Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 От цифрова, към аналогова?
Автор: fogost   
Дата:   05-12-10 20:03

Здравейте скъпи съфорумници!
Вече един месец ме мъчи една мисъл, която все повече се прокрадва в главата ми всеки изминал ден.
Малко предистория!
От самото начало като започнах да се занимавам по активно с фотографията някак от вътре ми идваше нещата, които правя да са черно бели.
"Ще ти мине" казваха хората. Да ама не ми минава, не само, че не ми минава, но напоследък започнах да снимам предимно на черно бял филм! Имам цифров апарат, не лош, Nikon D 300, имам и лентов Nikon EM, взимам от време на време и Yashica-Mat EM.
Най-голямо удоволствие изпитвам, когато снимам на филм, е така, не искам да видя веднага какво е станало, не! Не искам да обработвам след това в фотошопа, не искам да конвертирам в черно бяло, искам просто да се наслаждавам на снимането..... Оценявам цифровото изображение и всичко съпътствано с него, но вече 1 година просто ми се снима на филм... Да цифрово е лесно, да, един от най-добрите ми кадри са цифровите, да има хиляди предимства, но ... просто е това да си снимам на лентата, да не знам какво става, да е шумно, да е черно бяло, точно това ме кара да се чувствам много по-готино и по истинско.
Стоп на предисторията!
Сега идеята.
Тъй като финансовите ми възможности не са много големи и не мога да имам всичко, все повече се замислям да продам цифровия си апарат и да си взема нещо готино средно форматно за горе-долу същите пари..
Колебая се! От една страна не съм хващам цифровия от 2 месеца снимам си постоянно на филм. Защо пък да не си взема примерно някоя
Mamiya RB или нещо от този клас.
Имам Nikon D 300 с грип, обектив 50 1.8 и окомплектовка, за която мога да взема спокойно 1800 лв, пари достатъчни за доста прилично средно форматно филмово тяло и обектив.
Не мога да се реша, хем сърби, хем боли...
Вие какво смятате, че е най-добре да направя..., наистина съм адски раздвоен!
Пък ако ми потрябва, цената под наем на D700 и приличен обектив върви някъде до 60 лв на ден...

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: digitalgab   
Дата:   05-12-10 20:08

Не се вдивявай, снимай си на цифрата и на филма, така си добре, повече не ти трябва.
Вземи под наем един средно форматен кат искаш и снеми 12-16 шедьовъра, да се успокоиш.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fogost   
Дата:   05-12-10 20:11

То да се успокоиш, колко да се успокоиш, вече 1 година не мирясах.. Пробвах, ама е на..
От къде мога да взема средно-форматно под наем :)

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: digitalgab   
Дата:   05-12-10 20:13

Който търси намира. Не е работата да искаш да снимаш на такъв. Трябва да знаеш какво искаш да снимаш, че на такъв да го снемеш и тогава вземаш под наем, за определен проект.
12-16 шедьовъра, че ако не се получат след проявяването, да ти излезе и златно всичкото накрая.



Публикацията е редактирана (05-12-10 20:20)

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   05-12-10 20:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: didesignbg   
Дата:   05-12-10 20:40

за черно бяло филма си е филм[smilie24]
Една мамия c220-330 е смешни пари.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: victory13   
Дата:   05-12-10 20:49

едно такова решение изисква доста умствени упражнения и преценка на обстоятелства... които тук някой надали ще си позволи вместо теб... [smilie18]

успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: loveforever   
Дата:   05-12-10 20:52

Лично аз се запалих по-активно по фотографията едва във времето на дигиталните фотоапарати. Известно време след това, като понавлязох в материята и лентовото снимане ми стана интересно, най вече заради възможността да правя определи кадри на фул фрейм. Ами взех си едно лентово тяло на което да мога да си слагам обективите дето имам и почнах да снимам с голям кеф. И така за три години имам изщракани 3 филма. Определно не съжалявам за направеното, даже напротив, но трябва да отбележа и че тялото заедно с филмите и всичко покрай тях не ми е излязло повече от 100 лв.
На база натрупания от мен опит мисля, че това не е начина при който нещата ще се получават по-просто и по-лесно - даже напротив. Затова и мисля че в този смисъл не се оправдава инвестицията в скъпо средноформатно лентово тяло.
Няма значение с какво точно снимаш за да се наслаждаваш на снимането. Магията е вътре в теб - или я има, или я няма.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: drago05   
Дата:   05-12-10 20:53

fogost, интересува ли те Hasselblad 500 EL/M с обектив Planar 2.8/80 mm, два визьора (шахтов и призмен), две касети 6x6 и 6x4.5, ръкохватка, жило и т.н. ? Всичко е много запазено.
Не го давам под наем, но евентуално бих могъл да се разделя с него. Причина за продажбата - събирам пари за доста скъпа видеокамера. [smile]



Публикацията е редактирана (05-12-10 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: LTG   
Дата:   05-12-10 20:54

Я не се превземай... лепи един черен изолирбанд на дисплея и си готов [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: victory13   
Дата:   05-12-10 20:56

и карта 500мб...

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fogost   
Дата:   05-12-10 21:02

deus_ex_machina - благодаря за споделената информация, ценна е!

drago05 - дай направо офертите :)

За всички, които са писали в темата, благодаря Ви, че отделихте от времето си!

За всички, които ще пишат занапред:

Знам, че има цветни ленти, знам, че има и 8мм и 36х24, и за тях съм чувал...

Е тъй, написах темата по една или другата причина, моля, не ме посипвайте с пепел.

Ще се радвам наистина да прочета нещо смислено, колкото може и да бъде то в тази тема!



Публикацията е редактирана (05-12-10 21:04)

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: GMir   
Дата:   05-12-10 21:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: nsirakov   
Дата:   05-12-10 21:20

негативизмът у форумците може да съсипе ентусиазма на всеки напоследък...

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: harvester_vn   
Дата:   05-12-10 21:20

Има една Мамия 645Е със Секор 80/2.8, състояние като току що излязла от магазина. Ако те интересува....

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: alsash   
Дата:   05-12-10 21:30

...дано не се чете като ...от класически към анален

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: asahi   
Дата:   05-12-10 21:31

"Аналогова" фотография има само в интернет, но не навсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fogost   
Дата:   05-12-10 21:32

nsirakov - Споделям!

harvester_vn - това е страхотна машинка, но честно казано ми се ще да имам възможност за 6х6 много обичам квадратчетата! Въпреки това ще го имам в предвид! Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: xamlet   
Дата:   05-12-10 21:37

Скачай на една Мамия с330 или 220 с няколко обектива и ще си предоволен, както е споменал didesignbg. Можеш да си намериш целия комплект за под 1000лв със сигурност

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: didesignbg   
Дата:   05-12-10 22:29

За 500 лева ще вземе перфектна с220 с 80/2,8[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: botzi   
Дата:   06-12-10 01:32

Хехе аз имах подобна дилема, мислех си за пентакон сикс ...... среден формат .....само че имах никон Д90 с 50 1,8 ..... имах и грип преди, имах и 17-50 2,8 ..... и от много чудене минах на канон 1Дс пак с 50 1,8 хем фулфрейм, хем цифров ..... нещо като хибрид, адски съм доволен до сега от тялото и по голямата матрица си е по голяма матрица :) ..... шума си ми е като на филм .... абе кеф :) .... и още ме сърби да пробвам лента .... и като цяло тярбва да има любов към фотографията ..... и да се снима :)
успехи ..... и мисля че и на филм да минеш няма да сгрешиш ..... другия вариант е търси за тези пари 35 мм тяло 5Д или 1Дс и си цъкай чернобяло .....

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: pefoto01   
Дата:   06-12-10 01:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fotorafi   
Дата:   06-12-10 09:09

Напълно ви разбирам. Снимането с цифрова камера е измислено за фотографите от вестниците, списанията, агенцийте,любители и огромната маса от туристи по света.Много е по-лесно: снимаш ,виждаш,триеш или оставяш. Имах възможност да се запозная с учебната програма на Ню Йоркската академия за изящни изкуства,факултета по фотография. Там започват и снимат една година само черно-бяло ,на филм и само с нормален обектив. Снимането с филм възпитава, създава навици за мислене-композиция,светлини и сенки, претворяване на колоритния свят в черно-бялата гама,ползването на филтри,планиране на снимачния процес,търпение и изчакване на най-върховия снимачен момент.Случайността е много по-малка. И така е много е по-лесно от филм да се прехвърлиш на цифрова камера. Затова има цели фотоклубове,общества снимащи с филм. Затова е хубаво да имаш както цифрова, така и филмова камера.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: uri64   
Дата:   06-12-10 09:30

Ми щом те влече - минавай смело на филм и не му мисли толкова...направи го както си го описал по-горе - 35 мм-ова камера, 50 мм-ов обектив (1.5) и ЧБ филм и така карай една година...само за бога не го прави с Практика или Зенит/Фед/Зорки или подобни...

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: ilcoin   
Дата:   06-12-10 09:44

Същото е и при мене. Нямам дигитална техника от почти 2 години. Нямам и намерение да купувам. Така ми харесва, така и ще си остане, поне за момента. Ако ми потрябва да снимам нещо, което да предполага използване на дигитална техника, има откъде да взема/наема.

Събрах смелост и отскоро събирам домашна лаборатория. Вече са почти факт всичките салтанати, така че скоро се надявам да извадя и първата продукция от нея.

Абе, обичам да ми мирише на филм, тва е .......

EDIT: fotorafi [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (06-12-10 09:49)

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: antonio.caro   
Дата:   06-12-10 10:13

Не е задължително да взимаш Мамия РБ.
Имаш Яшика Мат, снимай с нея.
Мислиш, че някой ще дойде да ти дърпа ушите, че снимаш с Яшика, а не с Мамия?
Пък като изкукуригаш - винаги можеш да си вземеш един Съселблад...

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: borkond   
Дата:   06-12-10 10:31

Лично аз смятам, че fotorafi е прав, но защо само чб и цветно също. Едни от най-добрите български и небългарски фотографи снимат не само на среден, а и на широк и ултращирок формат.Ако подходиш правилно към всички процеси, резултата може да бъде не само безшумен, а и умопомрачителен от към детайл, качество и цвят. Не трябва да забравяме, че като динамика лентата все още се представя по-добре от матрицата, а и вече със сравнително не много скъп скенер резултата е 50-100 мегапикселов файл.Едни от най-добрите ми снимки са правени със средноформатна камера!Разбирасе снимането е по-трудно и стремежът е към по-малко брак, а и трябва да се овладеят добре методите при определяне на експозицията, композицията и предподготовката, но тогава, колкото и да е странно, резултата достига близо до 100 проц.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: darksorrow   
Дата:   06-12-10 10:41

резултата е 50-100 мегапикселов файл

ти пък. поне 1 гигапкисел вадят. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: ivansky   
Дата:   06-12-10 11:10

и аз се питам защо ти е мамия рб, като имаш яшика.
с яшиката можеш да се наслаждаваш на снимането на филм точно както и с мамия рб или 220.
не си продавай цифрата, а просто снимай с каквото ти се снима на момента.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: Roland909   
Дата:   06-12-10 11:37

fogost - според мен е хубаво да помислиш и за домашната фотолаборатория.
Работата с увеличителя, химикалите и фотохартията е едно неописуемо магическо преживяване:) от което съществено зависи и крайния резултат.
Ако разчиташ само на снимане и после на сканиране - губиш огромна част от удоволствието и контрола, а и пак ще се наложи да пускаш шопа. От сканиране до сканиране има огромна разлика.
За цялостна работа с ЧБ не се изискват много средства и химикали, основния проблем е - свободното време и да си намериш подходящо тъмно помещение за лабораторията. [smilie24]
Като цяло съм съгласен с теб и класиката си има една красота която не може да се замени от нищо цифрово. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: geokar   
Дата:   06-12-10 11:42

Голяма краста е лентата, да знаете, няма оставяне... Пък за тези, дето я бъркат с "фул-фрейма", няма опасност да се разболеят от нея, те просто не знаят за какво става дума... ("за три години - три филма" и "на базата на натрупания опит" ?!?)



Публикацията е редактирана (06-12-10 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: RustyGun   
Дата:   06-12-10 11:55

Ако не ме спираха финансите бих снимал само на филм. Много по-доволен съм от лентата и самото усещане при заснемането, отколкото от дигиталната. А за лаборатория започнах да си мечтая тия месеци. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: mihajlov2   
Дата:   06-12-10 12:49

Над десет години си играх с филмови апарати, чернобели филми, хартии и домашна лаборатория. Честно казано, наситих се напълно на филма. От 7-8 години насам, с постепенното, а след това и масовото навлизане на цифровата фотография, както и поевтиняването на цифровите камери и особено на ДСЛР-ите, както и с развитието и масовото навлизане на компютърните технологии и усъвършенствуването на програмите за обработка на изображения, вече ми е невъзможно да си представя да изоставя почти напълно цифровата фотография и да се върна към филма. Но това си е лично виждане и избор на всеки[beer]



Публикацията е редактирана (06-12-10 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: antonio.caro   
Дата:   06-12-10 16:10

Който кукурига и се чуди дали има и други кукуригащи, нали знае къде е курника?

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: alexstudio   
Дата:   06-12-10 16:56

Скромния ми съвет е-почувствай какво ти казва сърцето и действай [smile]
Техника се купува и продава и особено дигиталната е бързо остаряваща...


Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: aldygreen   
Дата:   07-12-10 00:31

Ако човек не знае какво търси, намира нещо друго.
[smilie18] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fogost   
Дата:   08-12-10 22:41

Благодаря на всички, които написаха мненията си! Някой от тях са наистина ценни за мен!
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   08-12-10 23:09

Проблемът на филмовата фотография е , че идва време в което трудно ще се намират филми . Лайката ше изчезнат ,колкото и да не ни се иска .... На някои места дори отказват да проявяват и сканират ....Затова зареждайте хладилниците и снимайте на филм ,докато го има [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: didesignbg   
Дата:   09-12-10 08:56

Тогава ще е още по-хубаво, ще си бъркаме и емулсия. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: geokar   
Дата:   09-12-10 23:51

ivan.draganov
Това, за щастие, не важи за Европа - в Германия навсякъде има евтини лайка-филми, даже в евтините хранителни вериги, в дрогериите се намират и диапозитиви (всичко, естествено, с проявяване, скениране, рамкиране и т. н.). Ролфилми има по фото-дрогериите или при големите доставчици в Интернет, планфилми, течна емулсия, фотохимия и какво ли не - пак там. Даже се говори за връщане към лентата - възстановиха, например, производството на "полароид"-филми. За съжаление, обаче, аналога трябва да си остава до увеличението и готовия продукт аналогов. Колкото и да не ми се ще, един скан, и най-успешния да е, дигитализира съвсем буквално изображението и го заразява веднага с болестите на "цифрата". Ама като няма друг начин да публикуваме в нета... Все пак тук даже по коледните пазарчета фотографи, продаващи снимки, смятат за похвала да казват, че снимките са "истински" и нямат нищо общо с цифрата и шопа. Знам какво ще ми възразят, знам и в кой век живеем, просто си е така, изпитал съм го.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: BirdOfPray   
Дата:   10-12-10 02:28

Виж тука една интересна оферта


Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: icikonti   
Дата:   10-12-10 09:25

Аз в профила си я има 1 цифрова, я не...
Имам фотолаборатория, но доста време мина, за да я събера!ВНИМАВАЙ С ТОВА.И не струва 1000 лева, ами няколко пъти по толкова...
Май няма много смисъл да снимаш среден или голям формат /в черно-бяло/ и да нямаш ДОБРА лаборатория.Ако пък нямаш и място за това-заеби.Някои хаотички фотографки, копират в банята, но резултатите са неповторими и неповторяеми.
В Европа /по мнение на други съфорумци/ все по-рядко се срещат фотоателиета, които да предлагат КАЧЕСТВЕНО копиране.По споделена информация -90 Е за 80 см по дългата страна, за качествено копиране, естествено с хартията.
От друга страна фирмите произвеждащи хартия - останаха малко и всичко ПОСКЪПВА.
До колкото те виждам, мисленето ти е за удоволствието от снимането.Ако е само това, ще видиш голям зор с копирането, просто защото двете неща са коренно различни.
Прочети моля те, интервютата в сайта на Майкъл Кена.Там има информация, за това колко е важно да мислиш за копирането...като за нещо отделно.
Той е може би единствен вече- голям и известен фотограф, който си копира сам нещата!!!
А пък ти ги казвам тези неща, защото никой няма да ти гледа филмите колко добре са експонирани и проявени, ами ще ти гледа КОПИЯТА на ХАРТИЯ!...Освен ако не искаш да сканираш и да шопиш после....Твоите зрители и дай Боже колекционери, ще се интересуват не от твоето удоволствие от снимането, а от КАЧЕСТВЕНОТО КОПИЕ на ФОТОГРАФСКА ХАРТИЯ.
Естествено, че цената на такова копие е в пъти по-голяма от тази на принтерната разпечатка /ако има глупаци, които смятат обратното- не ми се занимава с безсмислени спорове/.


Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   10-12-10 23:27

Geokar,добре казано [smilie24]
Радвам се ,че доста форумци снимат и на филми ...Или по-точно ,че не са преставали .... Преди време си купих едни лайка филмчета точно от Германия . Аналогово /цифрово ,важното е да снимаме [smilie24]




[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fotorafi   
Дата:   16-12-10 02:24

И аз обичам да ми мирише на филм, ама като тръгна на екскурзия в Египет... ми трябва цифрова.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fae   
Дата:   14-02-11 14:41

Подкрепям идеята ти за "метаморфоза" [smilie3] , в крайна сметка търсиш удоволствието от снимането. Освен това обмислям предложението ти за цифоровия апарат [shtrak], успех!


Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: digitalgab   
Дата:   14-02-11 14:50

На мене ми харесва, като направя добър кадър с цифра, да го документирам и на филм. Лентата има силата на документ най малкото.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fotorafi   
Дата:   15-02-11 11:12

Колега, изправил се пред сложна дилема... Като дългогодишен фотограф от 1967г. изживях една епоха на черно-бялата фотография, тъмната лаборатория,копирането на снимки от 9/13 до 40/50 см.Много радости и вълнения. Навлезе и снимането на цветните диапозитиви и на цветен негатив. Животът го изискваше, защото се прехранвах с фотографията. Вече копирането на снимки се извършваше от други колеги, машини... Дойде и цифровата фотография с неините предимства и недодстатъци. Тя е измислена за бърза реализация на снимките за вестници, списания, агенции и за любителите. Евтино, няма филм,снимаш-триеш. Но вече подготовката за снимката,мисленето,композицията, реализцията много често се извършва инстинктивно, механично. Затова всички сериозни учебни заведения по фотография в белите страни се започва от черно-бялата филмова фотография, само с нормален обектив, после със сменяеми твърди обективи, зумове, цветен негатив и тогава цифрова.Съвет от мен: Остави си цифровия апарат, не го продавай. След време ще ти се яви необходимост за него. Хубавое, че имаш филмов Никон. Имаш съвместимост за оптиката за двете системи. Сега имаш дилема за снимането на филм- на лайка формат ли да останеш или на среден формат 6/6 или 6/9. Тези формати са за по професионални заснимания, имаш ли такава необходимост? Ако наистина имаш купи си някоя срдна по възможности и цена камера на 6/6: Пентакон или Киев 88 /Салют/Не са толкова скъпи и оптиката им също. Тръгнеш ли на разни Мамии, Хаселблади... те са скъпи. Трябва да решиш-искаш ли да имат сменяеми обективи/ като изброените/ или да имаш една двуобективна камера 6/6 без сменяеми онбективи: Флексарет, Яшика-Мат, Ролайфлекс. А ако Никона, който имаш не те задоволява, продай го и си купи един от по-висока класа, не са много пари. Замисли се, какви снимки ще правиш,но остави двете системи. Животът го налага. Снимането на филм ще стане до 3-5 години бутиково. Скъпи филми, обработка...но носи много вълнения. А ние за това и живеем. Рафи Марукян, София 0886-711-193 или 840-18-55 Успех и късмет

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: n1x0n   
Дата:   15-02-11 14:16

fogost, смислен отговор на въпроса си ще получиш трудно, поради единствената причина, че към момента всички твои колебания са чисто емоционални. Каква камера, какъв формат, какъв филм... всичко това опира само и единствено до теб.

Очевидно си от хората, за които емоцията породена от начина на снимане има голямо значение - затова избери камера, която ще те кара да се чувстваш добре, докато снимаш с нея. Дали ще е малък формат или среден, дали ще е компактна като Yashika-Mat или огромен топуз като Mamiya RZ/RB 67 - няма значение, стига да получаваш усещането, което търсиш.

Ако искаш филм - снимай на филм, ако искаш квадрат - вземи си 6х6... не слушай теории за това как едните били твърде професионални, пък другите твърде тежки. Когато фотографията ти е хоби - няма смисъл да се съобразяваш с нищо, освен със своите желания, усещания и възможности.

Същото се отнася и до решението за продажба на дигиталката - ако не снимаш с нея - продай я, какво толкова. Тъкмо ще си избистриш отношението към цифровата фотография. Нямайки дигиталка - бързо ще усетиш дали ти липсва или не.


Затова всички сериозни учебни заведения по фотография в белите страни се започва от черно-бялата филмова фотография, само с нормален обектив, после със сменяеми твърди обективи, зумове, цветен негатив и тогава цифрова.

Рафи, понеже на два пъти споменаваш този "факт" - дали имаш нещо по-конкретно по въпроса?
Защото аз до момента не съм срещал подобна учебна система в нито едно от висшите училища по фотография в Европа и Северна Америка, които съм проучвал... пък те не са малко.

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: fogost   
Дата:   15-02-11 15:32

Благодаря на всички коментарите!
Аз направих своя избор и той е изцяло филмова фотография. За сега изчаквам с избора на средноформатен апарат. Поздравявам всички със снимка от първата ми фотосесия след като останах само с филма.
Любимата ми Yashika MAT и лично за мен отличния филм TX 400 на кодак (трите хикса) :)


http://photo-zona.net/images/user63761/album26161/large/1297629221_lnpo8280_16.jpg



Поздрави!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: От цифрова, към аналогова?
Автор: digitalgab   
Дата:   15-02-11 15:51

Отлично, без това черното долу вляво!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »