Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   24-11-10 12:01

Здравейте,
онзи ден, отваряйки една снимка във Photoshop CS5 от Camera Raw, забелязах промяна в цветовете: докато е в Camera Raw изображението има доста по-светли и наситени цветове отколкото, когато е във Photoshop. Някаква представа за разликата можете да добиете от двете изрезки, които съм прикачил от print screen на ACR и съответно Photoshop.
Ще съм благодарен, ако споделите идеи, защо се получава това разминаване, като имате предвид, че изображението (RAW) е заснето в Adobe RGB, в Camera Raw working space е също Adobe RGB и във Photoshop working space е пак Adobe RGB.
http://87.121.7.213/site_pics/166/e_1290588935_ACR.jpg
http://87.121.7.213/site_pics/170/g_1290592748_CS5.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: harvester_vn   
Дата:   24-11-10 12:03

Направи си всичко на sRGB

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   24-11-10 12:06

май не ми се получи прикачването на снимките


http://87.121.7.213/site_pics/166/e_1290588935_ACR.jpg




http://87.121.7.213/site_pics/170/g_1290592748_CS5.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   24-11-10 12:07

бинго! снимките вече се виждат



Публикацията е редактирана (24-11-10 17:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: compur   
Дата:   24-11-10 12:18

един курс може да обясни много неща!

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   24-11-10 12:25

@ harvester_vn
Tова не ми звучи като добро решение, но от любопитство ще взема да опитам.

И със sRGB положението е същото.



Публикацията е редактирана (24-11-10 14:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   24-11-10 16:08

Махни отметката от View -- Proof colors
Това е един от другите варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   24-11-10 19:16

@ didesignbg

Няма отметка на Proof Colors

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: asahi   
Дата:   24-11-10 19:34

Виж си цветните настройки на АЦР-а все пак.
ACR color settings

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   24-11-10 20:23

АЦР не съм чул да има индивидуални настройки за цвят.
Дай един скриншот от настройките за цвят на фотошоп.
Пробвай дали включването на пруф калърс - монитор ргб, до какъв резултат ще доведе.
Калибрирал ли си монитора и какъв е? Операционна система?

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: lumix   
Дата:   24-11-10 20:44

Отговори на didesignbg!

3 пъти ми отговарял абсолютно точно и подробно![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: asahi   
Дата:   24-11-10 20:57

didesignbg, индивидуални или не настройки има. Отдолу под картинката в прозореца на АЦР има линк към Workflow Options - за това става въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: asahi   
Дата:   24-11-10 21:00

Продължение: В АЦР можеш да конвертираш в едно цветно пространство, а при отварянето н акартинката после във Фотошоп - в друго. Ако подминаваш или не си активирал предупрежденията за Profile Mismatch като нищо можеш да виждаш различни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   24-11-10 21:30

Както споменах вече Proof Colors е изключен по пинцип. Опитах обаче и с Monitor RGB. Резултатът е даже по-лош, в смисъл цветовете са още по-размити. Мониторът е най-евтиният възможен Hanns-G, но поне е калибриран със Spyder 3 Pro. (Ще кажете, какво очаквам от такъв монитор? Ами нищо особено не очаквам и най-вече не очаквам да показва такава разлика между основната програма и plug-in-а, за това и не вярвам проблема да е в монитора.)
Иначе компа е с Windows XP 32 bit.
Ето цветовите (и не само) настройки в ACR и Photoshop:

http://87.121.7.213/site_pics/181/e_1290626831_Photoshop-Color-Settings.jpg




http://87.121.7.213/site_pics/168/g_1290626876_ACR-Workflow-Options.jpg




Публикацията е редактирана (24-11-10 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   24-11-10 22:13

Нищо притеснително няма в прозорците които показваш.
Прекарай един роу файл през ацр и го остави отворен във фотошоп. Зареди същия роу файл със същите настройки в АЦР и подреди така нещата че да се виждат двете снимки и направи скриншот.
Другото което се сещам е лош мониторски профил, или пък да се зарежда два пъти, но това не би трябвало да ти се прояви така.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   24-11-10 22:37


http://87.121.7.213/site_pics/163/9_1290630969.jpg



Ако се питате защо този скрийншот изглежда по-различно от двете изрезки в началото на поста, то е най-вероятно понеже ги направих на друг комп (и монитор), но разликата си я има, макар да не е толкова голяма колкото е в действителност при гледане на прозореца на ACR и Photoshop.



Публикацията е редактирана (24-11-10 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   24-11-10 22:52

Махни профила на монитора от уиндоус, други варианти не ми идват наум. Единствено той остава да е проблемен.
Провери и дали нямаш останала програмата на Спайдър да ти зарежда и тя автоматично профил.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   25-11-10 00:22


http://87.121.7.213/site_pics/163/9_1290636596.jpg



Изключих профила на монитора (Control Panel -> Display и т.н.) и сложих sRGB, който, мисля, е нормален профил за монитор. Изключих и програмката на Spyder, която е иначе през цялото време на стендбай, докато работи компа.
Резултатът е очаквано по синкаво изображение, но разликата остава.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: lumix   
Дата:   25-11-10 07:27

В прозореца на Camera row (долу) настройката е Adobe RGB, а казваш, че във фотошопа ти е sRGB!!!

Промени си настройките в Camera row на sRGB!


Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   25-11-10 08:56

@ lumix

Не, не ми е sRGB във фотошопа, а като профил на монитора, поради съмнения на didesignbg, че проблема е в калибровката. Без задоволителен резултат обаче, както е видно от скрийншотовете в предишния ми пост.

По-рано опитах и със sRGB:

"Автор: harvester_vn
Дата: 24-11-10 12:03

Направи си всичко на sRGB"
--------------------------------
"Автор: degner
Дата: 24-11-10 12:25

@ harvester_vn
Tова не ми звучи като добро решение, но от любопитство ще взема да опитам.

И със sRGB положението е същото.



Публикацията е редактирана (24-11-10 14:22)"

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   25-11-10 09:31

Не мога по никакъв начин да го повторя тоя бъг, а ти казваш че се появява на два компютъра.

http://216.18.212.226/PRODS/T1I/FULLRES/T1IhSLI00100.CR2

Свалям този файл и го отварям в фотошоп.
Постигам това

http://photo-zona.net/images/user26893/album3600/large/1290669781_xfwg6505_screen.jpg



Направи ги и ти тези стъпки. Същия файл на 100% и на двете места, да са леко застъпени и направо целия екран. Снимки качвай или във фотозоната с акаунта от фф, или на друго място където можеш да сложиш по-големичка снимка. Скриншота да е един, не да го правиш на два пъти, просто ги нагласяш да се припокриват двете снимки и принт скрийн.


Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: erotila   
Дата:   25-11-10 09:31

хора ко правите вие ей

що не смените никонския софтуер на апарата с прозорци 7 че да видите дали няма да се оправи "проблема"

пп
когато сте в RGB
и запомните файла в sRGB що ли двата файла са с различни цветове...?

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: dil_stil   
Дата:   25-11-10 10:10

...имам същия проблем, без да съм с Никон


"Махни отметката от View -- Proof colors
Това е един от другите варианти"

отначало това упражнение ми помагаше и в един прекрасен ден се оказа че не действа...включено или изключено - все тая...

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: erotila   
Дата:   25-11-10 10:15

...оправете си цветните настройки на обработващата програма for web. for print... поне

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   25-11-10 14:24


http://87.121.7.213/site_pics/163/9_1290686225.jpg




http://87.121.7.213/site_pics/163/9_1290686268.jpg



Съжалявам, че не можах да кача по-големи картинки.
Това са скрийншотове с калибриран монитор (видя се, че sRGB не помага и за това си върнах профила от Спайдера).
Та, гледам, значи, аз картинките и разлики м/у ACR и Photoshop не виждам, честно казано.
Направо не знам какво става.[smilie11]



Публикацията е редактирана (25-11-10 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   25-11-10 14:35

Разлики няма.
Сега следва да почнем да изключваме нещата. Хубаво е че накрая нещата си дойдоха по местата.[smile]
Накарах те да свалиш файл от 500д, заради резолюцията, не знам дали това е апарата с който работиш. Това от гледна точка да няма омазване във вградените профилите на АЦР. Това ми се струва много малко вероятно, но все пак.
Променихме също и 100% увеличение, нещо което не би трябвало да има значение, но знае ли човек[smilie8]
Трето, убеден ли си че като дава предишните скриншоти действа по-същия начин. Да не би да си правил нещо различно? Да не си ги правил на два пъти, първо от АЦР, после от фотошоп и накрая ги съединяваш?

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: shama   
Дата:   25-11-10 16:18

Колкото и да сменяте профили, монитори и т.н. разлика между ACR и Photoshop винаги ще има. Може и да не е голяма разликата и почти незабележима, но я има (сравнете RGB стоиностите в едното и другото)дори и само няколко точки.

Ако търсиш точни стоиности на РГБ-то във фотошопа , то тогава трябва да си поиграш доста в ACR-a

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   25-11-10 16:53

Аз пък ти гарантирам, че няма и не трябва да има. Поне не и видими с око.
Единствената разлика, която действително е минимална и е нормална да се получи идва от там, че в АЦР снимките се обработват в ProPhoto с линейна гама. Във фотошоп цветното пространство е каквото сте го задали. Та по пътя до аРГБ (в нашия случай може) някоя стойност да мръдне с максимум 1 и то само в някой канал. Грешки от закръгляне един вид, това обаче може да се установи само математично.
Най простата проверка е да копираш скалата, да я наложиш върху другата и да дадеш режим на смесване difference. Ако всичко е еднакво ще виждаш черно изображение. От там нататък ако желаеш да търсиш разликите, можеш да обхождаш с пипетата или да си направиш един корекционен слой който да ти покаже всичко различно от 0 в съответния цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   25-11-10 17:38

@ didesignbg:

Скрийшотите съм ги правил според инструкциите ти [smile] : отвярам файла от Bridge в ACR и от там във Photoshop. После отварям пак същия файл от Bridge в ACR и нагласям прозорците, така че да се виждат.
Моята картинка е правена с 50D, а защо точно тя създава проблем, не мога да разбера.



Публикацията е редактирана (25-11-10 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: landstar   
Дата:   25-11-10 18:01

Какъв е тоя Еуропе препрес3 профил?

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: shama   
Дата:   25-11-10 18:09

didesignbg
"Аз пък ти гарантирам, че няма и не трябва да има. Поне не и видими с око."

Това че не можеш да го видиш с просто око не значи че няма, както си и написал, т.е. не можеш да ми гарантираш [beer] . Виж на око разлика от 2/3 точки нямам как да я видиш ) обаче пипетката не лъже Казвам ти го от личен опит. Снимал съм Macbeth-a и съм си играл доста време да наглася точни (до 0 точки) стойности които трябва да имам във фотошоп през ACR . Мога да ти кажа че примерно 200 200 200 в ACR няма да се отворят на 200 200 200 във фотошоп пък ти си сменяй профили и т.н.

Разбира се това са голямо издребняване което рядко е необходимо [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   25-11-10 18:15

@ landstar

Това е, да я наречем, готова комбинация, но не за тотото, а за цветови настройки на програмата [smile]
При желание можеш и да я промениш малко. Примерно да избереш Gamma 2.20 вместо Dot Gain 15%, или да махнеш някоя от отметките и т.н., и да си запаметиш настройките като собствени.



Публикацията е редактирана (25-11-10 18:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: lumix   
Дата:   25-11-10 18:24


Единственото, за което се сещам е да си променил и сейвнал нещо в
Lens correction.


Има опция Reset camera row defaults, пробвай и това пък да видим ...:-)!

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: lumix   
Дата:   25-11-10 18:38

Ето за това говорех в предния ми пост:


http://photo-zona.net/images/user2037/album21716/large/1290702965_icgk3708_lenscorrection.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   25-11-10 21:15

@ lumix

Отметката при мен е на Image Settings и винаги си е била там, в смисъл никога не съм се занимавал с тия настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   25-11-10 21:41

Е това вече на нищо не прилича! Направих скрийншоти при 100% увеличение и разликата вече е минимална, доколкото я има. При по-малко увеличение, обаче, си е същата като преди.
[smilie11]


http://87.121.7.213/site_pics/163/9_1290713623.jpg




Публикацията е редактирана (25-11-10 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: mr_kras   
Дата:   25-11-10 23:25

Някъде пишеше, че ACR не показва коректно картинката, ако zoom-a е под 100%. За sharpening-a е точно така. За цветовете не съм забелязал съществена разлика. Пробвай и с други снимки на и под 100%.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: stdanev   
Дата:   05-12-10 13:34

Здравей

Виж в Camera RAW>Camera Calibration>Camera Profile


Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: degner   
Дата:   07-12-10 04:09

@ stdanev

Нищо не съм променял в Camera Calibration. Camera Profile си е Adobe Standard (по подразбиране).

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: wish_mastera   
Дата:   02-01-11 21:33

Здравейте и за много години!

Имам сходен проблем с на колегата, започнал темата. От няколко дни при отваряне на снимки с ПШ изглеждат отвратително, все едно са в 256 цвята. При разглеждане на снимките с АCDSee или друга програма се виждат нормално. През ПШ стават по-контрастни и наситени цветовете, но от близо изглежда ужасно. Поразрових се из Color settings... на sRGB iEC6 е, както си беше и преди. Сега от всички изброени там варианти, само Monitor color вади що-годе прилични цветове. Лошото обаче е, че ако направя да ми отваря всички стари снимки в този вариант (Monitor color), в началото на всяка снимка ме предупреждава дали искам да сменя color space-a ot sRGB в Monitor color. Преди не беше така, а нямам представа кой и какво е разбутал на моя компютър.

Ето нагледен пример за една и съща снимка отворена в sRGB и в Monotor color.
Някакви идеи какви настройки да направя?
Става въпрос за PS CS5 на winxp.

http://img87.imageshack.us/i/gadost.jpg/

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: Canon   
Дата:   02-01-11 22:14

ФШ използва различни алгоритми за бързата визуализация преди и за същинското демозайкване. Аналогично, за максимизация на бързо визуализиране при екранно мащабиране работи с кеширане и опростено ресайзване. И да, разлика в стойностите на РГБ има преди и след конвертирането.
Като цяло, помагат по-добрите (с повече рам) видеокарти.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: didesignbg   
Дата:   02-01-11 22:52

господарю на желанията, опитай да прочетеш тази тема и линковете, които съм дал в нея внимателно, ако още не разбираш защо я има разликата ще дообясняваме.












P.S. Ако имаш калибратор, офертата с бирите е валидна.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: wish_mastera   
Дата:   03-01-11 00:42

Благодаря и на двама ви!
Четох четох, но при мен нещата си мисля, че са по-различни. До преди няколко дни всичко си се виждаше идеално и във windows-a и в Photoshop-a. Нямаше разлика изобщо. Няколко дни ползвах компютъра на друг монитор и може би от там нещата започнаха да изглеждат ужасно. Викам си, ще си сложа пак първия монитор и всичко ще се оправи, да ама не!
Тук не говорим за разминаване в цветовете, а за някакви жалки нюанси, все едно не е хубава и качествена снимка, а гледам save mode на windows98. Ще кача още няколко снимки, където по-ясно се вижда отвратителното цветопредаване. Как може човек да обработи една снимка, като се вижда по този начин? Добре, ще включа monitor color и proof, снимката ще стане що-годе прилично, макар че пак не е кой знае колко добре спрямо преди. Само че всичките ми стари снимки са били записани в sRGB и съм ги виждал съвсем нормално, а сега изведнъж трябва при отварянето на всяка една от тях да ми изкарва прозорче, да не зачита стария color space, за да се вижда нормално както преди.
Пак да попитам, какво мога да направя, за да върна нещата на sRGB и да се виждат нормално както преди? Не съм сигурен, че преинсталация на PS ще помогне. Нещо от настройките на видео картата, на windows-a?

http://img43.imageshack.us/img43/3208/gadno2.jpg

http://img29.imageshack.us/img29/9231/gadno3.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: asahi   
Дата:   03-01-11 00:50

Все пак погледни от драйвера дали не си на 256 цвята.

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: ronfot   
Дата:   03-01-11 03:35

http://www.photoshopforphotographers.com/pscs5/downloads/PSCS5-colormanage.pdf[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: compur   
Дата:   03-01-11 06:55

Четене му е майката и на този дето е "пипал" компютъра ти, да му....

"Само че всичките ми стари снимки са били записани в sRGB"
А защо записваш снимките си в sRGB? В какво цветно пространство работиш? Конвертираш ли ги от едно в друго дветно пространство и защо?

Честита Новата 2011 Година! [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (03-01-11 10:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Различни цветове в ACR и Photoshop
Автор: wish_mastera   
Дата:   03-01-11 17:16

От апарата съм избрал да ми ги записва в sRGB.
Asahi, гледам в настройките на дисплея и на видео картата. Какво точно имаш предвид под 256 бита цвят от драйверите?
Имам чувството, че снимки и видео се вижда по-зле, спрямо преди(може и да си внушавам вече...), като особено фрапиращо е при отваряне на снимка с шоп-а. Понеже преди месец си взех видео карта, ще пробвам да видя ако пусна сигнал от вградената в дъното, дали ще има разлика. Ще пробвам и преинсталиране на драйверите. За друго не се сещам.

По подразбиране photoshop-a в какво цветово пространство работи? Предполагам е точно sRGB IC6...., защото не ми е показвало прозорец за несъвместимост спрямо това на апарата.

EDIT:
Мисля че до голяма степен проблемът се реши с премахване на някакъв паразитен профил на color managment от desktop properties. Не знам как, но там се беше сложил профила на монитора ми Dell 2311. Избрах да е sRGB и сега ми се струва, че всичко се вижда както преди.
Благодаря на всички, особено на Simbon4o!



Публикацията е редактирана (03-01-11 22:10)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »