Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: Mojito   
Дата:   08-09-10 11:24

Тази зима снимах едно прекрасно бебе и няколко месеца по-късно майката ми писа, че в някакво фото на бул. Мария Луиза, където отишла да си извади снимки, много харесали 1 от снимките и питали дали могат да си я разпечатат за стената/витрината.
Снимката:


http://farm3.static.flickr.com/2701/4332485819_deea1a1da3.jpg




Тя отговорила, че може, но трябва да бъде изписано и името на фотографа. Все не намирах време да мина покрай фотото, но в събота ми се отвори път натам и що да видя: моята снимка, разпечатана във формат приблизително 70 см х 1 м гордо огрява витрината на въпросното фото.

http://farm5.static.flickr.com/4125/4969960937_b6c2aecd4d.jpg

.

Влизам и почвам отдалеч: "Добър ден, тази снимка с бебето на витрината...", при което получавам бърз отговор: "Да, кажете, тук е правена." Започвам да им обяснявам, че не е правена там, тъй като аз съм автора на снимката, при което ми обясняват, че "те", т.е родителите били разрешили и даже много се били зарадвали. После от разговора става ясно, че да, трябвало да ми сложат името, но родителите не могли да си го спомнят, видиш ли...?! Нещо, което дълбоко ме съмнява. Но дори да приемем, че това е така, отношението на хората във фотото беше изключително пренебрежително и невъзпитано с реплики от типа: "Ще я махнем тогава тази снимка, ние снимки си имаме много". Нямаше извинение, нямаше предложение поне името ми да бъде добавено или нещо в замяна. Само пренебрежителното: "Ще я махнем тогава"...
Излязох си от фотото с горчив вкус в устата.
2 дни по-късно приятелка е минала оттам и снимката не е била свалена, а продължавала да стои на витрината.

Да те окраде вестник или медиа е вече практика, но да те окраде фотостудио, което посредством твоята снимка да си рекламира услугите и да се държат все едно ти си някакъв натрапник, това вече намирам за изключително арогантно...

 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: sirkhann   
Дата:   08-09-10 11:32

Наблизо сигурно има нотариус, може да ти направи нотариална заверка, че на витрината седи въпросната снимка, прилагате и кадър на витрината.

После им изпращаш една нотариална покана за нарушаване на авторско право и искане за обезщетение в размер на ..., както и за покриване на разходите за нотариус.

Не могат да мърдат много-много ;)
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: almaz   
Дата:   08-09-10 12:16

Това е фотото на "чичо Венчо"
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: wfw   
Дата:   08-09-10 12:19

предлагам ти да си направиш името на хартия и да изрежеш буквите, минаваш със спрея и си го записваш сам :)
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: dd5   
Дата:   08-09-10 12:21

Мори ги,те пара имат-сигурно рутят оборотите с 15 ст на копие [smilie5]
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: Mojito   
Дата:   08-09-10 12:26

Както споменах и на чичото там, не се разправям за пари, а въпросът е принципен - защо те ще се рекламират посредством моята снимка без никъде да се споменава името ми?
Това какви са им оборотите не ме вълнува.
Аз не се презентирам пред своите клиенти с чужди снимки и не искам някой да представя моя труд за негов.



Публикацията е редактирана (08-09-10 12:27)
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: dd5   
Дата:   08-09-10 12:31

И мен не ме интересува какви са им оборотите-но принципно явно са дребни душици-както в отноношението си към теб,така и към клиентите си щом с чужда пита майчин помен правят[smilie23] [smilie23] [smilie23]
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: lansky   
Дата:   08-09-10 12:41

Мохито,

истината е винаги някъде по средата

та и твоята позната може наистина да се е зарадвала и да е дала съгласие, те да са обещали нещо по-различно...

не се ядосвай излишно... нито те ще прокопсат с една снимка, нито на теб ще ти е по-кеф ако я махнат...
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: cicomanco   
Дата:   08-09-10 12:43

Хм....мен ме питаха и аз има дадох една панорамка.
Зад машината на стената е.
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: didesignbg   
Дата:   08-09-10 12:44

аз бих ги накарал да махнат снимката, главно заради гадно синьото, което е избило [smile]
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: Alex-dan   
Дата:   08-09-10 12:51

Абсолютна наглост [smilie10] [smilie23] [smilie23] [smilie23]
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: navy   
Дата:   08-09-10 13:11

Студиото са питали... клиента им е разрешил.
Те откъде да знаят кой е истинския собственик на снимката?
Според мен трябва да е майката...

Вината я виждам единствено в наглото отношение...
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: gecata   
Дата:   08-09-10 14:11

СОБСТВЕНИК на снимката е майката, НОСИТЕЛ НА АВТОРСКОТО ПРАВО е фотографът.
Разрешението за публикация се дава от фотографа след подписан "модел релийз" от модела /неговите родители в случая/.
Собствениците на фотото би трябвало да знаят поне това [smilie3]
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: navy   
Дата:   08-09-10 14:14

Е, хайде ся... ВЪПРЕКИ, че си прав... не може да подписваш модел релийзи с всяка майка...
Смятай, ако снимаш в детски дом... 50-60 релийза... ще кукнеш [smilie7]

Питали са [smilie24]
Държали се нагло [smilie23]

Да направят на мацката 100 безплатни снимки и тва е [beer]
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: modiliani   
Дата:   08-09-10 14:40

Mojito
Искам да кажа, само едно, защото нямам намерение да се оправдавам като първолак!
Първо не е редно тук да излагаш мнението си? Мислиш ли, че ще намериш нужната подкрепа, ще намериш удобрението на 100 човека от форума и ще станеш още по - велика фотографка, или ще получиш някакво възмездие, или ще ни накажеш или ще защитиш авторското си право??????? - НЕ МИСЛЯ!
Много е подло това, което правиш!!!
Никой не се е отнасял пренебрежително към теб, нито един от колегите ми. Случая с името ти е съвсем различен и това, което си написала в случката е само 50 % от истината, даже няма и 50 %! Другото, което искам да споделя и което лично мен адски ме издразни, но си замълчах бяха думите ти " Какво ще получа в замяна на това, че на витрината ви виси моя снимка"??
Това е което имам да споделя!
Още вечерта снимката ти беше премахната от витрината и може да си сигурна, че няма да бъде закачена повече никога там!
На стените в ателието ни има много фотографии на хора, които дори и не са професионалисти, нито един от тях не е дошъл да иска нещо в замяна!!!
Яд ме е за това, че от такива измислени претенции разваляш радостта на близките на детето, които между впрочем останаха разочаровани още на следващия ден като видяха, че снимката е махната!
Извинявам се ако с нещо съм обидила някой, нищо лично!
И не успя да намериш време 2 месеца да дойдеш до фотото да се поинтересуваш защо искаме да сложим твоя снимка. А намери време да снимаш витрината да изпишеш украсена история тук, за да защитиш "името си"??
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: sharky   
Дата:   08-09-10 14:49

истината е ясна и от Венчо също я знаят но е по-лесно да се направиш на расеян, ако мине мине ако не ...

иначе и аз съм срещал нагло отношение от страна на г-н шефа, но това е личния ми опит от там , тъйче съм склонен да мисля че това е някаква фирмена политика :) [beer]

 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: marto   
Дата:   08-09-10 14:53

Ама наистина, защо не успя да намериш време 2 месеца да дойдеш до фотото да се поинтересуваш защо искаме да сложим твоя снимка. А намери време да снимаш витрината да изпишеш украсена история тук, за да защитиш "името си"??


[smilie11]

 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: elrisha   
Дата:   08-09-10 14:55

modiliani , я преброй до 10 и пак го кажи същото!

Това,че някой ти е подарил снимка за да си я кичнеш на стената е едно, но да използваш за реклама снимка,без разрешението на автора - друго!

И във въпроса " Какво ще получа в замяна на това, че на витрината ви виси моя снимка"?? няма абсолютно нищо лошо и неправилно!!!

Относно обидите към фотографката - Ами самият ФАКТ,че сте избрали и сложили НЕЙНА снимка на витрината си говори ,че е наистина ДОБРА в това,което прави!

Другият път повече мислете и не изпадайте в такива ситуации!

 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: antidigital   
Дата:   08-09-10 14:59

Значи снимката била правена в ателието, малко сте нагли в това фото, просто не е истина.[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]

 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: stzz   
Дата:   08-09-10 15:00

Мдааа, типично!
Коректното отношение да се замества от упражнение по красноречие![smilie23]
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: modiliani   
Дата:   08-09-10 15:05

Каква е истината, я кажи? Защото аз немога да разбера нещо .....значи ти искаш да зарадваш някой, искаш да му направиш кефа, искаш да направиш всичко както трябва........ама накрая друго съвсем излиза? Колко струва авторското право на един фотограф, при условие, че хората, които е снимал немогат името да му запомнят даже - разбираш ли колко е смешно?
Възрастната жена, която дойде във фотото, за да вземе снимките, изобщо не бе запозната с понятието авторско право и какво е това, ние първи попитахме, ние първи се поинтересувахме, защото така е редно!
Всички много търчите да защитавате права си, ама когато ви търсим или се опитваме да се свържем с вас - / в конкретния случай /, не ви знаят имената, не знаят името на снимката, не знаят кога е направена.....смехотворни неща!
И ако толкова си се загрижена за авторските си права, значи освен нас, можеш да съдиш списание "Бебе" защото семейство се похвали, че снимката ти е изпратена и там! Ти сама не си гониш и не се интересуваш от нещатата и после искаш ЗАМЯНА? Не е хубаво това, което правиш и не мога да се съглася с някой от коментарите.....
Ако на мен ме потърсят от някъде, за да ме попитат дали искат да сложат моя снимка бих отишла веднага или бих се обадила, независимо какво и как? А не след два три месеца.....щото видиш ли тогава съм разбрала що е това авторско право и има ли то почва у нас? А също така какво ще правиш с хората, които са се снимали пред твоята снимка ....на нашата витрина? И тях ли така......
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: Alex-dan   
Дата:   08-09-10 15:05

Нищо чудно не виждам в това автора да попита за нещо в замяна на това, че негова снимка е ползвана за реклама. Както и това, когато поиска да бъде махната, това да бъде сторено. Без значение какви са разговорите и тн. Аз лично ако имах фото студио, не бих закачил снимка правена другаде, ама както и да е...

П.С. гледам са изписали доста преди да публикувам [smilie24]



Публикацията е редактирана (08-09-10 15:06)
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: Тед   
Дата:   08-09-10 15:06

Е ..колко лесно бе да се сложи името на фотографа и майката хепи, и фотото хепи и фотографът хепи....

Сега всеки е с накривен калпак - майката нещастна, фотографът неудовлетворен, фотото засегнато...

Защо правите сложни неща, не го разбирам, а претендираме да сме интелигентни като цяло.


Снимката е хубава, използвайте си я и печата и е с приличен размер.
 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: stemer   
Дата:   08-09-10 15:09

Не искам да изглеждам като адвокат на Mojito, но случая ми прилича на подвеждаща реклама от страна на въпросния фотоцентър.
Още повече щом сте "профита", наредете си блескавиците и постановката, снимайте и си разпечатайте ВАШИТЕ снимки. В случая "развалената" радост на близките на детето не звучи като сериозен аргумент, нито пък чии снимки висят по стените на фотото. [smilie23]

 Re: За какво може да ползва едно фотоателие вашите кадри?
Автор: loislois   
Дата:   08-09-10 15:10

modiliani, много грозно!
още повече при положение, че всеки който мине по улицата, може да види дали снимката е там, или не. И защо авторът трябва да намира време да идва до студиото ви, при положение, че вие искате нещо от него?
Не се правете на ощипани, много е грозно да се краде, но да се краде от колега е още по-грозно. [smilie23] [smilie23] [smilie23]
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена