Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: simonov   
Дата:   26-09-10 18:15

В наше село (Пазарджик) когато поръчам нещо от страна извън ЕС и стойността е над 15 евро и до 150, плащам само ДДС и не ходя в митницата, а си го взимам от местният пощенски клон. ДДС се начислява само върху стойността на покупката, а не върху транспортните разходи. Няма и нужда да си изкарвам EORI номер.

За хората които могат да се уредят с пътуващи приятели от страни извън ЕС, казвам, че няма никакви проблеми да си прекарат нещо, защото просто никой не се занимава да проверява един апарат или един лаптоп, или една камера в багажа ти. По принцип има регламент, който указва до каква стойност може да е стоката, която прекарваш, но просто никой не се занимава, защото реално може да кажеш, че си го купил от гаражна разпродажба за 20 долара [smilie5]

Все пак има и издънки. Един познат си купи едно усилвателче от китай за $299 с безплатна доставка. Китайците писали че струва $99 в invoice-а, а транспорта $200. Пратката пътуваше по DHL. Караха го да ходи на Веселец да си освобождава пратката сам от митницата и да си плаща там каквото има да си плати. След много разправии по телефона и заплахи с жалби до КЗП кретените се съгласиха да му прехвърлят пратката към митница - Пазарджик. Съответно човека си плати само ДДС върху $90.

Добре е да се знае, че понякога причината може да е и при куриера, по простата причина, че дейността на големите куриерски фирми е тотално побългарена при нас, по традиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: seal   
Дата:   26-09-10 20:16

ДДС се начислява върху всички разходи. За конкретния случай между 15 и 150 не съм сигурен как стои въпросът, може това да е изключение предвид тези прагове, но за по-голяма сума е абсолютно сигурно, че трябва да ти начислят ДДС-то и върху транспортните разходи.

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: munich   
Дата:   29-09-10 12:00

Така - малко се забавих, но днес свърших работа и то - всичко на всичко за 1 час.

Отидох към 8:40 като първо изнамерих гишето на ЕМS за да си взема товарителницата. После минах през гише 17 /ДЕЛОВОДСТВО/, за да подам заявление за еднократен EORI Номер /за многократен - 5 дни, защото се нуждае от подписа на Шефа на Столична Митница/. След попълване на заявлението се получава 1 печат върху заявлението и се отива в стая 13 на 3 етаж, за да издадат самия номер. Там има чакане от около 15 минутки и със заветния номер аз отидох в задния двор на митницата, където имаше най-малко 3-4 бюра за услуги за попълване на митническа декларация. Едните искаха да ги чакав малко, та другите спечелиха и там сравнително бързо ми направиха декларацията /10тина минути/. Накрая обаче жената видя, че пратката ми общо с транспорта е 169 долара, което падало под границата от 150 Евро на митницата за оценка като "пратка с незначителна стойност", при която няма нито ДДС, нито мито. Един вид не ми е трябвало нито EORI, нито декларация и й дадох само малка почерпка и бегом към гишето да си взема пратката. Имало обаче промяна от януари 2010, че този праг е 15 Евро т.е. трябваше да платя мито и ДДС, но поради това, че стоката е под 150 Евро не ми трябваше декларация.

На гише 12 в централната зала един човек обработи нещата за 2 минути, като изчисли колко трябва да платя. На гише 13 платих суматаи накрая си взех пратката.

Далеч не беше перфектно, но за 1 час не мога да се оплача, а и повечето хора бяха любезни. Има е места за паркиране отпред, така че всичко точно.

Ако имате въпроси...;)

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: uri64   
Дата:   19-10-10 01:05

Как става ваденето на многократен ЕОРИ номер на митницата на аерогарата? От федех ми искат многократен защото не знам кой тъп американец е направил 2 отделни пратки за обектива и един филтър към него..и всъщност дали не може филтърът да мине като незначителна стойност и да трябва да вадя само еднократен номер?

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: varushev   
Дата:   19-10-10 09:01

Абсолютно същото и при мен с пратка от Хонг Конг. [smilie24]


Автор: ibk
Дата: 16-07-10 10:03

Преди един месец си получих пратка от щатите на Веслец, точно на едно гише, точно за 15 мин.
Дадох си известието, влязох в съседната врата, човека ми изчисли митото и ДДС-то, платих и си взех пратката. Нямаше опашка, нямаше нерви.
Носех си и разпечатка на плащането от пейпал.

Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: varushev   
Дата:   19-10-10 09:07

Какво и е странното на причината?! По закон ДА, но в нашата митница ДДС върху транспорт не се дължи...имаше някаква разпоредба...

Автор: seal
Дата: 26-09-10 17:01

Ако ползваш услугите на транспортна фирма - те ти дават манифест, който съдържа всички данни за покупката. Твоя случай обаче не е такъв доколкото разбирам - би трябвало изпращача да включи данните за фактурата към пратката. Стойност, разходи за транспорт, съдържание и т.н. За всеки случай си принтирай де що имаш извлечение за транзакцията - ибей, пейпал и т.н. че не знаеш на кого какво ще му хрумне.

Един приятел си поръча пистолет за страйкбол. Да де, ма той като истински и те го спират и пращат в някакъв временен склад за опасни пратки, айде обяснения че нямаш сестра и т.н. Та на него му бяха дали да се логна на един от компютрите и да им покаже данните за транзакцията ама ти не разчитай и при теб да стане така

Митото по принцип е малко, 2-6% за повечето неща, даже може и изобщо да няма за твоята стока. Ама ДДС си върви. Освен това по закон ДДС са начислява и към транспортните разходи. При мен поради незнайна причина не стана така, мацките във фирмата за попълване на декларацията не включиха транспорта и не платих ддс върху него, че той си беше солидна сума - 50-60 долара някъде.

Изобщо не разбирам идеята да плащаш ддс върху продукт или услуга за лично потребление, произведен ИЗВЪН ЕС, ама кой ни пита...



Публикацията е редактирана (19-10-10 09:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: fire_sky   
Дата:   19-10-10 12:02

Аз имам следния въпрос:
имам познати, които биха могли да ми закупят фотоапарат (Canon 50D + един-два обектива) от USA. По какъв начин трябва да ми изпратят техниката, за да избегна плащането на ДДС и мито. Благодаря и спорен ден на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: didesignbg   
Дата:   19-10-10 12:12

С тях като се прибират.
50д е дърво.

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: fire_sky   
Дата:   19-10-10 12:18

Не планират прибиране в България скоро.

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: fire_sky   
Дата:   19-10-10 17:53

"Аз имам следния въпрос:имам познати, които биха могли да ми закупят фотоапарат (Canon 50D + един-два обектива) от USA. По какъв начин трябва да ми изпратят техниката, за да избегна плащането на ДДС и мито. Благодаря и спорен ден на всички! "

Никой ли не може да даде съвет, препоръка ... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: aeobs   
Дата:   19-10-10 18:16

Никой не отговаря, защото задаваш отговори.
Всеки над 12г. ще знае, че няма начин по-който да ти ги пратят и да не плащаш ДДС и мито.

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: fire_sky   
Дата:   19-10-10 18:21

А някаква възможност да се изпрати като подарък ... тъй като съм чувал за подобни случаи, но не съм убеден в достоверността им ...

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: thomas   
Дата:   19-10-10 18:25

Може. Само че облагането тогава се прави по пазарна стойност. Между другото, даже и ДАРЕНИЯ тук се облагат и имаше страшно обидени донори от Западна Европа, с които държавата се беше подиграла зверски - те пращат като дарение на страната контейнер с помощи на стойност много десетки хиляди евро, а на митницата не им го пускат и ги карат да платят ДДС ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: fire_sky   
Дата:   19-10-10 18:28

thomas, благодаря за отговора [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: Shri   
Дата:   19-10-10 18:30

Здрасти,
Многократно съм ползвал USPS за доставки от B&H Photo. Нещата пристигат за 5-7 дни в Разменна пощенска станция на Веслец. Някои даже в пощенската ми станция по местоживеене. Досега не съм имал никакъв проблем! Мисли творчески!
Поздрави,

Отговори на това съобщение
 Re: Пратка от САЩ - митници
Автор: aeobs   
Дата:   19-10-10 19:55

В тази връзка има маса хора, които постоянно се прибират от Щатите, за 200лв. ще донесат каквото се сетиш. :) Например тук може да пуснеш тема, че търсиш някой.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »