Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Няколко фълтъра
Автор: nnmmkk   
Дата:   27-12-10 19:26

Здравейте,
От скоро съм с DSLR фотоапарат и имам въпрос относно филтрите - за момента съм си закупил UV и поляризационен филтър, и понеже ползвам UV-то като защитен филтър, нужно ли е да го свалям когато ползвам поляризационния, и ако е добре да седи и той, кой трябва да е откъм обектива. Накратко - има ли някаква последователност, която трябва да се спазва при поставянето на филтрите и изисквания какъв с какъв не може, или какъв с какъв е желателно да се ползва? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-10 19:30

сваляш увето и завинтваш поляризатора...

двата заедно нямат никаква работа

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: itilien   
Дата:   27-12-10 19:31

Махай УВ-то, колкото повече стъкла трупаш отпред, толкова по-лошо. Колкото и да е добър филтъра (независимо от типа), той е предпоставка за проблеми при определени ситуации. Аз никога не съм ползвал УВ, не виждам от какво толкова ще го защитавам тоя обектив. При насрещна светлина ще ти намалява контраста, а може и разни отражения да причини.



Публикацията е редактирана (27-12-10 19:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: digitalgab   
Дата:   27-12-10 19:36

А откъде ти дойде прахуляка в обектива, като няма от какво да го защищаваш?

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: neuromancer   
Дата:   27-12-10 19:36

филтър (включително УВ) се слага когато има нужда. Но ти ако искаш можеш да държиш и 10 филтъра завинтени едновременно за всеки случай, щом те мързи да сменяш.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: nnmmkk   
Дата:   27-12-10 19:48

[smile] Не очаквах толкова бързи отговори.
Както казах, все още съм съвсем начинаещ с тази техника и имам много такива въпроси [smilie3] UV-то ми го препоръчаха основно за предпазване от механични повреди по обектива от рода на драсване и т.н. Щом не е необходим, ще го свалям когато ползвам поляризиращия.
Още веднъж благодаря за бързите отговори, много сте готини. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: alsash   
Дата:   27-12-10 19:50

прахуляка в обектива...обикновено ти иде ...отзад[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: itilien   
Дата:   27-12-10 19:54

Против драскане капачката върши по-добра работа. УВ-то можеш да го ползваш когато има реална опасност - примерно при снимане при силен вятър на място, където има прах или сняг. Тоест където във въздуха летят абразивни частици, които могат да повредят челната леща. Може и при дъжд.



Публикацията е редактирана (27-12-10 19:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: nnmmkk   
Дата:   27-12-10 20:29

E... ясно, че капачката върши по-добра работа против надрасквания, въпроса е когато апарата се ползва, тогава по невнимание могат да се случат много, все неприятни неща. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-12-10 20:55

nnmmkk, презерватива все надянат ли си го носиш за всеки случай?[smilie18]

Махай всички филтри и ги завинтвай само , когато има нужда.[smilie7]

Малко интересни случки с филтри от миналия век. Преди около 30-40 години мнозина фотографи не сваляха жълтия филтър от "киевите" и "зорките", когато снимаха Ч/Б.
Някои от тях продължиха да не свалят филтрите даже , когато започнаха да зареждат цветни филми.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: asahi   
Дата:   27-12-10 20:59

А някои филтри не искат да се развиват даже.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: nnmmkk   
Дата:   27-12-10 21:23

Добре, убедихте ме. [smile] Просто все още ми е малко трудно да свикна с начина на работа с този апарат спрямо сапунерката, която съм ползвал досега. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: landstar   
Дата:   27-12-10 21:53

итилиен, абе то в България къде няма прах и сняг? Аз си държа ув-то за по-сейф на всички обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: digitalgab   
Дата:   27-12-10 21:57

Пък аз, на тясната селска улица прибирам целия апарат, секунди преди да мине Веско с Тарабанта и да дигне облак прахуляк и пушек.



Публикацията е редактирана (27-12-10 22:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: stav   
Дата:   27-12-10 22:15

И аз се изненадах какъв проблем може да е един филтър:
NEX5, Canon FD 50/1.4, HOYA UV(0)

http://photo-zona.net/images/user64633/album25701/large/1293480026_tvnn7990_FD50-14-5-HOYA-UV0.jpg


И с малко по-добър филтър:
NEX5, 18-55 kit, Kenko PRO1D-UV0

http://photo-zona.net/images/user64633/album25701/large/1293480017_cnfj3632_SONY1855-50-5-Kenko-PRO1

Доколкото си го представям - преотражение между филтъра и челната леща на обектива. Ама може и да не съм прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: itilien   
Дата:   27-12-10 22:19

landstar, не говорим къде има. Въпроса е дали ще ти стигне до апарата в агресивен вид. И не говорим дори за прах, а за абразивни частици - песъчинки и ледени кристалчета,носени от силен вятър. Аз никога не съм слагал защитен филтър на апарата си и за 3 години и половина откак го ползвам имам няколко микроскопични точици по повърхностния слой на лещата причинени именно при такива обстоятелства - силен насрещен вятър носещ пясък или ледени кристали. А тоя апарат е ходил по пустини, по планини, по снегове, къде ли не е бил и къде ли не се е въргалял. Дори често не му слагам капачката, направо го ръгам в конусовидната чантичка както е със сенника и така лещата не се опира в дъното.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: jivar   
Дата:   27-12-10 22:28

stav ,
Прав си! Наскоро и аз го сдобих този дЕФЕКТ при нощни снимки с 50/1,4...
ТУТАКСИ махнах филтъра, въпреки че е по-читав.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: ivan.draganov   
Дата:   27-12-10 22:33

Разказваха ми как един обектив паднал на земята и отпред се счупил УВ филтъра . Издухали стъкълцата и лещата на обектива си била ОК [smilie24] . Използвай УВ филтър при снимки в планината нависоко или на морето ,иначе е предпазител на челната ти леща ...на обектива [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: harvester_vn   
Дата:   27-12-10 22:44

Това с паданети и счупването на филтъра ми се е случвало и на мен. Като чух звука от чупещо се стъкло, за минута ми спря сърцето. Не че обектива беше кой знае какво- ЕФ 100-300, но си го обичах. После като видях че всичко е наред ми олекна и пих две ракии за здравето на Hoya [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: ivan.draganov   
Дата:   27-12-10 23:06

Малко лични вчепетления от това лято относно филтрите - купих си Скайлайт Кенко от Павилиона ....През август един хубав ден отидох до Велико Търново и в знойният следобед се качих на Царевец на разходка в жегата и ,за да си направя някой кадър за спомен / бях студент там/ ... Свързан съм емоционално с този град и всичко свързано с него . Та по въпроса за филтъра - снимах на филм със Хелиос 2/58 и Скайлайт и снимките с филтъра станаха с по-ниско качество от снимките без филтър /а все пак говорим за звгуст месец и часово време около 15-17 часа/ . Когато си копирах снимките разочарованието ми беше голямо ,снимките със филтъра бяха по-меки и някак си странни като визия .... Понякога филтъра вместо да помага - повече пречи ,с 2 думи !


Разбира се ,всичко написано от мен е лично мнение ...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-10 23:17

хубавите обективи не случайно се правят с големи сенници
поне при никон новата им линия оптика е така...

сенника е вид защита не само от слънце...

така че УВ филтъра стана повече от излишен

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: digitalgab   
Дата:   28-12-10 02:39

Нямам снимка направена без филтър и не знам, малък съм и не ги разбирам тия работи.
А на Хелиоса му трябва фирмения сенник [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: i_viper   
Дата:   28-12-10 09:22

Комбинации от филтри разбира се не са изключени, но трябва да има смисъл от тая работа. Да си слагаш филтри е така, няма нужда.

Поларизационен + Градиентен е полезна комбинация, както за филм (черно-бял и цветен) така и за дигитално.

Като снимам на черно-бял филм почти винаги ползвам комбинациата поларизационен + оранжев (или жълт или черве, според ситуацията) резултата е много по-добър, от колкото само оранжев(или жълт или червен). Но при таз комбинация трябва да се внимава със сенките.

Научи първо, за какво служат филтрите и как може да ги комбинираш и кога има смисъл от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: gulliverbg   
Дата:   28-12-10 09:54

Здравей nnmmkk . И аз като теб съм от скоро с DSLR, а от 2 дни ползвам и UV филтър. Сенника е добре, но не помага винаги обектива ти да остане без петанце. Лично аз предполагам, че е по добре да си чистя филтъра вместо лещатта на обектива. За снимането на слаба светлина ... снимах с филтъра на вечерна сватба и не съм имал проблем с качеството. Много се чудих на какъв точно филтър да се спра. За себе си стигам до заключението, че определящо е какъв е обектива и не чак толкова филтъра за това каква снимка ще излезе. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: nnmmkk   
Дата:   28-12-10 10:03

i_viper написа:

> Научи първо, за какво служат филтрите и как може да ги
> комбинираш и кога има смисъл от тях.


Разбира се, така е, сега точно това правя - разучавам и проучвам. Чета, пробвам... и така - не виждам друг начин да се науча [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: didesignbg   
Дата:   28-12-10 11:52

хубав ув филтър 100 лева
нов китак от базара 150 лева
Цялата работа е като с Калгонита за пералните, не се съмнявам и той има потребители.
УВ филтъра не се ползва като филтър при дигиталните фотоапарати.


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: digitalgab   
Дата:   28-12-10 11:57

"УВ филтъра не се ползва като филтър при дигиталните фотоапарати."
Он че ми казуе [smilie25]
Преди 25 години също така ми казваха, "за цветно филтри не ти трябват".



Публикацията е редактирана (28-12-10 14:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: digitalgab   
Дата:   28-12-10 12:01

Това мий най евтиния:

http://www.7dayshop.com/catalog/images/products/prod_5964.jpg


Няма проблеми.
Пия вино, пия газ,
Пет пари не давам аз.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: marto   
Дата:   28-12-10 12:07

УВ филтъра не се ползва като филтър при дигиталните фотоапарати.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: digitalgab   
Дата:   28-12-10 12:19

Това мий най евтиния:

http://www.7dayshop.com/catalog/images/products/prod_5964.jpg


Няма проблеми.
Пия вино, пия газ,
Пет пари не давам аз.

http://www.marumi-international.com/dhg/

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: digitalgab   
Дата:   28-12-10 14:00


http://www.pentaxforums.com/accessoryreviews/data/125/photo19_main.jpg



http://www.pentaxforums.com/accessoryreviews/Marumi-Super-DHG-UV-L390-Filter.html


http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16792&cat=311&page=1



Публикацията е редактирана (28-12-10 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: lupo8888   
Дата:   03-01-11 12:34

А може ли някой да ми даде линк да почета малко за филтрите щото пък аз съм съвсем начинаещ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: i_viper   
Дата:   03-01-11 14:20

Ето ти една книжка за филтрите ... малко не е пълна, ама ще ти свърши работа.

http://dox.bg/files/dw?a=a798f42951


Е от тук требе да си свалиш вювъра, за да можеш да я четеш

http://djvu.org/

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко фълтъра
Автор: i_viper   
Дата:   03-01-11 14:24

Или ако искаш си я конвертираш като ПДФ

http://www.djvu-to-pdf.com/

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »