Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pepi34   
Дата:   24-01-11 21:41

На мен пък, разглеждайки хубавите снимки на Царевец ми минава през главата следната полемика. Значи фотографа може да снима и да печели от снимките( има вложения и труд естественно).А защо държавата вложила милиони левове в проект като Царевец ( а сега влага и в Трапезица) да не може да печели от това? Вие като снимате модели и им продавате снимките не им ли плащате?Защо да не може да печели и собственика? Сигурен съм че точно Гецата, които добре познавам доста отдавна, ако е собственик на такъв замък като Царевец (чисто хипотетично), и ако някакви фотографи го снимат и печелят кинти от тая работа, а той нищо не печели, никак , ама никак няма да е доволен. Кажи Геца, прав ли съм или не?
Освен това има и още нещо което никой не съобразява.Не трябва прекалено много да се драматизира с тези авторски права, за да не ни намразят хората.Казвам го защото и аз си вадя хляба от фотография. Какво имам впредвид.Аз не обичам адвокатите, защото ми взимат 300лв(че и повече) за едно отиване до съда.Никога не съм имал работа с мюзикаутор, но знам че хората ги мразят, защото обикалят по кафетата и искат пари за музиката която се слуша.Ами ако на мен ми поискат пари за това, бих спрял БГ музиката или каквото е там, пък да видим как ще се слуша тогава и от кого, като се искат пари за това.Привържаник съм на принципа , че всичко си има цена, но не драматизирайте излишно.Какво имам впредвид.Може ли някои от вас да живее без наличието на електрически ток?Едва ли.А кои от вас е заплатил и една стотинка авторско право на откривателя му?Или на Томас Едисон за неговите открития, или на Рудолф Дизел, или на Даймлер и т.н.Искате за една фотография хората да си разплетат чорапите.НЕ, те ще ви намразят ако прекалите.Иначе ДА , фотографията трябва да се плати и то не стотинки, а колкото струва.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: chukov   
Дата:   24-01-11 21:51

Чии пари е вложила държавата?
Нейни?

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: gecata   
Дата:   24-01-11 22:04

Делийски, че кой казва, че Царевец не печели от моите снимки? Някой от туристите като си тръгва може ли да си вземе Царевец със себе си и да го показва на приятелите си? Не, взимат снимките ми или изданията в които те са вложени!
Убеден съм , че снимките които съм направил, показал, публикувал и продал са донесли и ще донесат много повече приход от каквато и сума да ми поиска дирекцията, за това, че снимам Царевец, защото всичко което правя е за собствена сметка, със собствени материали и на свой риск.
Колкото до парите които е вложила държавата - чии са тези пари? Там са и моите данъци които съм генерирал от продажбите на снимки! В този смисъл няма как се съглася с pepi34



Публикацията е редактирана (24-01-11 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pepi34   
Дата:   24-01-11 22:52

Изказването ми е чисто хипотетично, ако Царевец беше мой и аз му плащах сметките, щях да преценявам дали да ти искам пари или не.В случая не е мой и друг преценява вместо мен. И така както ти имаш права, и той има права. Независимо дали е държавата или не е.За подобието на замък в Равадиново се плаща 5лв такса.Когато снимаш модел, той си преценява дали да ти иска пари, дали ще го снимаш гол(за да стане известен), както и какво ще правите след снимките[beer] .Както и ти си преценяваш каква ти е изгодата от цялата игра.Аз не съм срещу никой, просто мисля че нещата се драматизират малко в повече.
Някои твърдят , едва ли , че създават някакви шедьоври, без които хората не може да живеят.Всяко нещо има цена, и то не пазарна, а една друга, според това колко точно е полезно и нужно на обществото.И от това нещо (фотографията), ще изкарате точно толкова парички, колкото полза докарате на клиентите си .Не е редно някой да бъде експлоатиран - нито клиента, нито фотографа.Нито някаква агенция да ви плати 10лв за един кадър и да изкара от него хиляди. Дано правилно ме разбрахте.Има нужда от защита на авторските права, но не и някакви тинейджъри да се оплакват от бившите си приятелки , че им качвали снимките в фейса.А с подробните дискусии, точно това става - излишно драматизиране на нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: stefanos   
Дата:   24-01-11 22:57

Цитат от сборника Велико Търново- град исторически, културен и туристически(1988): " За осъществаване на своята голяма и разнообразна дейност на Общонародния комитет бяха необходими парични средства. Затова м. март 1966 г. той излезе с " Възвание към българския народ" за да даде своя принос за голямото патриотично дело. В акцията активно се включиха централните и местни ръководства на Отечествения фронт, на Профсъюзите и Комсомола. В резултат на това във фонд "Велико Търново" от всенародното участие постъпиха 2 584 000 лева. Най- добра отзивчивост проявиха трудещите се от Великотърновски, Толбухински, Русенски, Габровски, Старозагорски и Ямболски окръг. Във фонда продължават да постъпват средства от дарения на отделни граждани, ведомства, министерства и др. За фонда свой принос даде и печатният орган на Общонародния комитет в. "Велико Търново" излизащ ежегодно. Той се превърна в трибуна за обсъждане и дискутиране на въпросите за развитието на Велико Търново и дейността на Общонародния комитет. Вестникът стана интересен, утвърди се, голяма част от статиите му имат научноприносен характер. От него се реализира печалба от 1 150 000 лв., която е внесена към общия фонд, възлизащ на 5 914 000 лв. Отзоваха се и българи, живеещи в чужбина, от които постъпиха 33 хиляди лева. Това отново показва колко правилна е била идеята за създаването на Общонародния комитет, за разкриването на историческото минало и възстановяване на най- ценните паметници на Велико Търново, за запазване неговия самобитен облик и неповторима красота."
http://www.borbabg.com/?action=news&news=7851



Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pepi34   
Дата:   24-01-11 23:04

Ами щом обикновения труженик с малката соц. заплата е делил от залъка си за тази светия, какъв е проблема, тези които правят бизнес от това, независимо фотография или не, и те да отделят нещо от вероятно не толкова соц. хонорарите си? Обаче парите да отидат по предназначение, за допълнителни реставрации и уклепване, например.Много сме дребнави понякога, не мислите ли? Хората на времето и последния залък са си давали за каузата.



Публикацията е редактирана (24-01-11 23:07)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: chukov   
Дата:   24-01-11 23:10

Така ли?
Аз получих ли дял от продажбата на БТК?

А на активите на БГА Балкан?

А колко много са дали родителите ми за изграждане на съвременна България

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   24-01-11 23:20

Ще се намеся, защото май има нужда...

Изместваме центъра на вниманието към други неща и ще ви помоля да преустановите спама. Що се отнася до въпроси, касаещи темата, с удоволствие ще отговоря, но друтите теми, оставете за клуба.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: pepi34   
Дата:   24-01-11 23:26

Прав си Чуков , и аз искам дял от БТК, ама го взеха други, и си направиха хотели с тия мангизи.Ама верно не е по темата.Ако не ти изнася от Търново си, хващай пушката и да дигаме бунта.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: photostoykov   
Дата:   24-01-11 23:48

Здравейте,

Моля, задайте коректни правила за защита на "колективните" членове!
Назовете имената на утвърдени адвокати в тази "хлъзгава" област!
Колко ще струва на асоциираният "член" адекватната правна защита?
Защо инициативата се изчерпва само със създаването на "списък"?
Не се възприемайте като "месии"!
Никой до сега не е получил подобаваща юридическа подкрепа освен в случаите, когато си е платил "здраво"!
Създайте "харта" за защита на фотографските авторски права!
Назовете "тесните" места при оспорването и защитата на интересите на авторите!
Накрая, моите адмирации!
Ще изчакам да се "натъманят" юридически нещата, с "колективната" и лична помощ!
Що се касае до мен - насреща съм, стига да го поискате!

Заставам зад прекрасната инициатива,
ваш photostoykov

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: chukov   
Дата:   25-01-11 00:08

Фотостойков

вероятно ще е полезно за всички ако дадеш примери, препоръки и становище по точките, които си изброил.

Какво според теб би следвало да се направи, кои според теб са тесните места и т.н.

Една такава дискусия би била полезна и ако и да е вън от настоящата тема

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: gecata   
Дата:   25-01-11 08:26

Сещам се за един случай от преди две години и нещо, когато за целите на календара за 2009г на
"Аптеки Марешки" 36 снимки , мисля на около двайсетина автори от ФФ, бяха използвани без разрешение. Това всичко можеше да се превърне в най голямото дело за нарушени авторски права в България, но...... се оказа, че за някои от авторите това да ти откраднат снимката и да я сложат в календара на толкова голяма фирма било чест....
Може би ако имаше тогава такава организация нещата щяха да са други днес...
Ето и темата, който има нерви, нека чете:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=965864&i=983230&offset=0

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: photostoykov   
Дата:   25-01-11 14:01

Предлагам в дискусията да се включат и потребители, вече спечелили дела за авторски права! Например...sas.
Не е задължително това да става публично, но е задължително своевременно да се информира г-н Павел Баджаков.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: ecobo   
Дата:   25-01-11 14:48

На мен ми е много любопитно какво ТОЧНО се случи със случая "Марешки" и защо там, при наличие на всички необходими предпоставки, не се стигна до положително за авторите развити.
Между другото, давността по тоя случай не е изтекла [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   26-01-11 00:51

photostoykov/

- Правилата сме се опитали да ги направим максимално коректни.

- Утвърдени имена едва ли мога да дам, поради простата причина, че практика в тази насока в България няма, а има само единични случаи, които се различават по своята сложност и решения.

- Инициативата не завършва с този списък, а напротив, започва с него. При успешната ни пререгистрация, ще спомена някои нови посоки, които смята да поеме сдружението по отношение на съдействието на държавата по авторскоправните казуси.

- Месианството може да е присъщо на тези, които са се самозабравили. Идеята на сдружението е да помогне на фотографската гилдия да си спомни, че може да е единна. Колкото и утопично да звучи това!

- Сдружението не е адвокатска кантора и не определя начините за уреждане на делата. То, по-скоро се опитва да предодвратява нарушения като изясни позициите си пред бизнеса и държавата.

Надявам се, бях изчерпателен.

gecata /

За първи път чувам за този случай и ще се постарая да го представя пред адвоката на сдружението. Първо обаче трябва да се запозная с подробностите по него, за да се види има ли смисъл да се коментира изобщо.

Отново искам да благодаря на всички, които се включват и разпространяват идеята за този регистър. Вече набираме скорост.

Благодаря ви!

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: mish   
Дата:   27-01-11 15:07

Български фотографи

Български фотографи участвали в Международните изложби в Пловдив, 1984 – 2009

А

Александър Гьошев

Александър Иванов

Александър Терзийски

Алла Георгиева

Анастас Кънчев

Анатоли Проданов

Антоан Божинов

Антон Чемишанов

Антони Георгиев

Атанас Кънев

Б

Бейла Даракчиев

Борис Мисирков

Борис Шопов

Борислав Борозанов

Борислава Кацарова

Боряна Драгоева

Боряна Пандова

В

Валентин Гоневски

Валентина Стойчева

Валери Пощаров

Васил Къркеланов

Васил Русинов

Величка Атанасова

Венета Захариева

Весела Лозанова

Веселин Боришев

Веселина Николаева

Владимир Янев

Г

Галина Ушева

Гаро Кешишян

Гаро Паносян

Генчо Петков

Георги Богданов

Георги Вачев

Георги Георгиев

Георги Димитров

Георги Димов

Георги Нейков

Георги Радев

Георги Янев

Д

Даниел Леков

Деяна Стаматова

Дикран Стамболян

Димитър Илиев

Димитър Йончев

Динамир Предов

Е

Евгени Цветков

Елена Панайотова

Ели Недева

Емил Христов

Еремия Артинян

Ж

Жеко Василев

Желиан Николов

З

Зафер Галибов

Зоя Цветкова

И

Ива Вачева

Иван Андонов

Ивана Иванова

Иво Бобев

Иво Хаджимишев

Иглена Русева

Илиян Илиев

Й

Йордан Йорданов – Юри

Йосиф Яков

К

Кирил Пендев

Константин Бошнаков

Катя Чаушева

Камен Стоянов

Константин Занков

Л

Лоте Михайлова

Лиляна Георгиева

М

Мариана Камбурова

Мария Джелебова

Методи Плачков

Милан Христев

Н

Надежда Олег Ляхова

Надежда Павлова

Надежда Чипева

Недялко Костов

Неделян Нешев

Недко Недев

Нели Гаврилова

Никола Акрабов

Никола Айков

Никола Анри Любенов

Никола Лаутлиев

Никола Стаменов

Никола Стоичков

Николай Трейман

Николай Якимов

П

Палома Илиева

Пенка Драганова

Пенчо Тихов

Петра Атанасова

Петър Абаджиев

Петър Божков

Р

Рафаело Казаков

Росен Донев

Румен Георгиев -Рум

Румен Койнов

Румяна Бояджиева

Румяна Чапанова

С

Светлана Бахчеванова

Светлана Кирилова

Силвия Ангелова

Соня Станкова

Станка Цонкова

Стела Радева

Т

Такор Кюрдиян

Таня Граматикова

Тенчо Делчев

Тихомир Пенов

Тодор Янков

Х

Христо Богданов

Ч

Чавдар Найденов

Я

Явор Попов

Яна Блажева

Янка Кюркчиева



Та , думата ми беше, че топлата вода е открита.Остава да я използва ме [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HP   
Дата:   27-01-11 16:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-01-11 19:57

HP [smile]
Ами какво да направят - да въведат изпити или какво? [smile]
Не че не пада нивото на фотографията от масовостта в последното десетилетие, но това тук е нещо различно [smile] Регистър, насочен към защитаване на авторските права е нормално да бъде едновременно доброволен и без ограничения за включване - иначе какво се получава - "организацията" ще отказва да защитава авторските права на тези, които не са достатъчно кадърни ли? [smile] А от друга страна за да има тежест пред останалите, трябва да покрие максимален брой от нуждаещите се от подобна помощ. Авторското право е еднакво и по отношение на любители и на професионалисти, и по отношение на гении и по отношение на пълни некъдърници [smile]
Виж - по-скоро ако ставаше въпрос за "браншово" или "съсловно" сдружение на професионалните фотографи, чиято цел е например да се повишава нивото на българската професионална фотография - там би било съвсем естествено да бъде ограничено, с критерии, приемане и изпити ако трябва [smilie24]
Но на регистъра целта е съвсем друга - защо трябва да си добър фотограф (всъщност защо трябва да си фотограф въобще) за да получиш подкрепа ако притежаваш авторски права върху фотографски изображения и някой ти ги краде???
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ създава първия български регистър на фотографите
Автор: Pulsar   
Дата:   29-01-11 20:26

mish/

Не мога да отговарям за вече съществуващи такива списъци, а още по-малко за тяхната актуалност, но ти благодаря за изнесената информация.

HP/

Ще се радвам да помогнеш с идея как точно би трябвало да се създаде такъв регистър и по какви критерии, защото според мен, настоящият такъв, е достатъчно обобщаващ и неограничаващ. Законът (принципно) забранява на сдруженията да отказват приобщаване към вид гилдия. В този случай, смятам за адекватен, точно този подход.

HSGeorgiev/

Споделям мнението ти. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »