Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: pc_genius   
Дата:   30-11-10 08:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: valen_tin   
Дата:   30-11-10 09:00

абе, не ползвате ли highlight alert? аз на 50Д-то го ползвам и много бързо преценявам дали трябва да повторя снимката ... пробвайте, може и на вас да ви е удобно.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: pstoev   
Дата:   30-11-10 11:08

pc_genius
фокуса през лайв-вю при 40Д не е по контраст а по фаза.за това казвам че фокусира по един и същ начин!вдига огледалото фокусира по фаза мигновенно и огледалото пада :)
но защо е по-точен!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: asahi   
Дата:   30-11-10 13:08

По-точен е, защото е по-бавен и по-чувствителен. При лайв вю за аутофокусни сензори се ползват зони от матрицата, а при класическия метод - аутофокусни сензори, гледащи през полупрозрачна зона на основното огледало и още едно малко огледалце.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: imitev   
Дата:   30-11-10 13:31


40Д фокусира с матрицата на лайфвю???

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: hsgeorgiev   
Дата:   30-11-10 13:51

написа:

> По-точен е, защото е по-бавен и по-чувствителен. При лайв вю за
> аутофокусни сензори се ползват зони от матрицата, а при
> класическия метод - аутофокусни сензори, гледащи през
> полупрозрачна зона на основното огледало и още едно малко
> огледалце.


Людмиле, така е при Д90. Д90 при live-view фокусира САМО контраст детект върху матрицата. Не може да използва автофокусните сензори и следователно при live-view няма фазово фокусиране.

При Д300 можеш да избираш от двата варианта.

При 40Д, за който говорим тук, е обратното на Д90. Няма контраст детект. Като фокусираш автоматично при live-view камерата сваля огледалото, фокусира по абсолютно същия алгоритъм както обикновено (то си е както обикновено, затова и екрана е черен, пък през визьора се вижда в точно този момент [smile] ) и когато фокусира и свърши с меренето пак вдига огледалото и включва live-view.

От тези три камери на 40Д варианта е най-бърс и най-безшумен (особено при единия от двата достъпни режима), на Д90 е най-точен (защото е по контраст върху матрицата - просто няма отместване - където фокусира там и снима), а на Д300 е комбинация и от двата.

Общо pstoev доста добре се е ориентирал (особено като се има предвид, че използва 40Д отскоро [smile] ) и много точно вече е описал алгоритъма на 40Д при фокусиране в live-view. Само че според мен се заблуждава - може би наистина кадрите му с live-view са с по-добър фокус, но това може да се дължи на други някакви причини (ако е използвал при тях статив може да има такова впечатление, ако са винаги на статични обекти /логично/ пък през визьора снима динамични моменти) и т.н. Но не и алгоритъма - той не се променя точно при това тяло.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: mario007   
Дата:   30-11-10 14:12

Да ви имам проблемите.
Аз преди време го изпуснах моя апарат и понеже бе в един сак, да вземе нещо твърдо да го хакне баш в дисплея.
Та сега на мястото на дисплея имам една цъфнала звезда, не знам дали ме разбирате.
И го карам без дисплей.
Едно време, с лентаците, да не би да сме имали дисплей.[smilie3]
А ако си забравил в къщи и светломера, ами снимаш на око. И пак ставаха хубави снимки.
Особено ако има някоя хубава кака.
Лек ден на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: teoget   
Дата:   30-11-10 17:04

Може ли да попитам ,защо като натисна копчето да са активни всички автофокусни точки,като тръгна да снимам от визьора виждам,че се включват само няколко,а не както съм задал всичките?И друго,като наглася експонацията примерно на минус една трета,като натиска бутона за снимане до половина и виждам,че автоматично той се променя?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   30-11-10 18:04

teoget
не мога да бъда напълно сигурен какво имаш предвид, като казваш "да са активни всички автофокусни точки", но предполагам, че имаш предвид режимите, в които камерата сама избира фокуса. По мои наблюдения в тези случаи наистина 40Д (и канонските тела по принцип) се стараят да постигнат максимална дълбочина на зоната на приемливия фокус. При това автофокусните точки, които светват и в тези случаи, както и във всеки друг случай са точно тези и само тези, който отчитат фокус. В частен случай може и да са всичките - ако например снимаш нещо изцяло плоско, перпендикулярно на оптичната ос на обектива - тогава с достатъчно приближение ще можем да кажем, че всички автофокусни точки ще отбележат фокус заедно. Теоретично това е по-скоро случая, в който снимаш сфера и всичките и точки съответно са равноотдалечени от точката, в коятооптичната ос на обектива ти пресича равнината на медията.
Като прочетеш това, което се наложи да напиша за да обясня би трябвало сам да разбереш - защото то е точно толкова ненужно теоретизиране, колкото и звучи [smile]
Затова - просто приеми нещата така: когато оставиш тялото само да ти определя фокуса точките които светват ти показват къде точно имаш фокус.
А дали можеш да имаш фокус на всички точки едновременно не в горните измислени идеални случаи, а в реалността? За това ще трябва да се позаинтересуваш конкретно за обектива, който използваш при какви условия снима хиперфокално - над определена дистанция и при над определена бленда всеки обектив снима хиперфокално - това разбира се не означава, че всички точки са едновременно на фокус, но означава че всички точки пред теб са вътре в зоната на приемливия фокус или да го наречем DOF :)
Разбира се, трябва да споменем също така, че това всичко не са някакви характеристики на 40Д, а по-скоро базови положения във фотографията :)
Почети по въпроса, поекспериментирай и ще видиш, че е интересно [smile] Особено ако си падаш по пейзажи. [smilie24]

Относно втория ти въпрос - тъй като не можеш да "нагласиш експонацията примерно на минус една трета" - защото експонацията е времето на експониране и се измерва в секунди или по-често в части от секунди - очевидно имаш предвид по-скоро корекциите на експонацията, което обяснява и объркването ти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпроси за 40д?
Автор: asahi   
Дата:   30-11-10 19:37

Абе вярно, че фокусирането на 40Д е със свалено огледало. Не го ползвам този режим по този начин и съм забравил [smilie4]

Как го ползвам? АФ бутонът ми е изведен отзад. Вдигам фотоапарата, фокусирам, после включвам лайв вю и повече не фокусирам, защото няма кой да ми размести фокуса.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »