Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 14:15

Още не мога да схвана как да направя настройките на CS5 за да се виждат изображенията както в браузърите и виндовс viewer-a


http://img713.imageshack.us/img713/7676/hade.jpg



Ударете 1 рамо!

ПП: Приемат се предложения да си купя мак и т.н. - не се стеснявайте!


Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-07-10 14:19

imitev
ами ОК тогава, купи си Мак [smile] Шегувам се [smile]

Два въпроса като за начало - 1.като записваш с цветния профил записваш, нали? 2. къде е проблема - не ти харесва това, което виждаш в CS5 или не ти харесва това, което виждаш във вюера или браузъра? Сигурен съм, наясно си че вюера и браузъра в общия случай не интерпретират цветните профили във файловете. Някой браузъри го правят, но това само дооформя проблема [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: compur   
Дата:   06-07-10 14:20

изпробвай търсачката за подобна тема! не боли!

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 14:23

Отивам за Мак! [smile] Шегувам се [smilie5]

Изображението е записано в sRGB без цветен профил.

Изображенията се виждат еднакво, когато се укаже на шопа да прави прууф към монитор РГБ, което ме навежда на мисълта че монитора ми не е с профил sRGB.



Публикацията е редактирана (06-07-10 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: compur   
Дата:   06-07-10 14:44

широко дискутирана тема, само преди 1-2 месеца! както казах, и-з-п-о-л-з-в-а-й т-ъ-р-с-а-ч-к-а-т-а! не боли!

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 14:50

Д-а-й_л-и-н-к,_м-о-л-я!

Аз не можах да намеря темата, спомням си че е дискутирана...

Апропо като задам adobe RGB за профил на документа и го запиша като жипег, без профил се вижда еднакво и в шопа и във вюъра [smilie10]

Ако обаче е записан с адоб РГБ профил всичко става червено...

Сега остава да открия как да накарам ACR Да ми ги записва без профил [smilie19]



Публикацията е редактирана (06-07-10 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 15:39


Проблемът се оказа в управлението на цветовете в виндовса. Когато в контрол панела>display>settings>color management има указан НЯКАКЪВ профил се получават аномалии.

Разраках профила (сложен там от софтуера на АйУан след калибрацията) и в ACR нещата почервеняха както в windows viewer-a...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: sixty   
Дата:   06-07-10 15:50

неволята учи :)

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 15:52

А съфорумците не твърде :)

Както се казва - 30 минути хранене във форума се равняват на 2 часа търсене на инфо в гугъла или 15 минути експериментиране на компютъра...



Публикацията е редактирана (06-07-10 15:53)

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: compur   
Дата:   06-07-10 16:01

или 6 секунди в търсачката, за да намериш това което ТИ е нужно!

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 16:10


Аз, понеже не съм печен, не можах да си намеря това което ми е нужно с търсачката...

И линк не видях да ми пратиш...

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: navy   
Дата:   06-07-10 16:11

И откъде си сигурен, че сега всичко е ок [smilie7]
Разкарвайки калибрационния профил си се върнал в точка 0 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 16:15

От теб е ясно, че нищо няма да науча в по-малко от 200 поста [smilie5]

Разкарал съм само профила в мениджмънта на виндовса. Профила на софтуера за ЛУТ таблицата си стои...



Публикацията е редактирана (06-07-10 16:18)

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: navy   
Дата:   06-07-10 16:32

Ми глей си ралтата тогава [smilie5]

От тук таме евентуално правилно изображение си решил навсякъде да ти е грешно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 17:32

Tenku! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: langel   
Дата:   07-07-10 10:10

килибриране на монитор


Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   07-07-10 10:41

Благодаря - сега го чета...

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5
Автор: imitev   
Дата:   07-07-10 10:49


Ще перифразирам въпроса си в началото - какви настройки трябва да задам на фотошопа за да може Adobe Camera RAW при записването на jpg въпросният да се вижда в браузърите така, както се вижда в прозореца на Camera RAW.

При включен профил в контрол панел в ACR изображението е като във фотошоп-а и различно от windows viewer и браузърите?

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: didesignbg   
Дата:   07-07-10 11:47

imitev, в поста над твоя са ти дали линк, където съм изписал една кофа мастило, прочети я тая тема, ако още не разбираш и имаш калибратор важи офертата


Автор: didesignbg
Дата: 09-03-10 08:37

И какво направихме сега, изключихме профила на монитора и цялата схема за калибриране.
Ако ще го ползваш така, сложи направо сРГБ за профил на монитора, а калибраторчето дай на мен. Повярвай и за двама ни ще е по-добре[smilie24]


От сега мога да ти кажа че работиш на монитор с разширено цветопредаване, или както е модно да им се вика wide gamut

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   07-07-10 12:33


Интересна оферта [smilie5]

Мониторите са EIZO CG19 i CG211.

Стана ми ясно, че фотошопа се съобразява с цветния профил на монитора и знам как да си записвам в жипег и той да се вижда както трябва в браузърите...

Само не мога да измисля как това да става автоматично през ACR...

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: didesignbg   
Дата:   07-07-10 12:35

значи нищо не си разбрал [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   07-07-10 12:38


Може ли да дадеш примерни настройки на шопа - във всяка тема за това става дума и минава в теоретични постановки...

Аз нямам проблеми с цветната работа във фотошоп - всичко си излиза на печат перфектно.

Помислих си, че не само аз имам този проблем и някой ще ми спести заниманията по извънкласни дейности [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: didesignbg   
Дата:   07-07-10 12:55

прочете ли темата?
Проблема ти вкратце е че фотошоп разбира профилите и се съобразява с тях. Браузъра ти и вюърите не ебават.
Защо може да се случва така?
Ами ако имаш грешка някъде по редичката може да става. Може да става и без да си допуснал такава грешка. Примерно уин пик и факс вюър от управление на цвета не разбира. Файърфокс пък не разбира ицц профили версия 4, както и целия нов мак ос х, ама по тази тема трябва да сме тихички [smilie5].
Та така дистанционно не мога да ти кажа за някакви настройки. Сложи си един фаст стон вюър и му пусни управлението на цвета от настройките би трябвало да е близко до цвета в фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   07-07-10 13:55


В дългата тема това бе обяснено няколко пъти и съм го приел.

Проблемацията е когато пращам снимки на познати без фотошоп и с некалибрирани монитори - там се виждат леле мале червени и т.н.

Ако ги записвам през сейф 4 уеб се виждат както трябва и във шопа и в неебателните приложения.

Явно няма начин директно от ACR да се записват в този им вид...

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: compur   
Дата:   07-07-10 14:11

[smilie3]



Публикацията е редактирана (07-07-10 14:38)

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: didesignbg   
Дата:   07-07-10 14:13

Правиш си погрешни изводи.
Ако работиш в калибрирана среда. Добър профил, правилно зареден.
Пътя ти от роу до снимка за уеб е следния.
Отваряш роу в ацр, правиш каквото правиш.
1. Ако файла ще е само за уеб избираш в самия АЦР да го запазиш със вграден профил sRGB. Въпросният файл е готов за показване. Ти не можеш да направиш нищо повече за да може Сульо, Пульо, Атанас и аз да го виждаме по-добре.
2. Ако файла ще се и печата, или пък имаш по-високи надежди. От АЦР го експортваш/съхраняваш със вграден профил AdobeRGB, ProFoto, или какъвто искаш. Отваряш файла в фотошоп обработваш ако има какво да дообработваш, съхраняваш. За да получиш копие за уеб, конвертираш файла в sRGB и го съхраняваш. Ако ще е през SFW запиши и профила. Незаписването/изтриването/несъобразяването на профили го остави за уеб дизайнерите (и за лошите печатари[smilie5])
Това е оптималното което можеш да направиш, за да мога аз и тримата ми приятели С., П., А. да виждаме снимката правилно. Всичко друго е малко или много извън добрата практика, понякога се налага, но трябва да знаеш кога и как.


Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   07-07-10 14:46


Добре. Но когато от АЦР го запиша сРГБ той изглежда кофти и различен в некалибрираните приложения даже на моя компютър. Аз искам да изглежда добре там и някак близко на некалибрираните монитори на С., П., А. ...

За това е цялата дискусия.

За печат давам направо ЦМИК файлове готови за качване, предварително конвертирани към профила който пасва най-добре на печатницата, без профили вътре и после присъствам на печата ако е нужно. Не е добра практика, но поне знам какво АЗ правя, а не как ще ги посерат преди CTPто. Това разбира се е друга тема...

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: didesignbg   
Дата:   07-07-10 15:00

Казах ти, свали си Fast stone и виж в него как ще изглежда файла със вграден sRGB профил.

Това което обясняваш за Адоуб РГБ става по-простата причина че това цветно пространство е доста по-близко до възможностите на cg211. Но това е по-скоро страничен ефект, а не принцип.

Защо става така?
Ще се самоцитирам от една тема, че има и картинка.


http://photo-zona.net/images/user26893/album3600/large/1266480066_ukly4047_color.jpg



Имаш два цветни профила, M и N. Както се вижда N е способен да възпроизведе повече цветове от M.
Разглеждаме два цвята А и В.
Цвета В в цветния профил N се описва с RGB стойностите 255,0,0. В цветния профил M този цвят не съществува, попада извън него.
Цвета А в цветния профил N се описва с RGB стойностите 255,80,80. В цветния профил M същия този цвят се описва с RGB стойностите 255,0,0.

Имаме изображение запълнено плътно с Цвят А, със вграден профил M, т.е със RGB стойност 255,0,0. Ако на това изображение присвоим профил N (или пък по грешка го използваме), не зачитайки вградения профил М, то на екрана ще се изобрази цвят със RGB стойност 255,0,0 от цветен профил N. Това всъщност е цвят В, а не цвят А със който в действителност е запълнено изображението.

Операционата система Уин ХР и управлението на цвета. Когато зададеш на монитора си профил по подразбиране, той бива присвояван автоматично на всички изображения, вместо профила по подразбиране sRGB.
Ако приемем, че профила на монитора е аналогичен на профил N, а sRGB е аналогично на профил M. Имаме ситуация в която профила на монитора е по-широк от цветното пространство по подразбиране.

Изображение в sRGB, зареден профил на монитора N.
Когато гледаш в уиндоус (пикчър привю и всички приложения без система за управление на цвета) sRGB профила не бива зачетен и на негово място се присвоява профил N. Виждаш цвят 255,0,0 в профил N.
Когато отвориш същото изображение във Фотошоп, Системата за управление на цвета прочита профила на снимката и конвертира стойностите към профила на монитора, т.е. показва цвят със стойност 255,80,80 в цветови профил N.

Защо при задаване на опцията Proof Setup-->MonitorRGB изображенията се уеднаквяват?
Цитат от помощните файлове на фотошоп:
Monitor RGB Creates a soft proof of colors in an RGB document using your current monitor color space as the proof profile space. This option assumes that the simulated device will display your document without using color management.

Спестил съм доста неща, които е хубаво да се знаят, но нямам нито времето, нито желанието.


Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   07-07-10 20:17


Сърдечно благодаря за разясненията.

Ако правилно съм разбрал при присвоен профил на монитора няма как да получа директно жипег от фотошопа и АЦР който да се вижда еднакво на екрана във фотошоп и АЦР и незачитащите програми.

Това също е отговор на въпроса ми - не може да стане...

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: didesignbg   
Дата:   07-07-10 20:47

Ами за да те объркам тотално има начин да се получи това което искаш, но не е правилно да работиш така.
Ако зададеш на фотошоп/ацр да конвертират снимките в цветното пространство на монитора ти (това същото дето е зададено в операционната система за профил на монитора), ще се получат нещата така както искаш. Твърдо те съветвам обаче да не го правиш. Фундаментално погрешно е.
Все пак не е нормално цветове ползващи управление на цвета да ти показват същите цветове, като системи управляващи цвета.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   07-07-10 20:51

Не ме объркваш - това го пробвах вече :)

В ACR обаче няма как да задам профила на монитора ми...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: shatc   
Дата:   09-07-10 11:44

Автор: imitev
Дата: 07-07-10 20:51

Не ме объркваш - това го пробвах вече :)

В ACR обаче няма как да задам профила на монитора ми...



Тук ли свършва темата, ха ха ...

И аз имам този проблем - в АЦР няма как да задам профил, но кой профил ползва АЦР ?



Публикацията е редактирана (09-07-10 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: didesignbg   
Дата:   09-07-10 11:47

Този който зададеш за експорта.

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   09-07-10 12:58


В интернет четох статия от някакъв пич, който пишеше, че ако не си професионалист най-добре да не си калибрираш монитора защото от това ще ти възникнат повече проблеми, отколкото ще решиш...

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: didesignbg   
Дата:   09-07-10 13:05

хаха, да го таковам в професионалиста, с извинение.
По-скоро бих посъветвал да прочетете преди да си купите монитор с разширено цветопредаване.

Лайтрум и АЦР работят в Профото с гама 1 цветно пространство. При експорта файла се конвертира към каквото сте указали.

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: imitev   
Дата:   09-07-10 13:16


Адобе да вземат да сложат опция на АЦР да работи в некоригиран режим [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ? за цветни профили на CS5 и CameraRAW
Автор: shatc   
Дата:   10-07-10 10:23

Аз се справих с моя проблем :)

Вече в ACR, PS, Windows Viewer и Mozilla виждам едно и също нещо :)

Благодаря на всички за информацията [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »