Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Fader ND Filter - samples
Автор: MarinY   
Дата:   11-07-10 10:56

Доста въпроси имаше за неутрални филтри, та за интересуващите се - бърза серия за сравнение.

Снимките в следващия пост.

Моето мнение:

- малко стопля цветовете
може да се корегира [smilie24]

- малко скапва детайла
май, не може да се корегира [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: s_l   
Дата:   11-07-10 11:07

корИгира..

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: MarinY   
Дата:   11-07-10 11:09

За не отваряшите ЕКЗИФ - Никон Д300, 70-200/2.8 на 70 мм, Приоритет на блендата - 5.6, Обърнато в Джипег от Капчъра без никакви корекции.


Без филтър

http://photo-zona.net/images/user61642/album23864/large/1278834501_hkdm6779_0100-NoFilter.jpg




Два стопа

http://photo-zona.net/images/user61642/album23864/large/1278834428_uypz1897_0100-2stops.jpg




Два стопа - корегирана (това е за успокоение)[smilie3]

http://photo-zona.net/images/user61642/album23864/large/1278834440_mfxt4175_0100-2stops-adjusted.jpg




3 стопа

http://photo-zona.net/images/user61642/album23864/large/1278834453_uolj1756_0100-3stops.jpg




4 стопа

http://photo-zona.net/images/user61642/album23864/large/1278834466_zdbh9004_0100-4stops.jpg




6 стопа

http://photo-zona.net/images/user61642/album23864/large/1278834478_nipa8817_0100-6stops.jpg




7 стопа

http://photo-zona.net/images/user61642/album23864/large/1278834489_enzw9155_0100-7stops.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: MarinY   
Дата:   11-07-10 11:11

КорИгира се чрез подходяши КорИкции. [smile]



Публикацията е редактирана (11-07-10 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: s_l   
Дата:   11-07-10 11:23

Бързо го провери в някой речник - поправи го и да си трия поста, за да не се криви темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: autosvet   
Дата:   11-07-10 11:24

Не зная какво искаш да покажеш, но подобен тест се прави с пълни ръчни. примерно бленда 8, скорост 1/100 от статив и тогава въртиш филтъра за да се прецени какъв е ефекта от ползването му.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: n1x0n   
Дата:   11-07-10 11:25

КорИгира се чрез подходяши КорИкции.

По тази логика сигурно и се скЕнира... [smilie8]

Коригирам е правилното.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: s_l   
Дата:   11-07-10 11:34

autosvet:

Какво се променя като въртиш ND филтър?

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: zed   
Дата:   11-07-10 11:38

КорИгирам - това е!
Давайте по темата, че ми стана Ентересно.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: autosvet   
Дата:   11-07-10 11:43

s_l променя затъмняването като въртиш гривната на филтъра. Тези филтри са регулируеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: n1x0n   
Дата:   11-07-10 11:43

Мисля че става въпрос за variable ND филтър - ползва се крос-поляризация за засилване на ND ефекта.

http://www.singh-ray.com/varind.html



Публикацията е редактирана (11-07-10 11:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: n1x0n   
Дата:   11-07-10 11:46

http://www.singh-ray.com/varindann.html

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: ALBIREO   
Дата:   11-07-10 11:46

s_l - в случая ND филтърът е съставен от два поляризационни. При подходящ ъгъл на завъртане един спрямо друг, двата филтъра или пропускат всичко с определена поляризация или не пропускат... почти нищо. И това ти позволява да затъмняваш картинката.

Лошото на този филтър е, че е съставен от два филтъра, а както се вижда - това води до загуба на детайл. Хубавото, разбира се е, че разполагаш с ND филтър с променлива плътност.


Редакция: поизпреварили сте ме леко, че бавно пиша. ;)



Публикацията е редактирана (11-07-10 11:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: s_l   
Дата:   11-07-10 11:47

Нищо не може да се каже по темата. Нито се знае производителя, нито модела на филтрите. Не се знае и захвата към обектива, няма и пълен размер на файловете. Дори да ги имаше тези неща, извода пак щеше да касае само филтрите и постановката - собственост на човека направил теста.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: s_l   
Дата:   11-07-10 11:50

Ясно, сега разбрах за какво става дума..

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: autosvet   
Дата:   11-07-10 11:51

Е то основното е още в началото, че постановката е грешна, а и всеки знае че тестове се правят в контролирани условия :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: n1x0n   
Дата:   11-07-10 11:57

Не зная какво искаш да покажеш, но подобен тест се прави с пълни ръчни. примерно бленда 8, скорост 1/100 от статив и тогава въртиш филтъра за да се прецени какъв е ефекта от ползването му.

И какво? Ще видим, че постепенно затъмнява, като след 3 стопа ще спрем да виждаме изобщо каквото и да било. [smilie5]

Много правилен е подхода в случая, защото ефекта на затъмняване е пределно ясен, докато рязкост и цветови отклонения са неизвестните променливи.

Единственото, което на мен ми липсва са 100% кропове от кадрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: autosvet   
Дата:   11-07-10 12:16

Тя цялата сцена е неправилно построена и е сложена и грешна компенсация. Нямам идея как ще разбереш какво става с цветовете след като кадъра е видимо недоекспониран. Загубата на рязкост е ясно, че няма да е малка, но ако теста си се направи като хората на нещо според което може да се оцени. На мен ми е по-интересно дали наистина стига 8 стопа.
Както и да е де това е за снимачите на видео все пак никой сериозен фотограф няма да си вземе играчка за добра сума която да му скапва картинката толкова вместо да си вземе 3 читави филтъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: n1x0n   
Дата:   11-07-10 12:25

Нямам идея как ще разбереш какво става с цветовете след като кадъра е видимо недоекспониран.

Тухлите, които са най-близо до неутралното в този кадър - са си достатъчно добре експонирани, за дадат абсолютно ясна идея, че филтъра вкарва толкова цвят, че за снимане на филм - не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: asahi   
Дата:   11-07-10 12:31

Още един филтър, който няма да си купя.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: tbby   
Дата:   11-07-10 15:26

Има Fader ND Mark II, който е по-добре от този.
Иначе доста удобно нещо, ако ти трябва :)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: landstar   
Дата:   11-07-10 15:36

М-да, битката с филтрите е неравна. При същата комбинация на мартин ми идва до козирката да сменям филтрите - ув и полар.
Кусур ми е НД. Та въпроса е: при снимане в НЕФ може ли да се имитира ефекта на НД филтъра с ФШ? Съответно, да не мъкнеш и завинтваш още едно стъкло.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: ALBIREO   
Дата:   11-07-10 16:02

По-скоро въпросът е каква е целта от употребата му? [smilie3]
Какво печелим от ниската скорост в дадена ситуация и защо аджеба ни е нужна именно ниска скорост? [smilie3]
Отговорите на тези въпроси определят имаш ли нужда от подобен филтър или не. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: compur   
Дата:   11-07-10 20:03

ето го ефекта


http://lightcraftworkshop.com/site/MyImages/FaderND_testing_WM_LR.jpg




http://lightcraftworkshop.com/site/MyImages/FaderND_testing_WM_LR.jpg




http://lightcraftworkshop.com/site/MyImages/FaderND_MKII_sample_LR.jpg



от тук: http://lightcraftworkshop.com/site/page1000.html

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: MarinY   
Дата:   11-07-10 20:08

Чак сега мога да се включа отново.

Филтърът е Fader-ND-Mark-II-77mm
http://www.amazon.com/Fader-ND-Mark-II-77mm/dp/B003RDF2MS


Тестът се прави при приоритет на диафрагмата и автоматични скорости за да се видят изкривяванията при различно затваряне.

Безсмислено е да "имитираш ефект" въ ФШ. Защото "ефект няма. Идеята е да намалиш скороста, когато ти трябва и в същото време да получиш неокакан кадър.

В екзифа пише първия кадър е на скорост 1/640, последния на 1/2. Това е "ефекта".

Не видях компенсацията, която е останала от предишно снимане.[smilie6]

Нямах време да кача пълните джипеци (по 6 мега всеки). Ако все още ви интересува - ще ги пусна някъде.
[beer]
За правописа - прескачам

П.П. Compur, с последният си пример обясняваш за какво се ползва. Благодаря.

П.П.П. Май тестът трябва да е на кадър с нещо постоянно движещо се за да се види за какво става дума. При възможност ще го направя и ще актуализирам неубедителните си примери. [smilie3]



Публикацията е редактирана (11-07-10 20:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 11:42

Корекцията на 2-стоповия кадър само цветова ли е?

Интересно дали скапването на детайла прогресира с увеличаването на затъмняването? На 2-стоповия кадър честно казано при тоя размер не виждам разлика в детайла, но все пак пълноразмерни кадри наистина биха дали повече инфо в случая.
На 6- и 7-стоповите кадри се вижда размазване, като интересното е, че 6-стоповият кадър изглежда по-размазан[smilie11]

Интересува ме също колко е максималното затъмнение, което може да се постигне по сравнително лесен начин, без да се налага да въртиш филтрите на стотни от милиметъра, преди достигането на пълно затъмнение (има ли въобще случай на пълно затъмнение с тоя филтър?)

А, някой пробвал ли е с два нормални, качествени поляризатора примерно Hoya HD или B+W от slim серията? Дали в тоя случай със сложени два поляризатора може да се ползва едновременонно ефекта на поляризатора и добавения ефект на затъмняване или ако искаме такова нещо си трябва отделен поляризатор и отделен истински неутрален филтър?

За мен като допълнителна екстра към възможността да си регулираш бързо степента на затъмнение в случая с два поляризатора или с такъв Singh-Ray филтър е и възможността да композираш кадъра без да се налага да свалиш филтъра при големи коефициенти на затъмнение, което в някои случаи на динамично променяща се светлина може да се окаже безценно..

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: n1x0n   
Дата:   12-07-10 11:56

С два circular поляризатора - не става, имаш едвам доловима промяна в плътността и съвсем видима в цветовете.
С линейни - не съм пробвал, но има по-голям шанс, теоретично погледнато.

Ако става с линейни - нищо не пречи да си докараш с единият ефекта на поляризация, който търсиш, а с другият - просто да затъмняваш.

п.п.
За slim филтрите - не знам. Всичките ми slim пола-филтри са без резба за още един филтър отпред.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 12:06

"С два circular поляризатора - не става, имаш едвам доловима промяна в плътността и съвсем видима в цветовете."

Кое не става - да работи като вари-неутрален или да ползваш ефекта на поляризатора и на затъмняване едновременно?

А, как ли стоят нещата с един кръгов поляризатор и един линеен? Иначе Hoya HD има резба и отпред - току-що го пробвах, та много се изкушавам да опитам с още един slim поляризатор отгоре[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: didesignbg   
Дата:   12-07-10 12:15

ако се не лъжа, можеш да го постигнеш с два кръгови поляризатора, просто трябва единия да е обърнат наопаки.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: didesignbg   
Дата:   12-07-10 12:20

Така като го мисля би трябвало да стане и с кръгов и пред него линеен закрепени нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 12:33

с линеен обаче ще имам проблем с меренето или автофокуса, ако не се лъжа[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: didesignbg   
Дата:   12-07-10 12:35

е да де, затова слагаш кръгов пред апарата и линеен след кръговия, така хем няма да се тормозиш с меренето (аф при толкова тъмно забрави), хем няма да се мъчиш да монтираш предния кръгов обратно.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 13:18

ясно.. разтърсих се и из нета, и ей тук има интересни неща:

http://www.digitalphoton.net/making-a-variable-nd-filter-with-circular-polarizers/


Да кажем, че цветните шифтове не са толкова страшни, щото ще ми трябва основно за черно-бяло, но пък остават други два или три проблема, които са трудно разрешими:

1. Как ще се определя степента на филтъра, съответно експонирането... Голям проблем би било при няколкоминутни експонации да се прави с проба-грешка..[smilie2] В същност като се замисля, май има решение с метода, който някой беше постнал в темата за нощните пейзажи с вдигането на исото на макс и после връщане на минималното и компеенсиране съответно на времето за експониране..

2. Другият проблем е с това, че май винаги ще имаш ефект на поляризиране от долния филтър поне според някои мнения в нета, но някой пишеше, че не е задължително и може да се контролира и ефекта на поляризация?

3. Някои се оплакват от нещо като по-тъмен кръст в средата на изображението...

Явно обаче трябва да се пробва и то с качествени филтри.. Кой ли качествен линеен да взема като допълнения към моя Hoya HD и има ли slim линейни?


Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: didesignbg   
Дата:   12-07-10 13:28

Би трябвало със завъртането на линейния филтър да контролираш поляризацията, а с въртенето на кръговия (без да въртиш линейния пред него) ефекта на неутралния филтър. Поне на теория ми звучи логично.

Малко допълнение
Другото за меренето - никакъв проблем не е. Филтъра ще блокира винаги еднакво, т.е. можеш да си бележиш основните положения и ще знаеш колко завъртане, на колко неутрален филтър отговаря.



Публикацията е редактирана (12-07-10 13:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 13:39

мдам, само дето по нашенско май не се продават вече линейни поляризатори[smile]

благодаря на всички отговорили!

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: n1x0n   
Дата:   12-07-10 16:41

Сега си поиграх с де що имах поляризатори тук вкъщи. При комбинация от кръгов и линеен:

- ако кръговият е отзад, завинтен в нормално положение, е все едно как ще се сложи линейният отпред - винаги затъмнява. Т.е. би могло да се завинти линеен върху кръгов директно без да се обръща нищо.

- ако линейният е отзад, завинтен в нормално положение - кръговият трябва да се обърне, за да има ефект.

И в двата случая затъмняването дава тъмно-лилав цвят, много далеч от неутралното...

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 16:45

благодаря! а, забеляза ли случайно дали може да се регулира и количеството на поляризиращия ефект?

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-10 16:58

Хе,къде е отишла темата!

... Що да е просто и работещо, като мога и аз в къщи да си го наподобя (скъпо и скапано, но мое)...!


Корекцията при 2-та стопа е цветова и малко шарп в Никон капчър.
Разлика в цвета при различна плътност не дава.
Ако има промяна в "кристалността", може и да е от АФ при много тъмното. (моя грешка. Трябва да е ръчен)

По технически данни дават до 8 стопа. Малко е съмнително. При мен стигнах до 7 и апарата отказа да мери.

Предното стъкло на филтъра е по-голямо от задното за да се избегне винетирането при широки обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 17:05

к'во ще рече "отказа да мери"? ако имаш пред вид, че ти е давал грешка при меренето - затъмни си визьора с нещо достатъчно непропускливо и тогава мери и заключи експонацията преди да махнеш нещото от визьора (може да ползваш и оригиналната джаджа, макар че аз лично я намирам неудобна за слагане).. иначе с два отделни поляризатора предимството е, че все още можеш да ползваш и само единия от тях като поляризатор и това още ти намалява цената на решението пола+неутрален. също така и носиш по-малко филтри насам-натам.. пък и май може да си намериш по-качествени пола-филтри от тия на singh-ray (това последното е само предположение)

ЕДИТ: относно автофокуса също предложение: слагаш на максимално отворена диафрагма и също затъмняваш визьора и тогава фокусираш, заключваш фокуса и връщаш на желаната диафрагма(или само затъмняваш визьора). на ND64+поляризатор работи..



Публикацията е редактирана (12-07-10 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: didesignbg   
Дата:   12-07-10 17:17

n1x0n, имаш ли идея откъде идва лилавото?
Филтрите очевидно "изтърват" ултравиолетовото, дали това е особеност на метода на филтриране (страничен ефект от поляризацията), или просто е недостатък на конкретни бройки модели? В линка на krist един от писалите казва че няма промяна на цвета с кръгов и линеен, в този ред (доколко може да се вярва е съвсем друга тема).

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-10 17:54

Крист, на максимално става толкова тъмно, почти като с капачка на обектива, че излиза символът за недостатъчна светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 18:05

мисълта ми беше между максимално и положението, в което дава към 7 стопа..и все пак имай пред вид, че ако не затъмниш визьора меренето на апарата се обърква толкова повече, колкото по-плътен е филтърът отпред - аз в началото се чудех що така става, докато се сетих какава е работата (или прочетох?[smilie8])

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-10 18:08

Ще го направя. Това за капачката на визьора го знам, теоретично, но никога не съм го правил.

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: krist   
Дата:   12-07-10 18:09

ми, аз винаги съм се чудел за к'во ми е пък тая глупост, но сега рабрах[smilie5] [smilie8]

ЕДИТ: бтв ако нямаш нищо друго под ръка, става и с пръст върху визьора и после компенсираш експонацията с още 1/3-2/3 стопа



Публикацията е редактирана (12-07-10 18:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Fader ND Filter - samples
Автор: stef7   
Дата:   16-05-11 23:11





Публикацията е редактирана (16-05-11 23:12)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »