Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   16-10-10 10:12

Възможно ли е бек фокуса да се проявява само при някои фокусни и/или предметни разстояния?
(Сигурно не е от значение, но става дума за Nikkor 18-105 VR.)

За полезните отговори - благодаря предварително!
[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   16-10-10 10:32

възможно е, даже това му е неприятното, но я кажи ти как го установи тоз бек фокус?

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   16-10-10 10:45

Бек-фокуса първо го забелязах при ежедневни снимки. След това правих много снимки на тестова скала (от статив) и го сравнявах с различни обективи на едно тяло. Снимах скалата и с въпросния 18-105 на две различни тела и т.н.
Вчера ми върнаха обектива от сервиз (рекалибрирали са го "компютърно" - каквото и да значи това), но май е пак същата боза. При 2/3 от "туристическите" ми снимките фокуса е зад обекта.

Такова нещо ди сега не ми се беше случвало с никой от останалите три обектива.


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: djfroggy   
Дата:   16-10-10 11:21

Обикновено при Никонски тела ставаше с Тамрон 17-50.Ако обектива е гаранционен случайно-действай в тази насока.Какво е тялото?

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   16-10-10 11:34

Взех го заедно с D90. На един месец е.
Предполагам, че мога да върна кита, но не съм сигурен дали ще приемат само обектива. В понеделник ще разбера.
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   16-10-10 11:37

връщане - не :)
Просто трябва да го калибрират :)

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   16-10-10 11:51

HepBeH_XaMcTep,
имаш предвид, че обектива може да се калибрира така, че фокуса да си е на мястото в целия диапазон 18-105мм ли?


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: djfroggy   
Дата:   16-10-10 11:52

Да.

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: bpavlov   
Дата:   16-10-10 12:11

И кой я прави тази калибрация?

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: kapitancho   
Дата:   16-10-10 12:17

Напълно възможно е. Бек фокусът предполагам ти е на широкото, нали? Иначе ще ти го настроят, но след това е много вероятно да имаш фронт фокус с други обективи, които си вземеш или имаш. Така че решението е трудно :(

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: dd5   
Дата:   16-10-10 12:17

Хъммм, и на мен ми стана интересно за калибрация на зум по целия диапазон...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   16-10-10 12:20

Заедно с тялото трябва да стане тази работа.
Покажи все пак някоя от снимките на скалата, както си е в пълен размер, но да е от серията със статива, и няколко снимки реални в които го има проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: bpavlov   
Дата:   16-10-10 12:20




То, че може, може - ама в колибата където е произведен.
Интересно е тук в българия кой и как го калибрира и на какво менгеме го слага

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   16-10-10 12:23

@ bpavlov - действието не се развива в БГ.

@ kapitancho - искам да ми оправят обектива, не тялото D90 - предполагат, че ти това имаш предвид


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: aeobs   
Дата:   16-10-10 12:55

Продай го и си вземи нов. Още по-добре направо го замени.

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: erotila   
Дата:   16-10-10 13:16

що не ползвате първо търсачката

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: kbl   
Дата:   16-10-10 13:21

Доколкото зная при никонско тяло с обектив сигма - обектива се калибрира към тялото, докато при никонските системи, тялото се калибрира към обектива.
Най-добре звънни в сервиза на Профайлд и те ще ти обяснят къде и как може да се реши проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   16-10-10 13:29

erotila,
Ако не могат да ми го оправят, при следващото пътуване до БГ идвам направо при теб [smilie3]

didesignbg,
Ето примери отпреди 30 мин., 100 % кроп (лошо качество- знам!, но все пак дава идея за проблема):

въпросния 18-105

http://media.snimka.bg/7400/021055755.jpg



18-55

http://media.snimka.bg/7400/021055754.jpg



50 мм

http://media.snimka.bg/7400/021055756.jpg



55-200

http://media.snimka.bg/7400/021055757.jpg




Фокусирано е върху маймунските гърбове, 100% кроп:


http://media.snimka.bg/7400/021055759.jpg




http://media.snimka.bg/7400/021055775.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: erotila   
Дата:   16-10-10 13:49

трябва да си сложиш такова картонче на 0 нулата
http://www.fotolinia.com/калибриране-на-монитор

аз не калибрирам обективи но пък усетих разликата след такава многопулация



Публикацията е редактирана (16-10-10 14:20)

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   16-10-10 14:01

Като правиш фокус тест е редно да е при достатъчно светлина. Фокус теста си го правил при доста тъмно. Освен това е почти в норма, единствено при 105мм имаш леко изместване.
Другия момент - не винаги фокус точката е на мястото във визьора което ти е очертано. Възможно е да е леко изместена.
Хубаво е снимките да ги даваш в оригинал, така трудно се преценява, в http://media.snimka.bg/7400/021055759.jpg определено има проблем, но за другата не съм убеден.

На първо време намали това исо, колкото и да го рекламират никон, над 800 не се качвай, освен ако няма абсолютна нужда.

За теста е хубаво равнината върху която фокусираш да е успоредна на матрицата. Фокуса да е само на централна точка. Правиш и контролни кадри през лайф вю. Постановката е нещо подобно:

http://photo-zona.net/images/user26893/album2852/large/1222668669_pbgp7801_test_chart.jpg


Може би е добре да ги повториш все пак тези тестове преди да го разкарваш още веднъж. Има два ексцентрика, които променят ъглите на основното и помощно огледало, но не са панацея. АФ настройката не е толкова проста. С ексцентриците най-много да нацелиш централната точка, но не и страничните. Не ти препоръчвам да импровизираш.


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   16-10-10 14:24

didesignbg, благодаря. Ще повторя тестове както си обяснил.
Както писах по-горе, проблема с 18-105 го забелязвам на нормалните, ежедневни, "туристически" снимки.
Със същото тяло и останалите обективи такова разминаване на фокуса няма.

Благодаря на всички включили се в темата
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: guciguci   
Дата:   16-10-10 17:32

Как да няма? Аз като глдам даже и на 18-55 имаш бек.

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: Mec   
Дата:   16-10-10 20:39

Абе върни го и си вземи друг, те няма от къде да ти изровят нов обектив със същия проблем в същия магазин.

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: kapitancho   
Дата:   16-10-10 22:13

Комбинация обектив + тяло е. Може даден обектив да е безпроблемен с други тела, както и тялото да няма грам проблеми с останалите обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: pmartinov   
Дата:   16-10-10 22:19

kapitancho


Точно така [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: MarinY   
Дата:   16-10-10 22:50

на снимките имаш бек фокус по друга причина. Например, маймуните не са контрастна зона и поради ползването на всички фокус точки, апарата е скочил на силно контрастната трева. Трябва да си по-внимателен във визьора и да префокусираш или да си на сингъл фокус.

Та проблемът не е в апарата. [smilie3]



Публикацията е редактирана (16-10-10 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   17-10-10 04:02

kapitancho, pmartinov - Както писах още в началото, правих сравнения и с въпросния обектив+второ тяло. Резултат - същия бек фокус.

MarinY, при снимките на маймуните фокусирах само по централната точка и след това снимах без да рекомпозирам. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: kapitancho   
Дата:   17-10-10 05:20

iordanko,
след като и на друго тяло прави мизерии, значи обективът е за връщане. Много не вярвам да успееш, но знае ли човек...

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: MarinY   
Дата:   17-10-10 08:58

Май не ме разбра. Ти снимаш на централна точка, но следиш обект. Когато са ти активни всички точки, се случва, когато избраната от теб зона е с малък контраст, апарата да реши и да превключи на по-контрастна, околна точка. Ако не го знаеш и не следиш във визьора какво става си изненадан с фокуса. Може наистина обектива да ти е проблемен, но кадрите, които си показал, приличат на случая, който описвам. При тестов кадър имаш изместване с 2-3 мм, а при примерите то е метър, че и повече. Не е обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: iordanko   
Дата:   17-10-10 10:32

OK, мерси.
Ще повторя внимателно упражнението и ще видим. Факт е обаче, че с други обективи такова нещо не ми се случва.

П.С. Не искам да досаждам на аудиторията с тази история. Когато разбера къде е проблема (или ми го покажат от Никон :) ) ще се включа отново да споделя.
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: бек фокус при варио обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-10 12:23

Ти снимаш на централна точка, но следиш обект. Когато са ти активни всички точки, се случва, когато избраната от теб зона е с малък контраст, апарата да реши и да превключи на по-контрастна, околна точка.

Ако снимаш на една точка и е активна централната, това е невъзможно да се случи.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »