет (35мм формат)
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   31-01-11 12:01

напротив всичко в цифровата фотография зависи от базата аналогова техника, дори матриците се изчисляват така че да са в съответствие с резолюцията на филмовата фотоапаратура


Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: asahi   
Дата:   31-01-11 13:44

Нищо не каза, включително и термина "аналогова" техника.

Някой дал ли е определение за перспектива или разговорът си се вее и полето като найлонова торбичка?

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: gbrain   
Дата:   31-01-11 14:04

Перспектива (на латински perspectiva, от perspicio — „виждам отвъд“, „виждам ясно“) е графична проекция на тримерни обекти върху равнинна повърхност, която наподобява начинът, по който те се възприемат от човешкото око. В изобразителното изкуство перспектива се нарича начинът, по който даден предмет, или композиция от предмети, се изобразяват двуизмерно така, че да бъде създадена илюзия за пространственост.

От тук -> http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: gbrain   
Дата:   31-01-11 14:05

Засега е найлонова торбичка, Asahi [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-11 14:18

@gbrain поиграх си в един Ексел да смятам ДОФ-ове.

Значи ако имаме 35-ца на кроп и 50-так на фул фрейм за идентична визия ти трябва 1 стоп разлика приблизително.

т.е. 35/1.8 на кроп прави картинка, която много прилича на фул фрейм 50/2.5

Ще има пак разлика от това как е направен обектива и как изглежда специфичното му боке. Ама в общи линии светлосилна 35-ца може да маже като 50-так на фул фрейм.

ПП като имаш бленда 1.8 ще ти трябва по-висока скорост или ниско исо ама това обикновенно не е голям проблем а има и НД филтри

ППП За хубава мазня явно трябва 35/1.4 или 35/1.0 да симулира 50/2 и 50/1.4 респективно.



Публикацията е редактирана (31-01-11 14:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: gbrain   
Дата:   31-01-11 14:30

hotsnail, мерси за усилията, разбрах те от каква гледна точка разсъждаваш - за това колко се вижда замазаното от плиткия доф, но аз не говоря за това. Говоря за :

28мм

https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/ntkz9067.JPG


http://photoinf.com/General/Klaus_Schroiff/Perspective/pers1.jpg



50мм

https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/kdmj1100.JPG


http://photoinf.com/General/Klaus_Schroiff/Perspective/pers2.jpg



100мм

https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/hcgp3435.JPG


http://photoinf.com/General/Klaus_Schroiff/Perspective/pers3.jpg



Та по отношение на големината на обектите от близкия и далечния план твоето човешко вижда като обектив 50мм.
Проблема беше, че рамката на кадъра от кроп тяло е с по-къси страни от рамката на кадъра от full frame тяло. Т.е. с FF ъгъла на видимост е по-голям при същите мм-и обектив.



Публикацията е редактирана (31-01-11 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: niki777   
Дата:   31-01-11 14:30

Човека говори за "сгъстяването" и "разширяването" на линейната перспектива, което се получава съответно при дългофокусните и широкоъгълните обективи.
Не го интересува ДРИП-а, доколкото разбирам от първия пост.

едит: да, ясно : )

едит2: но примерът, който си дал не е коректен, защото всеки от кадрите е правен от различно място.



Публикацията е редактирана (31-01-11 14:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: El_Fuego   
Дата:   31-01-11 14:54

Доста безперспективна тема сте захванали пак....

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-11 15:33

@gbrain Значи ако снимаш с фул фрейм и 50-так и 35мм на кроп от едно и също място перспективата и зрителния ъгъл ще са идентични (стига да не си с Канон или Олимпус)

т.е. по тая система (дето май си объркал кадрите малко) ще имаш две неотличими снимки.



Публикацията е редактирана (31-01-11 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: darksorrow   
Дата:   31-01-11 15:36

hotsnail, ако просто снимаш от едно и също място и не движиш камерата от там, перспективата ще ти е една и съща, независимо от формата, обектива и размера на сензора. и затворете темата, че тая е една от най-бисерните.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-11 15:36

Земи си един Д700 под наем с 50-так. Иди некъде сложи го на статив и снимай. После му качи 35-ца и пак снимай.

Би трябвало да получиш две почти идентични снимки. Едната ще е 5-6МП (от кропа с ДХ обектив), а другата 12МП.

Може и със Сони А900 да го направиш ама не знам някой да ги дава под наем



Публикацията е редактирана (31-01-11 15:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: taricate   
Дата:   31-01-11 17:29

hotsnail,
само забрави да му кажеш с колко да премести единия статив , за да се получи ПОЧТИ идентична картинка в твоята задача [smilie3]
Жокер1: за Никона и за Сони - ще има разлика [smilie7]

Жокер2: Кое е по-близо до папагала ?
-син: 35мм филм / FF sensor
-червен: APS-C (1,5 или 1,6 кроп-фактор)

https://photo-forum.net/static/forum/2011-01/zfcb8167.JPG


http://www.luminous-landscape.com/images4/scaly4.jpg


Жокер3: Не смятайте 1.5, 1.6 или 2 като множител - това е грешно !

И последен ЖОКЕР - всяка една FF (или по-голям формат) камера със съответен обектив ще има коренно различна картина/визия спрямо друга такава с друг кроп-фактор и приравнен обектив - давам пример с предстоящото FUJI x100 с 23мм обектив. Никой не може да сметне на кой обектив ще прилича, защото е изчислен спрямо сензора.На теория би следвало "да е като 35мм FF"...
За филм(и) не говорим тук. Там е друга [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: gbrain   
Дата:   31-01-11 20:40

DX (от Nikon) , се използва на кроп тяло на Nikon... да му се не видяло писна ми тая тема

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо за перспективата
Автор: Hotsnail   
Дата:   31-01-11 22:15

Хайде ще цитирам най-големия сред титаните. Току земете да си седнете на дупетата и спрете с писането на глупости.

Из ревюто на никор 35/1.8 на г-н Кен Рокуел, световноизвестен фототитан

Focal Length

35mm, which on a DX camera will see an angle-of view similar to what a 53mm lens would see on film or on an FX camera.

Превод в ефир "фокусно разстояние - 35mm, което на ДХ апарат ще Ви даде зрителен ъгъл подобен на това което 53mm обектив ще даде върху филм или FX апарат."

Самото ревю Кен започва с това че 35/1.8 е нормален обектив за кроп формата ДХ



Публикацията е редактирана (31-01-11 22:16)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »