Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Що е бленда?
Автор: autosvet   
Дата:   27-12-10 11:28

1 към толкова. А иначе четох в един водопроводен наръчник пак за блендата - явно става въпрос за апарат за подводно снимане.

П.П. Аз съм отпуска така, че последният четвъртък ми беше петък, а днес е поредната събота.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: taricate   
Дата:   27-12-10 11:42

Автор: Canon
Дата: 27-12-10 11:23

Аперчъра каква диафрагмена стойност трябва да има, за да на бленда 8
[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Туй е добро [smilie24]
Напомня ми на вица за двете жени, които се хвалели, колко голям(а) е "блендата" на мъжете им и едната казала някаква малка стойност( примерно 10) , а другата:
- "Хи-хи-хи... :)
- Не "Хи-"!ФИ ! (ø)

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: n1x0n   
Дата:   27-12-10 11:42

явно по снимачните кино площадки по които съм бил е пълно с идиоти

Аз на хора, които наричат това:

http://ecx.images-amazon.com/images/I/21%2BQVmFtafL._SL500_AA300_.jpg


"негърче"

а това:

http://www.videogrip.net/images/produse/Sand%20Bag%2010%20kg%20load_03.jpg



"ташаци", не бих им се доверил за абсолютно всеки термин.

"Бленда" си идва от немски и е много по-правилно да се използва в смисъла, в който го ползват немците. Достатъчно е да се пусне един сърч в google images:
http://www.google.bg/images?q=blende&biw=1280&bih=685

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: Canon   
Дата:   27-12-10 11:52

Професионален разговор на снимачната площадка:

- Тури едни ташаци на блендата, да стане негърче

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: jivar   
Дата:   27-12-10 12:28

[smilie19] [smilie19]

Автор: n1x0n [smilie24] [smilie24] [smilie24]

ГОЛЕМИ ТАШАЦИ!!


Действително ФОТОГРАФИЯТА е получила доста от киното/първоначално е било обратното/,
но директно копиране от ЖАРГОНА на кинаджиите ми се струва зловредно! [smilie7] [smilie7]

БЛЕНДА - от немски си е железен термин, диафрагма дойде от съветската фотолитература.

Ами другата крайност - при два легитимни израза да се вкарва "АПЕРТУРА",
щото някои недоучени редактори и консултанти ги мързеше да превеждат правилно...[smilie23] [smilie23]

А иначе - какво лошо има в термина ОТРАЖАТЕЛ [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: borovinka   
Дата:   27-12-10 13:06

Пишпирлика забравихте...

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: jivar   
Дата:   27-12-10 13:25

[smilie11] Що е то? [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: borovinka   
Дата:   27-12-10 13:35

Едно такова, дето се туря на статива за осветление и връз него се турят някакви други работи...


http://dynaphos.com/catalog/bXnzjIhSwFYgz5a8d4MPykACvoVnvDBG.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-10 13:39

пЕшпЕрлик

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: Canon   
Дата:   27-12-10 13:39

Е да добавим и многосмисловата дума
"Джуфка"

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: jivar   
Дата:   27-12-10 13:48

[smile] [smilie3]

Разгеле, успокоих за точното име - ПЕШПЕРЛИК!!
Щото имам НЕКОЛКО таквиз джувки,
и голяма мъка, не знаех КАК СЕ ВИКАТ ... [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: borovinka   
Дата:   27-12-10 13:48

Добре, нека да е по средата - стискаме си ръцете на "пишперлик" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: chaynik   
Дата:   27-12-10 14:27

Цитат:
"VPX Syngex е невероятна протеинова бленда от суроватъчен изолат и концентрат. Хранителна добавка подходяща както за отслабване, така и за покачване."[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: chaynik   
Дата:   27-12-10 14:32

Опа, и това от музикантски форум:
"selskooro Oct 24 2007, 08:29 PM

Колеги първото нещо , с което искам да започна ,е че клавира ми е любимия инструмент . За жалост не мога да свира, за което много съжалявам , на 18 години съм и имам желание да си купя един клавир , но държа да има една бленда , чиито наименование не знам !! Точно това искам да попитам - блендата , за която говоря е солото на песента Радка Пиратка на Мая и Магапаса .... Ще съм много благодарен , ако някой от вас ми каже как се води тази бленда и ми посочи конкретен синтезатор , който я потдържа ! Музиката , на която имам желание да се уча са сола , кючек , 9 - ки , импровизации и т. нат . Но най - вече държа да понауча кючек да свира . Баща ми е акордионост ( не много добър ) , но в оркестара , с който свири има едно циганче което свири на клавир и направо много съм се запалил ( такива сола бичи , че Бухала и Амзата пасти могат да ядат ). - ако някой има желание да чуе нещо ( правил съм записи ) - може да пише да му прата нещо ... Та така ще съм ви много благодарен ако някой сподели за тази бленда, която попитах и примерно даде съвети от къде да започна ?? Знам , че съм вече доста голям тепърва да се уча, но много искам да понауча нещо та дори и една песничка да е .."

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: uri64   
Дата:   27-12-10 15:21

....Музиката , на която имам желание да се уча са сола , кючек , 9 - ки , импровизации и т. нат . Но най - вече държа да понауча кючек да свира ......

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

ей тва е да те влече изкуВството...а вие - бленди и пишперлици...селяндури раиш ли...а вижте момчето...тва Янко музиканта ряпа да яде [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: b-w_devil   
Дата:   27-12-10 15:25

ДИАЛЕКТИКА
гр. “изкуство да се води разговор”

1.В древно време — умение да се спори, изкуство да се дири истината, чрез задаване на въпроси и разкриване противоречията в съжденията на противника.
==========================
Колко сме далеч от древните гърци!..
Личи по наплювателското отношение помежду самите нас. Всички сме По-По-Най-Умните и Правите... Останалите - да го духат...
========================
Спорът "Що е Бленда? и "Що е Диафрагма"?; "Бленда или Диафрагма?" - и социо-политическите забежки в това отношение наистина не може да не забавляват Професионалистите.
В Киното, където съм работил с най-голямо удоволствие (най-добрите ми години)- употребата на Бленда вместо Диафрагма просто развеселяваше операторите, а повечето, с които съм работил, не бяха РУСКИ възпитаници...

В тази връзка очаквам следващата стъпка да е свързана с евентуално Заяждане на тема "Що е КОМПЕНДИУМ, и има ли той почва в Киното и Фотографията?"... [smilie19] Но май все пак - няма да стигнем до Компендиумите (но кой знае как ще реагира - примерно един Джъмбо на такова предизвикателство...

В този ред на мисли ми е любопитно и друго - дали ако Третият райх се бе задържал в Историята - сега щяхме Задължително да употребяваме Термина БЛЕНДА... Едва ли именно Руснаците са изобретили термина ДИАФРАГМА...

Най-интересното е именно Англиканизирането, Американизирането на този вид терминология - което явно личи от усилващата се употреба на АПЕРТУРА и други термини от англоезичната профи-книжнина... Както в специализираната литература, така и в по-масовите издания...

Е, какво пък - гъделичкахме толкова години Руския Медвед - защо да не почешем сега пък брадата на Чичо Сам... Именно Защото Сме Българи...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (27-12-10 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: chaynik   
Дата:   27-12-10 15:26

И нещо от автомобилистите:


http://get.bg/catalog/images/72664_avtoraj1.jpg


Универсална бленда против слънце за автомобил, подходяща за предно или задно стъкло, изработена от здрав полиестер с размер 50 х 100 см.

Или това:


http://www.kosser.net/Products/Data/Depo/side_lamp6.jpg



Фар бленда.

Или от мебелистите:


http://www.rosi.bg/photo/big/1228.jpg



Сглобка за междинна бленда

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: uri64   
Дата:   27-12-10 15:32

А каква е разликата между Пинокио и Буратино [smilie11]
[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: Lito   
Дата:   27-12-10 15:35

вида на дървото [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: мара   
Дата:   27-12-10 15:38

един ключ

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: Canon   
Дата:   27-12-10 15:40

b-w_devil
Има си професионален жаргон. Видно е от използването на един термин в различните професии.
Аматьорите може да ползват каквито си искат думи - на тях им е простено невежеството. Претендиращите за професионализъм да си ползат теминологията. Така се избягват неясноти и двусмислици.
Това не е кинофорум, следователно киновизмите са неподходящи.
А колкото да използването на американизми - аре много е смешно. Да се лашкаме от едната в другата крайност. Най- използвания език е китайския, я кажете какво е дошло от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-10 16:00

щот на теб ти е удобно в твоя професионализъм да го наричаш бленда значи и за останалите трябва да е така ли?

и във фотографския техникум и в натфиз като сме си говорили с колегите и преподавателите от фото специалностите кой знае защо се е казвало диафрагма...

странна работа [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8]
принципно и скорост не е вярно - щото това не е трактор, че да има скорости [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: n1x0n   
Дата:   27-12-10 16:18

щот на теб ти е удобно в твоя професионализъм да го наричаш бленда значи и за останалите трябва да е така ли?

Ами аз не виждам какъв е проблема всеки да ползва каквото му допада - бленда, диафрагма, апертура... така или иначе са чуджици всичките и обозначават едно и също нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: мара   
Дата:   27-12-10 16:24

и то е ДУПКА

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: ivodam   
Дата:   27-12-10 16:26

С немския по-кротко, защото на немски думата Blende се използва и за сенник. Кво ше ви стане, ако кажете диафрагма, интересно?



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »