Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   22-01-11 00:24


http://www.badzhakov.com/photo/skuapfi_logo_white.jpg



Покана към фотографската гилдия в България за включване в първия български официален регистър на фотографите.

Скъпи колеги,

Във връзка с предстоящото приемане на предложенията към законопроекта за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права, в които са заложени нови изисквания към агенциите и сдруженията по управление на колективни авторски права, Сдружението за Колективно Управление на Авторски права Върху Фотографски Изображения, предприема инициативата по създаването на първия български регистър на фотографите.

С предприемането на това си действие, СКУАПФИ адекватно отговоря на завишените изисквания на Министерството на културата и последващите нови, по-строги условия, към асоциациите, сдруженията и организациите, отговарящи за колективното управление на авторски права, на които предстои пререгистрация по новите условия на чл 40 (точки от А до З) от ЗАПСП.

В новосъздаващия се регистър могат да се впишат всички фотографи, от всяка една сфера на фотографията, които са желаещи да присъствуват в него. Участието е напълно доброволно и безплатно.

Ако имате желание да бъдете вписани в първия официален фотографски регистър в България, изпратете следните данни на електронната поща на СКУАПФИ:

skuapfi (at) gmail.com или

на адресните контакти на страницата на сдружението: http://www.skuapfi.org

Условия за вписване в регистъра на фотографите:

01. Трите ви имена и популярния си интернет прякор/nickname (ако има такъв)

02. Ваша портретна снимка във формат JPEG, в размер не по-голям от 250Х250 пиксела

03. В кой вид фотография се реализирате (не задължително)

04. Актуален телефон за контакти

05. Електронна поща за контакти

06. Личен уебсайт ако има такъв

Благодарим ви предварително за активността и участието си в това ново и важно за гилдията начинание.

Поздрави,

Павел Баджаков - Управител на СКУАПФИ

http://www.skuapfi.org

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: asahi   
Дата:   22-01-11 00:28

Регистрирай се като администратор на лични данни. Ще ти е от полза.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: ksuhorukov   
Дата:   22-01-11 00:31

Асахи... тоя път нищо не каза.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: paff_pld   
Дата:   22-01-11 00:31

Еми имаш още един човек в подкрепа дано да станем много. Радвам се, че още не си се отказал и знаеш, че винаги с каквото мога ще те подкрепям нали сме адаши [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   22-01-11 00:32

Asahi,

Знам това за личните данни, сега проверявам точната процедура, за да е точно и ясно всичко там също.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: dpurple   
Дата:   22-01-11 00:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: ecobo   
Дата:   22-01-11 00:52

Mail sent successfully! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: alex_stand   
Дата:   22-01-11 02:48

И аз сега изпращам данни ... :)
Павка с теб сме .... с две ръце!


Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pdkfoto   
Дата:   22-01-11 09:50

لا جديد تحت الشم [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: asahi   
Дата:   22-01-11 10:04

Шешо, често се случва хубави инициативи да се провалят заради някакви банални пропуски от неинформираност. За лични конфронтации можеш да ме намериш н аскайпа и по телефона.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pdkfoto   
Дата:   22-01-11 10:11

Жалко е че google преводач не превежда като преводач затова превеждам: "Нищо ново под слънцето" - стара арабска поговорка.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: shadowhand   
Дата:   22-01-11 10:13

Павка, евала за усилията. Няколко неща не са ми ясни обаче:

1) "първия български официален регистър на фотографите." - С какво е официален този регистър? Пред кого е официален?
2) Като се направи този регистър каква полза ще има самата гилдия? Защото от написаното горе ми става ясно, че така просто ще дадем рамо на твоята организация да отговаря на новите изисквания.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Cyclon   
Дата:   22-01-11 10:26

http://www.skuapfi.org/

Тука всичко си пише, за какво е, за кого е...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: ilia_dm   
Дата:   22-01-11 10:28

Хубава идея ![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: дидибаев   
Дата:   22-01-11 12:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: deadlirics   
Дата:   22-01-11 12:44

Много добра инициатива . Колективно управление на авторските права обаче звучи малко несериозно и малко социалистически. Правата върху един фотографски продукт са индивидуални а не колективни. Може би е добре да се помисли върху друга формулировка.
Друго противоречие е факта че участието е напълно безплатно и доброволно, апък в устава пише че събирате членски внос. Помислете и върху този проблем.
Другото за което се замислям, това е организация само за професионалисти или и любители могат да членуват в нея. Тоест ще се разграничите ли от хилядите потенциални жертви на неправомерно ползване или ще застанете зад тях.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: nenov   
Дата:   22-01-11 13:08

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: bako_1955   
Дата:   22-01-11 13:12

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: alsash   
Дата:   22-01-11 13:38

...добре де....какво стана с ИЗА-АРТ ?

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: landstar   
Дата:   22-01-11 13:39

Явно идеята е нещо като музикаутор, ама по-сложно. Пулсаре, като се мисли един норматив, първо трябва да измислиш кой и как ще го прилага, за да е ефективен. По-скоро помислете не за каталог на фотографите, а на фотографиите - всеки, който иска да си регистрира снимка като автор, след това да я пуска където ще. Един вид - застраховка. Готов съм да помогна с идеи в тази посока.
Целта е като се отиде на съд, тази организация да издава документ, който да арбитрира авторските права, а защо не и да ги оценява. Както културната комисия да речем, ама по-просто. Никакъв смисъл няма от списък на фотографите, да знаеш. Освен за данъчни цели.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: tantris   
Дата:   22-01-11 13:44

Това е работа на данъчните.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: dd5   
Дата:   22-01-11 13:46

иматe мейл [smile] [smilie24]

а за Иза Арт много отдавна не съм чувал нищо ...
ако някой е в час нека сподели..



Автор: landstar
Никакъв смисъл няма от списък на фотографите, да знаеш. Освен за данъчни цели.

еми да му мислят тези които ги е страх от данъчните [smilie5]



Публикацията е редактирана (22-01-11 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: VasSilK   
Дата:   22-01-11 20:20

ksuhorukov,[smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: denoncolor   
Дата:   22-01-11 20:24

Имам един такъв въпрос:Как това сдружение,ще защитава авторските ми права?Примерно в-к "Уикенд" публикува мои снимки без мое съгласие-с какво сдружение ще ми помогне?Или всичко ще се сведе единствено до плащането от моя страна на един членски внос,който отива незнайно къде.
Извинявам се за недоверието ,но съм професионален фотограф от 1983г и какво ли не мина през главата ми....

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-01-11 21:07

по какви критерии приемате в тоя регистър [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: IvoZafirov   
Дата:   22-01-11 23:09

Кой може да се определи като фотограф?

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: nodoubt   
Дата:   22-01-11 23:17

Кой може да се определи като фотограф, по какви критерии приемате в тоя регистър [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: kubeto   
Дата:   23-01-11 14:43

Там съм Павле![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: shama   
Дата:   23-01-11 14:55

[smilie24] ЗА!

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: j_mironski   
Дата:   23-01-11 22:37

Я че то т'ва само за профита беее.... то значи ние останалите аотсайдерите (т.е. тия дето снимаме за кеффф)да го ду....

и я да уточним сега кои са профитата, тия дето снимат сватби кръщенета и по детските градини и нямат и ни най малка представа от фотография или тези дето снимат за списания и вестници и този форум им е под достойнството [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: dd5   
Дата:   24-01-11 09:01

j_mironski ,

мисля , че гореспоменатите от теб колеги нямат претенции върху техните произведения в градините и църквите , там за техните интереси друго браншово сдружение трябваше да се бори - занятчийска камара май се казваше [smile]

а до колко си имат представа от фотография- е недей всички под един калпак да слагаш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: mish   
Дата:   24-01-11 10:18

За 15 години знам поне 15 подобни списъка.Защо всеки си мисли ,че всичко започва с него.Малко скромност няма да е излишна......[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   24-01-11 10:52

dd5

не ставай смешен, моля те, и не раздухвай излишни конфликти [smile]

Няма значение дали си "профи", или си любител или снимаш по сватби и детски градини или снимаш репортажно и публикуваш в собствения си блог. Или пък снимаш децата си по време на почивка...

Прочети отново Закона за авторското право и сродните му права и ще разбереш (този път, надявам се) няколко много прости неща:
1. Авторското право възниква в момента на създаване на произведението - за справки - ЗАПСП чл. 2.
2. ЗАПСП закриля фотографските произведения без да прави уговорки от кой точно те са създадени - справки ЗАПСП, чл. 3 (1) т. 7 и съответно чл. 4, тъй като дискутираното очевидно не се описва в нито една от точките от 1 до 4 в чл. 4.
3. Авторското право си остава на автора, независимо от това, че е снимал децата в детската градина или сватбарите - за справки - ЗАПСП чл. 13.
4. Авторското право си остава на автора дори ако работи за друго лице по трудов договор в общия случай - за справки - ЗАПСП чл. 41.
5. Авторското право си остава на автора дори ако произведението е създадено по поръчка в общия случай - за справки - ЗАПСП чл. 42.
6. Част от неимуществените права, описани в Чл. 15. (1) на ЗАПСП са неотчуждими - по-точно описаните в т. 2 и т. 4 - за справки - ЗАПСП чл. 16.


От всичко това трябва да си направиш един много прост извод - защитаването на авторските права върху фотографски изображения трябва да става независимо от статута и положението на автора на тези произведения. Всичко останало би било дискриминационно.


[smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: riddick   
Дата:   24-01-11 11:11

Ще изчакам да отминат стратстите и тогава може да пратя инфо ( и без това сега нямам фотоапарат[smilie18] ).

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: dd5   
Дата:   24-01-11 11:32

[smile]

HSGeorgiev ,

с какво ставам смешен ?
просто коментирах написаното от j_mironski
малко шеговито в оговор на средните пръсти които е показал [smile]

не раздухвам и разпалвам излишни конфликти ,а споменах организация , която събира пари от нейните членове и нищо не прави в защита на техните интереси - това е факт[smile]

... и закона съм го чел [smile]

и ако не си разбрал - еми аз изцяло подкрепям инициативата на Пулсар и другите колеги с това което са почнали да правят, и се надявам този път да се получи наистина една наистина полезна и действаща организация , която да защитава интересите на всички нейни членове!

надявам се сега ти да ме разбереш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   24-01-11 11:43

dd5

Аз също подкрепям инициативата на Пулсар, освен това съм наясно, че си чел Закона - затова именно ти казвам "прочети го отново" [smile]

"ставаш смешен" - може би прекалявам с това, да, май не звучи така както го мислех - не искам да те обидя, разбира се.

Та идеята беше такава: смешно е да се създава какъвто и да е регистър с цел да защитава авторските права за фотографии, ако този регистър има едновременно претенции това да му е основна цел и същевременно да защитава авторските права само на определена група автори. Смешно е също така да се надява някой, че ще създаде юридически точен и приемлив критерий за разграничаване.
Затова - не пращай част от хората да си защитават едва ли не правата по Закона за занаятите [smilie10], друга част - да се оправят сами, а само някакви трудно разграничими "профита" - в специален регистър (регистър не на професионалните фотографи, ами регистър за защита на авторските права във фотографията по начина, по който се афишира).
Та затова ти казвам - не раздухвай излишни конфликти [smile] ЗАПСП не разделя така авторите - не ги разделяй тук така изкуствено за да не скочат един срещу друг [smile]
Това, мисля беше идеята и на j_mironski, макар че Пулсар май не поставя такива изисквания - още един повод, да кажем "не търсете конфликти там, където ги няма - и без това има твърде много конфликти" [smile]

Надявам се да съм бил разбран [beer] [smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: navy   
Дата:   24-01-11 11:59

Тва нещо като фейсбук група ли е?

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: dd5   
Дата:   24-01-11 12:05

разбирам те [smilie24]

и се извинявам на тези , които ме разбрали погрешно че искам да създавам някаква конфронтация ...

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: max-1   
Дата:   24-01-11 14:42

ИЗВИНЕТЕ....,но фото-форум не е ли регистър на фотографите ?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: gecata   
Дата:   24-01-11 14:59

Как ще защити СКУАПФИ правото ми СВОБОДНО ДА РАЗПОЛАГАМ С ПРАВАТА на създадените от мен фотографии на обекти с културно-историческа стойност да ги продавам,преотстъпвам или включвам в календари, книги и др. съгласно готвените промени в Закона за Култуното Наследство?
Какво се случва с Авторското ми Право на снимки като тези на Царевец, но примерно ако директорът на музея откаже да ми даде разрешение да ги ползвам с тъговска цел, или ми поискат непосилна такса?:


http://photo-cult.com/pics/565/pic_9992098_0565594.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/149/c_1295260204_2.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/164/c_1292710998_A1CT7299.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/168/e_1257665983_Carevets.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/166/e_1255440505_A1CT5345m.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/172/c_1228041734_IMG_7440-o.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/168/e_1227608119_CRW_8733.jpg



http://4coolpics.com/pics/0143/007510143921.jpg



http://4coolpics.com/pics/0144/007510144054.jpg

Вярно, че сичко това е все Царевец, но той не би бил видян така, ако не бях аз или друг фотограф , който да направи творческата си интерпретация по темата.
С удоволствие бих станал член на всяка организация , която ме пази и защитава от подобни посегателства.



Публикацията е редактирана (24-01-11 15:51)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: ksuhorukov   
Дата:   24-01-11 17:53

Геца, не би трябвало да имаш никакви проблеми с авторското право върху снимките си, ако ги направиш ненарушавайки други разпоредби (визирам предложението за промени в ЗКН. Снимките, които вече си направил няма да бъдат засегнати от новите разпоредби, но това не означава, че клиентите ти (примерно) които закупят твоя снимка и решат да я използват за нещо няма да се наложи да заплатят за това. В смисъл, законът се прилага "занапред". Мисля, че няма да остане в този вид предложението, прекалено сложно е и няма да бъде ефективно.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   24-01-11 18:57

ksuhorukov написа:

> Геца, не би трябвало да имаш никакви проблеми с авторското
> право върху снимките си, ако ги направиш ненарушавайки други
> разпоредби (визирам предложението за промени в ЗКН. Снимките,
> които вече си направил няма да бъдат засегнати от новите
> разпоредби, но това не означава, ...

С каква технология ще определят че дадена снимка съм я направил преди или след промените в ЗКН?

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: ksuhorukov   
Дата:   24-01-11 19:06

Отговорът е в последното ми изречение :)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   24-01-11 19:17

ksuhorukov именно [smilie24]
Не само е сложно, но е и невъзможно, защото може да има и хора с кадри наистина от преди промените, но които по една или друга причина са без EXIF.
Всъщност предполагам, че въпросът на Гецата има друго значение - ако това тук е съсловна организация и защитава авторските права на фотографи - дали тя възнамерява да защитава правата му във връзка с промените в ЗКН, ако и както те се реализират? [smile] Защото ако клиентите на Гецата и клиентите на клиентите съответно използват следващите продукти по веригата може да им се наложи да плащат всички те поотделно на съответната институция. Но те вероятно ще използват тези кадри не само защото на тях е Царевец, а и заради интерпретацията на Гецата. Тоест - последващите продукти по веригата ще са натоварени не само с правата на държавата върху Царевец, но и с правата на Гецата върху неговата авторска интерпретация [smilie5]
В такъв случай - той сигурно пита дали това сдружение като ще му защитава авторските права би поело някаква инициатива институцията, която ще събира тези пари за последващите продукти да прави определени отчисления и да ги плаща на фотографа, притежаващ правата върху първоначалната интерпретация [smilie5]
Виждаме, че не само технологично е прекалено сложно и неефективно, но също така интересите на не всички добросъвестни лица са гарантирани [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: gecata   
Дата:   24-01-11 19:58

HSGeorgiev [smilie24]
Каза го подобре от мен...

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: ecobo   
Дата:   24-01-11 20:04

Алоу, тая тема е за друго бре! Има си тема за Законя, тази е за СКУАПФИ! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   24-01-11 20:57

Здравейте и искам да благодаря на всички тези, които вече се вписаха в регистъра, който започнахме да изграждаме.

Сега ще направя нужните уточнения, защото виждам, че някои хора са интерпретирали написаното в доста странни за мен светлини, но както и да е.

Регистърът, сам по себе си, ще представлява чиста проба статистическа извадка на хората, които се занимават с фотография в България, било то любители или професионалисти. Това няма никакво отношение към това дали сте си предали данъчната декларация, нито към това дали имате или нямате закупени серийни номера на софтуера, който ползувате. Така че ще помоля, повече глупости в тази насока да не се пишат.

Сега ще се опитам да отговоря на въпросите ви подред.

pdkfoto/

Старите арабски поговорки не знам, но имам една любима китайска (по-скоро дзен коан) и ще ти я цитирам дословно, пък дано ти се стори подобаващ отговорът ми и разбереш същността на нещата: "Орлите не говорят с прасетата"

shadowhand/

Регистърът ще е напълно официален и ще се впише в МК по надлежния ред. Ползата е, че от МК ще предобият някаква представа ИЗОБЩО какво се случва в България с т.нар. "гилдия на фотографите", защото за тях, такова понятие реално няма, към настоящия момент.

"Моята" организация се бори за промяна в някои аспекти, които спрямо новия законопроект на ЗАПСП, звучи доста лобистки. Идеята е да има застъпена думата на нашата гилдия. След като всички останали вписани организации в регистъра към МК са окапали, точно СКУАПФИ си остава тясно профилирана и точно по новите изисквания.

Всички организации, занимаващи се по общите условия със защита на авторски права си отиват на секундата ако трябва да сме по закона и ако той бъде приет в този му вид.

Рамото, за което говориш, не е за мен, а за всички НАС, но не ме учудва конспиративното мислене у някои хора, признавам си. Надявам се съм бил изчерпателен.

deadlirics/

Ще те помоля да прочетеш горното като отговор. Уставът е пределно ясно и точно формулиран по отношение на всеки, който би пожелал да вземе участие в сдружението като негов член. Регистърът няма тази функция нито е равен на членство в сдружението. По отношение на регистъра, вписването е абсолютно доброволно и безплатно, независимо от това дали фотографията ти е професия или хоби. В по-горния си пост съм дал подробно обяснение за това също.


alsash/

ИЗА - АРТ... така като си гледам документите, съм техен член от 2002-ра година. Идеята беше прекрасна, но уви, в личен план, по едно дело, се оказа, че ответникът по делото имаше тонове "скрити козове" срещу ИЗА-АРТ... И те клекнаха на секундата. Което ме наведе на мисълта, че неговата сила се срутва в момента, в който работата стане сериозна.

Те са едни от тези, които са дали много за структурата на една такава организация в България, но или времето беше много неразбрарано, или хората не желаеха просто да се включат там.

Сега, отново, точно за това обединение на гилдията говоря аз. Чисто статистически, този регистър ще даде ясна визия на държавата какво и как, а вече самото сдружение ще се постарае да отстоява важните неща за нас-фотографите.

landstar/

Да, по-сложно е. В момента, чувам и ми споделят неща, членове на МюзикАутор, които ме водят на мисълта, че скоро тази доста добре устроена организация, може да рухне. Там има много сериозни вътрешни раздори и са ставали много незаконни работи. Стига самите музиканти да си отворят устите официално, сами ще видите за какво иде реч...

По отношение на нормативите си много прав. Има абсолютно ясна и добре изразена позиция на сдружението, която ще споделя живот и здраве след като се мине пререгистрацията.

Дано си прочел по-горните ми отговори, там ще видиш какво пиша по темата за регистъра.

По отношение на сертифицирането и каталогизиранието както и под формата на помощ на сдружението към случаите, за които говориш, е подходено по начин, който е уникален за такъв тип сдружения, но ще се радвам и на предложената ти за съдействие, защото такива никога не са излишни. Стига хората да разберат, че тук ще се наложи много да работим докато държавата и бизнесът започне да гледа на фотографите като нещо сериозно. Досега примери за обратното колкото щеш...

denoncolor /

Разбирам казуса ти изцяло както и съмнението ти. Отново ще обърна внимание към това да се разграничават регистъра, който е освободен от критериите плащане и професионална насоченост и членството в СКУАПФИ. Макар, че е създадено от професионални фотографи в помощ на такива, законът задължава сдруженията да приемат всеки един, желаещ да се включи като член. Надявам се това е достатъчен отговор.

По отношение на казуса "в-к Уикенд" и открадната/и фотографии, там се подхожда по надлежния ред и сдружението може да помогне много сериозно с цялата тежест на закона.

На този етап, разчитаме основно на бдителността на самите фотографи, защото да се обхване всичко е утопия, но когато има сигнал, по него се работи лесно и качествено.

Стараем се да разширяваме и кръга от възможностите за реакция и по-ранно регистриране на нарушенията.

Не на последно място е ниската информираност на обществото както и ниското ниво на доверие към такива организации, което е автоматичен отговор и на това доколко самото общество е дорасло за това. Именно там се стремим да променим нещата.

Надявам се ме разбираш правилно за какво количество енергия, време и финанси говорим.

j_mironski/

Радвам се, че имаш чувство за хумор, но само да вметна... дори и транслитерирано, английската дума outsider се изписва на български език: аУтсайдер.

dd5/

С организацията, която коментираш, т.нар. Камара на Занаятчиите си имахме скандал още в момента, в който ми казаха, че ще трябва да им снеса 800лв и ще ми дадат правото да снимам, плюс тапия, че съм бил фотограф...

Сега ми предстои съдебна експертиза - първата експертиза в България от такова естество и със странното име "художествено-авторскоправна" експертиза. И ако спрямо нея се окаже, че мога да създавам художествено-авторскоправни произведения, ще ида и на Камарата ще им я залепя на вратата, защото това тяхното си е абсолютно безхаберие и безумие !

mish/

Ще ти отговоря така: "Скромност всяка, тука оставете"! Наздраве !

Ако я караме само на скромност, сега единият адвокат на фирма, която съдя за много пари, нямаше да реве как виждал в моите очи, цитирам дословно: "един от най-злобните и гадни фотографи, които искали да му разорят хубавата фирмичка-доверител"...

Та, за каква скромност ми говориш ти?!?! Докога и докъде с тая скромност, а? Мина й времето на скромността, отдавна. Сега вече всеки, който си позволява волности, ще яде един голям кожен варио обектив, най-мило казано.


HSGeorgiev/

Виждам, че си добре запознат с материята, но все пак ще ти предложа, ако имаш време и желание да хвърлиш един поглед на проектозакона и на предложенията към него. Има доста добри и нови неща, които са добавени. Има и такива, които си противоречат много и звучат лобистки.

riddick/

Спокойно, не бързай, регистърът няма срок, в който трябва да се озпълнява нормата на петилетката

navy /

има и фейсбук група, що питаш?

gecata/

Темата е наистина много интересна и обещавам моментално да задам въпросите си на кантората, която помага адски много на СКУАПФИ. Наизуст ще е глупаво да ти отговоря, но по презумция, свободното решение на автора как да се разполага с произведенията си, е уредено в ЗАПСП и е неотменимо, но това е на прима виста, което ми идва. Защото в този случай, казусът е малко по-сложен. Рук говорим за права в/у архитектурни паметници, отчуждаване и т.н. като в конкретния случай, заснетият Царевец е с "отминали" права по всякакви държавни критерии и би следвало, независимо от интерпретациите, държавата да не няма право да изисква каквото и да е било под формата на такса за ползуването на кадрите с търговска цел. Но пак повтарям, това са само догадки в момента.

Мисля, че ksuhorukov и HSGeorgiev са в правилната посока в този казус. Просто на мен също не ми е ясно как ще се оправят финансовите дела по цялата верига...


Засега това е от мен. Ако имате въпроси, ще се радвам да мога да им отговоря доколкото ми дава компетенцията ми по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: shadowhand   
Дата:   24-01-11 21:05

[smilie24] Добър отговор, замислих се даже да се регистрирам.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: gecata   
Дата:   24-01-11 21:20

Още един спчелен за каузата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   24-01-11 21:37

Pulsar [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pepi34   
Дата:   24-01-11 21:41

На мен пък, разглеждайки хубавите снимки на Царевец ми минава през главата следната полемика. Значи фотографа може да снима и да печели от снимките( има вложения и труд естественно).А защо държавата вложила милиони левове в проект като Царевец ( а сега влага и в Трапезица) да не може да печели от това? Вие като снимате модели и им продавате снимките не им ли плащате?Защо да не може да печели и собственика? Сигурен съм че точно Гецата, които добре познавам доста отдавна, ако е собственик на такъв замък като Царевец (чисто хипотетично), и ако някакви фотографи го снимат и печелят кинти от тая работа, а той нищо не печели, никак , ама никак няма да е доволен. Кажи Геца, прав ли съм или не?
Освен това има и още нещо което никой не съобразява.Не трябва прекалено много да се драматизира с тези авторски права, за да не ни намразят хората.Казвам го защото и аз си вадя хляба от фотография. Какво имам впредвид.Аз не обичам адвокатите, защото ми взимат 300лв(че и повече) за едно отиване до съда.Никога не съм имал работа с мюзикаутор, но знам че хората ги мразят, защото обикалят по кафетата и искат пари за музиката която се слуша.Ами ако на мен ми поискат пари за това, бих спрял БГ музиката или каквото е там, пък да видим как ще се слуша тогава и от кого, като се искат пари за това.Привържаник съм на принципа , че всичко си има цена, но не драматизирайте излишно.Какво имам впредвид.Може ли някои от вас да живее без наличието на електрически ток?Едва ли.А кои от вас е заплатил и една стотинка авторско право на откривателя му?Или на Томас Едисон за неговите открития, или на Рудолф Дизел, или на Даймлер и т.н.Искате за една фотография хората да си разплетат чорапите.НЕ, те ще ви намразят ако прекалите.Иначе ДА , фотографията трябва да се плати и то не стотинки, а колкото струва.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: chukov   
Дата:   24-01-11 21:51

Чии пари е вложила държавата?
Нейни?

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: gecata   
Дата:   24-01-11 22:04

Делийски, че кой казва, че Царевец не печели от моите снимки? Някой от туристите като си тръгва може ли да си вземе Царевец със себе си и да го показва на приятелите си? Не, взимат снимките ми или изданията в които те са вложени!
Убеден съм , че снимките които съм направил, показал, публикувал и продал са донесли и ще донесат много повече приход от каквато и сума да ми поиска дирекцията, за това, че снимам Царевец, защото всичко което правя е за собствена сметка, със собствени материали и на свой риск.
Колкото до парите които е вложила държавата - чии са тези пари? Там са и моите данъци които съм генерирал от продажбите на снимки! В този смисъл няма как се съглася с pepi34



Публикацията е редактирана (24-01-11 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pepi34   
Дата:   24-01-11 22:52

Изказването ми е чисто хипотетично, ако Царевец беше мой и аз му плащах сметките, щях да преценявам дали да ти искам пари или не.В случая не е мой и друг преценява вместо мен. И така както ти имаш права, и той има права. Независимо дали е държавата или не е.За подобието на замък в Равадиново се плаща 5лв такса.Когато снимаш модел, той си преценява дали да ти иска пари, дали ще го снимаш гол(за да стане известен), както и какво ще правите след снимките[beer] .Както и ти си преценяваш каква ти е изгодата от цялата игра.Аз не съм срещу никой, просто мисля че нещата се драматизират малко в повече.
Някои твърдят , едва ли , че създават някакви шедьоври, без които хората не може да живеят.Всяко нещо има цена, и то не пазарна, а една друга, според това колко точно е полезно и нужно на обществото.И от това нещо (фотографията), ще изкарате точно толкова парички, колкото полза докарате на клиентите си .Не е редно някой да бъде експлоатиран - нито клиента, нито фотографа.Нито някаква агенция да ви плати 10лв за един кадър и да изкара от него хиляди. Дано правилно ме разбрахте.Има нужда от защита на авторските права, но не и някакви тинейджъри да се оплакват от бившите си приятелки , че им качвали снимките в фейса.А с подробните дискусии, точно това става - излишно драматизиране на нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: stefanos   
Дата:   24-01-11 22:57

Цитат от сборника Велико Търново- град исторически, културен и туристически(1988): " За осъществаване на своята голяма и разнообразна дейност на Общонародния комитет бяха необходими парични средства. Затова м. март 1966 г. той излезе с " Възвание към българския народ" за да даде своя принос за голямото патриотично дело. В акцията активно се включиха централните и местни ръководства на Отечествения фронт, на Профсъюзите и Комсомола. В резултат на това във фонд "Велико Търново" от всенародното участие постъпиха 2 584 000 лева. Най- добра отзивчивост проявиха трудещите се от Великотърновски, Толбухински, Русенски, Габровски, Старозагорски и Ямболски окръг. Във фонда продължават да постъпват средства от дарения на отделни граждани, ведомства, министерства и др. За фонда свой принос даде и печатният орган на Общонародния комитет в. "Велико Търново" излизащ ежегодно. Той се превърна в трибуна за обсъждане и дискутиране на въпросите за развитието на Велико Търново и дейността на Общонародния комитет. Вестникът стана интересен, утвърди се, голяма част от статиите му имат научноприносен характер. От него се реализира печалба от 1 150 000 лв., която е внесена към общия фонд, възлизащ на 5 914 000 лв. Отзоваха се и българи, живеещи в чужбина, от които постъпиха 33 хиляди лева. Това отново показва колко правилна е била идеята за създаването на Общонародния комитет, за разкриването на историческото минало и възстановяване на най- ценните паметници на Велико Търново, за запазване неговия самобитен облик и неповторима красота."
http://www.borbabg.com/?action=news&news=7851



Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pepi34   
Дата:   24-01-11 23:04

Ами щом обикновения труженик с малката соц. заплата е делил от залъка си за тази светия, какъв е проблема, тези които правят бизнес от това, независимо фотография или не, и те да отделят нещо от вероятно не толкова соц. хонорарите си? Обаче парите да отидат по предназначение, за допълнителни реставрации и уклепване, например.Много сме дребнави понякога, не мислите ли? Хората на времето и последния залък са си давали за каузата.



Публикацията е редактирана (24-01-11 23:07)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: chukov   
Дата:   24-01-11 23:10

Така ли?
Аз получих ли дял от продажбата на БТК?

А на активите на БГА Балкан?

А колко много са дали родителите ми за изграждане на съвременна България

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   24-01-11 23:20

Ще се намеся, защото май има нужда...

Изместваме центъра на вниманието към други неща и ще ви помоля да преустановите спама. Що се отнася до въпроси, касаещи темата, с удоволствие ще отговоря, но друтите теми, оставете за клуба.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pepi34   
Дата:   24-01-11 23:26

Прав си Чуков , и аз искам дял от БТК, ама го взеха други, и си направиха хотели с тия мангизи.Ама верно не е по темата.Ако не ти изнася от Търново си, хващай пушката и да дигаме бунта.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: photostoykov   
Дата:   24-01-11 23:48

Здравейте,

Моля, задайте коректни правила за защита на "колективните" членове!
Назовете имената на утвърдени адвокати в тази "хлъзгава" област!
Колко ще струва на асоциираният "член" адекватната правна защита?
Защо инициативата се изчерпва само със създаването на "списък"?
Не се възприемайте като "месии"!
Никой до сега не е получил подобаваща юридическа подкрепа освен в случаите, когато си е платил "здраво"!
Създайте "харта" за защита на фотографските авторски права!
Назовете "тесните" места при оспорването и защитата на интересите на авторите!
Накрая, моите адмирации!
Ще изчакам да се "натъманят" юридически нещата, с "колективната" и лична помощ!
Що се касае до мен - насреща съм, стига да го поискате!

Заставам зад прекрасната инициатива,
ваш photostoykov

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: chukov   
Дата:   25-01-11 00:08

Фотостойков

вероятно ще е полезно за всички ако дадеш примери, препоръки и становище по точките, които си изброил.

Какво според теб би следвало да се направи, кои според теб са тесните места и т.н.

Една такава дискусия би била полезна и ако и да е вън от настоящата тема

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: gecata   
Дата:   25-01-11 08:26

Сещам се за един случай от преди две години и нещо, когато за целите на календара за 2009г на
"Аптеки Марешки" 36 снимки , мисля на около двайсетина автори от ФФ, бяха използвани без разрешение. Това всичко можеше да се превърне в най голямото дело за нарушени авторски права в България, но...... се оказа, че за някои от авторите това да ти откраднат снимката и да я сложат в календара на толкова голяма фирма било чест....
Може би ако имаше тогава такава организация нещата щяха да са други днес...
Ето и темата, който има нерви, нека чете:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=965864&i=983230&offset=0

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: photostoykov   
Дата:   25-01-11 14:01

Предлагам в дискусията да се включат и потребители, вече спечелили дела за авторски права! Например...sas.
Не е задължително това да става публично, но е задължително своевременно да се информира г-н Павел Баджаков.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: ecobo   
Дата:   25-01-11 14:48

На мен ми е много любопитно какво ТОЧНО се случи със случая "Марешки" и защо там, при наличие на всички необходими предпоставки, не се стигна до положително за авторите развити.
Между другото, давността по тоя случай не е изтекла [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   26-01-11 00:51

photostoykov/

- Правилата сме се опитали да ги направим максимално коректни.

- Утвърдени имена едва ли мога да дам, поради простата причина, че практика в тази насока в България няма, а има само единични случаи, които се различават по своята сложност и решения.

- Инициативата не завършва с този списък, а напротив, започва с него. При успешната ни пререгистрация, ще спомена някои нови посоки, които смята да поеме сдружението по отношение на съдействието на държавата по авторскоправните казуси.

- Месианството може да е присъщо на тези, които са се самозабравили. Идеята на сдружението е да помогне на фотографската гилдия да си спомни, че може да е единна. Колкото и утопично да звучи това!

- Сдружението не е адвокатска кантора и не определя начините за уреждане на делата. То, по-скоро се опитва да предодвратява нарушения като изясни позициите си пред бизнеса и държавата.

Надявам се, бях изчерпателен.

gecata /

За първи път чувам за този случай и ще се постарая да го представя пред адвоката на сдружението. Първо обаче трябва да се запозная с подробностите по него, за да се види има ли смисъл да се коментира изобщо.

Отново искам да благодаря на всички, които се включват и разпространяват идеята за този регистър. Вече набираме скорост.

Благодаря ви!

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: mish   
Дата:   27-01-11 15:07

Български фотографи

Български фотографи участвали в Международните изложби в Пловдив, 1984 – 2009

А

Александър Гьошев

Александър Иванов

Александър Терзийски

Алла Георгиева

Анастас Кънчев

Анатоли Проданов

Антоан Божинов

Антон Чемишанов

Антони Георгиев

Атанас Кънев

Б

Бейла Даракчиев

Борис Мисирков

Борис Шопов

Борислав Борозанов

Борислава Кацарова

Боряна Драгоева

Боряна Пандова

В

Валентин Гоневски

Валентина Стойчева

Валери Пощаров

Васил Къркеланов

Васил Русинов

Величка Атанасова

Венета Захариева

Весела Лозанова

Веселин Боришев

Веселина Николаева

Владимир Янев

Г

Галина Ушева

Гаро Кешишян

Гаро Паносян

Генчо Петков

Георги Богданов

Георги Вачев

Георги Георгиев

Георги Димитров

Георги Димов

Георги Нейков

Георги Радев

Георги Янев

Д

Даниел Леков

Деяна Стаматова

Дикран Стамболян

Димитър Илиев

Димитър Йончев

Динамир Предов

Е

Евгени Цветков

Елена Панайотова

Ели Недева

Емил Христов

Еремия Артинян

Ж

Жеко Василев

Желиан Николов

З

Зафер Галибов

Зоя Цветкова

И

Ива Вачева

Иван Андонов

Ивана Иванова

Иво Бобев

Иво Хаджимишев

Иглена Русева

Илиян Илиев

Й

Йордан Йорданов – Юри

Йосиф Яков

К

Кирил Пендев

Константин Бошнаков

Катя Чаушева

Камен Стоянов

Константин Занков

Л

Лоте Михайлова

Лиляна Георгиева

М

Мариана Камбурова

Мария Джелебова

Методи Плачков

Милан Христев

Н

Надежда Олег Ляхова

Надежда Павлова

Надежда Чипева

Недялко Костов

Неделян Нешев

Недко Недев

Нели Гаврилова

Никола Акрабов

Никола Айков

Никола Анри Любенов

Никола Лаутлиев

Никола Стаменов

Никола Стоичков

Николай Трейман

Николай Якимов

П

Палома Илиева

Пенка Драганова

Пенчо Тихов

Петра Атанасова

Петър Абаджиев

Петър Божков

Р

Рафаело Казаков

Росен Донев

Румен Георгиев -Рум

Румен Койнов

Румяна Бояджиева

Румяна Чапанова

С

Светлана Бахчеванова

Светлана Кирилова

Силвия Ангелова

Соня Станкова

Станка Цонкова

Стела Радева

Т

Такор Кюрдиян

Таня Граматикова

Тенчо Делчев

Тихомир Пенов

Тодор Янков

Х

Христо Богданов

Ч

Чавдар Найденов

Я

Явор Попов

Яна Блажева

Янка Кюркчиева



Та , думата ми беше, че топлата вода е открита.Остава да я използва ме [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HP   
Дата:   27-01-11 16:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-01-11 19:57

HP [smile]
Ами какво да направят - да въведат изпити или какво? [smile]
Не че не пада нивото на фотографията от масовостта в последното десетилетие, но това тук е нещо различно [smile] Регистър, насочен към защитаване на авторските права е нормално да бъде едновременно доброволен и без ограничения за включване - иначе какво се получава - "организацията" ще отказва да защитава авторските права на тези, които не са достатъчно кадърни ли? [smile] А от друга страна за да има тежест пред останалите, трябва да покрие максимален брой от нуждаещите се от подобна помощ. Авторското право е еднакво и по отношение на любители и на професионалисти, и по отношение на гении и по отношение на пълни некъдърници [smile]
Виж - по-скоро ако ставаше въпрос за "браншово" или "съсловно" сдружение на професионалните фотографи, чиято цел е например да се повишава нивото на българската професионална фотография - там би било съвсем естествено да бъде ограничено, с критерии, приемане и изпити ако трябва [smilie24]
Но на регистъра целта е съвсем друга - защо трябва да си добър фотограф (всъщност защо трябва да си фотограф въобще) за да получиш подкрепа ако притежаваш авторски права върху фотографски изображения и някой ти ги краде???
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   29-01-11 20:26

mish/

Не мога да отговарям за вече съществуващи такива списъци, а още по-малко за тяхната актуалност, но ти благодаря за изнесената информация.

HP/

Ще се радвам да помогнеш с идея как точно би трябвало да се създаде такъв регистър и по какви критерии, защото според мен, настоящият такъв, е достатъчно обобщаващ и неограничаващ. Законът (принципно) забранява на сдруженията да отказват приобщаване към вид гилдия. В този случай, смятам за адекватен, точно този подход.

HSGeorgiev/

Споделям мнението ти. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »