Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   08-07-10 20:31

Търся хубави филтри за обективи 67мм и 77мм. Реално имам Никон Д80 заедно с 16-85 и 70-300. Скоро обаче се надявам да успея да си взема и нещо за портрети /85/1.8/ и нещо по-широко - например Сигма 10-20. Те са пак същите големини.

Искам да си взема хубави филтри като майче най-добре е B+W, Hoya и Cokin, като искам да ги използвам за пейзажи /контрастно небе/, както и за същата цел при дълги експоненции на статив. За целта май трябва да търся поляризационен и градиентен филтър /ПРАВ ЛИ СЪМ?/, като единствено не ми е ясно особено при втория коя сила/наситеност на филтъра е най-универсална. Бих се радвал, ако можете примерни снимки да ми дадете.

Мерса

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: harvester_vn   
Дата:   08-07-10 20:43

Като решиш какво ти трябва, пуснал съм един поляризационен Hoya на 67 мм в базара, на почти половината от магазинската цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 20:44

За градиентните чети тук:
http://f-start.com/?p=41


За CPL - ползвай B+W MRC Slim или HOYA HD серията.
НО - преди всичко - купи си хубави обективи. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: h.svinaroff   
Дата:   08-07-10 20:47

"Експоненции" е нещо друго и аз не знам какво...

Разликата между B&W и Hoya/Cokin e огромна както в цените, така и в качеството.

Под "контрастно небе" предполагам, че имаш пред вид такова (снимката е на Senna):


http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1256139153.jpg



Това се получава с поляризационен филтър при подходящо положение на слънцето (прочети малко как работи самия филтър).

За дълги експозиции ти трябва неутрален филтър, а не градиентен. Има различни по плътност. Стигат до такива, с които можеш да снимаш на няколко минути през деня.

Относно градиентите, отдавна не ги ползвам, освен цветните понеже не намирам смисъл. Снимам клин и след това HDR или layer masks.



Публикацията е редактирана (08-07-10 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 20:50

muki - защо слагаш Hoya и Cokin на един кантар? [smile]
Не са ли по-скоро B+W и Hoya на едно ниво, с може би лееееек превес в качеството на B+W, без да осъзнавам с какво точно са по-добри последните?

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   08-07-10 20:50

Благодаря Ви!

Харвестър - ще имам предвид предложението ти!

Албирео - мерси за статията! Ще я прегледам непременно. С обективите сигурно си прав, ама горният клас ми е все още скъп за хоби, а и за възможностите ми. Може би за напред. И аз гледах и при всички случай ако не е Cokin, ще взема тънък филтър, за да нямам проблем на 10 мм.

Мики - точно за такива снимки говоря. Прав си - неутрален градиентен, а не градиентен.

Все пак какво бихте препоръчали за наситеността на неутралния гредиентен?
Бих ли направил компромис ако взема 77мм и преходник към 67?



Публикацията е редактирана (08-07-10 20:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: h.svinaroff   
Дата:   08-07-10 20:52

ALBIREO, смесих нещо марките, извинявам се.

Мисълта ми е, че от Cokin няма смисъл, ако държиш сериозно на качеството.

Munich, има неутрален градиентен, има и цветен градиентен, има и неутрален, различни са.
За дългите експозиции ти трябва просто неутрален - демек сив.

Неутрален градиентен ползваш в случай на контрастна сцена (залез, изгрев, подобни), когато искаш да изравниш експозицията за светлата и тъмната част.



Публикацията е редактирана (08-07-10 20:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   08-07-10 20:54

И освен това - особено при тези обективи, които имам, струва ли си най-високото ниво филтри, които са към 230 лв. парчето? Става дума за разликата между нивото за 200 и това за 230? Като съм тръгнал да ги давам - не че е голяма разлика, просто има ли смисъл?

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: h.svinaroff   
Дата:   08-07-10 20:58

Неутралните градиенти са влудяващи - имаш различни по наситеност и различни по плавност на прехода (hard edge, soft edge) и общо взето мое да се ръснеш две коли пари, ако искаш да си екипиран добре...което HDR подхода обезмисля изцяло.

Относно преходника, зависи от фокусното разстояние на обектива, може да ти образува винетиране.



Публикацията е редактирана (08-07-10 20:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 20:59

muki [smilie24]
Съгласен съм и за HDR-то. Но там нещата трябва да се правят с мярка.

Бих ли направил компромис ако взема 77мм и преходник към 67?

Не! Компромис може би ще направиш единствено и само с удобството да ползваш самия филтър. Представи си - голям филтър на по-малък обектив - сенникът може да се окаже невъзможен за използване, примерно. Но с качеството на картинката - не.

Все пак какво бихте препоръчали за наситеността на неутралния гредиентен?

Няма универсално решение. Може би 3 стопа и по-рязък преход. Най-добре купи един, след което ще си направиш изводите дали и какъв друг ти трябва. Имай предвид, че тия филтри се ползват при относително равни хоризонти. Ако имаш силно назъбена планина (с голяма амплитуда на кривите), по-скоро няма да ти върши работа.

За неутралния градиентен - там отново важат марките B+W и Hoya. [smilie24]
По-тъмен - по-продължителни експозиции. Не мога да ти препоръчам - отново зависи от конкретната задача.



Публикацията е редактирана (08-07-10 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   08-07-10 21:01

Демек от неутралните градиенти също си трябва човек да има няколко, така да го кажем? И все пак - коя наситеност е най-универсална или това наистина не може да се каже и зависи от вкуса на снимане? Вие например какъв използвате най-често?

Преходник ще има само от 67мм на 77мм при обектив 16-85, който ми е единствен на 67мм.

Мерси за съветите!

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: harvester_vn   
Дата:   08-07-10 21:02

Преходника добавя дебелина и слим филтър вече няма да бъде такъв. Този за който писах по-горе не е слим, за 18мм става, но за 10 няма да ти върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   08-07-10 21:03

Ясно, разбирам. Ами май ще взема някакъв, пък после ще видим. Знам, че са за равен хоризонт, но и за пейзаж в доста случай това би действало добре. Според мен си струва. Май засега към B+W и Hoya се насочвам.

Най-скъпите имат ли осезаемо предимство - например това KAESEMANN покритие? Те вървят към 240 майче.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: h.svinaroff   
Дата:   08-07-10 21:05

Ами след като си се навил толкова на тия пусти неутрални градиенти, вземи си един поне 3 стопа - тогава има някакъв сериозен ефект, по-ниско от това е пълен майтап.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 21:05

Имах SinghRay 2 стопа и не помня вече софт или хард едж. Не го ползвах, защото сглупих и го взех на система P (за обективи до 77мм), а обективът на който щях да го ползвам е 82мм и трябваше да взема такъв на система Z (това е означението което Cokin въвеждат). Ако пак реша да взимам, ще е 3 стопа хард едж. :)
Но - когато имаш кофти релеф, дори 100 филтъра да имаш, няма да можеш да ги ползваш защото те са за относително равен хоризонт. Можеш и по поръчка да си правиш филтри, с избран от теб релеф, ама нали разбираш на къде отиват нещата така? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 21:08

Изчети първо статията. Там има отговори на въпроси, които в момента дори не си задаваш. [smile]

За Kaesemann не мога да ти кажа нищо. Може би гугъл ще има правилните отговори. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: h.svinaroff   
Дата:   08-07-10 21:08

ALBIREO, именно, проста да паладьееш [smilie10]

Специално на Singh Ray има такива готини градиентни изгъзици за снимане на изгреви/залези, че падам - с градиентна лента по средата, не знам си каква плътност, няколко цвята...и всеки по 200$ и нагоре...

Пуцай си в клин и ай сиктир, тия пари не съм ги печатал...

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 21:12

Така е. То за всяка ситуация по филтър и хоп - една кофа пари. И защо, като има HDR технология на тоя свят? [beer] [shtrak]
Ако снимаш нещо еднотипно или нямаш опция за HDR (примерно снимаш за сток сайт, някакъв модел подскача на преден план, пейзажът е фиксиран и подбран така, че да е ОК с филтъра) - тогава е оправдано.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: MarinY   
Дата:   08-07-10 21:15

за НД филтри, помисли и за това решение - Fader ND Mark II - 77mm
На практика, май представляват два поларизационни филтри. Много практично, а резултата е ... чудесен.
Ще пусна малко примери с него, тези дни.

чук

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   08-07-10 21:15

Ще вземете да ме разубедите...

Аз прочетох статията и схванах доста други нюанси в темата. Прав си, Албирео. Все пак и Cokin / правоъгълните си имат сериозни предимства. ДКръглите пък майче са по-качествени. И да купя едва ли ще взема hard edge, тогава наистина си още по-фиксиран към хоризонта.

С HDR може ли поне на 80% да се компенсира филтър - поляризационен за небето и градиентен да кажем като имаме предвид последните ви постове?

ПС: По поръчка нищо няма да правя, че така или иначе имам дълъг списък с обективи, които със сигурност ще са ми по-полезни. Едно 70-200 на 2.8 по ме блазни!

Поздрав!



Публикацията е редактирана (08-07-10 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 21:19

Идеята за два поляризационни филтъра е доста добра за получаването на неутрален филтър с плавен преход според ъгъла под който си завъртял двата поляризационни. (а като бонус получаваш и ефекта на поляризационния филтър). Проблемът е, че са два филтъра и това внася... някакви вътрешни отражения, от там по-нисък контраст в изображението. Друг е въпросът до каква степен това влияе на картинката.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 21:25

Едно 70-200/2.8 (било то и никонско... [smilie18]), е доста по-добър избор от всички тия неутрални градиенти. Поляризацията също може да се имитира във фотошоп (за небе, трева и облаци говоря, защото има ситуации в които тоя филтър ти пести доста работа, като снимането на витрина примерно, разни предмети от които отстранява бликове и т.н.).

А за HDR, може не на 80%, а на 180% да ти свърши работа, стига да заснемеш и приложиш техниката правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: harvester_vn   
Дата:   08-07-10 21:37

Не се хвърляй на най-скъпите филтри. Гледай цената му да не надвишава 10-15% от цената на обектива на който ще го слагаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: MarinY   
Дата:   08-07-10 22:01

Горната формула не важи за втора ръка и подарени ... [smilie18]



А по принцип: Хубав обектив можеш да го поразвалиш с не дотам качествен филтър, но китов обектив можеш тотално да окакаш, ползвайки същия (евтин) филтър.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: h.svinaroff   
Дата:   08-07-10 22:02

Има и много качествени правоъгълни филтри:

Lee

Singh Ray

и са с доста сериозни цени.

Голямото НО в случая е, че по принцип гледай да слагаш каквото и да било пред предната леща само в краен случай. Ако можеш да го избегнеш е чудно.
За това толкова те дърпам към тоя HDR и въобще всякакви техники, които позволяват висок динамичен обхват.
Снимам от няколко години и понякога съм го правил с 3-4 филтъра пред обектива.
Напоследък слагам само един неутрален 6 стопа или поляризатор. Нищо друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   08-07-10 22:08

Благодаря Ви още веднъж за съветите!

Положителното е, че така или иначе ще трябва да купувам и статив, и може би първо ще видя с него какви HDR ще успея да правя - той определо ще ми помага при пейзажи и при дълги експоненции /имам предвид снимки вечерно време преди да се стъмни с да кажем 30 сек и повече/ и тогава ще преценя.

Ще помисля добре дали да вложа тези пари в статива или във филтри, но ако взимам филтри майче ще са по-скоро от кръглите - поляризационен и неутрален 3 или 6 стопа. Singh Ray например като по-качествени има ли ги в БГ или с поръчка се купуват?

Мерси

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-07-10 22:13

"с поръчка се купуват" [smilie24]
Виж в Павилиона. Разбира се - лично говори с някой от служителите там, а не гледай ценови листи, защото няма да ги откриеш.

Статив ще ти трябва задължително. Ако не ти се дават пари за Gitzo (за което ще те разбера напълно), виж за Benro. Отново в Павилиона. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: h.svinaroff   
Дата:   08-07-10 22:19

В Павилиона веднъж като споменах са Singh Ray и се изприщиха. До колкото знам, не искат изобщо да се занимават с тях по някакви причини.
Статив задължително. Там те съветвам да не се пестиш особено (естествено според бюджета), понеже при късмет се купува веднъж за години напред. Примерно на първо време може да жертваш неутралния филтър в името на статива понеже поляризатора също сваля доста от експозицията и можеш да го ползваш само с тази цел. Без статив обаче няма да минеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: harvester_vn   
Дата:   08-07-10 22:19

Статив със сигурност ще ти трябва, но ХДР няма да ти замести поляризационния филтър. Той е задължителен аксесоар при пейзажистите. Харесай си някой слим 72мм и преходник към 67, мисля че няма да има проблеми при 18-105.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   08-07-10 22:35

Ще взема филтри със сигурност, но просто ще видя на кой етап:) Тавън и като реша кой вид. При поляризационните е по-лесно майче.

Статив определено съм отделил добър бюджет - или ще е ново Бенро, или от чужбина някое употребявано Гицо, но ще гледам да е сравнително леко и стабилно - да първи статив, по-универсално.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: h.svinaroff   
Дата:   08-07-10 23:08

Статив като избираш, съветвам те да отидеш с тялото си и най-тежкия обектив, който имаш. Тествай на място, както и за каквото се сетиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Филтри за пейзажи и дълги експоненции
Автор: munich   
Дата:   09-07-10 11:21

Стига да го взимам от тук ще го изпробвам. Ако ли не - ще подценя малко заданията на производителите, за да няма проблем за стабилността.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »