Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: Цената на качеството
Автор: ka7   
Дата:   30-07-10 03:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: stzz   
Дата:   30-07-10 08:27

Айде сега си представи хипотетичната ситуация, че се снима каталог от 250 страници с по 4 кадъра на страница .............

Е, сега и ако кажете, за толкова обемна и претенциозна(както се подразбира от духа на темата) работа, какъв хонорар очаквате, колко време бихте отделили и колко често се случват подобни проекти, може и тези които не са в час да приемат че разходите са обосновани.
[shtrak] [smilie10] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 08:55

Canon, ако трябва примерът, който дадох да бъде точен, ние имаме А900 + Canon 5D, така че ако потрябва 17ТС ще вземем или наемем:)
Не е проблем дори и да нямахме, да наемем при нужда и камера от най-висок клас, наемите не са високи никак.
Относно колата - Никсъна говори в статията си с какво трябва да се оборудва един фоторгаф, за да започне бизнес. Смятам че колата не е чак такъв фактор още в началото. Освен това не смятам, че 15000 за нова Дачия са разумна инвестиция. Като започнеш да имаш клиенти за по 2500лв на снимане ще ходиш първоначално при тях с хубава кола под наем ако трябва. Като вземеш да имаш по 10 такива на месец, ще си купиш тогава.
Между другото при едно снимане извън БГ бях помолен за кръгче, защото човекът бил фен, но не бил карал тоя модел, защото го нямало вече[smilie18] После ми благодари за удоволствието. Така че нещата са относителни[beer]



Публикацията е редактирана (30-07-10 08:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: thomas   
Дата:   30-07-10 09:01

@stzz
Хубав пример. Значи казваш ти на клиента една обидна за всички фотографи цена от, да речем, 5 лева на кадър (може и 4, за да е още по-агресивно), клиентът умножава това число по 1000, получава примерно 5000 лева (или дори 4000), изсмива се яко, отива, дава 600 лева за една хубава сапунерка (или и доста повече за прилично тяло, но пък после си има това тяло), ако е перфекционист, дава още и за някакво осветление, и си снима сам.

Впрочем първият случай, в който видях клиент да се отказва да ползва услугите на фотограф, предложен от мен (аз му правех каталога), беше още преди навлизането на дигиталните фотоапарати, т.е. клиентът тогава си купи филмов апарат и филми, а фотографът облиза една от първите подобни рани, които после, в дигиталното време, станаха ежедневие.

Естествено, това може да се случи, ако се снимат относително прости предмети. Ако става дума за снимане на бански върху модели, няма да му е толкова лесно да се откаже от външната услуга, защото там става дума за много повече от фотоапарат и осветление, като някои от нещата не може и да си ги купи (и нямам предвид моделите) ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 09:06

По принцип като се замисля, един начинаещ млад фотограф може да започне и с минимум техника. Всичко може да си наеме - и студио и кола и камера и обективи. Според задачата и според заплащането. Трябва му само талант и да натрупа опит.
Ей го наш Васко, награби една раница техника под наем и замъкна някакви младоженци във Венеция на следсватбена сесия. С нискобюджетните полети цялата работа му излиза без пари направо....Сега ще си напълни портфолиото с яки снимки:)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-07-10 09:11

Подкрепям Никсъна напълно, защото само преди 2 дни ситуацията показа колко е прав.

Наложи ми се да снимам нещо уж елементарно. Модели на блубокс , но само на ТВ осветление, защото се снима и с ТВ камери. Нямаш право на "гръмотевици" или някакво студийно импулсно осветление. Моделите се движат, духат се коси с вентилатор. Минималните данни на които можеше да се снима бяха 1/250 и Ф5.6 Познайте ИСО-то къде отиде - 3200!

При тези условия се справих добре благодарение на едноцифрен Канон и Л обектив, няколкото пробни кадъра на колега с 500Д и китак бяха отчайващи.
След минимална обработка в Лайтрума на кадрите нямаше почти никакъв шум , даже и на 100% кроп.

Тук искам да питам колегата sirkhann дали с 500Д, 50Д ,Д90 и любимите му евтини сигми щеше да се справи в подобна, уж лесна ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dd5   
Дата:   30-07-10 09:17

Бони,
не всички живеят в София , където наистина не е проблем да наемеш техника и студио [smile]

Със студио съм помагал на приятели и колеги,но техника- каквато имаме в чантите,щото за да наемем трябва да поръчваме от София,чакане,куриери и тн

А преди време в разговор с водещ наш моден фотограф спомена ,че май само ние и португалците купуваме каквото ни е необходимо и забиваме яко пари в техника - другите хора просто си наемали каквото и когато им трябва

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: boni   
Дата:   30-07-10 09:22

Във всеки голям град в БГ може да се уреди наемане на техника и студио, стига да има нужда, желание и клиенти разбира се:)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 09:25

Личното оръжие си е лично! Ако знаеш как да го ползваш - няма да засече. Това че не можеш с пищов да пробиеш танк означава само че ти трябва по-голямо!
Ако това ти е работата си купуваш или викаш някой с такова! Тук обаче стрелят с пищова по танка и тва си е! Докат не ги сгазят - после рев!
Давал съм работа с която смятам че не мога да се справя на други колеги - нищо лошо , но практика е да се напъват хора току-що прохохождащи с непосилни за тях задачи само и само да не изпуснат да преебат клиента взимайки парите за себе си !
Това е гадното![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: dd5   
Дата:   30-07-10 09:29

Пробвайте в Бургас да наемете нещо по сериозно като техника от Павилиона примерно [smile]

За Синтезиса да не говоря-няма го просто [smile]

а за клиентите си прав-и тях ги няма за мислим за тежка артилерия [smile]



Публикацията е редактирана (30-07-10 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 09:32

GOSPODIN-е

Снимал съм на 3200 с 50Д на пилотно осветление и наистина не ми хареса резултата.

Но не ме хващайте за всяка дума. Това, което казах, го казаха по-късно и Бони (за А900, например) и Канона!

Я вижте точно Васко колко сватби изснима с 50Д и бая народ може само да му завижда.

Аз казах - необходимостта от техника се определя в контекста на това, което се снима! Необходимостта може да се изразява в техника за 10 хиляди, може и да се изразява в снимачна конфигурация от 100 хиляди лева. Преценяваш си дали можеш да си ги избиеш и се хвърляш.

Никсъна е дал, както казва Канон-а, универсална конфигурация.

Ама айде, ако трябва да се снима продуктова фотография на автомобили, разни там сцени на модели на бял кон и т.н., това помещение от 70 кв снимачна площ точно за нищо не става . Или необходимото осветление за снимане на автомобили, например дали може да се покрие с телцата, дето си ги слагате в студиото за да светкате по моделките.....

Същото и ако трябва да се снима някакво събитие - за календар и плакат с конни надбягвания (ама не от тези, дето ги правят на Тодоров ден). Направо в този случай може човек да събере цялата техника за 50-70 хил лева и да почне да си я маже с вазелин, щото едно просто 7Д с прост обектив да завре 5Д2-та, Алфи и други подобни... някъде.

Тъй че моля, нещата, дето съм ги написал, да не се цитират по някакви извлечения, ами да се вниква в техния цялостен смисъл, защото иначе се получава манджа с праз и грозде.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 09:32

Ок! Да речем че нямаш техника!
Ще откажеш поръчката или ще се опиташ да не я окепазиш напъвайки безпределно наличната?
Или е по-добре да се обадиш на приятел , да му помонеш в снимането и да си разделите парите?
Хем работата да е свършена като хората , хем вие да си се тачите и занапред!



Публикацията е редактирана (30-07-10 09:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   30-07-10 09:42

Ако си наясно какво правиш-вземаш под наем?

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 09:43

cicomanco [smilie24]

Още едно потвърждение за нещо, дето казах. Като отидеш и си купиш техника за 70 хиляди, ставаш ли автоматично големият фотограф и колко хора ще ти възложат поръчки, без да са ти видяли портфолиото??? [smilie11] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: mitadoc   
Дата:   30-07-10 09:45

Мнем,ставаш ядосаният фотограф,който побеснява,когато обикновеният клиент отива при колегата му за 20% по-ниска тарифа при обикновена поръчка(сватба,кръщене,парти),защото точно тези поръчки са ти 95% от ежедневието.Взехте да се изживявате все едно сте в Милано и снимате всеки ден Жизел Бюндхен[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 09:47

Не , не ставаш най-големия фотограф , но говорим все пак за донякъде разумни хора!
Никой (според мен) не би вкарал толкова пари в техника , ако мисли че не би си ги върнал! Със снимане!
Не говоря за хората имащи пари и купуващи техниката просто защото им е кеф или за да се изфукат!
Говоря за снимащите! Те според мен поне би трябвало да са разумни!
Има обаче нещо наречено алчност .......и го има навсякъде.....[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: GOSPODIN   
Дата:   30-07-10 09:48

sirkhann, прав си за някои неща, но не забравяй, че на конните освен 7Д ще ти трябва и някое дълго бяло стъкло, което пак ще докара цената доста по-висока.

Аз само дадох личен пример, как в една уж лесна ситуация се налага да ползаш доста по-скъпа техника, за да има добър резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: munich   
Дата:   30-07-10 09:49

Така е, Митак [smilie24]

И въпреки това Борисов сигурно случайно мина на Хаси. Но той най-вероятно рядко снима сватби, кръщенета и т.н.

Именно тук според мен е разковничето - пир по-конкретен случай може да се направи 100% по-точна калкулация. Но обобщено Никсън е абсолютно прав. Всичко е въпрос на това одколко си избиваш парите! В началото всеки снима със по-слаба т.е. евтина техника, но като може що годе да планира напред минава на горно ниво!

На запад е по-лесно, защото покупателната способност на хората позволява по-лесно да се качат на профи ниво техника, дори и само за хоби цели!

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 09:55

В очите на определен тип клиенти , техниката носи освен удобство и престиж.Хаси-то е престиж! С покритие в случая на Борисов.
Случвало ми се е да ми отказват ангажимент защото съм бил снимал с Олимпус! Нищо че след това и изпонапренасраха сватбата с 1д под наем....
Определено вече не се занимавам с клиенти , които питат :"А на вас какъв ви е апарата?"

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: ninikolov   
Дата:   30-07-10 10:08

cicomanco, следващия път като те питат с какво снимаш, кажи:
"Мадам, моят апарат е голям, тежък, 29 сантиметров, професионален. Без да го подпра на триножник не мога да работя с него..."
[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: erotila   
Дата:   30-07-10 10:15

Добре, че не съм ФотографЪ!

Темата я пуснах за да прочетете и да разберете как няма нищо, което да е маловажно във това да сте фотографи. Направихте темата на една дълга четвъртъчна тема ФъФ "любимия ви ресторант".
И в живота на практика така става, всеки смъква цени, всеки е най-добрия всеки дава промоции, и един ден снимате за тоя дето духа октомври месец в ушите ви...
Успех на всички писали в ТЕМАТА!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 10:18

cicomanco - абе в определени ситуации аз също бих питал с какъв апарат.

Ама на сватбата на един приятел щях да набия единия фотограф, честно... Толкова отрязани глави, крака и чудесии нямаше никъде... Па ако ще и с хартбей да дойде да снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 10:21

Gospodin - точно пък в случая с конете има няколко добри Сигми, които вършат страхотна работа... [smilie24]

А колкото до бялото - каквото и бяло да сложиш за целта (и то е явно, че зум си трябва в случая, предимно), пак си под 10 хил. лв. Новото 70-200 + 7Д < 10000 лв

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 10:36

sirkhann - е , би ли описал някои от ситуациите?
Просто съм любопитен....

Отговори на това съобщение
 Re: Цената на качеството
Автор: sirkhann   
Дата:   30-07-10 10:45

Описал съм ги мааалко по-нагоре някои от ситуациите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »