Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Помощ за фотографски проект
Автор: emax   
Дата:   15-01-11 13:23

Търси се … кухня с чар и усещане за идентичност.

През месец септември на изминалата година, в рамките на Masterclass организиран от World Press Photography, стартирах проект наречен Kitchen Stories from the Balkan. Идеята на проекта е да проуча сходствата и различията между отделните страни и да създам визуална картина на балканското общество- всичко това от перпективата на кухнята.

През изминалите четири месеца обикалях балканските страни в търсене на визуално актрактивни кухненски помещения, но дали поради лош късмет или по други причини попадах предимно на скучни, еднообразни и лишени дух и присъствие такива.

В пристъп на “отчяние” се обръщам към форумци със зов за помощ:


Издирвам кухня/и/, в които домакинята и/ или домакинът да са използвали въображение за да я направят по различна от другите.
Не е задължително кухнята да е суперлукс, оборудвана с уреди последна дума на техниката, нито пък да е с традиционното огнище със саджак, лавици с подредени по тях паници, кратунки и други.
По-важни са желанието и въображението вложени от домакините, за да създадат уютно и визуално атрактивно „домашно огнище“.
Интерес представляват и кухни, съхранили духа на времето (от Възрождението до Комунизма) без значение състоянието в което се намират.


В знак на благодарност предлагам да портретирам семейството домакини, както и да им предоставя избрани снимки в желания от тях размер.

Част от заснетия по темата материал можете да видите тук:

http://emaxphotography.com/index.php/gallery/vie/62



Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: ilia_dm   
Дата:   15-01-11 13:56

Може би ще мога да помогна,преди време правихме проект"Храната-традиции,минало...".Получи се и хубав кулинарен календар.Ако те интересува пиши ЛС.
ПП-аз съм от русенския край

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: мара   
Дата:   15-01-11 14:19

става. вероятно като дойдеш, все ще измислим нещо. има кадри в няколко посоки.
а, няма нужда от портретуване на домакините, защото смятам да ги изгоня да не пречат и да не мърморят.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: emax   
Дата:   15-01-11 19:39

Благодаря ти много Маре! Ще бъда в България към края на месеца. Този път планирам и да остана по- дълго[smile]
ilia_dm ей сега, до минута две, ще имаш ЛС[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: мара   
Дата:   15-01-11 19:55

чудесно. начи ще намерим кога. мога да те заведа и при сестра ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: elrisha   
Дата:   15-01-11 20:05

emax, погледнах линка - хубави снимки наистина,но..това ли са Балканите?! Докога по света ще ни мислят за нещо като Африка?![smilie2]Все си мисля,че сме доста напреднали вече..пък знам ли?!...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: джъмбо   
Дата:   15-01-11 20:10

мизерията винаги носи повече
за уърд прес фото им дай войни и мизерия...

лъскавото не е на почит [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: alsash   
Дата:   15-01-11 20:17

...темата не е от днес....преди не много време имаше един японски фотограф дето обиколи света с тази тема....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: мара   
Дата:   15-01-11 20:24

хубуу де, на повечето снимки даже няма мизерия. има средностатистически замърляни кухни. има разни носталгични елементи. всяко що годе старо домакинство разполага с фрагмети за подобни кадри. хич да не приказваме, че аз мойта кухня мога да я снимам без да преместя дори едно нещо и по начин дет да показва мизерия, и по начин, дет да показва лукс. разбира се, различни фрагменти.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   15-01-11 20:25

goliam praz

emax, v snimkite ima uspeshni spored men, moje bi ot mnogo gledane ne gi vijdash veche

http://emaxphotography.com/thumb.php?src=000_%2810%29.jpg&x=400&y=400&f=0&t=-1




http://emaxphotography.com/thumb.php?src=kitchen_%2823%29.jpg&x=400&y=400&f=0&t=-1




http://emaxphotography.com/thumb.php?src=kitchen_%2824%29.jpg&x=400&y=400&f=0&t=-1



v poslednata kuneca e got ama triabvashe da e po-frontalna

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: Lalinda   
Дата:   15-01-11 20:43

Средностатистически замърляни, както ги е нарекла мара, кухни има и out of the Balkans, например в... Алпите.

Мога да покажа, но не съм стартирала.. още проекта си...
[smilie3]

Както пишеше в една друга тема оттатък - от един котлон, стоящ редом с кюфтетата, опържени на него, някое сомалийско семейство би остъргало обедите си за цяла седмица...

***

Не е въпрос на мизерия, а на начин на мислене или на отсъствие на такова...

Каквото е навън, това е и по домовете.

Не го вярвах, честно казано, но майка ми, която бе педиатър, казваше, че е така... Винаги съм си мислила, че човек, който отваря прозореца, за да изхвърли боклука си от него, трябва да живее в особено светещо от чистота жилище...

Да, ама не. Имало кухни, в които не ромки, а българки (миии), не можели да открият веднага детето си, при това болно, щом са викали майка ми.

Всъщност, кой се интересува от подобни кадри?

По време на войните в бивша Югославия на Запад бе много политически коректно да се показват разни артефакти с адрес Балканите... В повечето случаи не показваха нищо, но си носеха етикета... Западните артисти дори казваха, че не можели да се доредят до галериите от художници от Балканите (е, Западните Балкани, не Източните - не казвам "разбира се", за да не омаловажа казаното).

Успех на кухните!

(Нашата е доста оригинална и не мяза, най-малкото, на балканска - днес й купихме и студоустойчив гранитогрес в цвят канадско сиво...)
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: emax   
Дата:   15-01-11 22:35

Не ми се ще да вярвам, че това са Балканите (макар и да ми е трудно, но както вече писах по горе, дали поради лош късмет или по друга причина все попадах на скучни, еднообразни и абсолютно лишени дух и присъствие кухни. Сега се надявам се с ваша помощ да открия и "другото лице" на Балканите.
alsash би ли могъл да дадеш линк към работите на този японец или поне да споделиш името му. Разбрах , че има шведски филм на име "Kitchen Stories", но не бях чувала за фото серия. Ще ми е много интересно да я разгледам.
Елриша, колкото и обидно да звучи Балканите са сред доста западналите места на света. Факт е, че в европейска България 21% от населението живее под прага на бедността, който е фиксиран на 211 лв.- с около 60 лева по ниско отколкото миналата година, въпреки инфлацията. И много други тъжни факти има на Балканите. Но нека не политизираме допълнително темата. Ако някой може да помогне за повдигане имиджа на Балканите (в частност на България), ще бъда благодарна.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: chukov   
Дата:   15-01-11 23:01

Вечно търсите мизерията и нищетата в кадрите си
Не знам защо го правите?


Цигани, овъргаляни в пепел, пияници и просяци по пътищата, мизерни къщи, обитавани от още по-мизерни духом обитатели

Дотяга ми вече

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: dessisslawa   
Дата:   15-01-11 23:07

Не е важно каква кухня имаш, а какво готвиш в нея.
Мойта баба в несофистицираната си кухня какви баници правеше, е-е-ех, и какво пиле с ориз.
Сутрин миризмата на топла баница ме гъделичкаше по носа. Много приятно усещане.

А американците каво готвят в супер-дупер модерните си кухни. Филия намазана с фъстъчено масло. Мерси.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: asahi   
Дата:   15-01-11 23:17

dessisslawa [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: elrisha   
Дата:   15-01-11 23:50

Добре де, защо трябва да търсиш съвремените Балкани по селата,в които и без това не останаха хора?! Ами ела в града, мисля,че Номада може да ти помогне по въпроса с кухните..ще ти покаже доста интересни. Моята кухня в момента не е кой знае какво,но определено не е и това,което показваш с кадрите си. На моите познати и приятели кухните също не са такива. Дори на вилата ми кухнята не е такава.

Незнам къде ги търсиш,но май издирваш точно определени кухни,които не са представителна извадка обаче.

Като кадри - ок,пак казвам - хубави са, но ми се губи съвременността..

Деси, права си..моята баба и в момента прави уханни баници,в нормалната ми апартаментна кухня,която до миналото лято изглеждаше така (сега е в други цветове)-

http://photo-zona.net/images/user3843/album3594/large/1269880831_zcss0657_kuhnia_Elr2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: BirdOfPray   
Дата:   16-01-11 00:02

Аз днес бях на гости на едно място.. кухнята беше за чудо и приказ.... то барплот да искаш, плъзгащи се вратички на шкафчета, вградена фурна, миялна и хладилник (пълен с безалкохолно основно), чинии пълен комплект и всякакъв рамер подредени като за изложба..., идеално лъслави тенджери (дето за същите пари дето струват можеш да си спретнеш прилична нова система от ДСЛР + 3-4 обектива с филтри, светкавица и статив дори :) че и да ти останат за някоя и друга глезотийка) абе с две думи - ИДЕАЛНО всичко... само дето домакинята НЕ ГОТВИ НИЩО... единствените храни, които се ядат там са ядки, плодове и салати... и някоя и друга лозова сърма или готова риба купени от близкия магазин в пластмасова кутия примерно...

А в кухнята на майка ми с бели шкафчета с изметнати врати, които се затварят с райбер за да не зеят, с фурна Раховец дето не си знае годините, кухненски ъгъл дето ако може да говори би разказал невероятни историии и хладилник дето се затваря с шут, а и чините, ах чиниите са от всякакви модели, материали и размери и макар и трудно да можеш да намериш повече от 3-4 еднакви от вид... някой са от сватбата им още... а други са купувани от далечни страни и винаги навяват спомени като ги видиш, има газова печка на терасата и зидана мифка с плочки от социалистическо време дето ник'ъф преперат не може да ги направи да блестят по никакъв начин, 'щото са почти на моята възраст.... в тази кухне всеки ден се готвят по 2-3 вида манджи дето... като ги опита човек.. и изобщо не му дреме за чинията в която са сложени или за черпака дето му е лепена супурнайсе пъти дръжката....

ТА - силно съгласен съм с Десислава [smilie24]



Публикацията е редактирана (16-01-11 01:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: emax   
Дата:   16-01-11 00:10

elrisha грешиш ако мислиш, че съм търсила кухните по селата. В интерес на истината подвизавах се предимно по столиците на Балканските страни. Както вече упоменах два пъти, не желанието ме заведе на тези места. От друга страна желанието ми е да пресъздам духа на Балканите, без да игнорирам никой аспект. Целта ми не е да направя рекламна брошура. За подобни дейности си има други хора с други интереси. Още веднъж, това е просто част от проекта!
dessisslawa ти към коя категория хора би причислила себе си, към онези които приличат на баба ти или към онези със сходни на американците (които така смело постави под общ знаменател) навици?
Елриша, кухнята ти изглежда интересна, ако ми позволиш бих я снимала с удоволствие.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: ka7   
Дата:   16-01-11 00:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: elrisha   
Дата:   16-01-11 00:22

Емакс, аз не те карам да правиш брошура,защо ме разбираш по този начин?! Казвам,че болшинството кухни определено НЕ са като тези,които си показала. Аз лично не смятам,че отразяват съвременния дух на Балканите.Балканите от години не са това,за което ги мислиш. Може би това,че не живееш тук те навежда на такива мисли..или спомени от преди..

Моята кухня в момента е абсолютно средностатистическа. Ако ти е наистина интересна - заповядай!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: emax   
Дата:   16-01-11 00:30

Не Елриша! Твоята кухня не е средностатистическа! Повярвай ми! Обиколих в последните 4 месеца над 500 кухни! Предимно на хора от средна ръка. Освен това живея на Балканите от 3 до 5 месеца годишно! Предполагам, че истината е някъде по средата, но на мен ми се струва, че ти живееш в някаква приказка за Балканите, която над 50% от населението не може да прочете. Както вече писах по официални статистики 21% от населението на европейска България живее под прага на бедността, демек с по малко от 211 лева на месец.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: elrisha   
Дата:   16-01-11 00:48

Гледай сега как спориме за глупости..
Аз пък ти казвам,че статистиката е едно - реалността - друго.
Според една статистика сме бедни, според друга - не сме. Според една статистика имало малко раждаемост,според наблюденията ми - това не е истина..
Казвам ти съвсем отговорно,че нямам познат с кухня като сниманите от теб! Ако искаш ела и ще обиколим целият блок(че е най-лесно) и ще проверим кухня по кухня как изглеждат..вероятно от 6 входа с по 6 етажа и 3 апартамента на етаж, толкова бедна кухничка ще имат само останалите все още живи самотни баби.Всички останали са като моята или много по-хубави.Не забравяме и факта,че живея в беден краен квартал!!!

Ако говорим за психология, балканските народи(според мен) най-много държат на ДОМЪТ си. Не случайно се казва " Моят дом е моята крепост". Това е мястото,където се отглеждат поколенията с много грижовност,това е мястото,което родителите ЗАВЕЩАВАТ на децата си.За българина особено е много важно да има СОБСТВЕН дом, не случайно толкова народ се набута с кредити за да купи жилище..както и да е.. Съвременният българин има и други интереси,разбирасе,но няма как да избяга от гена..все го влече към дома..започна да обръща повече внимание на интериора и с радост да подрежда къщата си така,че да му е кеф да живее в нея. Мисля,че почти няма дом, в който да няма съвременни уреди,най-вече печка(за вкусните баници),микровълнова, тостери,елкани,миялни машини( който има място ),съвременни перални и т.н.
Напоследък се позачетох в бгмама( там какво ли няма за четене!) и се изумявам как вече жените не искат какви да е мебели,какви да е уреди..искат скъпи марки,искат да са в крак с модата..От къде ги вадят тия пари,нямам идея,ама явно не живеят с 211 лв на месец.
Говоря ти за хората в града..в селата е друго,въпреки,че и там се навъдиха всякакви..

Моята кухня е БЕДНА. Уредите ми не са скъпи,кухнята ми е правена по поръчка преди 4 години и е за смяна. Ако успея да събера средства - ще й направя основен ремонт.

Изобщо..тия кухни станаха мътни и кървави..[smilie5]



Публикацията е редактирана (16-01-11 00:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: emax   
Дата:   16-01-11 01:01

Дадено! Тръгваме от кухня на кухня (мен напълно ме устройва и без друго с това се занимавам напоследък) за да се убедиш и ти, че кухните с дух и присъствие практически липсват от общата сцената. Може да не са мизерни болшинството кухни, но са скучни и безлични! Никой не иска да гледа скучни и безлични снимки![smile]
И аз като го мислих проекта, интерпретирах точно като тебе, това ми беше и стимулът да я започна тази серия! Вече съм почти отчаяна[smilie8]



Публикацията е редактирана (16-01-11 01:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: elrisha   
Дата:   16-01-11 01:17

Аз ти казах,че Номада може да помогне,ама ти не вярваш ;) [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за фотографски проект
Автор: kaiser.soze   
Дата:   16-01-11 01:21

внимавайте с килограмите [smilie5]
без да се усетите, току виж сте качили над нормата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »