Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Фото хартията
Автор: antonio.caro   
Дата:   11-08-10 15:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   11-08-10 15:22

i_viper,

старите хартии /основно ФОХАР/ ги снимам, като 10 и по - малко ASA. Ако в сцената преобладават цветове, към които хартията е по - слабо чувствителна скоростта ще падне драстично.

Примерно тук... сиви плочки, зеленина, сянка от дърветата, към здрач... около 1/10 по светломер, но е експонирано десетина секунди.


http://a.imageshack.us/img339/5872/dsc5009w700.jpg




Остра слънчева светлина, двойна експонация, 1/250, f4,5. Колата е сив металик, предния капак почти заслепява.


http://a.imageshack.us/img831/7905/dsc5303w700.jpg




Мисля, че правилната експонация е относителна... и зависи от цветовете и цветната температура. Просто трябва да се правят проби. Освен това различните хартии имат различна чувствителност. Това, което написах е пробвано с ФОХАР ЕФН-311 и БН-311.


Не съм използвал цветни филтри, но ми стана интересно и утре ще направя експеримент. Мисля си, че скоростта ще падне повече в сравнение с филма.


icikonti, [smilie10] [smilie24]
дай още подробности и ще го преброим ;)
Каква е техниката?


[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: i_viper   
Дата:   11-08-10 15:31

violator, мерси ще опитам. Един приател ще ми докара малко стар Фохар и може да опитам. Ако нещо се закучи хептем, ще те питам пак [smilie5] [smilie5] като човек с повечко опит.

Това за филтрите като пробваш сподели резултата, ще ми е интересно да го видя.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   11-08-10 16:08

i_viper,
с какво ще снимаш хартията. Ако е тънка може да си направиш това....


http://a.imageshack.us/img152/705/dsc5426.jpg



Ролка и лента от 120 филм, хартиено тиксо с ширина около 50mm, Ако се използва хартия 13Х18, от един лист се получават две ивици по 61mm и малка изрезка. Хубаво е да се реже точно и с шаблон.

Ако филма се снима с камера 6Х6 върху черната лента се залепят ивици тиксо.... върху оригиналното начало, върху 3-ти, 6-ти и 9-ти кадър. Края на лентата се навива върху ролката до 11-ти, 12-ти кадър. Поставя се началото на ивицата фото хартия така че да лежи върху 9-ти кадър /средата на залепената ивица тиксо/. Докато се придържа другия и край се подпъхва във вече направените навивки. Едва, когато ивицата фотохартия е почти навита се залепя началото и и с парче тиксо. Всичко се повтаря докато се стигне до първи кадър.

Така върху една лента от 120 филм се събират общо четири ивици с фотохартия. Всяка ивица събира два кадъра... общо осем кадъра при рамка 6х6. В Местата маркирани с 3, 6, 9 и 12 се застъпват ивиците. Аз лично ги пропускам, но може резултата да е интересен :)

Всичко трябва да се направи точно, да се навие без изкривявания и да се залепят хубаво ивиците. Фимла минава и през камери с по - засукан транспорт... примерно Киев 88. Картона и полу- картона не са подходящи защото се напукват още при навиването върху ролката.

Ако се пази при разлепването, хартиената лента може да се използва многократно.



Публикацията е редактирана (11-08-10 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   11-08-10 16:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: i_viper   
Дата:   11-08-10 16:16

С голям формат 4х5 инча. Ще видя каква хартия ще ми донесат и най-много да я орежа до необходимия размер и зареждам директно в холдерите вместо плаките. Поне така си го мисля ....

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   11-08-10 16:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   11-08-10 16:39

deus_ex_machina, благодаря за примерите и поясненията. Започва да става все по - интересно [smile]

Това с тъмните области го смятах за недостатък, но явно несъм го използвам правилно.


Цифрово обърнат негатив.... и при тези условия липсва разработка в тъмните зони.


http://a.imageshack.us/img340/5195/dsc4856.jpg


Релефа, не ми харесва, но ми се искаше да видя какво ще излезе [smilie18]


Мисля си, че при хартията зависимостта количество светлина - време за експониране не е линейна. Забелязъл съм го от пинхолите. И при филмите го има, но при по - дългите времена. Тук май е по - изразено.

Експериментите продължават. На всяко нещо трябва да се намери обяснение ;)

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   11-08-10 16:45

Уфффф... забравил съм си фенера включен, добре, че deus_ex_machina писа за N: 113 [smilie18]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   11-08-10 16:47

i_viper, [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: swan_   
Дата:   11-08-10 19:49

Никога не съм снимал по такъв начин, но темата е страхотна!
violator, deus, страшно ме кефите! Дерзайте!

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   11-08-10 19:59

triabva i az da probvam
malko me drazni fakta che niama reprodukcia sled tva

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   11-08-10 23:07

arakinixon-cie [smilie24]
Репродуцирането на реален образ може да се направи на ум, когато покледнеш негатива.... то и при филма е така. Дори е забавно [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: Roland909   
Дата:   11-08-10 23:21

Темата наистина е страхотна и си записвам. Следя я с интерес, браво на вас най-сетне нещо интересно и фотографско и по-различно от Canon/Nikon...Intel/AMD [smilie24]
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   11-08-10 23:36

Roland909,
ще се радвам, ако е полезно и на вас. Примерно аз днес направих първото си контактно копие от хартиен негатив и ми стана доста интересно.

Иначе играя в отбора на Nikon [smilie18].... шегувам се [smile] .... утре най - вероятно ще е големия мач с цветните филтри. Надявам се на интересни резултати.

Благодаря на всички, които се включиха или следят. Сега отивам да режа хартии...

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   12-08-10 07:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   12-08-10 11:14

deus_ex_machina, интересни неща.
Разгледах цялата галерия

http://www.gallery339.com/html/artistresults.asp?artist=19&offset=0


[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: nokoloff   
Дата:   13-08-10 10:35

Преди време, някъде из форума някой беше споменал, че познава човек който изработва дървени средно-форматни камери. Някой да се сеща или да познава човека или да има камера правена от него? [smilie24]

Днес няма ли да има експерименти?

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: nickdul   
Дата:   13-08-10 11:20

сещам се само за
argentum camera
Но това са голямоформатни камери.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   13-08-10 12:25

[smile] има, има..... току що се фиксираха резултатите. Направих кадрираща рамка на това ...


http://a.imageshack.us/img836/7271/dsc5488.jpg



Вътре се събира формат 13Х9 cm, но рамката на камерата покрива приблизително 10Х8 cm. Избрах пропорция 4Х3, но се колебая за 5Х4.

Какво мислите?

[shtrak]



Публикацията е редактирана (13-08-10 15:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: i_viper   
Дата:   13-08-10 12:34

Мисля, че нямам търпение да видя резултата.

Щом се събира вътре формат 9х13 см., защо не направин едно панорамно 6х12 ... уххх как ме кефи тоя формат [smilie5] [smilie5]

Днес порових малко в нета във връзка с един дръга тема и попаднах на тези линкове. Може и да ги знаеш, но пък може и да са ти полезни. Там има подобни самоделки от дърво, но принципа е тоз.

http://www.flickriver.com/photos/47970772@N06/popular-interesting/


http://www.flickr.com/photos/ezzie0304/4589293199/in/photostream/


http://www.rangefinderforum.com/forums/showthread.php?t=85548

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: antonio.caro   
Дата:   13-08-10 12:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   13-08-10 14:09

i_viper, много забавни камери [smilie24]

Събира се 13Х9, но са неизползваеми. Има една рамка... не може да се махне и тя ограничава до 10Х8 cm :(

Иначе си направих кадрираща рамка с пропорция 5Х4 .... повече ми харесва от 4Х3. Трябва да пробвам и с 2Х1 или 16Х9. Може би обектива скоро ще си има ново тяло.


antonio.caro, [smilie18] [smilie24]

.... никакви мацки.... появят ли се мацки, край с хубавата техническа тема [smilie18].... после... като се изчерпи темата [smilie18] [smilie18]

Иначе... точно в този полароид не съм слагал филм. Трябва да си поръчам.


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: antonio.caro   
Дата:   13-08-10 14:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   13-08-10 15:24

Това са филми за POLAROID нали?



Ето част от експериментите, които правих вчера....

Четири снимки, заснети в интервал от няколко минути, двете без филтър, а другите две с жълто - зелен филтър с фактор 4. До всяко квадратче пише условията, при които е снимано.... негативите са преснети набързо, с фотоапарат, но разликите се виждат добре.


http://a.imageshack.us/img833/7787/dsc5559.jpg



От четирите квадратчета... /от скана и гледайки негативите/ най - ми харесва това долу в дясно. Странното е, че е снимано с корекция, като за филтър фактор 8, а не 4, както трябва се очаква.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »