Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  16  17  18 ..  20 ..  24  25     всички  напред  последна
 Re: М 9
Автор: next_time   
Дата:   04-10-10 22:49

400

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: MartenBG   
Дата:   05-10-10 07:41

Сашо,
За да разбереш истинските възможности на един инструмент,ти трябва практика ,както с него така и с подобните му.
Предпочитам на практика ,през ръцете ми,да се случват нещата с различните обективи.Тогава имам разбирането кой е за мен и кой не е.Иначе само четене през нета никога няма да станат нещата.
Например не мога конкретно да обясня защо 35 ноктон на войтлендер няма да го изхвърля.Но аз вече знам рисунъка му.И знам рисунъка на 35-ците на Лайка. Всъщност не знам докрай,трябва да поработя още с тях. Но думата ми е че всеки един от тях наистина различно рисува и не са за изхвърляне.Просто в определена ситуация по плътния и тежък ,пастелен тон на войтлендера ноктон ще ми е по подходящ отколкото по ефирния такъв на сумилукс.Определено портрети само със сумилукс.Ноктилукс не е за снимане на хора,независимо че дава в пъти повече нюанси.Може би цветя, не знам.Сумикронът е за снимане на негри :) Показва с рентгенова точност текстурата на кожата им..
Та затова пробвам всички добри обективи за М серията.

Джъмбо,
да направиш страотни кадри и да ни поканиш да ги зяпаме на чаша чай през Ноември :)) и да хлипаме от кефт[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: uri64   
Дата:   05-10-10 10:31

....Но думата ми е че всеки един от тях наистина различно рисува и не са за изхвърляне....

Е, то оставаше такива обективи да са за боклука...ама тая концепция - различен обектив за различна ситуация - предполага:
1) Имаш по 5 от всяко фокусно разстояние и ги носиш всичките в една голяма торба, където и да отидеш - до кафето отсреща или на екскурзия в Коста Рика. Но тук предимството на малките размери и леката чанта отива на майната си.
2) Всеки път преди да излезеш знаеш точно какво ще ти се наложи да снимаш и взимаш само подходящия обектив/и. Ама това ми се струва ограничаващо.

На мен по логично ми звучи - избирам си по един от фокусните дължини, които ми трябват/харесват и гледам да науча как се държи в различни ситуации за да може да се използва най-добре.
На тази база мечтата ми би била: един от 21 или 24 или 28, може би един 35, задължително 50, може би 75, задължително 90 и ако има един чалъм - триелмара, дето Джъмбо го бленува.
Въобще както завършваше първата реклама на Ариана - "Мечтиииииии", и то измучано с възможно най-тъпата усмивка на лице и блясък на неподправен идиотизъм в очите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: MartenBG   
Дата:   05-10-10 11:16

Ами не е задължително да ги носиш винаги със себе си.Дори и за пътуване.
Например 35/1.2 Ноктон с този пастелен рисунък на макс отворена бленда би бил много удачен ако снимам някои стари сгради,археологически обекти,делви... и когато търся арт ефект от това,а не самото документиране.
Виж кадъра на брумейкър тук.Той е класически за моя пример.

Та,с две думи,ако познаваме особеностите на тези обективи и знаем целта на пътуването си,лесно избираме два обектива в джобчето,един на лайката и сме готови за подвизи:)

Затова търся възможности да снимам с даден обектив за по дълго време и тогава окончателно да преценявам.Още повече че т.н. тестови кадри не ме привличат и предпочитам да си снимам когато сметна за нужно.Ей сега тези кадри които публикувах тук с 21/1.4,50/1,35/1.2 и 40/1.4 са изтискани,правени по план колкото да имам кадри за това и не ми доставиха ама никакъв кеф да ги щракна.То и резултатът е един такъв,дето даже не се заглеждам в него..

Тъй че,да използуваме максимално всякакви възможности да пробваме ,снимаме за по дълго време,с всякакви обективи и системи,докато не ги опознаем до съвършенство.Тогава изразните ни средства ще са по богати.Тъй си мисля.
Напълно вероятно е и да греша.Просто си нагаждам теория удобна на навиците ми.

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: Brummaker   
Дата:   05-10-10 12:38

Аз нямам реална представа, защото нямам тези обективи. Например 24/1.4 Лайка.

Но според мен, това е един мит :

" Та,с две думи,ако познаваме особеностите на тези обективи и знаем целта на пътуването си,лесно избираме два обектива в джобчето,един на лайката и сме готови за подвизи:)"


Мит, защото , пак повтарям, по субективна оценка : дали 24/1.4 Лайка е по-малък от 35/1.4 за ДСЛР ? Или Ноктона 35/1.2 ?[smile]

Отделно, че да, при филма, предимствата на телеметрията в широките обективи е неоспорима. Но при М9, например, тези предимства стават вече ... недостатъци. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: MartenBG   
Дата:   05-10-10 14:36

Да,напоследък заради дигиталните изпълнения,Лайка утежнява обективите си,прави ги малко по големи.
Тогава се коригирам - .."слагаш в чантето 2 обективчета.." ( и нататък по стария текст:)))


Моля те,опиши по точно за недостатъчите на широките обективи при М9 в сравнение с филмовите тела?

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: stzz   
Дата:   05-10-10 16:35

MartenBG, заиграваш се нездравословно..........във фотографски аспект.
Дано греша![smilie3]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: MartenBG   
Дата:   05-10-10 17:40

stzz

не разбрах.

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: джъмбо   
Дата:   05-10-10 17:49

единственото което страдам е че не са ми кодирани обективите....

гледам че се продава кодиращо устройство ама... [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8]

не за друго ами съм свикнал да си гледам екзифа кат снимам някои неща

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: stzz   
Дата:   05-10-10 17:55

написа:

> stzz
>
> не разбрах.

Именно!
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: uri64   
Дата:   05-10-10 17:56

Гледах, че продават кодери в Роберт Уайт...
Джъмбо, днес четох в един сайт за изместване на фокуса (фокус шифт) на Ноктон 50 на М байонет. Конфигурацията там пак е М9 и Ноктон. При твоя има ли такова нещо?:
http://www.ultrasomething.com/photography/2010/08/ruminations-on-a-50mm-f1-1-nokton/

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: tnt   
Дата:   05-10-10 19:17

аз си следя едни блог. Човекът снима с Лайка и заради тази тема се загледах с каква.

http://blog.yanidel.com/


Е, сигурно запалените от вас го знаят този блог [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: Brummaker   
Дата:   05-10-10 19:52

" Моля те,опиши по точно за недостатъчите на широките обективи при М9 в сравнение с филмовите тела? "


Пак с уговорката, че не съм снимал с М9.
/Тоест снимал съм, но това не се брои, прекалено малко е /.
Проблеми има и то е очевидно по ревюта, семпли и т.н. А чисто теоретично обяснението е, че докато при филма под какъвто и ъгъл да падне светлината, то емулсията "се задейства".

То при матриците далече не е така ...за съжаление. При телеметриците матрицата буквално е "залепена" за обектива и ясно какво става с ъгълът, под който пада светлината и ефекта от това ....

Та така ....иначе, в торбата и аз слагам 2, че дори и 3 обектива и друго не ми трябва. При това моите не са по-големи от твоите [smile] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: antonio.caro   
Дата:   05-10-10 20:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: джъмбо   
Дата:   05-10-10 21:02

не е само винетиране проблема..... а появата на пурпурни ъгли

особено голяма е драмата с 15 и 12 войтландери....

частично го виждам при 18 цайс... някой ден ще пробвам и 15 цайс за да видя дали и там го има този проблем

юри не четох че е ужасно дълго но драми с моя обектив и апарат няма

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: next_time   
Дата:   05-10-10 21:59

stzz

В този живот всичко се прави САМО поради три причини.
-за пари
-за удоволствие
-от глупост

Ако намериш четвърта значи просто не си ровил достатъчно дълбоко и си видял нещо от производните на тези три.

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: MartenBG   
Дата:   05-10-10 22:27

stzz

знам какво правя.Но ти брагодаря че проявяваш такава загриженост.
Не драматизирай повече от нужното в себе си.[smilie5]

Пожелавам ти много щастие.

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: MartenBG   
Дата:   05-10-10 22:31

Джъмбо,
това са дребни софтуерни неволи около М9. Наистина след като едно кодиране решава нещата с винетиране,пурпур по ъглите и прочее неудобства,то решението е въпрос на време.И софтуер.

Възможно е и да е дребен маркетингов заден ход,за да не се даде възможност на г-н Кобаяши да се развихри на пазара на М-обективи както трябва.

Гледах внимателно ревюта - сравнение на Ноктон с Ноктилус.Имах удоволствието да държа и двата обектива в ръце.И не виждам 5 пъти по лошо качество в единия,независимо че е 5 пъти по евтин.
Това ме подтикна да потърся възможност да поснимам и с войтлендери по нашироко.

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: джъмбо   
Дата:   05-10-10 22:58

мартене...
ноктон 50 се е отъркал много здраво в цайсовете...

в смисъл ясно е че се правят в един завод, но просто визията изработката и материалите много напомнят цайс оптиката която определено се продава по-скъпо....

за друг войтландер не съм видял такава поразителна прилика....

http://www.robertwhite.co.uk/product.asp?P_ID=2013

ето кодера... обещавам да си го взема за следващия РД [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: uri64   
Дата:   05-10-10 23:31

Ще чакаш една година???? Джъмбо ти си търпелив като будистки монах [smilie24] Аз не бих могъл да изтрая..

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: джъмбо   
Дата:   05-10-10 23:34

добре де може за именния [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: antonio.caro   
Дата:   05-10-10 23:45

Джъмбин ден?

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: uri64   
Дата:   05-10-10 23:59

Антоне, я че си се появил тук - защо заряза филмовия? Че имаш основание да си сърдит - имаш, ама съвсем пък....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: antonio.caro   
Дата:   06-10-10 00:02

Не само аз съм се появил тук.
Тука се е събрала една малка плеяда от полущастливи, много щастливи и преливащо щастливи индивиди.
Правя си терапия.
Този форум е като да седнеш на биричка с картофки.
Нашият форум е сериозен и там не смея да пиша недомислици. хаха. Бони ся ще ми дърпа ушите, ама така го чувствам.

Отговори на това съобщение
 Re: М 9
Автор: uri64   
Дата:   06-10-10 00:17

Да, бе, биричка с картофи....я виж в началото на темата....а ти още в БГ ли си? Ако да, да я овеществим и материализираме тая идея за кехлибарената течност и апотеоза на нишестето и скорбялата и кво още имаше там в грудковите...ама тоя път сериозно...


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  16  17  18 ..  20 ..  24  25     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »