Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Що е бленда?
Автор: aldygreen   
Дата:   30-12-10 23:47

Мари Маро! Естествено, че п.ката е бленда.
Ей, един ясен мозък, браво!

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: Canon   
Дата:   31-12-10 01:40

HSGeorgiev
И какво се оказва - всички, които го наричат бленда не разбират от филология и фотография.
Дотук той е дал по-ясна представа от 80% от писалите в тема, които 90% не са браншови фотографи, а любителски поснимват - както вероятно и CvetanPetrov1940.


А гугъл (що забрави да го цитираш, не ти изнася ли?) е може би ще по-малък критерий за буквален превод - нищо, че не се е родил полиглот с такива възможности.


И цитирания 5r54 го дава така:
German-Bulgarian

Blende
f, -n 1. бленда, диафрагма (на фотоапарат, микроскоп и др.); 2. би˜ (на дреха); 3. Arch сляп прозорец, ниша (като украса); 4. наочник; 5. сенник (в кола); die ~ einstellen настройвам блендата; die ~ herunterklappen свалям сенника на колата.

И на German-Bulgarian ли не вярваш и неговите автори трябва лично на теб да се доказат, че могат да превеждат?


Друго е ако търсиш 10% потвърждение на обратната теза - имаш ги ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: aldygreen   
Дата:   31-12-10 02:25

>Диафрагма може да се отнася за:

>Диафрагма - отвор в оптична система
>Диафрагма - преграда в гръдния кош
>Диафрагма - контрацептивно средство

Вярно е, с малка поправка:

Диафрагма - преграда в оптична система (преградата формира отвора)
Диафрагма - преграда в гръдния кош
Диафрагма - контрацептивно средство (не е хапче[smilie5]), а пак е преграда.

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (31-12-10 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   31-12-10 08:24

написа:

> HSGeorgiev
> И какво се оказва - всички, които го наричат бленда не разбират
> от филология и фотография.


Аааааа не [smile]
Нищо такова не казвам [smile]
Прочети ми постовете отново и ще видиш, че не само не казвам това, но и изобщо не оспорвам твоята теза [smile] Не че изрично я подкрепям де - по-горе ясно си казах мнението - силно пресилено ми се вижда изобщо да спорите на тази тема [smile] Независимо кой е прав в случая правилна употреба на термините се очаква само от професионалисти - за това ви дадох примерите с безметежното съществуване на фрази като "ток 220 волта", "голям ампераж" и други подобни сред гражданството, че и в медиите [smile]

Не бих цитирал обаче подобни източници ако имам нужда от сериозна аргументация. Не че оспорвам верността и обективността на конкретни статии. Просто начина на работа на редакторите - доброволци, които могат да добавят и редактират веднага след регистрацията си, без да са доказали нищо - според мен е сериозен недостатък [smile]
Относно Google - аз съм им голям фен, защото използвам почти всички услуги на Google, заради това и избрах Android, но услугата им за превод още е далеч от зрелия си стадий. Просто всяка подобна система към момента е далеч от зрелостта си [smile]

Ако не ми вярваш за това - попитай няколко произволно избрани преподаватели филолози от ВТУ за мнението им за преводите на google в момента и за тези речници [smile]
Ако пък не ти се занимава с глупости - помисли си просто друг сценарий - аз имам редакторски акаунт в Wikipedia (аз наистина имам), сядам сега и редактирам статиите там така, че да отричат твоята теза [smile] Е, на Wikipedia ли да вярват хората (но в случая - респективно на мен [smile] ) или на теб при опита, който имаш и при уменията и познанията, които си доказал, за разлика от анонимните редактори в подобни сайтове [smile]

Иначе - аз лично използвам "бленда", но без да се замисля. Дори съм се хващал, че я използвам и неправилно в смисъл на "светлосила", а като че ли "бленда"/"диафрагма" би трябвало да наричаме съответния елемент от конструкцията на обектива, а "светлосила" - самата способност на същия обектив да проектира върху фокалната равнина проекцията с определена осветеност. При това светлосилата зависи от диаметъра на отвора, но не само от него [smile] Но си признавам, че в неформален разговор ми се случва да ги[smile] употребявам и неправилно


Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: ejel   
Дата:   31-12-10 08:48

Когато човек се хваща за дума, хубаво е да види и определението й, защото глупости из гугъл колкото щеш... Аз разчитам и на картинки:


http://media.wiley.com/assets/1007/24/0-7645-9802-3_0212.jpg



На тази илюстрация ясно се вижда дупката (aperture) и онова, което включва и е около дупката (shutter).

И по повод илюстрацията, ето и част от статията за shutter от английско-немския на larousse.fr (http://www.larousse.fr/dictionnaires/anglais-allemand/shutter):

Shutter: 2. (in camera)– Blende (die)....

Маро, а светлината с фалическа форма ли е по твоята логика?[smilie5]



Публикацията е редактирана (31-12-10 08:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: ejel   
Дата:   31-12-10 09:04

Пропуснах да добавя, че в езика често част от нещо се използва за обозначаване на цялото нещо, та използване на отвор/апертура и в смисъл на цялата бленда/диафрагма е съвсем нормално...

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: мара   
Дата:   31-12-10 09:05

ейел, абсолютно! може да заеме форми всякакви, вкл. и фалически. предполагам, че и тъмнината - също[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   31-12-10 09:11

ejel [smilie5]
Почти успя да докажеш в тази тема, че затвора и блендата са едно и също или поне са на едно място [smilie5]

Блендата (aperture според теб [smile] ) е в обектива - променя отвора, през който минава светлината [smile] И така регулираме преминаващата светлина, разбира се [smile]
Затворът (shuter според теб [smile] ) е в камерата, отваря се и пак се затваря, за да пропусне светлината. Така регулираме времето, за което експонираме филма [smile]
Времето за експонация и отвора на блендата са двата основни начина за управление на експонацията. Като увеличаваме единия трябва да намалим другия съответно, за да запазим същата експонация. Обаче при различни "бленди" е различна дълбочината на фокус, а при различни скорости различно влияе движението на обекта (щото изминава някакъв път през времето на самото експониране [smile] ) И така - върху тези двете неща се базира една солидна част от креативните изразни средства на фотографията [smile]

Виж това

https://photo-forum.net/ebook/start.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: alsash   
Дата:   31-12-10 09:26

..........сега се сещам, че бленда може да е и затвор....[ezik] [ezik] [ezik] истина е!

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   31-12-10 09:30

Може разбира се - примерно централен затвор, на който се регулира диаметъра в отворено състояние, но това е частен случай [smile]
Така или иначе това са две отделни неща. И когато в частен случай конструктивно са реализирани заедно, това не значи че не изпълняват пак двете функции [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: ejel   
Дата:   31-12-10 09:32

HSGeorgiev, по-напред съм дала определение за бленда, което приемам (както цялото устройство, така и числовото изражение на количеството минаваща светлина, точно както в немския)...

Това, което ме озадачава, е преводът от английски на български, който се ползва за shutter:

затвор, обтуратор (на фотоапарат) – eurodict online

При справка за дефиниция на shutter (m-w online) виждаме това: a mechanical device that limits the passage of light; especially : a camera component that allows light to enter by opening and closing an aperture...

Като чета определението, „затвор” би трябвало да е и бленда, нали? Но може би затвор се ползва само при „скорост на затвора”, знам ли...

За мен въпросът е предимно езиков, иначе материали и физика колкото искаш...[smile]

Синекдохи също[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: alsash   
Дата:   31-12-10 09:33

колко сложно казано това просто нещо [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   31-12-10 09:44

ejel [smile] да в случая предполагам въпросът е предимно "езиков" [smile]
В цитираното от теб определение се казва, че затворът е механично устройство, което регулира "the passage of light" [smile] - "регулира преминаването на светлината" - в случая те съветвам да го преведеш като "регулира количеството преминала светлина" [smile] . По-нататък уточняват, че това става чрез "by opening and closing an aperture", но имат предвид наистина отваряне и затваряне на отвор [smile] Значението на английската дума си е това, а ти го схващаш точно като фотографския термин (btw наистина е написано леко двусмислено тук [smile] )
В общия случай има наистина два отвора - на един от тях това, за което тук спорят дали било бленда или диафрагма или апертура регулира диаметъра и така регулира общото количество светлина, което ще достигне до филма или матрицата. На другото има затвор, който регулира времето на експонация и така пак регулира общото количество светлина, което ще достигне до филма или матрицата.
Също така - конструктивно може да бъде реализирано така, че затворът да отваря и затваря същия отвор, на който се регулира диаметъра [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: ejel   
Дата:   31-12-10 09:58

... конструктивно може да бъде реализирано така, че затворът да отваря и затваря същия отвор, на който се регулира диаметъра

-------------------------

Точно това ме озадачаваше - едно и също нещо ли е или са тотално различни...

Мерси за обяснението[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   31-12-10 10:10

написа:

> ... конструктивно може да бъде реализирано така, че затворът
> да отваря и затваря същия отвор, на който се регулира
> диаметъра

>
> -------------------------
>
> Точно това ме озадачаваше - едно и също нещо ли е или са
> тотално различни...


[smile]
Ами в общия случай са "тотално различни" [smile]
Затворът е поставен в камерата. Механизмите, които го задвижват са също там. Той държи матрицата/филма постоянно затворени на тъмно [smile] и ги отваря само за времето на експонацията.
Блендата е поставена в обектива, защото обективите с различна конструкция постигат различна светлосила (не максималната светлосила [smile] ) по различни начини, особено вариообективите, защото светлосилата зависи и от фокусното разстояние освен от действащия отвор.
Та блендата и затвора са различни устройства почти по същата причина, поради която изобщо има различни обективи, които да се поставят на камерата.
Обаче пък сега стигаме точно до това - ами има много камери, на които не им се сменят обективите [smile] Като вземе предвид, че тези камери обикновено не са и огледално-рефлексни задачата на конструктора се променя значително - оптичната система е винаги една и съща и няма огледало, което задължително да стои пред филма - може да се приложат и по-удобни в случая решения [smile] Аз съм виждал компактна средноформатна камера, която има един отвор, на който му се променя диаметъра на три степени само и при снимане се отваря и затваря за май три различни времена в зависимост от натягането на пружина. И си работи [smile]
Проблемът с тази тема е точно в това - прекалено сложни и направо плашещи започват да изглеждат нещата така академично обяснени, защитени и оспорени [smile] А те всъщност не са толкова сложни [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: ejel   
Дата:   31-12-10 10:14

Данке!!![thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: Canon   
Дата:   31-12-10 14:55

В общи линии самата картинка е много наивно направена, а в комбинация с контекстуалноста на английския и некадърността на пишещия (при затвора, смислово разбираемата дума за светопропускащата му част не е отвор, а процеп - "crevice") води до неяснотите.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: мара   
Дата:   31-12-10 20:19

мноо гот[smilie18] [smilie18] [smilie18]
ЦЕНТРАЛЕН ЗАТВОР [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: TheChristian666   
Дата:   31-12-10 21:08

HSGeorgiev написа:

> Относно wiktionary.org ...
>
> Само искам да отбележа, че ако се заинтересувате кой е
> ЕДИНСТВЕНИЯ автор на въпросната статия "бленда" е
> CvetanPetrov1940.
> Той се е представил по следния начин:
>
>
>
> Потребител:CvetanPetrov1940
>
> Здравейте!
> Интересувам се от въпроси свързани с радиотехниката, авиацията
> и нови материали в авиацията и автомобилостроенето.
> Цветан Петров

>
> Моите уважения към въпросния CvetanPetrov1940, редакторите
> доброволци са хора, заслужаващи уважения. Ама дали той го е
> копнал отнякъде това или пък разбира много добре от фотография
> или пък филология ... не ми е много ясно [smile]

Съжалявам, че се връщам малко назад в темата, но, HSGeorgiev, точно в радиотехниката се използват бленди (точно като тия във фотоапаратите ни, само че по-големи) като вид пасивно усилване на радиосигнал – ако на пътя на една радиолиния сложиш бленда с правилно подбран отвор (та да закрива II френелова зона), се получава усилване на сигнала в приемната антена спрямо без никакви препятствия по трасето. [smile] Да, може би звучи странно, но в случая "отварянето" на тая бленда или пълното ѝ премахване би намалило нивото на сигнала. Исках просто да кажа, че това механично творение намира доста широко приложение в някои специфични области, различни от фотографията. А "апертура" се ползва при антените, но това мисля, че се отдалечава от темата тук. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: borovinka   
Дата:   02-06-11 18:23

Бут [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: malakar   
Дата:   03-06-11 10:27

6 страници... прочетох ги всичките и единственото, което разбрах с пълна сигурност е, че п.тката е отвор, благодаря на Мара [smilie5] [smilie5] Около 3-та страница исках да си изям дипломата от филологическия, около 5-та я изядох [smilie21]

П.С. Петък е.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: b-w_devil   
Дата:   03-06-11 12:38

БЛЕНДАТА има ли ЛАМЕЛИ?!?
[smilie11] [smilie25] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: pefoto01   
Дата:   03-06-11 12:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: tantris   
Дата:   03-06-11 12:47

А къде се изгуби авторът на темата? От 3-4 месеца не е влизал във форума[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Що е бленда?
Автор: vgramatikov   
Дата:   03-06-11 12:51

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »