Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   23-08-10 17:40

Мнението на всеки споделил нещо тук е добре дошло. Пуснах темата именно заради това.

За хартията и черното с FOMATOL говорих за ФОХАР нормална ЕФН-311 и бромова БН-311.

Температурата и при мен е окомерна. Преди няколко дни стайната температура отиваше към трийсетина градуса... на разтворите да е била с няколко градоса по - ниска. Снимките със сенките по - горе са проявявани тогава.


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   23-08-10 17:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: geokar   
Дата:   24-08-10 15:48

Ей, страхотни сте, да сте ми живи, тъкмо си мислех да сложа в плаките на един "Бентзин Примар" - ветеран - фотохартия (просрочено ОРВО) и да видя какво ще се получи - в тази дискусия предварително ми отговаряте на всички въпроси, дето смятах да ви ги задам. И примерите са чудесни! Мерси! [smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   25-08-10 00:33

geokar [smilie24]

Ето какво получих днес с поизтощен ORWO А03....

пин-хол, хартиен негатив, контактно копие с мокри хартии... малко преекспонирано, 13Х18cm.


http://a.imageshack.us/img137/1/dsc59512.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: mish   
Дата:   26-08-10 12:51

Много фантазия!Можеш с часове да седиш и да ги съзерцаваш !

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   29-08-10 00:31

Защо до сега не е станало въпрос за цветна фото хартия [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   03-09-10 15:54

уфф... от кога се каня и все не стигам до там.....

Сега.... един глупав въпрос [smilie18]...


това... е с размер 210Х297mm, на документална хатия ORWO. Как да го изправя без да го каширам или да го чакам няколко седмици да седи под куп дебели книги? Да изсъхне само или принудително, притиснато от гланц пресата не помага :(


http://a.imageshack.us/img819/3070/dsc6134w900.jpg




[beer]



Публикацията е редактирана (03-09-10 17:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: Roland909   
Дата:   03-09-10 18:50

Violator, странен проблем имаш.
При мен не се е получавало така.
Суша листа хартия на пресата обаче с емулсията към плата - да не се гланцира, но го правя след миенето (както е нормално).
А ако е стара снимка сушена и набръчкана преди време - не знам...
Ако се справиш, пиши как [smilie24]
И една лека забележка - не е документална, а документна хартия [smilie3]
Поздрави за хубавите кадри!

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   03-09-10 19:03

Да Roland909, и аз я оставям с емулсията към плата, хартията леко прилепва към него и свивайки се започва да го нагърчва. Ако изпера платното ще е малко по - добре, ще е по - опънато, но не за дълго. Само при тази хартия имам такъв проблем.... Сложих за няколко часа вече сухата снимка с емулсията към плочата.... малко - по добре е, но това нещо е упорито..... държи се като намокрен и изсъхнал паус.... с една дума няма бързо изправяне :)


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: Roland909   
Дата:   03-09-10 20:29

Проблемът с плата го реших преди време като го скъсих. Там където е подгънат и влиза металната пръчка която го опъва може да разпориш шева да го подрежеш и да го зашиеш отново по-навътре, зависи колко опън не ти достига, а другото остава на пружините.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: nokoloff   
Дата:   12-09-10 11:42

И аз да се включа в темата с ... (първия ми кадър на хартия който направих снощи, като също така за първи път и проявявах).
Хартията е Фома, формата (трябва да) е 6х6 [smile]


http://photo-zona.net/images/user62258/album24530/large/1284279788_dosq5351_IMG_3855_s.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: rexnasel   
Дата:   12-09-10 19:48

8X10
самоделка от кадастрон и картонени кутии
обектив - единична леща от лупа 90мм@f5.6-8
хартия фохар в ФП-1

http://photo-zona.net/images/user63930/album22385/large/1284309872_dajq5383_Untitled-Scanned-03.jpg





Публикацията е редактирана (12-09-10 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: nokoloff   
Дата:   17-09-10 20:44

Вчера вечерта снимах вкъщи, като единствения източник на светлина беше една 60W крушка (с нагреваема жичка), хартията е 'Фома' и ... Меря си аз със дигиталката и на бленда 2.8 ми показва 0,5 сек. смятам за харитята ИСО 10 и снимам на 5-6 сек. Проявявам хартията и нищо, неекспонирана.
Хм, добре пробвам на 10сек, пак същото. Някакъв образ се появи едва след 30сек, а на 1мин кадъра вече изглеждаше горе-долу нормално експониран.
Забелязвали ли сте нещо подобно? Изглежда хартията е много слабо чувствителна към такъв тип светлина и ИСО-то и пада по групи сметки до около ИСО 1.


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   17-09-10 20:56

Да така е :)... дори мисля, че е по - ниско

Две лампи по 60W на около 2-3 метра и една 100W на 4-5 метра, бленда 2,8 и четири минутно клатене на глава... това на снимката съм аз [smile]

.... ФОХАР ЕФН-311


http://img192.imageshack.us/img192/2980/dsc8022srgbiec6196621w7.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: rexnasel   
Дата:   18-09-10 16:56

[smilie24]
не знам дали някой е опитвал, номного успешна техника е т. нар. preflashing

идеята е да се преодолее първоначалната "инерция" на емулсията, вдигайки чувствителността и
за целта, преди да се експонира, хартията се осветява с нискоинтензитетна светлина за кратък период от време - аз слагам под увеличителя хартията и на Ф32 за секунда и половин,
вермето определих с пробичка - това, което ми даваше най-светлия доловим оттенък на сиво на хартията
ще взема да направя една проба - префлашнато наполовина, и ще постна кадъра, да видите разликата, особено в сенките
подобно нещо( латензификация май му се викаше), може да се прави с някои филми( кодак три-Х, адокс 100 и ефке 100, абе, все старомодни емулсии) с тъмнозелен филтър от три метра с 5 ватова крушка
не си спомням дали това се правеше преди или след снимане на филма



Публикацията е редактирана (18-09-10 17:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: rexnasel   
Дата:   18-09-10 17:06

проверих - става въпрос за осветяване след изснимване на лентата, като идеята е отново да се вдгне чувствителността,особено при пушване, и където загубата на реципрочност не участва

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   18-09-10 20:39

Не съм го пробвал никога, но ми изглежда интересно. Ще потърся още написано по въпроса и ще направя проби.

rexnasel [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: rexnasel   
Дата:   18-09-10 20:51

[beer]
техниката работи супер с вариоконтрастна хартия, и качва сравнително чувствителността на фохар-а
като за начало/ за фохар/ бих казал, на фотоувеличителя, с празен негативен държач, наглася се да се прожектира кадър с големина около 20Х30( това за 18Х24 хартия и по-малка, за по големи - повече, на вкус)
блендата се свива до Ф16
хартията се експонира с бялата светлина за 3-4 секунди
можеш опитно да определиш нужното време - на неосветено парче се прави клин, времето което дава видимо най-лекия сив тон, е нужното
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   19-09-10 01:17

rexnasel, благодаря. Още утре ще пробвам.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: jivar   
Дата:   25-09-10 00:50

[smilie18]
МАЛЕ,мале... Какви откачалки! ДЕРЗАЙТЕ!!
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: nokoloff   
Дата:   28-09-10 23:12

В събота имах удоволствието да видя цветни диапозитивни филми с размер 13х18 [smilie6]
Във връзка с това да задам един глупав въпрос, може ли да се копират контактно такива филми?
Ако да как и с каква хартия?

Ъп [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: violator   
Дата:   28-09-10 23:20

хм...

nokoloff, не мога да ти отговоря... не съм правил подобно нещо, но от доста време се каня да направя контактно копие от цветен негативен филм върху цветна хартия.... тъй де да пробвам какво ще стане.... не очаквам верни цветове, но да се експериментира и да се мисли после това защо така се получи ме кефи [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: rexnasel   
Дата:   29-09-10 07:54

nikoloff, възможно е, по процеса Цибахром( сега Илфохром). Материалите са скъпи, и не се обрабтва във вани, ами в процесор( доколкото знам, и йобо процесор би станал).
Останалото е да се копира под светлината на цветен увеличител, за корекция на цветовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: jivar   
Дата:   29-09-10 13:41

Абе хора, ВИЕ от какво се прехранвате?


Всичко може,щом не търсите технически точен резултат.
Трябва да имате хартия цветна-съвремена и химикали по РА-4 процес.
При nokoloff ще се получи негативно изображение, а при violator - позитивно.
За по-точни резултати трябва да се копира под светлината на цветен увеличител, за корекция на цветовете.

Швейцарският процес Цибахром с търговска част Илфорд беше жесток.
Копиране на копия от диапозитиви. И който имаше прилични диапозитиви, обираше ЛАрВИТЕ по конкурсите...
[beer]
Най-добрият им материал беше гланцов, ПВС,като ламарина. Още имам увеличения [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Пише ви автор на статия за ЦИБАХРОМ-а в сп."БФ".
[smile]
Говоря за началото на 80-те години. САМО с такива увеличения, станах ФОТОГРАФ на ГОДИНАТА-1985-а.
[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Фото хартията
Автор: rexnasel   
Дата:   29-09-10 15:17

ми и аз това казвам, супер е Цибахром процеса,
откакто илфорд купиха патента, и се казва илфохром, химията е направена да не е толкова зависима от температурата, и процеса може сравнително лесно да бъде приложен в домашни условия, ако човек има Йобо процесор
ама е кинти

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »