Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на голямоформатна камера
Автор: violator   
Дата:   24-09-10 19:05

Здравейте [smile]

Опитвам се да си избера голямоформатна камера. Паралелно с тази тема правя собствено проучване, но ще бъда благодарен на всички споделили мнение, препоръки или опит.

Смятам да използвам камерата приоритетно за снимане на стрийт и портрет.
Не поставям ценова рамка, но търся оптимален компромис между цена, технически характеристики (размер, оптика, разни други особености), техническо състояние и функционалност.... с други думи нещо практично и достатъчно... без излишества, което обаче да ме забавлява.


Поздрави на всички [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: tantris   
Дата:   24-09-10 19:09

[smile]



Публикацията е редактирана (24-09-10 19:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: esc   
Дата:   24-09-10 19:24

голямоформатна за стрийт...[smilie8] ...може...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: klez   
Дата:   24-09-10 19:34

В петък стават чудеса

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: GenaDP   
Дата:   24-09-10 19:51

Графлекс и немуподобните с телеметър. Оптиката (не знам дали си чувал) е сменяема, и няма много общо с избора на камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   24-09-10 19:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: photostoykov   
Дата:   24-09-10 20:43

Трябва да бъде от типа Field Camera:


http://wpcontent.answcdn.com/wikipedia/commons/thumb/9/9a/Linhof_img_1876.jpg/220px-Linhof_img_1876.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: violator   
Дата:   24-09-10 21:44

GenaDP, зная [smile] .... когато казвам камера нека се разбира тялото и оптика. Преди да пусна темата съм попрочел тук там. Проумяването, на това как са изградени и как работят разни фотографски неща не е проблем.... даже много обичам да се ровя и да експериментирам. Знаеш ли как вървят цените на камерите, които препоръчваш?

deus_ex_machina, разбирам какво имаш предвид за форматите. Мислих си за 9Х12.... евентуално следващите по големина ... 10Х15.... или там в инчове, ако се мери. Конкретно като въпрос в темата... До какъв размер ще е практично да се мъкне по улиците? Верно, че "луд умора нема", но все пак ми е интересно мнението на тези, които ще се включат.

При 9Х12 мога да сканирам негатив. Ако пък го преснема с цифровото фото и една педесятка... /както често правя... / при най - малкото предметно разстояние запълвам почти цялата матрица. При по - големите формати ще губя детайл...... т.е няма смисъл да ги преснемам с фотоапарат, нямам и скенер, през който да минат.

Контактните копия ще са ОК от филм... от хартия експериментирам, но все повече се увличам по тях. При 9Х12 мога да си ги гледам само аз или вие, ако ми дойдете на гости или ако пусна малки сканове тук.

За увеличител над 9Х12 не може да става и дума.... за сега 9Х12 също е под въпрос.

Така както разсъждавам май, май си поотговорих на въпроса [smilie18] ....
Значи 9Х12..... по - малка и удобна за носене камера, повече възможни за мен техники за копиране или скан...., предполагам и по - евтино ще е всичко. Ако греша поправете ме.


Колко, обаче ще изгубя ако избера най - малкия размер рамка?


Ще проуча за Graflex, но нека си поговорим и за цени.... и за оптиката и всичко което се сетите, че е полезно.
Предполагам колко може да се пише, но ще съм ви благодарен, ако се включите и с малко.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: photostoykov   
Дата:   24-09-10 21:44

Това, в комбинация с ролфилмов гръб е най-доброто:

http://www.cameraquest.com/lint369.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: alsash   
Дата:   24-09-10 21:45

Линхоф....

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: violator   
Дата:   24-09-10 21:51

photostoykov, [smilie24]

Ако някой може да сподели впечатления от конкретни модели.....[beer] Говорим за нещо практично и достатъчно без излишества.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: violator   
Дата:   24-09-10 21:53

....малко съм позакъснял с поста :) Благодаря, ще разгледам [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: GenaDP   
Дата:   24-09-10 22:14

Читава 6х12 рол-касета първом виж колко струва, па сетне се точи... По-добре снимай на плаки.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: canonio   
Дата:   24-09-10 22:19

По-добре на плаки. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: violator   
Дата:   24-09-10 22:23

:)... в момента си отварям очите на четири [smilie18] не само избирам, но ми е и интересно. Колкото повече информация толкова по - добре. По - достъпни и с по - прилични цени консумативи също са приоритет.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   25-09-10 07:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   25-09-10 07:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: photostoykov   
Дата:   25-09-10 10:20

deus_ex_machina, за да бъда конкретен има SINAR и всичко останало!
Другото, което правите е относително...

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: n1x0n   
Дата:   25-09-10 10:35

Стар Graflex/Crown Graphic в Ибей струва между 350 и 500 долара в прилично състояние. Стар Toyo 45A - към 800-900 долара.

С други думи - трябва да си готов да похарчиш минимум 1000 долара за подобна система, защото апарат+обектив са ти само половината от разходите, когато изграждаш голямо-форматна система от нулата.

За монорейл системи не мисли, ако наистина си се ориентирал към стрийт и портрет.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: antonio.caro   
Дата:   25-09-10 10:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: GenaDP   
Дата:   25-09-10 11:11

За стрийт най-удобна е Mamiya Press или подобните. Максималният формат е 6х9, но може да се преработи в 9х12.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: GenaDP   
Дата:   25-09-10 11:13

Антончо, къв Sinar те е патил? Някога пипал ли си с такова, че за стрийт ти дойде на акъла да го препоръчваш?...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: antonio.caro   
Дата:   25-09-10 11:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: alsash   
Дата:   25-09-10 11:51

от опит препоръчвам:



http://arukucamera.net/Technika_Press002.jpg




http://arukucamera.net/LinhofTechnikaPress.html




Публикацията е редактирана (25-09-10 11:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на голямоформатна камера
Автор: violator   
Дата:   25-09-10 19:11

[beer] благодаря на всички, които се включиха. Образа на бъдещата ми камера все повече се фокусира. Почти съм избрал формата 9Х12. Марките и моделите, които сте цитирали ме улесняват. Попълвам си сравнителна таблица с предимства, недостатъци и цени. Написаното от deus_ex_machina за "гъзарските" и "вършещите работа" камери, ме накара да се позамисля и основно ще разделя съдържанието на таблицата именно така, на тези две категории.

Нека наклоним дискусията именно в тази посока.... по - скъпи и с безспорни технически достойнства камери срещу върщещи работа и за по - малко пари камери + повече изобретателност.

Може би е добре да отбележа, че до момента не съм използвал скъпа фотографска техника, но това не ми е пречело да снимам и да се радвам на това, което правя с нея. За пример.... в последната една година съм разчитал на две камери от серията KIEV 88 и 80 + обективи MC VOLNA 3 и VEGA 12. Цифровите ми тела също не са нищо особено.... През последната една година се ориентирах повече към тилт-шифт фотография върху среден формат. Една от причините да погледна към големия формат са именно възможностите за тилт-шифт и разбира се специфичната визия.

Относно сканирането на негативите давам приоритет толкова, до колкото да модат да се представят в web. Зареждането на камерата с един единствен негатив намирам за забавно... правя го и сега с парче филм в касетата на Киев. Излизам само с камерата, без никакви аксесоари и боклуци за мъкнене.... гледам.... натискам спусъка и ако не стане, следващия път внимавам повече.
Закачането на гръб с лента намирам за практично, ако искам това да е основната ми камера... просто да може да работи с повече консумативи.

... че така разсъждавам за избора [smile] Ако изпускам подробности ще се радвам да ги отбележите. Още веднъж благодаря

[beer]



Публикацията е редактирана (25-09-10 23:07)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »