Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Canon   
Дата:   27-08-10 09:52

ksietta

малко инфо от нета за картината на Леонардо:


Змиорка вместо агнешко са похапвали в сакралната нощ

02.10.2008


Експерти, изследващи шедьовъра на Леонардо да Винчи „Тайната вечеря“, промениха менюто на Исус Христос и 12-те апостоли. След подробни експертизи специалистите стигнаха до извода, че на масата пред апостолите е имало змиорка на грил, гарнирана с портокалови резени. Доскоро се смяташе, че менюто на тайната вечеря е съдържало хляб и агнешко месо.

Експертите са стигнали до сегашните заключения след реализирането на специални анализи и увеличаване на отделните елементи на творбата. Това е станало след реставрацията на „Тайната вечеря“ през 1997 година. Били са проучени и разпространените ястия в Ренесансова Италия.

По онова време змиорката в кисело-сладък сос било едно от най-типичните ястия и се смята, че затова Леонардо я е „поставил“ на масата на апостолите. Проучването е озаглавено At Supper with Leonardo и е дело на Джон Вариано.



[smilie3]

Това в рамките на шегата естествено.


Дали се одобряват или не резултатите от бодиграфията - ами ясно е - половината снимки на първа страница в раздел голо тяло в момента са от Бодиграфията. А на втора страница няма нито една. Така се възприемат тенденциите от нея.
Положително.
Индивидуалните предпочитания на различните хора естествено е да са в различни посоки, но общата е една.
Аз, за себе си, одобрявам, че в изложбата няма примерно явен вулгаризъм, различни форми на "концептуалност" и ексибиционистични уклони
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: nomadsl   
Дата:   27-08-10 10:23

Чуков,

много, ама много грешиш.

1.
"....Някой от вас да има пръст в идеята, финансирането и организацията на този пленер?
От чия камбанария виете срещу месечината?
Като какви я критикувате?..."

Чуков, пленерът Бодиграфия се изявява, не като частно, семейно събитие. Бодиграфия се афишира, като активен участник в публичното пространство, където тя непрекъснато се опитва да се изгради, като авторитет и събитие с културно и обществено значение. Напълно естествено е в този смисъл тя да получи критики от цялото обществено пространство. Аз не надничам зад нечие перде в частна спалня, а виждам публичен сайт, изяви в медиите, реклама. Напълно съм в правото си да публикувам мнение, когато нещо /явяващо се публично/ не ми харесва.

2.
"...Защо си мислите, че някой се нуждае от вашите оценки за резултатите? .."

Да, мисля си. Всяко изказване в публичното пространство има оценъчна и превантивна роля, която помага на други участици в това пространство да формират собствено мнение. Затова съществува обществото. В този смисъл спокойно би могъл да попиташ защо Бодиграфия публикува в публичното пространство своите награди и кой се нуждае от нейната оценка.

3.
"...Дреме му на Зидаря какво мислите за гумите след като взе приза за кадъра..."

Не съм съгласен с тази крайно груба комерсиална позиция. Самата Бодиграфия се старае да утвърди себе си, като "творяща фотография", а не като печелбарска задруга без каквито и да са естетически претенции.
Въпросът има и морален характер. Ти би ли подкрепил теза: "Дреме му на "месаря" какво мислите за него, след като си е продал разваленото месо."?

Бих могъл да отговоря и на останалите твърдения, но дотук е достатъчно.

А сега на въпроса на Жино:

Да изцяло посоката в която се изразяват деятелностите на Бодиграфия е отговорност на самата Бодиграфия. Ако тя желае да формира своето лице, като една от безбройните звезди на чалгаджийския небосклон - може да продължава така. А ако желае да се утвърди, като артистично-фотографско и културно събитие с интелигентна закваска - трябва да направи силен завой и преоценка.
А лостовете за последното са много. От подбор на участниците ..... до внимателно раздаване на наградите.

Въпрос на желание.


Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: jokevcv   
Дата:   27-08-10 10:24

@chukov [smilie24]

На 100% съм съгласен.

Все пак Бодиграфия е пленер с комерсиална, а не с идеална цел.

Накрая на всичко това, трябва да се получи и някаква възвръщаемост.

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: мара   
Дата:   27-08-10 10:26

внимателно раздаване на наградите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Canon   
Дата:   27-08-10 10:36

маро
Не се смей, а си представи - Вальо малко небрежно подава материалната част от наградата на Павел - принтер и го изтърва на земята. Ужас...
Трябва да е дори много внимателно, принтерите са доста трошливи, когато паднат от 1 метър [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: nomadsl   
Дата:   27-08-10 10:42

И един коментар към Канон /Генчо Петков/:

"...Дали се одобряват или не резултатите от бодиграфията - ами ясно е - половината снимки на първа страница в раздел голо тяло в момента са от Бодиграфията. А на втора страница няма нито една. Така се възприемат тенденциите от нея.
Положително."

ФФорум е масов сайт. Нима очакваш средните оценки в такъв сайт да изидгнат фотографии, които да са много по-различни от нивото на народните представители, издигнати на парламентарни избори от същите гласоподаватели.

А чалгарията, която ехти в четири от пет заведения кой я слуша? Да не би космическите пришълци?

Демократични принципи. А голото тяло е специфичен катализатор на вкуса.


Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: chukov   
Дата:   27-08-10 10:48

Номаде, прав си, но донякъде

първо, твоят първи постинг, с който откриваш темата, няма нищо общо с разразилата се буря по-надолу

Нямам нищо против градивната критика
Но голите определения за чалгаджилък, плейбой визия не са градивни. Срещу това роптая аз.

Цитирам те
"Самата Бодиграфия се старае да утвърди себе си, като "творяща фотография", а не като печелбарска задруга без каквито и да са естетически претенции."

Не мисля, че липсва естетика в кадрите с гумите. Естествено визирам някои от тях. Обратното на черно не е бяло.

Ц

Да, продължавам да мисля, че пленерът не се нуждае от тукашните оценки.
Колко хора в този форум имат сериозното основание да претендират, че съдят по съвест, че имат изградена стабилна и сериозна позиция по отношение на фотграфията и фотографските събития?

Я дай да пуснем едно по дребно сито да видим кой ще остане

Цитат:
"Да изцяло посоката в която се изразяват деятелностите на Бодиграфия е отговорност на самата Бодиграфия. Ако тя желае да формира своето лице, като една от безбройните звезди на чалгаджийския небосклон - може да продължава така. А ако желае да се утвърди, като артистично-фотографско и културно събитие с интелигентна закваска - трябва да направи силен завой и преоценка. "

Може би най-баналната фраза, но най-валидната тук е: Количествените натрупвания водят до качествени изменения.
С всяка изминала година се забелязват все повече интересни и различни творчески решения. Натрупването на сравнително еднотипни кадри по естествен път доведе до стремежа на авторите да избягат от тях. Това може да се види след като се разгледа цялата изложба. Факт е Номаде.

По отношение на наградите всеки има свой собствен избор, безусловно повлиян от индивидуалните критерии за предпочитан тип и конкретната реализация на фотографията.

Подкрепям идеята ти за дискусия, но ултразалитанията на шепа злобари, появили се в темата, не подкрепям.

Разгледай хронологично как се развива темата и ми кажи ако прочета последните две страници каква представа добивам за дискусията. Затова написах и острия си (в мой стил разбира се) постинг.

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Canon   
Дата:   27-08-10 10:58

Автор: nomadsl
Дата: 27-08-10 10:23

А ако желае да се утвърди, като артистично-фотографско и културно събитие с интелигентна закваска - трябва да направи силен завой и преоценка.
А лостовете за последното са много. От подбор на участниците ..... до внимателно раздаване на наградите.




Тук допускаш генерална грешка.

Бодиграфия не е уъркшоп.

Не е художествена школа за фотоизкуство.

Не е фотоконкурс.

Бодиграфия е средище, място за събиране и снимане на хора със сродни интереси - както и ти установи, когато и ти участва. Всеки идва със знанията, разбиранията и творческите си интереси.
Никой на никого не налага стил на работа, а избора на снимки за изложбата се прави от лично от авторите, това не е конкурс от 1000 подадени снимки в изложбата да влязат само 50 избрани.
Ако някой определя тенденциите - това са самите автори. Млади, стари, утвърдени или не - те са носителите на общото.

А пленера Бодиграфия отдавна няма нужда да се утвърждава - израза "бодиграфия" стана нарицателно за определен вид фотография. Може само да се развива.

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: nomadsl   
Дата:   27-08-10 11:30

Чуков, сам си противоречиш

"...Да, продължавам да мисля, че пленерът не се нуждае от тукашните оценки.
Колко хора в този форум имат сериозното основание да претендират, че съдят по съвест, че имат изградена стабилна и сериозна позиция по отношение на фотграфията и фотографските събития?"

Чуков, ако смяташ, че участник в публичното пространство няма основания да дава оценка, защото - чети горното...

То трябва да стоиш и зад позицията, че никой, който прави пленер, няма право да го ситуира публично, защото колко организатори на пленери " .. имат сериозното основание да претендират, че съдят по съвест, че имат изградена стабилна и сериозна позиция по отношение на фотграфията и фотографските събития?"

Едното е симетрично с другото.

А що се касае до "ултрасите" - мисля, че основният тон се даде от самия лауреат.

Повтарям - позицията ми не е лична, а е единствено насочена към всички едномерни, кичообразни и опошляващи духа човешки действия, във всичките му формати.

Каноне, не принизявай ролята на организаторите до кибици и зяпачи. Много интелигентни начини има да се води дадено събитие.

jokevcv,

не всяко възнаграждение за положен труд трябва да се обвързва с продажба на чалгария.

Тъй-като може би понятието "чалгария" е твърде остро за някои, бих попитал: Как ще дефинирате посланието на две от наградите - тази на клуб "Джак" и на хотел "Дряново". Ако аз бях организатор на събитието, щях да проявя неимоверни усилия да отклоня моите спонсори от този избор. Дори това да ме доведе до конфликт с тях.

Не бих желал да навлизам в тези конкретизации. Темата ми бе, повтарям, опит за дискусия и анализ защо фотографските плодове от този пленер се търкулнаха почти в една и съща посока?

С уважение.

ПС. Немалко пъти, когато съм критикувал приятелски и в личен план разни колеги - фотографи, защо някои тяхни публикации или реклами са с този интензивен /пак ще кажа/ чалгаджийски уклон, съм получавал отговор - клиента така го иска.
Затова сега ми е непонятно, когато няма клиент /който го иска така/, защо резултата е същия?



Публикацията е редактирана (27-08-10 11:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Canon   
Дата:   27-08-10 11:59

nomadsl
Явно имаш два аршина. Ето два твои цитата:

1. Отричаш масовостта на индивидуалните оценки.
ФФорум е масов сайт. Нима очакваш средните оценки в такъв сайт да изидгнат фотографии, които да са много по-различни от нивото на народните представители, издигнати на парламентарни избори от същите гласоподаватели.


2. Изискваш масовост на оценките в публичното пространство

Да, мисля си. Всяко изказване в публичното пространство има оценъчна и превантивна роля, която помага на други участици в това пространство да формират собствено мнение. Затова съществува обществото. В този смисъл спокойно би могъл да попиташ защо Бодиграфия публикува в публичното пространство своите награди и кой се нуждае от нейната оценка.



Последно, на кое от двете ти съждения, които са в противоречие, да вярваме?


[smilie11]



Аз за себе си имам мнение, и не го формирам от публичното пространство - ама нали знаеш, мнението е като задника - всеки си има



Публикацията е редактирана (27-08-10 12:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: nomadsl   
Дата:   27-08-10 12:06

Каноне, не мисля, че си противореча.

Твърдя, че всеки има право на оценка, НО и всеки има глава на раменете да преценява и подбира измежду оценките.

А и тая надеждата, че създаващият трябва да бъде поне с една крачка напред пред оценяващите го. А не обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: chukov   
Дата:   27-08-10 12:12



Ок, явно мислим и говорим за различни неща

Всеки от нас има свое виждане по въпроса и едва ли ще го променим.


Не казвам, че трябва да се лишават хората от възможността да дават оценка, но в конкретния случай тя не е и не може да бъде критерий поне за мен.

Пленерът не засяга обществени интереси за да ме интересува мнението на масата от хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: n1x0n   
Дата:   27-08-10 12:15

Никсън, предполагам схвана, че Станимир повдига тема не защото плачевния резултат е неосъзната грешка и неволно залитане, а именно защото е цяла тенденция към опошляване.

Тенденцията се налага само и единствено от авторите, които решават да отидат на събитието.
Като искате да я обърнете - формирайте ударна група от естети, запишете се следващата година и покажете за какво става въпрос според вас.

Ето, Станимир е бил на Бодиграфия, направил е хубави фотографии, показал е своето виждане за голото тяло. Ако са 5 такива като него - цялата Бодиграфия ще има съвсем различен облик.

Без реални действия - нещата отиват в сферата на "да ви дам акъл как да организирате пленер, на който така или иначе не бих дошъл".

Колкото до "чалгата" - светът винаги ще бъде населен с хора, които предпочитат чалгата, диското, кънтрито, поп-музиката и т.н. в сравнение с Чайковски. Наивно е да се смята, че култивирането на тези индивиди до един общ, висок стандарт в слушането на музика - ще направи света едно по-хубаво място.
Светът е хубав защото е шарен.
За фотографията важи същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Canon   
Дата:   27-08-10 12:23

И как ще стане, създаващият, който е 1 крачка напред, да приема оценки от такива, които са 1 крачка назад.
Да го погледне снизходително или да му ръкопляска ли?

Аз следя тенденциите (и участвам като автор) в развитието на актовата фотография в България от 1977 - около 33 години. Над половината от писалите в темата вероятно не са били родени тогава. Вярно е, че сред тях има и много силни автори, но са сравнително малко. А и си се отличават лесно.
На кого мислиш трябва да повярвам - на такива, с масовост налагани техни фриволни твърдения за чалгаджийско-плейбойския характер на изложбата Бодиграфия или на това, което аз съм видял.

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: navy   
Дата:   27-08-10 12:46

Каква актова фотография през 77-а бе [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Canon   
Дата:   27-08-10 12:48

имаше, колкото и малко да беше

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: navy   
Дата:   27-08-10 12:50

Тогава думата чалга явно не е съществувала [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Canon   
Дата:   27-08-10 12:52

ама имаше плейбой - неофициален внос

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Manchev   
Дата:   27-08-10 12:58

i mnooogo kosmi [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: Canon   
Дата:   27-08-10 13:00

Manchev [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: NikP   
Дата:   27-08-10 13:45

Сега идва ред и на комсомолския секретар (както бях наречен [cool]). Приемам го за комплимент, защото комсомолския секретар обикновено е бил дейна и активна фигура през 80-те.
Това ми беше първата година на Бодиграфия, като координиращ работата на групите и моделите (т.е. комсомолски секретар [smilie5]) и от две години гледам на фотографията, като нещо, което бих правил 24 часа на ден. Всичко това, което се добавя като критика и похвала тук се взема под внимание от организаторите. Лично аз виждам тяхното желание и идеи, които се прилагат и тепърва нови ще се прилагат в пленера. Когато критикувате, ни оборете с нещо постигнато от вас в тази насока, по - добро. Самия факт, че с оглед на трудностите от финансово естество се събраха хора с различни виждания и талант и хора, на които тепърва предстои да покажат още по - голям талант е показателен, че Бодиграфия ще се развива към по - добро.
Относно нивото и чалгарските намеци, ще кажа нещо подобно на това което каза Генчо (Canon).
Хората, които снимаха тази година си носеха със себе си стила и идеите и никой не ги ограничаваше в това, така е било и преди, така и ще бъде за в бъдеще. Личи си разнообразието на вижданията и стиловете, които прилагаха различните участници. Дали има тенденция към чалгализация или не, ще преценят хората, а не само 5, 6 човека, които си мислят, че разбират перфектно разликата между изкуството и кича.
Който е бил на Бодиграфия, знае много добре, че тук хората се збавляват, обменят идеи, учат се един от друг и се опитват да представят вижданиятат си добре технически и творчески. Снимките не трябва да имат строги ограничения и табута на които да служат, защото изложбата ще изглежда , че е правена от един човек или един стил, а това е погрешно, скучно и това вече ще е чалгарско.
И веднага се аргументирам. Чалгата не се развива и не показва ралични неща, а все едно и също, което вече доскуча на повечето хора. Бодиграфия за 5 години представя нещо различно във всяко свое издание, така че това за чалгата тук не върви.
Пийте си питието, реализирайте си идеите и ако ще крититикувате не гледайте само през ващата пентапризма. Купете си един широкоъгълен и позатворете малко блендата, за да виждате повечето детайли.

Наздраве на всички и давайте най- доброто от себе си към фотографията и към хората около вас. [shtrak]



Публикацията е редактирана (27-08-10 13:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: mondragon   
Дата:   27-08-10 15:54

Джино, нелепа нелепа, колко да е нелепа?
Някой по-горе беше писал, че повечето хора отивали на пленери, за да ядат и пият. Ето, аз не съм от тях и отидох, за да снимам. Защото и аз както Ники писа мога да правя това 24/7. Отидох да надскоча сам себе си. Да (си)покажа до къде съм стигнал за една година. Да получа оценка-обективна при това. След всяка от 3-те години досега, в които съм участвал в Бодиграфия, съм се връщал пълен с идеи. Зареден с емоции и желание за експерименти и амбиция за развитие.
ЕТО ТОВА Е СМИСЪЛЪТ НА БОДИГРАФИЯ!
Джино много повърхностно си изтълкувал думите ми. Както казах, говоря за съвсем друго печелене, което е много далече от материалната облага и двете седмици "слава".
Но казах и друго, че няма да ме разберете...
Успех и продължавайте в същия дух!

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: botzi   
Дата:   27-08-10 16:03

nomadsl: "ПС. Немалко пъти, когато съм критикувал приятелски и в личен план разни колеги - фотографи, защо някои тяхни публикации или реклами са с този интензивен /пак ще кажа/ чалгаджийски уклон, съм получавал отговор - клиента така го иска.
Затова сега ми е непонятно, когато няма клиент /който го иска така/, защо резултата е същия?
"

Ами предполагам резултата е същия защото авторите на въпросните кадри искат да ги покажат на масите (масите в частност и този сайт) това е видно от това, че ги публикуват тук за оценка и коментари ...... Тук 80% от регистрираните са от тези маси с този "специфичен" вкус, които все пак се явяват един вид клиенти и консуматори на това "изкуство"
Мен ме притеснява това, че всичко става масово, еднакво и безвкусно ..... това убива изкуството ....... ще убие и Бодиграфия във вида в който ти и аз примерно си я представяме и много други ..... уви ....
Масите надделяват ....

Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: elrisha   
Дата:   27-08-10 16:26

Поздрав от Бодиграфия 2008 [smilie5]


http://87.121.7.213/site_pics/108/l_1214918125__MG_9481.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Бодиграфия - наблюдения и тенденции
Автор: jino   
Дата:   27-08-10 16:33

Мондрагон ,съвсем добронамерено ,какво печелиш?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »