Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: El_Fuego   
Дата:   14-10-10 09:24

100 [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 10:36

El_Fuego, не разбирам защо си вложил толкова много труд. Какво се опитваш да докажеш?
Ако не се сещаш за какво те захапах ще ти подскажа за пореден път:

И ще напиша за вече не знам кой пореден път:

Терминът "макрофотография" се отнася до мащаба на фотографираното изображение, не до разстоянието, от което се снима. Глупостите от сорта на "макро от 2 см" или "макро от 0 см" ги оставете за рекламните брошури на производителите на сапунерки.


Във връзка с това те попитах каква, аджеба, е разликата между 60 мм обективи единия от които е макро, другия не. Ако не си забелязал, говорим за едно и също нещо, но ти упорито отказваш да приемеш връзката между мащаба и предметното разстояние при дадено фокусно. И че разликата между двата обектива е единствено и само в по-малкото предметно разстояние.
Та по въпроса за сапунерките, взимаме например две средностатистически сапунерки с фокусни разстояния 28-140мм. Би ли ми дал логично обяснение как едната ще снима от 2 см, другата от 5 и ще им е еднакъв мащаба? Или как и двете ще снимат от 2 но ще е различен? Сещаш ли се въобще колко други фактора влиаят там? Дали в макро режим не заключва на някакво (какво) фокусно разстояние? Ето ти я причина за едно и също предметно, но различни мащаби ако заключва на различни фокусни разстояния. Ако имаш макрообективи с различни фокусни разстояния, но едно и също предметно какво става? Защо на твоята постановка мащаба е един и същ, но предметното разстояние е различно?

Може да съм титан, ама не се образовам на парче и не се изказвам без да мога да правя връзка между нещата, в случая фокусно разстояние, предметно разстояние и мащаб.

Та пак ще те попитам: каква е разликата между два 60 милиметрови обектива единия от които е макро?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 10:39

А, това за епилацията и животозастраховането не го разбрах. Може би ще дойдеш да ми го обясниш??? [smilie5] Отказах се от писане в клуба заради подобни малоумия, не ми ги навирай и тук! Моля!

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 10:48

Не всички 100 мм макро обективи продължават да са 100 мм като ги фокусираш за макро [smilie5]
Може да се разшири като твърдение и за другите обективи, така че е доста по-удачно да се говори за мащаб.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 11:49

А колко стават? 200?
Много ясно, че се говори за мащаб. Който обаче зависи единствено и само от предметното разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 12:09

Аз започнах с това:
Автор: chicken
Дата: 13-10-10 09:42

бе аз затова питах какво е туй макрообектив и кво го различава от немакрообективите, ама народа си смуче от пръстите само някакви недоразбрани понятийца [smilie5]

Например това: Терминът "макрофотография" се отнася до мащаба на фотографираното изображение, не до разстоянието, от което се снима.
не ми е съвсем ясно. Ако вземем два 60 мм обектива, единия макро, другия не, от къде ше дойде различния мащаб? Ако снимам с двата едно и също нещо от едно и също разтояние мащаба различен ли ще е??? Защо моя Никонски 70-300 не е макро???

Обяснете бре! Да се почувстваме човек!


next_time съвсем правилно написа:
...Колкото по-късофокусен е обектива от толкова по-близо трябва да снимаш за да получиш мащаб 1:1.
С което въпроса се доизясни и аз обобщих:

Айде накратко да уточним, че макрообективите са обективи с изключително малко минимално предметно разстояние. Това е единствения начин и причина за получаването на необходимия мащаб на изображението. Конструктивните им особенности са такива, че да позволяват това по-малко предметно разстояние без да се получават дефекти в изображението. Фокусното разстояние се избира според личните предпочитания, и то определя разстоянието, необходимо за получаване на максималното увеличение. Кто се отдалечава обектива се намаля и проекцията на изображението. Другите методи за постигане на макро пак се въртят около намаляне на предметното разстояние но със съответните минуси. Изкривявания, намалена светлосила...

Обаче El_Fuego реши тотално да се задълбочи в неумението си да обясни каква му е идеята и стигна до разни стативи, които не казаха нищо по-различно от известното и написано накратко от next_time. Всъщност всички (с малки изключения) говорим за едно и също нещо, но El_Fuego много приятно се омотва в понятията. На човек му се приисква да го ебава, да го ебава...Мащаб та мащаб, който е просто следствие от намаленото предметно разстояние, което обаче е просто рекламен трик на производителите на сапунери.
Та El_Fuego, ако си направиш труда да прочетеш всичко отначало ще видиш, че няма нищичко невярно написано от мен. И нито едно твърдение, различно от твоите [smilie5] Всъщност е достатъчно да прочетеш последния по горе удебелен абзац.
Просто, но не аз съм виновен, разликата между макро и обикновен обектив е единствено и само минималното предметното разстояние [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-10-10 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 12:16

chiken, щом зависи само от фокусното и предметното разстояние, предполагам ще е елементарно да ми отговориш. Имам 105 мм макро обектив, при какво предметно разстояние ще постигна мащаб 1:1?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 12:19

2 пъти f, ама ти сериозно ли?[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 12:22

Бих предпочел конкретна цифра, зле съм с математиката [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 12:22

313-314 мм
Искаш ли да обсъдим малките разлики между зрителните ъгли при едно и също такова фокусно разстояние или, логично, ще ги приемем за незначителни?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 12:26

Сигурен ли си?
И как стигна до тая цифра?
Щото на моя обектив пише друга. Пък е мащаб 1:1, да не би да ме лъже производителя?
Пък я виж на tofo формулата, ти да не би да се бъркаш и да ми даваш за 150 мм обектив?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 12:31

210.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 12:40

извратен ти е обектива

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 12:44

[smilie18]
Добре де, ами имам още едно макро 60 мм, то при какво предметно разстояние постига мащаб 1:1?
Виждам че не искаш да ми кажеш формулата, дай поне да проверим и то ли е извратено?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 12:46

A=f(1+m)
A- предметно
f-фокусно
m-мащаб
Като туриш единичката/мащаба/ вместо m си става А=f2 , сиреч 105*2.[shtrak]

За 60мм обектив- 120мм.
Само дето предметното р-е може да не е там, дето ти се струва. Оптически може да бъде и извън размерите на обектива.



Публикацията е редактирана (14-10-10 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 12:59

подозирах аз, че пилето ме лъже[smilie5]
Ама и твоите цифри не ми излизат на обектива, що така?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 13:01

Само дето предметното р-е може да не е там, дето ти се струва. Оптически може да бъде и извън размерите на обектива.

Това се мери от фокалната равнина, не от челната леща

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 13:02

Пилето не те лъже. Единствения вариант е да намесваш кропките, ама това си е твоя работа. Аз говоря принципно, тоест за 35мм.
А, да, за 60 мм 185 мм



Публикацията е редактирана (14-10-10 13:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 13:04

Като не лъжеш кажи как го сметна? Не каза нищо и за 60 мм ми макро, там как ще е?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 13:19

казах ти. 185 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 13:20

Айде да не си приказваме глупости! Развий си тезата

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 13:25

chicken, в случая да не мешаш погрешно и понятието кроп?[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 13:27

под кроп разбирам по-малките матрици, което евентуално може да обърква фокусното разстояние на девойката. Ама тя не казава за какво иде реч

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 13:31

По-малките матрици не бъркат фокусното разстояние, а само ъгловия обхват и нямат никакво отношение при определянето на мащаба. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: victory13   
Дата:   14-10-10 13:33

баси [smilie10]
във ВСИЧКИ линкове, които бяха дадени, за обяснение макро фотографията, в първото изречение се дава определение, а също и що е то макро обектив... никъде не пише за предметни разтояния... но съм сигурен, че до края на темата чик ще е написал нова книга [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »