Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 13:35

все тая, те са си вързани нещата...
Другия вариант е девойката да говори за разни конструктивни изгъзици които също би трябвало да изключим от общия случай. Което ме навява на мисълта, че може би е по-коректно да се върже мащаба със зрителния ъгъл все пак

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: iordanov   
Дата:   14-10-10 13:36

По темата

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: дидибаев   
Дата:   14-10-10 13:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 13:43

chicken 60мм обектив постига мащаб 1:1 от 219 мм, не знам как ги смяташ. Аз говоря за реален никонски обектив. Близичко си ама пак греда дет се вика. Що така, нали само от фокусното разстояние и предметното зависеха нещата?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 13:43

Проста работа но не за прости дървени философчета
Браво!!! И какво правиш за да е друг мащаба? Не се ли приближаваш и отдалечаваш от обекта? тоест не променяш ли предметното разстояние? А? и мащаба ти не зависи ли единствено и само от това?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 13:48

didesignbg, ти си със стария, затова [smilie5] Не изпадай в конструктивни подробносто пак казвам. Щото тука не говорим за конкретни обективи. Канон имат едно 65мм чудо, дето не се вписва в нищо. И него ли да гледаме?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 13:55

Аха сега станаха конструктивни подробности. [smilie18]
Определено мащаба не зависи само от предметното разстояние и фокусното разстояние.
Ето ти още малки примери от реалния свят
Кой обектив при какво предметно разстояние постига 1:1
аф 55/2,8 - 223 мм
аф 60/2,8 д - 219 мм
аф-с 60/2,8 - 185 мм
И какво става сега най-късия от тези никонски обективи постига мащаб 1:1 най отдалеко. Ама така е, като не си им обяснил на тея японци от какво зависи мащаба стават грешки.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 13:57

дидибаев,
до кога ще акцентираш, даже с главни букви върху изобретения от теб термин Минимално фокусно разстояние, бря! Няма да получиш медал. Най-много- приз за Титан. И като е толкоз проста работа и тъй, като си падам малко дървено философче, я ме светни за зависимостта м/у мащаба и формАта на кадъра? И още по-интересно- какви са отношенията при кропка и как зависят от FOVCF.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 14:05

didesignbg, това е защото се излагаш. Я се върни малко и виж откъде тръгнахме. Замисли ли се защо на tofo не му излиза формулата? Колко лещи от какъв тип и в колко групи имаш в тези обективи? Как се получва различен зрителен ъгъл при едно и също фокусно разстояние?
tofo се опитва да изведе принципна формула, не за частните случаи. Ти защо ги намесваш и това какво общо има с това, че при постоянно фокусно разстояние мащаба зависи единствено и само от предметното?



Публикацията е редактирана (14-10-10 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 14:10

Добре бе! Защо всички (с малки изключения [smilie5] ) говорим за едно и също нещо, а не можем да се разберем! Ама всъщност какви изключения. Дори дидибаев с неговото фокусно рингче кава това, което и аз казвам. Ама той съвсем не успява да хване смисъла [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tziko   
Дата:   14-10-10 14:11

Тука както тръгнахте, ще сглобите скоро един макро обектив[smilie18] , а и на мен ми стана интересно как се променя мащаба от размера на матрицата[smilie11] и какво е FOVCF?

едит: FOVCF разбрах кво е, но как това променя мащаба???



Публикацията е редактирана (14-10-10 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 14:13

tofo, по отношение на размера на матрицата, ми при кроп няма да е 1:1. iordanov горе си е пуснал линкчето...
Май така де. По тези въпроси не съм се замислял поне от 5 години, и ми е трудно да превключа. За това си стискам единия размер [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-10-10 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: Suggs   
Дата:   14-10-10 14:13

FOVCF [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 14:23

chicken, я пак...[beer] Точно 1:1 ще си е само, че около цветенцето ще има хванато и още нещо. Иначе образът на цветенцето върху матрицата ще си е точно еднакъв по размер. [smilie24]



Публикацията е редактирана (14-10-10 14:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 14:24

Културно се включих в дискусията, отбелязвайки че фокусното разстояние на обективите не винаги се запазва при фокусиране в мащаб 1:1. Ти каза, че мащаба зависел само от нещо и нещо. Аз ти казах, че не е вярно. Както и сам виждаш не е вярно.
Наистина не виждам драмата. Ако действително формулата на tofo работеше, щеше да намериш поне един макрообектив, който да можеш да сметнеш с нея. Простата истина обаче е, че тази формула не може да сметне увеличението на макрообектив. За да можеш да го сметнеш, ще са ти необходими други разстояния (свързани с предната и задна главни точки на обектива).
Това като го изясниш ще стигнеш и до намаляването на ефективната диафрагма и до размер на изходния отвор и до какво ли още не.
Ако обаче имаш желание да си говорим с полуистини и приближения, кажи че това е целта.

Да ти спестя малко мъки знам че сега ще тръгнеш да ровиш. Главните точки на английски им викат nodal points, а изходния отвор е exit pupil.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 14:30

Формулата на tofo работи. Но по-ногоре беше споменал, че

предметното р-е може да не е това, дето ти се струва.

в смисъл, главната равнина да е извън обектива. Пред него. А милиметрите нашаркани по обективите да ти показват, разбира се, разстоянието до което можеш да се приближиш до обекта. [beer]



Публикацията е редактирана (14-10-10 14:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 14:37

Абе девойко, не съм казал, че тофо е извел правилната формула, а че се опитва. И защо захапваш подробностите. В темата не стана дума за конкретен обектив а въобще. Тоест говорим за принципите, не за частните случаи за всеки един обектив поотделно.
Напрво ми липсва Ел Фуего...
Да отричаш, че мащаба зависи от предметното разстояние при дадено фокусно, респективно от фокусното при дадено предметно по гореизложените ти причини е като да отричаш връзката между фокусното разстояние и зрителния ъгъл само защото съществуват фишай обективи и въобще в широкия край всеки прави каквото си иска.
Не ровя из нета, по-простата причина, че там всеки пише каквото си иска, а ти така и не ми обясни как на твърд обектив му смени фокусното разстояние само като фокусира по-близо

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 14:39

Тофо, да, 1:1 си е [smilie5]
Ше ме извинявате, ама и съм недоспал, и с клиенти се занимавам междувременно.... [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-10-10 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 14:41

Ами нали затова казахме, че при макрообективите тези неща не са като онези неща [smile]
Няма да стане с формулата, защото тя е за тънка леща, т.е. имаш само една главна точка. При обектива са предна и задна.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 14:46

О, chiken ти си упорит обаче.[smilie18]
Предполагам ще те удари като гръм, обаче повечето фотографски обективи си променят фокусното разстояние при фокусиране. Нещата са доста свързани и се изисква усилия за да се направи обектив, който да не диша при фокусиране. Кинообективите се оптимизират по този начин.
За да те скандализирам напълно ще те светна, че и относителния отвор на нормалните обективи се изменя при фокусиране, не само фокусното им разстояние.
И познай, пак същите тези гадове са замесени главни точки и изходен отвор. Не знам какво си позволяват, да ти развалят разбирането за оптика[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: bpavlov   
Дата:   14-10-10 14:48


яяя, изпуснал съм интересната тема...
Предлагам да въведем нов термин във форума - сватбарски макро обектив
с минимално булчинско разстояние - 4 пръста (може и на дълбочина)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 14:56

didesignbg,
Имаш обектив с надписче- f60mm. Макро. И какво те кара да се съмняваш в цифричките от надписа? Не мога да сметна на 10 лещи в 4 групи де им е баш главната оптична равнина, но се ръководя по един принцип за обяснение на разни явления. Казва се "Бръснач на Окам" - За обяснение се приема най-простото такова. [smilie21] И като така, приемам, че хората са прави. Просто главната оптична равнина е пред обектива, което предполага и по-добра осветеност. Не завираш апарата в обекта, нъл тъй...[beer]

пп. Я! сега видях![smilie10]
Никой обектив не променя фокусното си разстояние при фокусиране. Променя образното такова.
А за промяната на относителния отвор си прав.[smilie24]
[beer]
И явно точно тук ти е грешката. Фокусното р-е на обектива се отнася САМО при фокус на безкрайност. Другото се води образно. Естествено, че се променя при фокусиране.[beer]



Публикацията е редактирана (14-10-10 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: johnny_fx   
Дата:   14-10-10 14:56

Ей, големи драми. Тази енергия ако я бяхте впрегнали в снимане... [smilie8]
Иначе форумното спорене вече трябва да стане олимпийска дисциплина. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: darksorrow   
Дата:   14-10-10 15:01


https://photo-forum.net/static/forum/2010-10/faxz3126.JPG


http://www.myconfinedspace.com/wp-content/uploads/2007/04/witness-this-epic-thread.gif




Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: georgivelev   
Дата:   14-10-10 15:18

Фокусно разстояние и образно разстояние. Live and learn.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »