Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Backfocus при Nikon D90 има ли решение?
Автор: Stoychev   
Дата:   10-12-10 23:38

Мести се огледалото. Някъде бях чел, че в сервизите на Никон имат софтуер за корекция на фокуса в самия обектив, но от Профайлд ми казаха, че нямат такова нещо и настройват фокуса само в тялото.

Виж това.


Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus при Nikon D90 има ли решение?
Автор: ILiyanKirkov   
Дата:   10-12-10 23:52

Не съм казал че проблема преди го е нямало, просто преди снимах повече и не се вглеждах толкова много (под преди имам предвит 1г), сега като само гледам стари снимки и сякаш този проблем си го е имало и тогава. Даже още стесних диапазона, апарата дава бекфокус между 1м и 4м , т.е. преди 1м и след 4м всичко си е на място заковано.

Въпроса ми беше след калибрация в сервиза ще се оправи ли това, и ако се оправи това ще се развали ли друго?



Публикацията е редактирана (11-12-10 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus при Nikon D90 има ли решение?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-10 00:04

Може да сравниш как е с къс и теле обектив или двата края на зум обектив.

Предполагма проблема ти е с широкото т.е. между 16 и 40мм. Поне при сигмите дето имам проблеми е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus при Nikon D90 има ли решение?
Автор: ILiyanKirkov   
Дата:   11-12-10 00:14

При широкото по не се забелязва, защотото ако обекта е в едър план, то той е по-близко от 1 метър, и фокуса си е точен. Ако пък е на широко и е над над 1,5-2м неможе да се каже точно къде е фокуса, защото обекта е много малък. Най-ясно личащите примери с проблема при мен са при 105мм/5.6 и при 35/1.8 няма да обесняваме защо е така, на по-запознатите им е ясно. Забелязах и няколко снимки правени на 40мм - обекта на 1,6м и фокуса вместо на очите, пак ходи към ушите. Проблема мисля че съм го формулирал ясно, въпроса също, просто ще се радвам ако някой може да ми отговори, ако не след нова година ще видим какво ще стане със сервиза.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus при Nikon D90 има ли решение?
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-12-10 00:18

Две тела д90 съм имал и съм нямал проблеми с два различни 300/4 35 1.8 50 1.8 и тнт.
Д300 имаше бронт фокус с 300/4

7д то ми е на +7 със 400 5.6
Може би има нужда и от лека корекция със 85 1.8 но не съм се хващал да тествам.

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus при Nikon D90 има ли решение?
Автор: strikeback   
Дата:   11-12-10 12:01

горещ охлюв - горе съм написал че това се случи само в една ситуация която беше сложна за фокусиране - можеш да прочетеш
и тогава т.н. ЗАУ фокусира ръчно и беше ОК
не е от ЗАУ

относно разликите във фокуса - не виждам локига да се калибрира само апарата - все пак проблем с фокуса може да даде и обектива

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus при Nikon D90 има ли решение?
Автор: Stoychev   
Дата:   11-12-10 13:24

Моят въпрос е: къде и как се калибрира обектив?

Отговори на това съобщение
 Re: Backfocus при Nikon D90 има ли решение?
Автор: simbon4o   
Дата:   06-06-14 19:41

Значи, не е D90 мойто тяло, но... наскоро си купих Д5000, имаше бек фокус с 35 1.8 или поне с него си личеше повече. Зачетох се в нета какво са писали умовете и намерих това
http://buckscorner.com/home/nikon-d90-autofocus-calibration/

Отворих моя Д5000 и за няма и 20-30мин врътнах с малко трите болта по часовниковата. Преди дова си купих комплект шестостенчета, някакви много евтини китайски намерих черни в комплекта имаше 1мм и 2мм това, което е нужно мисля че е нещо средно, но и с 1цата стана. Комплекта беше 1.5лв. Един накрайник кръстата отверка за лев да махна долния капак и бях готов.
Резултата е идеален, кове фокуса където трябва а ми правеше грешка от около 30-40см на разстояние 3-4м. Може още малко да се донамести, но мисля да не го бутам за сега повече.

Та мисълта ми беше никоните без фокус настройка в менюто явно лесно се настройват.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »