Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 15:22

Боже, сега се усещам, че на didesignbg викам девойко, пък то може да не е така [smilie8]
Айде да те вкарам теб в гювеча като припомня нещо, което написах по-горе:
аф 55/2,8 - 223 мм
аф 60/2,8 д - 219 мм
аф-с 60/2,8 - 185 мм
Тези числа са ти от обекта до матрицата (за по-лесно казано)Хората са сложили и една чертичка за удобство. И е за хора, дето се опитват да намесват конструкцията на обектива където не и е мястото.
А това, че разни лещи в обектива мърдат заради фокуса не означава, че се променя фокусното разстояние



Публикацията е редактирана (14-10-10 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 15:34

Tofo, прав си че има и малко фриволна употреба от моя страна на фокусно разстояние, но здраве да е. Факта е обаче, че това води до варио ефект при фокусиране. Не съм запознат с Окъм, ама няма да стане с тая формула изчисляването на мащаб на макрообектив[smilie18]

chiken, приятелю с теб повече няма да споря, има една такава групичка с които за добро, или за лошо смисъл няма.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 15:37

Боже, защо е цялото това излишно забиване в тези материи. нали уточнихме въпроса. Дори Ел фуегото показа, че при различните фокусни разстояния мащаба се постига с различни предметни. При едно и също фокусно но различни предметни е различен мащаба и така. До скоро единствения реален спор беше предизвикамн от мен на ташак. Тоест дали мащаба прави обектива макро или по малкото предметно разстояние. като аз потдържам тезата, че мащаба е следствие от предметното разстояние и че е по правилно да се каже "обектив с малко предметно разстояние" отколкото "обектив с едикъв си мащаб" Ама това няма никакво значение, освен ако човек не иска да прави други връзки.
Сега обаче се опитват някои хора да докажат, че такова животно нема

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 15:38

Чикън, дай къде ги пише тия цифри де. Щото ми се струва, че са работното разстояние. А то е съвсем друга...са се сетих, продаваш ли бира в кафето?[beer]



Публикацията е редактирана (14-10-10 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 15:42

Че без бира къде [smilie11] [smilie5]
Тези цифрички са цифричките дето ги дава всеки един производител като минимално предметно разстояние, казано по друг начин тук таме, минималното разстояние на което фокусира. Но това е до фокалната равнина. И е логично. Ако е до челната леща и обектива е варио кво правим? Никой ли не си е поглеждал тялото и не се е позамисли за какво ли е тази чертичка с кръгче дето е отгоре. Но това пак са подробности, които нямат никакво отношение към принципите, касаещи въпроса



Публикацията е редактирана (14-10-10 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 15:49

didesignbg,
Не води до вариоефект при фокусиране, защото не променяш фокусното разстояние. Малко пада светлината. [shtrak]

чикън,
по принцип на обективите дават работното разстояние бря! Не предметното. От челната леща до обекта.
не пише ли working distance[smile]



Публикацията е редактирана (14-10-10 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 15:57

Малко пада светлината, ама само при наистина близко (макро фокусиране).както каза по-горе didesignbg, ама без да знае какво казва. Една от причините да са такива макрообективите. Имам чувството че са с конструкция като за 1,4 пък то 2,8 "едва" [smilie5] Крайния резултат е, че при тях е компенсирано

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 16:02

tofo, що ме караш да ровя на английски [smilie2]
Closest focusing distance
Не че ми говори нещо [smilie5]
Това дават производителите



Публикацията е редактирана (14-10-10 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: tofo   
Дата:   14-10-10 16:15

Най-близко разстояние за фокусиране- ми това е. От челната леща, какво друго можеш да мериш. Иначе си прав за конструкцията. Един примерно 50/1,8 като му отдалечиш главната равнина с физическия отвор на 100мм за М1:1 съвсем принципно и грубо- идеш на f3,6. [smilie8] Не, че няма конструктори-факири, дето се съмнявам, че работят с нечисти сили...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-10-10 16:25

Не само светлината, случва се точно промяна на зрителния ъгъл, вика му се focus breathig. Не почвай и ти като chiken. Специално за кино и тв обективите е проблем и там наистина добрите са оптимизирани за да го няма този ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 16:35

tofo, до матрицата е. Това съм го пробвал. С рулетката [smilie5]
didesignbg, това дори и да е така е някакъв частен случай при определени обективи. И става дума за незначителни отклонения.Но се съмнявам. Нямам необходимите познания по въпроса, най-малкото защото дори не съм предполагал, че съществува. Както и да е, това какво отношение има към въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 16:41

Добре де, тъй като обвинявате мен в дървоглавство и магарешки инат а други усложняват излишно нещата пак ще пейстна това, което написах още в началото:

Айде накратко да уточним, че макрообективите са обективи с изключително малко минимално предметно разстояние. Това е единствения начин и причина за получаването на необходимия мащаб на изображението. Конструктивните им особенности са такива, че да позволяват това по-малко предметно разстояние без да се получават дефекти в изображението. Фокусното разстояние се избира според личните предпочитания, и то определя разстоянието, необходимо за получаване на максималното увеличение. Като се отдалечава обектива се намаля и проекцията на изображението. Другите методи за постигане на макро пак се въртят около намаляне на предметното разстояние, но със съответните минуси. Изкривявания, намалена светлосила...


Кой и кое от това оспорва?
бах го, другарко! Избъзиках се, до поне стотния пост водихме спор, който на практика не съществуваше и изневиделица някой намесва странични неща, които дори не разбира [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-10-10 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: дидибаев   
Дата:   14-10-10 17:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: iordanov   
Дата:   14-10-10 17:37

...това не е единственият начин за получаване ...
...няма отношение между по-малкото предметно разстояние и дефектите в изображението...
...не всички други методи се въртят около намаляне на предметното разстояние...
[smilie5]
единственият реален спор беше предизвикан от дидибаев с крилатата си фраза "минимално фокусно разстояние", който напоследък само пече мръвки и лочи бира


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: дидибаев   
Дата:   14-10-10 17:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: valen_tin   
Дата:   14-10-10 17:49

добре че focusing се превежда с фокусно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: дидибаев   
Дата:   14-10-10 17:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: iordanov   
Дата:   14-10-10 17:58

Focal lengt, какво ли е това?
Скъпи Диди, драги Баев, нещо спрях газираното от едно време насам, че яко издува тумбакя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 17:59

Дидибаев, браво! Сам си го изясни [smilie5] И тук дават и другото за което говорихме по-горе , от челната леща.



Публикацията е редактирана (14-10-10 18:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 18:00

iordanov, това не е никакво оспорване а чисто отричане. Дай като хората

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: iordanov   
Дата:   14-10-10 18:03

...това не е единственият начин за получаване ... - използване на поксарна леща
...няма отношение между по-малкото предметно разстояние и дефектите в изображението... - точно това не променя оптичното качество, освен, че може да издъхне лекичко резолюцията
...не всички други методи се въртят около намаляне на предметното разстояние... - телеконвертор

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: iordanov   
Дата:   14-10-10 18:04

Ама на мен ми е хубаво с Диди Баев и още по-хубавия му обектив [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: chicken   
Дата:   14-10-10 18:15

....лещата води до същия ефект. всъщност това и е функцията както и на макропръстените. и двете влошават положението оптически

...телеконвертора прави фокусното разстояние по-голямо при същото предметно. не ми казвай, че и това трябва изрично да обясняваме наново и конкретно. прочети пак какво съм написал, голямо момче си, ще намериш връзката между фокусното, предметното и мащаба. а, и той влошава оптично положението.

... сигурен ли си че знаеш какви са проблемите когато накараш един обектив да фокусира отзначително по-близо отколкото е нормално? Не че е съществено за темата, вмъкнах го за да не ми скочат на врата знаещите [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-10-10 18:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: iordanov   
Дата:   14-10-10 18:27

Виж, цитирал съм те и съм ти дал доводи, чети внимателно, препрочитай [smilie5]. Сигурен съм, че знам, щото съм го правил.
Аз си искам диди [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обективите само за мокро ли стават ?
Автор: дидибаев   
Дата:   14-10-10 18:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »